SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 75 Posts

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,069 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Hej, nadszedł ten dzień, kiedy pilskie drogi rowerowe doczekały się własnego wątku. Na początku artykuł z Życia Piły:


11 marca 2011
Rowery na czerwone!

Ma stać się jasne, gdzie zaczyna się droga tylko dla rowerów. Porządki zaczną się od sprzątania, ale mają również powstać kolejne ścieżki rowerowe - dobra wiadomość - z kostki bezfazowej.


Ścieżka wzdłuż ulicy Kossaka i - dalej - na Płotki to jedyna w Pile zbudowana od podstaw droga dla rowerów z asfaltową nawierzchnią w większej części przebiegu. Fot. Marcin Maziarz


37 km istniejących dziś ścieżek rowerowych, ma zyskać w tym roku nową jakość. Gminny samorząd chce zacząć od najprostszych działań, o które przedstawiciele środowiska rowerowego upominali się od dawna: oczyszczenia z piachu i trawy, czy przeglądu i uzupełnienia oznakowania poziomego i pionowego. - Tak, żeby dla wszystkich było jasne, że są na ścieżce rowerowej - mówi prezydent Piły Piotr Głowski. - Chodzi również o likwidację przeszkód architektonicznych, czyli - mówiąc po polsku - obniżenie krawężników, by można było przez nie płynnie przejeżdżać. Jeżeli dodamy do tego procedowane w tej chwili w parlamencie zmiany w prawie, związane z tym, że osoba jadąca ścieżką rowerową będzie miała - tak samo jak pieszy - pierwszeństwo przy przejeżdżaniu przez poprzeczną ulicę, zwiększy się płynność poruszania rowerem po mieście.
ReklamaTam gdzie będzie to możliwe, mają pojawić się również równoległe do przejść dla pieszych przejazdy rowerowe.

Zaprowadzanie porządku na ścieżkach rowerowych, to początek działań planowanych na ten rok. Przebudowy doczekają się: zniszczony ciąg przy Bulwarze Chatellerault i wzdłuż Wodnej (0,6 km po stronie Muzeum Okręgowego i 1,2 km po stronie Hotelu Gromada) i ścieżka przy Alei Jana Pawła II - od Młyna do Mostu Chrobrego (0,34 km). Oprócz tego ma powstać brakujący fragment ścieżki za budynkiem Starostwa (0,2 km - połączenie istniejącej ścieżki z kładką na Wyspę) i przejazd pod Mostem Chrobrego - w końcu nie trzeba będzie przeprowadzać roweru górą.

Zupełnie nową inwestycją będzie mierząca 1,1 km ścieżka wzdłuż Gwdy - na jej lewym brzegu od ulicy 500-lecia do kładki przy Młynie oraz dwa krótsze odcinki: 0,38 km wzdłuż Alei Niepodległości (od Skośnej do Zbrojnej) i 0,55 km wzdłuż Miłej (Koszyce - K3). Łączna długość systemu ścieżek rowerowych w Pile na koniec roku ma wynieść 42,03 km, choć prawdopodobnie będzie ich jeszcze więcej. - Będziemy wymieniać chodnik przy Roosevelta i tam od razu również powstanie ścieżka - mówi prezydent.

- Na bazie istniającej infrastrkutury wyróżniliśmy trzy ringi - to zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska. - Pierwszy to ścisłe centrum - od dworca kolejowego przez Wyspę, drugi oparty na wewnętrznej obwodnicy i trzeci - liczący aż 45 kilometrów - po obwodzie Piły. W sumie będziemy mieć ponad 50 kilometrów ścieżek rowerowych, wszystkie ringi będą połączone. Będą też mapki na tablicach informacyjnych.

Rowerzyści od lat skarżyli się też na materiały, z jakich wykonywana jest nawierzchnia ścieżek. Największy komfort daje gładki asfalt (gładki, czyli bez kamyków), ale takę ścieżkę mamy tylko jedną - na Płotki. Kolejne ścieżki były budowane z fazowanej (czyli z brzegami ściętymi pod katem 45 stopni) kostki betonowej, z którą rowery górskie jeszcze dają sobie radę, ale cykliści poruszający się rowerami miejskimi, czy sportowymi, odczuwają każde łączenie. Dopiero w dwóch ostatnich przetargach na budowę ścieżek - wzdłuż Dąbrowskiego i krótkiego odcinka od Kossaka do Aquaparku, zapisano, że materiałem ma być kostka bezfazowa, ale już ścieżka pieszo - rowerowa wzdłuż ostatniego odcinka śródmiejskiej obwodnicy znowu ma fazę. Jedynie na odcinkach mostowych zastosowano czerwono asfalt.

