SkyscraperCity banner

1 - 20 of 154 Posts

·
Bacon Strips&Bacon Strips
852 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Tak, zgadza się! Będzie kolejny wątek ze zdjęciami z Paryża! Jest ich tutaj dość sporo, nawet sam jeden założyłem jakiś czas temu. Tym razem, mam nadzieję, będzie trochę inaczej. Nadarzyła mi się bowiem okazja zamieszkać w tym mieście nieco dłużej.
Właśnie dlatego zakładam ten wątek i chciałbym w nim pokazać miejsca zwykle nieodwiedzane przez turystów. Nie oznacza to jednak, że znane wszystkim zabytki i miejsca się nie pojawią. Jeżeli będzie okazja pokazać je w nieco innym kontekście to oczywiście postaram się. Postaram się też wyjść poza ramy administracyjne Paryża i pokazać także otaczające go miejscowości.

Mam nadzieję, że uda mi się stworzyć coś w stylu fotobloga (floga?;) ), dzięki któremu urzytkownicy tego forum będą mogli towarzyszyć mi w odkrywaniu nieznanych zakątków tego wspaniałego miasta.

Zapraszam do komentowania i oceniania. Wszelkie krytyczne uwagi są mile widziane. Zdjęcia będą w 100% amatorskie dlatego odrobina konstruktywnej krytyki nie zaszkodzi.

·
852 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Spacer po XIX dzielnicy.

Zacznę od najbliższej okolicy. Mieszkam w dzielnicy XIX i wczoraj, korzystając z w miarę łądnej pogody wybrałem się na nieco dłuższy spacer. Oto efekty:

Mapka poglądowa

1. Na początek ulica przy której mieszkam:

2. Avenue de Flandre:

3. Kościół Saint-Jacques-Saint-Christophe de la Villette, a przed nim całkiem przyjemny skwer:

4. Odwracamy się o 180 stopni by zobaczyć ogromny wręcz blok mieszkalny:

5. Po raz kolejny "moja" ulica:

6. Bassin de la Vilette, bardzo przyjemne miejsce. Ponoć największy tego typu zbiornik w Paryżu, istnieje od 1808 roku. Widok z kładki:

7. Odwracamy się w drugą stronę. Widok ten rozwiewa wątpliwości czy jesteśmy w Paryżu:

8. Widok na kanał z jednego brzegu...:

9. ...i z drugiego brzegu:

10. Bassin de la Vilette kończy się śluzą a kanał ciągnie się dalej, aż do Sekwany. Kto nie wierzy, może się wybrać myszką po Googlemaps ;):

11. Widok z góry:

12. i poglądowy widok w drugą stronę, na cały Bassin de la Vilette:

13. Tuż obok śluzy znajduje się Plac Bitwy pod Stalingradem a na nim Rotonde de la Vilette oraz fontanna. Rotunda niestety jest w remoncie więc tylko takie kujęcie:

Teraz przeniesiemy się nieco gdzie indziej.
Kolejna mapka poglądowa

14. Place Armande Carrel, na którym zajduje się...:

15. ...Merostwo dzielnicy XIX:

16. Na przeciwko Merostwa, w kierunku południowym, znajduje się przepiękny Parc des Buttes-Chaumont:

17. Jeszcze jedno zdjęcie:

Temu parkowi poświęcę może kiedyś oddzielny set. przechodzimy przez niego i kierujemy się na południowy-wschód. Następno mapka poglądowa

18. Rue de Crimée, ponoć najdłuższa w XIX dzielnicy, widok w stronę z której idziemy:

19. tą ulicą dochodzimy do Place de Fêtes:

20. smutne miejsce otoczone blokami:

21.chociaż ten smutek to pewnie za sprawą pogody:

22. w słoneczny, ciepły dzień być może tętnił by życiem:

narazie tyle. może wieczorem coś się jeszcze pojawi. czekam na komentarze.

·
hipp-E
11,116 Posts
Będzie fajnie. Tylko czemu te zdjęcia lecą w prawo ;)

Mam nadzieję, że autor się nie obrazi za wrzucenie tej fotki, ale nie mogłem się powstrzymać.
Okolica Avenue de Flandre to pod koniec lat 70 był architektoniczny kosmos niepojęty.
Budynki te powstały w latach 1974-80. Będąc dzieciakiem zobaczyłem je w jakiejś książce i nie mogłem spać przez tydzień.

·
Banned
1,571 Posts
powiem wam szczerze że myślalem że tylko w Wawce tak mamy ze są same obskórne blokowiska a tu tym czasem niektóre piekne tez niesą co prawda my mamy istne jamniki i i typowe pudełka dla okresu PRl'u zawsze myślałem, że Francja Elegancja = Paryż nigdy niebyłem tam ale niema sie czego wstydzic chodzi mi o Warszawe to co przezyla i jak wyglada jest nieżle a jak dojdą do skutku kolejne budowle wieżowce to naprawd fajna stolica bedzie

·
852 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
dobra...jedźmy dalej. nie mam wprawdzie żadnych nowych zdjęć ale wrzucę kilka wykonanych jakis czas temu, 24 września chyba.
udałem się wtedy spacerkiem wzdłuż znanego nam już kanału, tylko w drugą stronę. znajduje się tam bowiem Cité des Sciences et de l'Industrie, otoczone Parkiem de la Vilette.

