SkyscraperCity banner

21 - 40 of 907 Posts

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Witam wszystkich. Oto mała fotorelacja z budowy obwodnicy śródmiejskiej Piły. Poniżej małe info – źródło www.pila.pl.

NOWE POŁĄCZENIE DROGI KRAJOWEJ NR 11 I WOJEWÓDZKIEJ NR 179, PŁN.- ZACH. ODCINEK OBWODNICY M. PIŁY
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego.
Priorytet 1: Rozbudowa i modernizacja infrastruktury służącej wzmacnianiu konkurencyjności regionu.
Działanie 1.1. Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego.
Poddziałanie 1.1.1. Infrastruktura drogowa.
Całkowita wartość projektu: 21 438 319,86 zł w tym: środki UE: 7 629 622,00 zł,środki Gminy Piła: 13 808 697,86 zł
Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego nr 3008/2006 z dnia 12 września 2006 r. projekt został wybrany do współfinansowania środkami ZPORR.
Całkowita wartość projektu wynosi 21 438 319,86 zł. Wnioskowano o dotację w wysokości 15 543 930,53 zł.
Uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu przyznano kwotę 7 629 622,00 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, która może zostać zwiększona w wyniku oszczędności poprzetargowych. Realizacja projektu zostanie rozpoczęta po podpisaniu umowy z wojewodą.
Celem projektu "Nowe połączenie drogi krajowej nr 11 i wojewódzkiej nr 179 płn. - zach. odcinek obwodnicy m. Piły" jest poprawa dostępności komunikacyjnej regionów poprzez szybsze i bezpieczniejsze powiązania między ośrodkami centralnymi, a pozostałymi obszarami województw, lepszy dostęp do sieci dróg krajowych, jak również poprawa miejskich systemów transportowych. Jest to ważny element układu komunikacyjnego ze względu na łączenie ważnych szlaków drogowych w województwie wielkopolskim oraz duże natężenie ruchu samochodowego.
Przedmiotem planowanej inwestycji jest budowa odcinka obwodnicy o długości 2,63 km, o nośności 115 kN/oś, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zlokalizowana będzie w północno - zachodniej części miasta Piły. Obwodnica stanowić będzie połączenie drogi krajowej nr 11 z drogą wojewódzką nr 179. Projektowana droga swój początek będzie miała wśród istniejącej zabudowy miasta, w rejonie skrzyżowania ulic: al. Wojska Polskiego oraz ul. Adama Mickiewicza. Następnie droga przebiegać będzie przez tereny byłego lotniska wojskowego oraz pracowniczych ogrodów działkowych, przecinając istniejące ulice: Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego, T. Boya - Żeleńskiego aż do al. Niepodległości.
Inwestycja wpłynie na rozwój gospodarczy i społeczny miasta Piły i północnej Wielkopolski poprzez zredukowanie czasu podróży, zwiększenie atrakcyjności nowych i istniejących terenów inwestycyjnych- w tym terenów po lotnisku wojskowym - przez usprawnienie dostępu do nich, poprawę bezpieczeństwa ruchu, zredukowanie zatłoczenia w centrum miasta oraz pozytywnie wpłynie na poprawę stanu środowiska. Realizacja projektu ma nastąpić do połowy 2008 roku.Tablica informacyjna budowy.


Skrzyżowanie ulicy Wojska Polskiego z Mickiewicza-przebudowa. Obecnie jest to skrzyżowanie, gdzie 2-pasmowa ulica Mickiewicza krzyżuje się z także 2-pasmową WP. Na tym skrzyżowaniu rozpoczyna się budowany od podstaw nowy odcinek obwodnicy śródmiejskiej. Docelowo skrzyżowanie te będzie z sygnalizacją świetlną.


Wchodzimy na budowaną drogę. Na tym krótkim odcinku prowadzącym do skrzyżowania opisanego powyżej prowadzi 2-jezdniowa droga.


Po prawej jest zjazd na... no właśnie, jest tam jeszcze nie zagospodarowana działka. Może będzie tu stacja benzynowa? Widoczny nieco dalej po prawej stronie pas włączeniowy.


Jak widać, wzdłuż drogi budowany jest trakt rowerowo-pieszy.


A tu mały bonusik - coś dla miłośników architektury post-militarnej:) Droga biegnie przez teren byłego lotniska wojskowego...


Po lewej – raj dla złomiarzy...J


Zaplecze budowy (widoczne maszyny i kostki chodnikowe), w tle hangar...


Skrzyżowanie – jadąc w lewą stronę pojedziemy po pasów startowych lotniska lub do planowanego campusu UAM-u (przetarg na wykonastwo już rozpisany).