Tym razem asfaltu również nie będzie, ale fazowana kostka na nowobudowane odcinki także ma mieć zamknięty wstęp. - Rozmawialiśmy o tym z osobami, które jeżdżą, między innymi z PTTK - mówi Piotr Głowski. - Asfalt wiadomo jaki ma kolor. Jest opcja malowania, tylko że to kosztuje, bo co roku trzeba odnawiać, a jak nie, to za rok będzie nieciekawie wyglądało. Po drugie mamy ograniczony dostęp do firm, które prowadzą tego typu prace - dużo większa konkurencja - a, co za tym idzie, niższe ceny - panuje na rynku fim układających kostkę brukową. Wyjściem, które powinno usatysfakcjonować wszystkie strony, jest kostka bezfazowa w czerwonym kolorze, żeby osoby, które przekraczają tę niewidzialną linię, wiedziały, że narażają się na zderzenie z rowerem. Dzisiaj często jest tak, że - jeżeli nie ma takiego wyraźnego rozgraniczenia - wszyscy mają do siebie pretensje, że ktoś w kogoś wjechał, a nie wiadomo kto ma rację.

Takie rozwiązania w Pile istnieją jednak od lat, na przykład wzdłuż ulicy Bohaterów Stalingradu, czy Koszalińskiej i do tej pory z ich stosowania płynie jeden wniosek: są nieskuteczne. Piesi nic sobie nie robią z czerwonego koloru kostki - idą całą szerokością ścieżki pieszo - rowerowej, a rowerzyści jeżdżą między nimi slalomem. Użycie dzwonka na czerwonej części ścieżki często powoduje oburzenie i wylew soczystych pretensji wobec rowerzysty „jadącego chodnikiem”. Radą na to mogłoby być wykonywanie części przeznaczonych dla rowerzystów z asfaltu, kojarzonego raczej z ruchem kołowym niż pieszym, oraz oddzielenie ich od części pieszej krawężnikiem. Tu jednak prezydent jest nieprzejednany: - To jest kwestia lat nauki. Ja sam, jakieś dwadzieścia lat temu w jednym z miast zachodnich bardzo skutecznie zostałem nauczony, że nie chodzi się ścieżką rowerową, kiedy wjechał we mnie rower. Musiałem przeprosić, długo bolało, zapamiętałem, że po ścieżkach rowerowych się nie chodzi. Myślę, że kampania edukacyjna zostanie połączona z kampanią promującą korzystanie ze ścieżek rowerowych.

Jest jednak szansa, że sytuację pilskich rowerzystów poprawi wyraźne poziome oznakowanie ścieżki i oddzielenie jej równie wyraźną linią od części pieszej.

Kolejnym etapem budowy systemu komunikacji rowerowej w Pile ma być część typowo komunikacyjna - w odróżnieniu od istniejącej dziś rekreacyjnej. - System ma umożliwić jazdę rowerem również po pozostałej części miasta, poruszanie się po nim na co dzień, do pracy czy na zakupy - mówi prezydent.

Czy w kolejnych latach powstaną dodatkowe - poza ścieżkami - elementy infrastruktury rowerowej? W kampanii wyborczej Piotr Głowski mówił m.in. o wypożyczalniach rowerów. Czy powstaną także parkingi park & ride lub bike & ride? Z rowerzystami na ten temat możesz podyskutować na życiowym Facebooku »
http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110311-rowery-na-czerwone/index.php

Pogrubienia moje.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
świetny pomysł z założeniem nowego wątku :banana:

fajnie tak patrzeć jak w naszym mieście z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych. a najbardziej cieszy tak wzdłuż rzeki, gdyż coś pomału zaczyna się dziać w sprawie zagospodarowania obszarów nad rzecznych. ^^ może do zrealizowania całego planu będzie potrzeba dużo czasu, ale to jest krok na przód w tej kwestii. http://www.miastowirtualne.pila.pl/zagospodarowanie_przestrzenne-tereny_rekreacyjne.htm
 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,069 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Jeszcze raz o tym samym.