Mapka poglądowa

Kilka losowo wybranych zdjęć samego miasteczka jak też i otaczających go dziwaczności:

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29.

30.

31. I na koniec widok na kanał będący przedłużeniem pokazywanego już Bassin de la Vilette. Są one od siebie oddzielone bardzo fajnym mostem zwodzonym. Niestety aktualnie jest on w remoncie więc nie ma co pokazywać.

·
852 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
^^
może coś się pojawi przed weekendem z Levallois (to już bardziej okolice niż Paryż), bo mam tam w czwartek sprawę do załatwienia. Ewentualnie Clichy (też okolice). Coś z Paryża to dopiero w weekend...może jakieś sugestie, gdzie powinienem się udać? co nieturystycznego chcecie zobaczyć...?

·
Nowohucki Karlus
951 Posts
Tak właśnie ostatnimi dniami męczą mnie rozważania urbanistyczne i trawi jakaś nieodparta tęsknota za Paryżem. Dzięki Ci za te fotki i za ten wątek i już teraz możesz wciągać mnie na listę regularnych oglądaczy/pisowaczy :D

Co do zaprezentowanych miejsc- uderza jakość przestrzeni miejskiej, jej zorganizowanie, przemyślenie, zaplanowanie. To przecież nie "ścisłe centrum" (choć wewnątrz Peripherique) a jak fantastycznie wszystko jest utrzymane. I jeszcze dwie refleksje- modernizm (bloczki) to tutaj prawdziwe mieszkania: detal, wysokiej jakości materiały, dobre kolory, czasem obłożenie kamieniem- w Polsce wykorzystano modernizm, jego prostotę i funkcjonalność do realizacji masowych, o słabej jakości- stąd u nas pewnie taka awersja do niego.
A mimo to, nawet na Zachodzie IMHO modernistyczne założenia urbanistyczne, mimo że piękne na mapie i w terenie (np. Hansaviertel w Berlinie) są dramatycznie anty-miastotwórcze. Po prostu rozwalają przestrzeń miejską jako przestrzeń zycia ludzi, dehumanizują ją. Stąd np. wrazenie przygnebienia na zaprezentowanym placyku pośród całkiem przyzwoitych bloczków.

·
hipp-E
11,116 Posts
Tak właśnie ostatnimi dniami męczą mnie rozważania urbanistyczne i trawi jakaś nieodparta tęsknota za Paryżem. Dzięki Ci za te fotki i za ten wątek i już teraz możesz wciągać mnie na listę regularnych oglądaczy/pisowaczy :D

Co do zaprezentowanych miejsc- uderza jakość przestrzeni miejskiej, jej zorganizowanie, przemyślenie, zaplanowanie. To przecież nie "ścisłe centrum" (choć wewnątrz Peripherique) a jak fantastycznie wszystko jest utrzymane. I jeszcze dwie refleksje- modernizm (bloczki) to tutaj prawdziwe mieszkania: detal, wysokiej jakości materiały, dobre kolory, czasem obłożenie kamieniem- w Polsce wykorzystano modernizm, jego prostotę i funkcjonalność do realizacji masowych, o słabej jakości- stąd u nas pewnie taka awersja do niego.
A mimo to, nawet na Zachodzie IMHO modernistyczne założenia urbanistyczne, mimo że piękne na mapie i w terenie (np. Hansaviertel w Berlinie) są dramatycznie anty-miastotwórcze. Po prostu rozwalają przestrzeń miejską jako przestrzeń zycia ludzi, dehumanizują ją. Stąd np. wrazenie przygnebienia na zaprezentowanym placyku pośród całkiem przyzwoitych bloczków.
Bo po prostu urbanistyka modernistyczna jest i była odhumanizowana ;)

Z tą jakością "nowoczesnych" przestrzeni poza centrum Paryża to też różnie. Się znowu uczepię okolicy Place d'Italie - dla mnie wręcz katastrofa. Nawet Front de Seine jakiś taki nadgryziony zębem czasu. Zachodzę po rozum do głowy, ale nic mi mądrego nie przychodzi na myśl. Gdy byłem nastolatkiem uwielbiałem to modernistyczne odduchowienie. Teraz od niego uciekam.

·
hipp-E
11,116 Posts
może jakieś sugestie, gdzie powinienem się udać?
W takim razie ja bardzo poproszę o zdjęcia z tej betonowej platformy, gdzieś pomiędzy Avenue de Choisy i Av. d'Ivry. Tam niestety google street view nie wjechał, bo są schody, a ja teraz nie potrafię odnaleźć wejścia na nią. Na tej platformie znajdowało się częściowo zamknięte centrum handlowe, a z tyłu nieczynny tunel kolejowy. To chyba jedno z najbardziej wyrazistych miejsc w Paryżu, gdzie można zobaczyć i poczuć jak modernizm spartaczył miasto. 30-piętrowe wieże stoją zbyt blisko siebie, pełno jakichś zakamarków, miejsce zupełnie odcięte od reszty okolicy i jeszcze ten tunel donikąd.

