SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 60 Posts

·
re re re ra ra ra
Joined
·
4,002 Posts
That's great, I love it! :D
 

·
Registered
Joined
·
862 Posts
İZMİR TİCARET ODASI BAŞBAKAN'A KRUVAZİYER VE LİMAN DOSYASI SUNACAK
Pasaporta yat limanı


İzmir Ticaret Odası (İTO), EXPO 2015 için rakibi Milano'ya karşı denizci kent kimliğini de öne çıkaran İzmir'de uluslararası nitelikte bir yat limanı eksikliğini gidermek için çalışmalarını hızlandırdı. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, odalarının karşısında bulunan kıyı şeridinde bir yat limanı kurulması konusunda proje geliştirdiklerini söyledi. Demirtaş, bu projeyle Türkiye'nin turizm devi guruplarından birinin de ilgilendiğini açıkladı.
İhaleye çıkmalı
Demirtaş, konuyu İnciraltı'nda kurulmasını hedefledikleri kruvaziyer limanıyla birlikte randevu talep ettikleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da aktaracaklarını söyledi. Odalarının karşısındaki söz konusu kışı şeridinin şu an Özelleştirme İdaresi mülkiyetinde olduğunu ifade eden Demirtaş, Erdoğan'a buranın yat limanı haline getirilmesi için ihaleye çıkarılması yönündeki taleplerini ileteceklerini dile getirdi. Daha önce odalarının karşısında bulunan bu kıyı şeridi ve dalgakıranı da içeren ve içinde birçok unsur bulunan bir proje hazırladıklarını hatırlatan Demirtaş, "Ancak, dalgakıranla ilgili hukuki problemler bulunuyor. Bunlar çözülmeden projenin o etabının gerçekleştirilmesi mümkün gözükmüyor. Biz de o yüzden projede kıyı şeridinde yapılabilecek bu yat limanına öncelik vermeyi kararlaştırdık. İzmir'in zaman kaybına tahammülü yok. Ocak ayının ikinci yarısında görüşme talebinde bulunduğumuz Başbakan Erdoğan'dan Özelleştirme İdaresi'ne devredilen alanın bir an önce ihaleye çıkarılması için destek isteyeceğiz" dedi.

Körfeze iki marina yeterli
İTO'nun bu girişiminin yanısıra Büyükşehir Belediyesi'nin ise, Bostanlı ve İnciraltı'nda yat limanı kurulması konusunda çalışmaları bulunduğu biliniyor. İzmir'deki bu yat limanı projelerini değerlendiren Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Geza Dologh, "Bu projeleri çok önemsiyoruz. Ancak, körfezde en fazla 1-2 yat limanının faaliyet göstermesinin yerinde olacağını düşünüyoruz. Daha fazlası kaynak israfı olur. Körfezde 2 yat limanı yeterli" dedi. Dologh, şöyle konuştu: "Levent Marina iyi işletilmiyor. Sadece liman kurmak yetmez, tekneleri de şehre çekmeniz gerekiyor. Bugün Göcek'te, Marmaris'te güzel koylar var. İzmir'in ise doğa imkı sınırlı, koyları yok. Teknelerin sadece kışlamaları için bir yat limanı yapmak da verimli olmaz. Bir yat limanı inşaatının maliyeti 150- 200 milyon dolar. Körfezde 2 yat limanı yeterli. Daha fazlası kaynak israfı olur" dedi.