Piła miastem rowerów? Nie od razu, ale...

2011-03-10, Aktualizacja: wczoraj 13:19

AGK
Stare ścieżki rowerowe do remontu. Będą budowane również nowe. Gdzie? Prezydent posłucha rad pilskich cyklistów.
- Sam lubię rower i dużo jeżdżę. Planujemy odnowić jeszcze w tym roku sporo ścieżek rowerowych, które wołają już o pomstę do nieba. Myślimy też o nowych fragmentach ścieżek - zapowiada Piotr Głowski, prezydent Piły.

W tej dziedzinie prezydent zamierza słuchać pilskich cyklistów. I to oni podpowiadają, że w Pile już jest sporo ścieżek rowerowych, ale nie zawsze się one z sobą łączą i to trzeba naprawić. Trzeba też połączyć dzielnice między sobą siecią ścieżek.

- W centrum zaś z czasem ma być przebudowany układ komunikacyjny, w taki sposób, aby rowerem bez problemów można było dojeżdżać do pracy - dodaje prezydent.

Prezydent rozmawiał też z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska. Rozmowy dotyczyły planów dofinansowania "systemu wypożyczania rowerów". Szczegóły tego systemu są na razie owiane tajemnicą...
http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/811902,pila-miastem-rowerow-nie-od-razu-ale,id,t.html
 

·
Registered
Joined
·
38 Posts
Oczyszczanie ścieżek już się zaczęło na Zielnej Dolinie. Jak do tego dojdzie jeszcze odnowienie znaków poziomych na tych ścieżkach to dam szczerą 6!

Bardzo mnie interesuje czy w planach jest naprawa ścieżki rowerowej wzdłuż Powstańców mowa tu od odcinku do Philipsa po obu stronach drogi.
 

·
Registered
Joined
·
14,810 Posts
Tym razem asfaltu również nie będzie, ale fazowana kostka na nowobudowane odcinki także ma mieć zamknięty wstęp. - Rozmawialiśmy o tym z osobami, które jeżdżą, między innymi z PTTK - mówi Piotr Głowski. - Asfalt wiadomo jaki ma kolor. Jest opcja malowania, tylko że to kosztuje, bo co roku trzeba odnawiać, a jak nie, to za rok będzie nieciekawie wyglądało. Po drugie mamy ograniczony dostęp do firm, które prowadzą tego typu prace - dużo większa konkurencja - a, co za tym idzie, niższe ceny - panuje na rynku fim układających kostkę brukową. Wyjściem, które powinno usatysfakcjonować wszystkie strony, jest kostka bezfazowa w czerwonym kolorze, żeby osoby, które przekraczają tę niewidzialną linię, wiedziały, że narażają się na zderzenie z rowerem.
Współczuję. Nie ma tam nikogo kto powalczy z tym anty-rowerowym podejściem i wiarą w niefazowaną kostkę?
Natomiast przy całym szacunku do PTTK (do którego też należę) - rowerzyści turystyczni bez pewnej minimalnej wiedzy dotyczącej infrastruktury miejskiej nie powinni być w tej sprawie wyrocznią.
 

·
Registered
Joined
·
38 Posts
FILM 1 KLASA! Gratuluję i szacunek za poświęcenie się oraz pokazanie ułomności w Pile;-/

Chciałbym aby ktoś z władz miasta ustosunkował się do tego co tu widzimy. Z miła chęcią posłucham wykrętów i uszczęśliwiania nas na siłę, że tak powinno być;-)
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts


Krótki film o ścieżce rowerowej

Z punktu widzenia rowerzysty.

O tym, że ścieżki rowerowe są potrzebne, nie trzeba przekonywać ani rowerzystów, ani kierowców. Czy jednak potrzebne są wszędzie - również na osiedlowych ulicach, na których ruch samochodowy jest niewielki? A jeżeli już powstają, to czy ich projekty faktycznie uwzględniają potrzeby rowerzystów?

