Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 23 Posts

·
потреби&
569 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Perperikon / Перперикон

The ancient Thracian city of Perperikon (also Perpericon) is located in the Eastern Rhodopes, 15 km northeast of the present-day town of Kardzhali, Bulgaria, on a 470 m high rocky hill, which is thought to have been a sacred place. The village of Gorna Krepost ("Upper Castle") is located at the foot of the hill and the gold-bearing Perpereshka River flows near it. Perperikon is the largest megalith ensemble in the Balkans.

It is thought that the famous sanctuary and oracular shrine dedicated to Sabazios (similar to Greek Dionysus) of the Bessi was situated there.

More info

Official site: www.perperikon.bg

Maps of the city:

·
потреби&
569 Posts
Discussion Starter · #3 ·

Parking:

Souvenir traders:

The hill where the ancient city is located:

·
потреби&
569 Posts
Discussion Starter · #5 ·
A path leading to the top of the hill:

Rock pass:

·
потреби&
569 Posts
Discussion Starter · #7 ·
The basement under the Great Hall:

The west vault:

·
потреби&
569 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Medieval tower:

A look at southeast:

A look at west:

·
lol
2,837 Posts
Искам да отбележа само,че това сивото е макет, който иска да види оригинала, той и в Кърджалийския музей, който е един от най-добрите български музей според мен, уникален е, трябва да го посетите :)

Снимките са много хубави браво:cheers:

·
Registered
2,726 Posts
Бях там през 2007 и две неща ми направиха особено силно впечатление. Имаше изсечен трон в скалите, където естествено не пропуснах да се снимам :D и големият резервоар. Екскурзоводката каза, че е от римския период на крепостта. А крепостната стена или каквото е останало е от ранното Средновековието. Църквите ако не бъркам дадират от времето на Търновското царство.

@Локум, 3tmk
Имаше такава тема от 2008 и ако може ги съединете двете.

1 - 20 of 23 Posts