Büyük bir grup ilgileniyor
İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, kurulacak olan yat limanı projesi ile Türkiye'nin çok önemli bir turizm grubunun ilgilediğini kaydetti.
Demirtaş, "Projemiz, yatırımcılarımız, kaynağımız hazır. Tek ihtiyacımız gerekli ihale prosedürünün hazırlanması" diye konuştu. Demirtaş ayrıca Karşıyaka Bölgesi'nde Bostanlı Balıkçı Barınağı'nın marinaya dönüştürülebileceğini belirterek, "Üçkuyular Arabalı Vapur İskelesi yanında hayata geçirilmesi planlanan kruvaziyer liman projesinin maketleri hazırlanıyor. Bu maketi de görüştüğümüzde Başbakan Erdoğan'a sunacağız" diye konuştu.
Yeni Asır:http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=16202&start=50
 

·
Registered
Joined
·
8,454 Posts
I hope they will demolish that unfinished construction in the middle of pier, it really annoys my eyes. And that yacht marina will add some prestige to the gulf and pasaport, can't wait. :cheers:
 

·
Registered
Joined
·
8,117 Posts
i hope so too :)

Geçen salı burdaydım ve mağaza çalışanlarının konu hakkında konuşmalarını duydum, yeni bir koridor yaratılacak gibi birşey diyorlardı.

Konak Pier bence İzmirin en güzel yeri ama gerçekten iyi yönetilmediğini düşünüyorum. Zaten farkettiyseniz son zamanlarda içindeki kapalı mağza sayısı falanda arttı. Gerçekten iyi yönetilir doğru yatırımlar yapılırsa İzmire çok daha değer katabilir aynen Çeşmedeki yeni açılan Marinanın Çeşmeye kattığı gibi.

Eğer bu yatırım gerçekleşir ve kordondaki çirkin veya boş binalar özgörkey örneğindeki gibi yenilenirse burası tadından yenmez. Tek korkum ucuz kişisel çekişmeler ve gereksiz sorunlarla bu projenin güme gitmesi. Zaten okuduğum kadarıyla kurumlararsı anlaşmazlık falan varmış arazi işleriyle ilgili, tipik izmir :/
 

·
Registered
Joined
·
8,454 Posts
off evet :mad: birsürü kapalı mağaza var ve kalitedeki düşüş gözle görülebilir derecede. Çok daha şık ve klas mağazalar olabilecekken aptal aptal bijuteriler zart zurt var.
Tuvaletinden bahis bile etmek istemiyorum tüylerim diken diken oluyo :eek:hno: Okulumun tuvaleti bile daha temiz. Kapısının önündeki apaçiler hele ki.... :puke:
Umarım iyi bi şekilde yönetilir ve hakkettiği değeri kazanır Konak Pier ve KONAK. Cidden iğreniyorum ve nefret ediyorum Konaktan artık.
 

·
Ghost Rider
Joined
·
3,932 Posts
Ya belediye başkanı adayı olsam oy verir misiniz ?

Hiç mi yabancı şehirlerden örnek almazlar.Bazı deniz kıyısı olan şehirlerde denizin hafif içinde kıyıdan biraz ufak düzgün adacık yapıyolar ve oradan şehri izlemek süper bi şey oluyor. Uzun çimlik bi alan yapıyolar mesela ne bilim büyük şehirlerde Amerika'da bi sürü örnek var.

Bunun gibi İzmir'e de yapılamaz mı yani!
 

·
Registered
Joined
·
8,454 Posts
Evet izmirin en büyük eksiği yapay bi çimlik alandı zaten :| Hayır vermezdim ne yazık ki.
 

·
Ghost Rider
Joined
·
3,932 Posts
Tam olarak neyi kastettiğimi anlamadın herhalde.

Hani bu Chicago da varya mesela deniz üzerinde park gibi yerler. Oraları emin ol ki şehri tanıtmak için yapıyolar bunlar güzel ve ucuz bir taktik şehri tanıtmak için. Çünkü oralardan çekilen fotolarla herkesin daha çok ilgisini çekiyo.

Tüh bak şimdi kaybetçem başkanlığı bir oyla :D Neyse o zaman İzmir zor güzelleşir böyle giderse zaten.
 

·
Registered
Joined
·
8,454 Posts
Dediğini anladım ama böyle bişeye gerek olduğunu sanmıyorum. Sonuçta gayet yeşil bi sahilboyumuz var.
 
1 - 20 of 60 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top