Chodzi mi o tę platformę:

I ten tunel:

·
Nowohucki Karlus
951 Posts
Bo po prostu urbanistyka modernistyczna jest i była odhumanizowana ;)

Z tą jakością "nowoczesnych" przestrzeni poza centrum Paryża to też różnie. Się znowu uczepię okolicy Place d'Italie - dla mnie wręcz katastrofa. Nawet Front de Seine jakiś taki nadgryziony zębem czasu. Zachodzę po rozum do głowy, ale nic mi mądrego nie przychodzi na myśl. Gdy byłem nastolatkiem uwielbiałem to modernistyczne odduchowienie. Teraz od niego uciekam.
Aha, aha- zgadzam się. Kiedyś też mnie pociągała ta zabawa przestrzenią, ale dziś już nie. Po prostu nie wszystko co jest dobre na papierze sprawdzi sie w rzeczywistości, w kontakcie z ludźmi. Nie jest przypadkiem, że miasto wyewoluowało w ciągu stuleci swojego rozwoju (patrząc globalnie) w kierunku upakowanej, pierzejowej zabudowy. Można narzekać na ciasnotę, ale nie można zarzucić takiemu układowi przestrzennemu braku "przytulności". Ludzie po prostu chcą tam mieszkać...a weźmy teraz takie LaDefense. Pustynia betonu, wyludniona, po której hula wiatr. Straszna, apokaliptyczna wizja...sto razy bardziej ciągną mnie do siebie kamieniczki, uliczki, zaułki, dałbym wiele, by kiedyś móc tak mieszkać...
Skala, rozmiar, wygląd- dostosowane do potrzeb człowieka. XXwieczny eksperyment poszedł w ciekawym, ale wyalienowanym kierunku IMHO.

·
hipp-E
11,116 Posts
^^nie zabiją mnie tam? bo na zbyt bezpieczne i przyjazdne miejsce to to nie wygląda ;)
Przyjazne miejsce w modernizmie. Coś takiego w ogóle istnieje? ;)
Zabić nie zabiją, tam też normalni ludzie chodzą. Często snułem się po okolicy i widywałem dużo Azjatów. Wtedy kręciły mnie takie klimaty - szalone lata 70, "amerykańska" urbanistyka, narastające problemy społeczne itp.
Z tego co widzę na google maps, to wieżowce wyglądają na odnowione.
Ostatni raz byłem tam chyba w 2005 i wtedy to był hardcore - totalna demolka. Dlatego ciekawi mnie jak tam u góry jest teraz, hehe. Czy arabskie dresy dalej zrzucają worki z wodą na ludzi i czy drzwi odpadają od wind :D

boczek said:
edit:
To jest Tutaj? trochę daleko, ale co tam. będzie okazja pojeździć trochę RER. tylko tego tunelu nie mogę za bardzo zlokalizować, chyba że nie widać go w googlemaps
Tak, to dokładnie to miejsce, nawet widzę ten tunel, wreszcie (szukałem pół dnia). Wjeżdża pod platformę pomiędzy ulicami Rue Nationale i Rue du Disque. Wygląda to tak, jakby obok tunelu kolejowego był jeszcze inny dla samochodów.

A to są te schody na platformę.

Gdy się wejdzie na górę tymi schodami i dojdzie do samego końca platformy, to wtedy ukazuje się niesamowity widok - betonowe wieże, a pomiędzy nimi tunel donikąd.
O ile dobrze pamiętam z drugiej strony nie dało się zejść do poziomu ulicy.

EDIT
Na google jest jednak parę zdjęć i wygląda na to, że da się tam zejść, ale o tak wiele nie śmiałbym nawet prosić :D

·
852 Posts
Discussion Starter · #18 ·
^^ nie wiem czemu ale te zdjęcia mi się nie wyśwetlają ale to pewnie wina mojegą łącza, które ostatnio dość mocno szwankuje, zobaczę jutro - może będzoe działać.

te tory to być może pozostałości czegoś w sylu paryskiej kolei obwodowej (czy czegoś takiego). np. w parku prezentowanym na zdjęciach 16. i 17. też jest podobny, nieużywany już tunel. fotki tegoż pewnie się pojawią przy okazji setu dot. tego parku. generalnie pewnie trzeba by przekopać wątki na forum międzynarodowym lub francuskim, żeby się dowiedzieć co to było i dlaczego już nie działa.

·
852 Posts
Discussion Starter · #20 ·
^^ nie...spoko jest. metro chodzi normalnie w zasadzie. jedynie chyba RER B albo D nie działała. chociaż dzisiaj już wszystko wporządku było. w zeszłym tygodniu były pewne ograniczenia na niektórych liniach typu 2 kursy na 3. nie wiem co mówią w polskiej telewizji ale najwyraźniej bredzą.

1 - 20 of 154 Posts