O tym, jak z punktu widzenia użytkownika jednośladu wygląda ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Dąbrowskiego i że wcale nie jest to prosta droga do rowerowego raju, można przekonać się oglądając krótkie nagranie, które na Youtube umieścił Kamil Bocian. Na filmie widać nie tylko wystawione na ścieżkę śmietniki i zaparkowane na niej samochody, ale także fatalnie zaprojektowane skrzyżowanie z Aleją 500-lecia, parking zaplanowany tak, że przody samochodów wystają na drogę rowerową i „zakole” jakim ścieżka omija skrzynki energetyczne. W czasie całego przejazdu rowerzystę mija tylko jeden jadący samochód:


Autor jest aktywnym rowerzystą. Pochodzi z Piły, ale na co dzień studiuje we Wrocławiu. Jest członkiem Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej i współpracuje z sekcją ds. rozwoju ruchu rowerowego przy Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110512-krotki-film-o-sciezce-rowerowej/index.php
to ty Bocian zgłosiłeś ten problem do Życia Piły? :)
 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,069 Posts
Discussion Starter · #20 ·
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY

I. 1) NAZWA I ADRES: Gmina Piła , Pl. Staszica 10, 64-920 Piła, woj. wielkopolskie, tel. 067 2126210, faks 067 2123566.
Adres strony internetowej zamawiającego: www.um.pila.pl

I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJąCEGO: Administracja samorządowa.

SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) OKREŚLENIE PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA

II.1.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: ścieżki rowerowe w mieście Piła- opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowych oraz Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót na oznakowanie pionowe i poziome oraz likwidację tzw przeszkód architektonicznych na trasach istniejących ścieżek rowerowych, w podziale na drogi poszczególnych kategorii.

II.1.2) Rodzaj zamówienia: usługi.

II.1.3) Określenie przedmiotu oraz wielkości lub zakresu zamówienia: opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz Specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót na: 1. oznakowanie pionowe i poziome istniejących ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo rowerowych w mieście, ujednolicenie tego oznakowania, powiązanie oznakowaniem poszczególnych odcinków tras. Etapem wstępnym do ostatecznych projektów oznakowania winna być wykonana przez wykonawcę z najwyższą starannością inwentaryzacja istniejącego oznakowania. Projekty oznakowania winny zostać wykonane w podziale na poszczególne kategorie dróg - to jest drogi gminne i powiatowe, wojewódzkie oraz krajowe. Projekty winny uwzględniać wykorzystanie i zagospodarowanie możliwych do wykorzystania znaków pionowych (słupki i tablice). Oznakowanie poziome winno obejmować w szczególności oliniowania oraz znaki (rower) wymalowane na nawierzchniach. 2. likwidację tzw przeszkód terenowych na istniejących ścieżkach rowerowych i ciągach pieszo-rowerowych. Przez przeszkody terenowe rozumie się przede wszystkim zbyt wysoki krawężnik, ewentualnie inne stwierdzone kolizje. Etapem wstępnym do ostatecznych projektów winna być wykonana przez wykonawcę z najwyższą starannością inwentaryzacja stanu istniejącego przeszkód. Projekty winny zostać wykonane w podziale na poszczególne kategorie dróg - to jest drogi gminne i powiatowe, wojewódzkie oraz krajowe. W zakresie inwentaryzacji stanu istniejącego ścieżek rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych należy uwzględnić ulice miasta Piły wyszczególnione na załączniku tabelarycznym. Szacunkowa długość ulic do uwzględnienia w zakresie przedmiotu zamówienia wynosi ok. 42 km. Na fragmentach ulic na których obecnie nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych należy oznakowaniem poziomym, pionowym oraz likwidacją przeszkód terenowych je wyznaczyć. Wykonawca po podpisaniu umowy, w celu umożliwienia stworzenia jednolitego systemu, otrzyma dodatkowo od Zamawiającego dane dot innych realizowanych projektów budowlano-wykonawczych związanych ze ścieżkami rowerowi, które już obejmują wykonanie projektu oznakowania. Zakres projektów technicznych: a) projekty techniczne oznakowania z rozbiciem na poszczególne kategorie dróg i poszczególne ulice. b) projekty techniczne likwidacji przeszkód architektonicznych z podziałem na poszczególne kategorie dróg i na poszczególne ulice. Inwentaryzacje oraz projekty techniczne należy wykonać w zakresie opisowym wraz z częścią rysunkową. Rysunki inwentaryzacyjne oraz do projektów oznakowania należy wykonać na mapie sytuacyjno-wysokościowej do celów opiniodawczych w skali co najmniej 1:1000 lub większej (np. 1:500). W ramach powyższego zadania do projektanta należy także, w szczególności : a) uzyskanie podkładu geodezyjnego właściwego do wykonania projektów będących przedmiotem zamówienia - mapa do celów sytuacyjno-wysokościowych do celów opiniodawczych w skali 1:1000; b) uzyskanie oraz przekazanie zamawiającemu 1 egz. Wypisów z rejestru gruntów z których wynikać będzie własność działek na których prowadzone będą roboty; c) bieżące dokonywanie uzgodnień z Zamawiającym; d) uzyskanie wszelkich wymaganych warunków technicznych (w zakresie w jakim będą konieczne) oraz uzyskanie do projektów uzgodnień, zgód, opinii oraz pozwoleń wymaganych przepisami prawa. W szczególności należy uzyskać uzgodnienie z właściwymi dla kategorii dróg organami i instytucjami odpowiedzialnymi za organizację ruchu na drogach publicznych; e) uzyskanie protokołu ZUD - jeśli taka potrzeba zaistnieje; f) wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących projektu oraz pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji; g) uwzględnienie w projekcie w formie wytycznych, kwestii związanych z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia na etapie wykonawstwa robót budowlanych; h) uzyskanie wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych lub dokonanie stosownych, wymaganych prawem zgłoszeń. Dokumentacja techniczno-kosztorysowa winna być opracowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, zasadami wiedzy technicznej z uwzględnieniem wytycznych zawartych w niniejszej Specyfikacji. Każdą dokumentację techniczną należy dostarczyć wraz ze spisem zawartości w następujących ilościach egzemplarzy: - projekty techniczne - 5 egz. - Przedmiary robót - 2 egz. - Kosztorysy nakładcze - 2 egz. - Kosztorysy inwestorskie - 2 egz. - Specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych - Całość dokumentacji w wersji elektronicznej na nośniku elektronicznych np na płytach CD - 2 komplety (oddzielnie dla każdej dokumentacji w wymaganych rozbiciu na poszczególne kategorie dróg) Na oddzielnych opisanych nośnikach należy dostarczyć część projektową( tekstowo -rysunkową, specyfikacje techniczne) , oraz część kosztorysową. Wykonawca winien dołożyć najwyższej staranności w celu prawidłowego sporządzenia oferty, a zwłaszcza rzetelnego wyliczenia ceny oferty adekwatnej dla realizacji kompletnego przedmiotu zamówienia..