Idziemy dalej, tutaj zrobiono dopiero podbudowę...


Po prawej – kończy się teren lotniska, droga kieruje się w okolice działek ogrodniczych. Po lewej – trasa w kierunku wspomnianego campusu.


Zjazd ostro w dół – tu widać dopiero roboty ziemne, zbrojenie w sieci podziemne... W oddali działki.


To samo co powyżej, ale inne ujęcie...


Zszedłem na dół, odwracam się za siebie i widzę.. To co na zdjęciu.


Również na odcinku biegnącym wzdłuż działek na razie roboty ziemno-sieciowe. Droga po lewej to chyba będzie serwisówka...


Kilkadziesiąt metrów dalej park maszynowy, widać też studzienki.


Ciąg dalszy trasy, widać już koniec – Aleja Niepodległości.


Na odcinku biegnącym wzdłuż działek jest kilka przepustów. Oto widok na umocnienie strumienia biegnącego pod drogą.


Tutaj trasa kończy się. Docelowo będzie tu skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. W planach obwodnica ma pójść prosto – po drodze będą bodaj 3 obiekty inżynierskie (trasa pójdzie przez rzekę Gwdy i rozlewisko) – mosty i estakada. Przetarg zostanie ogłoszony, jeśli miasto otrzyma w tym roku dofinansowanie ze ZPORRu. Wkład własny jest już zabezpieczony.


To tyle. Zapraszam do komentarzy, a pilan do aparatów...
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Obwodnica śródmiejska

Jeszcze 2 fotki budowanej/przebudowywanej obwodnicy śródmiejskiej. Tym razem odcinek między wiaduktem nad torami przy PKP, a ulicą 14 lutego.
Zdjęcie I - istniejąca ulica została poszerzona (poszerzono nasyp), zbudowano ciąg pieszo-rowerowy. W górnej części zdjęcia widać jajowate rondo, sama trasa jest gotowa, ale do ronda trzeba dosypać piasku lub humusu?

Zdjęcie II - rondo, nieco dalej przebudowane skrzyżowanie (zbudowano 2 pasy ruchu w każdą stronę, poprawiono geometrie włączenia drogi w zbudowaną wcześniej trasę prowadzącą do mostu) z sygnalizacją świetlną, na szczęście jeszcze nie działającą:)


W zakresie przebudowy zbudowano też przystanki autobusowe, niedokończono jeszcze drogi w okolicy PKP będącej wjazdem dla taksówek. Przed wejściem na dworzec wymieniono nawierzchnię na polbruk i zbudowano elementy małej architektury.
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Budowa pilskiej obwodnicy śródmiejskiej nie stoi w miejscu. Na zdjęciu włączenie budowanej od podstaw trasy w Aleję Niepodległości. Jak będe miał więcej czasu to postaram się cyknąć więcej fotek z całej długości budowanego odcinka. No chyba, że ktoś mnie ubiegnie, co mnie nie zmartwi:)
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,367 Posts
^^ mnie interesuje ta inwestycja, więc czekam na fotki :)
Jednak proszę Cię o wrzucanie mniejszych fotek (max 1024x768).
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,367 Posts

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Oto kolejna garść fotek z budowy pilskiej obwodnicy śródmiejskiej.Tym razem przedstawiam odcinek pomiędzy ulicami Szopena, a Aleją Niepodległości.

Tutaj zacząłem wycieczkę. Za mną skrzyżowanie nowej drogi i ulicą Szopena.Na zdjęciu widać już ułożone krawężniki ipodbudowę z kruszywa.


Kilkadziesiąt metrów dalej...


A tutaj widać także budowany trakt rowerowo-pieszy...


Skrzyżowanie z ulicą Paderewskiego. Widoczna już ułożona warstwa asfaltu. Jeszcze bez ostatecznej warstwy ścieralnej.


Idziemy dalej...


A tutaj kończy się asfalt...


Tu będzie skrzyżowanie z ulicą Żeleńskiego...


Jesteśmy za w/w skrzyżowaniem...


A tu w oddali widać koniec budowanego odcinka i włączenie w Aleje Niepodległości. Jak miasto dostanie dofinsowanie ze ZPORR-u, to obwodnica pobiegnie dalej przez rzekę (będą 3 obiekty inżynierskie-2 mosty i estakada)...
 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,049 Posts
Oczywiście, jakiś nieuk, nie dość, że zrobil ścieżkę rowerową ze słupami w jej swietle, to jeszcze zupełnie bez sensu przerzucił ją dwa razy na drugą stronę drogi. To może mieć sens, gdy z po przeciwnej stronie ścieżka nie straci ciągłości, choćby przez umożliwienie ruchu rowerowego drogą serwisową, tutaj boję się pomyśleć, co będzie.
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli wykonawcę - Pol-Dróg RDM Piła, od ukończenia największej inwestycji drogowej w mieście - to liczący ponad 2,3 kilometra odcinek obwodnicy śródmiejskiej łączący ulicę Wojska Polskiego z aleją Niepodległości.