Lp. ulica długość (mb)-szacunkowa Kategoria drogi
1 Droga na Zelgniewo – dojazd do J.Płotki 5 760,0 P
2 al. Wyzwolenia 1 020,0 G
3 ul. Tetmajera (obecnie Panteona Schumana) 371,0 G
4 ul. Paderewskiego 1 761,0 G
5 obwodnica śródmiejska w przebiegu: ulice:Zygmunta Starego, Okrzei, Podgórna, Warsztatowa, Mickiewicza, Koszalińska, 500 Lecia, Głuchowska, Kusocińskiego, Okólna 9 200,0 G+P
6 ul. Mickiewicza – druga strona 1 100,0 P
7 ul. Kusocińskiego – druga strona 500,0 G
8 Dzieci Polskich 490,0 G
9 ul. Kazimierza Wielkiego 900,0 G
10 ul. Siemiradzkiego 2 250,0 W
11 ul. Motylewska 560,0 G
12 ul. Miła część 1 215,0 G
13 ul. Dąbrowskiego 1 628,0 G
14 ul. Boh. Stalingradu 650,0 G
15 ul. Śródmiejska 275,0 G
16 ul. Ossolińskich 175,0 G
17 Plac Zwycięstwa 300,0 G
18 Al. Piastów (obustronnie) 800,0 K
19 al. Powstańców Wlkp 2 620,0 W
20 al. Wojska Polskiego (z dwóch stron) 3 770,0 W
21 ul. Jana Pawła II 425,0 W
22 al. Poznańska (z jednej strony) 2 590,0 K
23 al. Piastów do wiaduktu 480,0 K
24 Wyspa – w centrum miasta 330,0 G
25 Bulwary Chatellraut (od Mostu Krzywoustego do Walki Młodych) 900,0 G
26 ul. Bydgoska (od. Ronda Solidarności do Roosevelta) 500,0 G
27 ul. Kossaka 2 407,0 P
Suma 41 977,0
 
1 - 20 of 75 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top