Będzie to najszybciej oddany odcinek całej obwodnicy: wykonawca wszedł na plac budowy zaledwie dziesięć miesięcy temu. Miasto narzuciło tak szybki harmonogram, by nie stracić szansy na unijną dotację z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalngo (ZPORR), która została jej przyznana jeszcze we wrześniu 2006 roku. Tyle, że potem ministerstwo wstrzymało kontraktację i co się stało z 8 milionami, które miały trafić do Piły, nie wiadomo do tej pory.
– Została nam tylko nadzieja, że te pieniądze jednak otrzymamy – mówi prezydent Zbigniew Kosmatka.
Wczoraj nikt w ministerstwie nie był w stanie odpowiedzieć: czy nadzieja prezydenta ma jakiekolwiek podstawy. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że nie wszystkie samorządy, które otrzymały pieniądze ze ZPORR, zdążą ze swoimi inwestycjami do końca maja, a to oznacza, że pieniądze zamiast na ich konto, mogą trafić do Piły. Tak może być, ale nie musi.

Źródło: http://pila.naszemiasto.pl/wydarzenia/852075.html
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Zakończyła się praktycznie przebudowa obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od wiaduktu nad nad torami kolejowymi do ulicy 14 lutego. Nie miałem okazji obfotografować całości przedsięwzięcia od początku do końca. Mimo to warto wrzucić tu fotki gotowego odcinka drogi, chociaż nie ma tu efektownych estakad, pylonów, dwupoziomowych węzłów:) Jednak moim zdaniem warto mimo to pokazywać nowe, świeżo przebudowywane odcinki dróg. Zaczynamy:
1) Tablica budowy.


2) Widok z wiaduktu nad torami przy dworcu PKP, widoczne rondo do którego dochodzą ulice Zygmunta Starego, Kwiatowa, wjazd na dworzec PKS i wjazd na pętle obok dworca PKP.


3) Widok w kierunku ulicy Zygmunta Starego...


4) Opisane w pkt.2 "jajowate" rondo.


5) Po prawej wjazd do zatoczki obok PKP, na potrzeby mieszkańców okolicznego budynku i zaopatrzenia.


6) W oddali skrzyżowanie 14 lutego/Zygmunta Starego/Zakopiańska. Zamontowano sygnalizacje świetlną. Widoczne zatoki autobusowe po obu stronach jezdni.


7)W/w skrzyżowanie w zbliżeniu.W oddali dworzec PKP.


8) Widok ze skrzyżowania w kierunku ulicy Zygmunta Starego...9) Jeszcze raz rondo opisane w pkt.2...


10) Gratka dla ekologów! Uratowano drzewo! A na poważnie, to wykonawcy pewnie bardziej opłacało się wykonać tą ściankę oporową, niż płacić za wycinkę tego drzewa... Lokalizacja drzewa widoczna na zdjęciu 2.
 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,049 Posts
5) Po prawej wjazd do zatoczki obok PKP, na potrzeby mieszkańców okolicznego budynku i zaopatrzenia.
To chyba mialo służyć jako zatoczka dla osób podwożonych...
Widac tutaj bardzo nietrafione rozwiązanie ze ścieżką rowerową. Poza bzdurnymi rozwiazaniami, do których zdażyliśmy się przyzwyczaić, czyli nawierzchni z kostki, słupków w ścieżce, złych promieni skrętów, mamy tutaj ścieżkę po której na 100% będą chodzili wszyscy piesi, bo chodnik zrobiono im naokoło.
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
To chyba mialo służyć jako zatoczka dla osób podwożonych...
Widac tutaj bardzo nietrafione rozwiązanie ze ścieżką rowerową. Poza bzdurnymi rozwiazaniami, do których zdażyliśmy się przyzwyczaić, czyli nawierzchni z kostki, słupków w ścieżce, złych promieni skrętów, mamy tutaj ścieżkę po której na 100% będą chodzili wszyscy piesi, bo chodnik zrobiono im naokoło.
Zdaje się, że projektantem tego odcinka jest firma "Drogprojekt" z Budzynia. Możesz im przekazać swoje uwagi, aby na przyszłość nie robili podobnych błędów... A może uzasadnią zastosowanie takiego a nie innego rozwiązania ścieżki rowerowej?
 
21 - 40 of 907 Posts
Top