SkyscraperCity banner

21 - 40 of 2864 Posts

·
Techno culture
Joined
·
593 Posts
Discussion Starter · #21 ·
 

·
made in Poland
Joined
·
1,069 Posts
gratulacje!

zamieszczę cały ranking:
(podkreśliłem ważniejsze dla mnie miasta :dj:
:D
Ranking najlepszych miast Polski według Forbes:

Ranking miast w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców
1. Warszawa
2. Kraków
3. Wrocław
4. Poznań
5. Gdańsk
6. Łódź
7. Katowice
8. Szczecin
9. Lublin
10. Bydgoszcz

Ranking miast w kategorii od 100 do 300 tys. mieszkańców
1. Gdynia
2. Gliwice
3. Kielce
4. Bielsko-Biała
5. Białystok
6. Rzeszów
7. Częstochowa
8. Toruń
9. Opole
10. Olsztyn

Ranking miast w kategorii poniżej 100 tys. mieszkańców
1. Sopot
2. Piaseczno
3. Jelenia Góra
4. Słupsk
5. Siedlce
6. Konin
7. Nowy Sącz
8. Ostrów Wielkopolski
9. Leszno
10. Piła

Źródło: Forbes
 

·
Anty love
Joined
·
5,536 Posts
Anty love

INWESTYCJE - Nowe w budowie
dziś
Przy ulicy Wawelskiej w Pile ma powstać usługowo – przemysłowa dzielnica miasta. Na półmetku jest już budowa zakładu przerobu opakowań szklanych. To pierwszy zakład, który tu powstanie, ale szykują się kolejne inwestycje.
Tereny przy ul. Wawelskiej w Pile już od dawna są przeznaczone na inwestycje. Mają tu powstać obiekty najmniej uciążliwe dla środowiska, głównie usługowe, transportowe i logistyczno-magazynowe.
Miejsce dla prowadzenia biznesu jest tu doskonałe, gdyż nieopodal znajduje się obwodnica z Poznania nad morze, która łączy się z drogą krajową nr 10, prowadzącą w kierunku Bydgoszczy. Ponadto działki w tej okolicy są uzbrojone.
Władze Piły od dawna mówiły o inwestorach, którzy interesują się tymi terenami. W końcu naprzeciw popularnej giełdy spożywczo-warzywnej rozpoczęto budowę pierwszego zakładu. Otwarty ma być jeszcze w tym roku.
Będzie on zajmował się przeróbką opakowań szklanych, spożywczych: słoików, butelek, a więc wyrobów jak najbardziej ekologicznych – mówi Jerzy Wołoszyński, wicprezydent Piły. – Jest to firma z kapitałem mieszanym, między innymi irlandzkim. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że udało nam się ściągnąć takiego inwestora do Piły.Miejsce, jakie firma sobie wybrała, nie jest przypadkowe. Niedaleko Piły znajduje się bowiem huta w Ujściu, w której produkowane są butelki dla koncernów piwowarskich. W wielu innych punktach miasta również widać place budowy. Przy ul. Okrzei powstaje drugi sklep sieci Lidl. Mieszkańców niepokoiła jednak ta lokalizacja, bo w tym miejscu jest ciasny układ komunikacyjny. Ulica Okrzei jest wąska, a wyjazd z marketu prowadzi wprost na rondo Jacka Kuronia. Dlatego inwestor na potrzeby obiektu przebudowuje nawet publiczny parking.
– Zapewniam, że do utrudnień nie dojdzie, a parking będzie dostępny dla wszystkich, nie tylko dla klientów sklepu – uspokaja J. Wołoszyński.
Niebawem u zbiegu ulic Składowa – Bydgoska rozpocząć ma się budowa kolejnego marketu, tym razem Tesco. Będzie to również drugi obiekt tej sieci spożywczej w mieście.
Ponadto powstał już plan zagospodarowania przy ul. Walki Młodych. Lokalny biznesmen, który dzierżawi tu tereny nad rzeką, będzie mógł zacząć budowę centrum usługowo-rekreacyjnego z multipleksem. •

Ewa Auer - Głos Wielkopolski
 

·
Registered
Joined
·
713 Posts
wow, nie wierze ;p i do tego jeszcze duzo dotyczy mojego zamoscia ;) czy ktos wie o ktory teren walki mlodych chodzi? moze o ten plac na rogu okolnej-walki mlodych gdzie jest parking? jesli gdzies dalej wglab walki mlodych to strach bedzie tam chodzic
 

·
Anty love
Joined
·
5,536 Posts
Anty love

W ciągu półtora roku zrealizowana ma być prywatyzacja Miejskiej Energetyki Cieplnej w Pile.

Już niedługo ogłoszony zostanie przetarg na wybór konsultanta, który Miejską Energetykę Cieplną do prywatyzacji przygotuje i przeprowadzi proces.
- Chcemy, żeby prywatyzacja została przeprowadzona w jak najlepszy sposób, dlatego zaangażujemy w nią zewnętrzną, specjalistyczną firmę - mówi Jerzy Wołoszyński wiceprezydent Piły.
Choć w samym MEC-u niewiele o prywatyzacji jeszcze słychać, to zdaniem wiceprezydenta będzie ona zrealizowana szybko, nawet w przeciągu półtora roku. Dlaczego jednak gmina zdecydowała się oddać swoją prężną spółkę w prywatne ręce?
- Gmina powinna zarządzać sferą usług świadczonych przez MEC, a nie sama się angażować w ich świadczenie. Doszliśmy do wniosku, że MEC będzie działał efektywniej, w rękach prywatnych - uzasadnia krótko wiceprezydent Wołoszyński.

Głos Wlkp.
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
W Urzędzie Miejskim trwa postępowanie administracyjne mające na celu wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, polegającego na budowie Centrum Handlowego przy
ul. Bydgoskiej - Składowej. Po uzyskaniu decyzji inwestor, którym jest TESCO będzie mógł ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę w Starostwie Powiatowym.

Na tym dość rozległym terenie, położonym za torami kolejowymi Piła-Złotów pomiędzy ul. Bydgoską, Wawelską i Składową, powstać ma centrum handlowe, w którym oprócz wielkopowierzchniowego sklepu TESCO
(o powierzchni sprzedaży powyżej 10 000 m2), znajdzie się również galeria handlowa. Cały obiekt został zaprojektowany przez jedno z pilskich biur architektonicznych. Główne wejscie do budynku z przeszkloną fasadą zwrócone będzie w stronę głównej drogi dojazdowej, czyli zjazdu z ul. Bydgoskiej, przed stacją JET.
Ciekawostką jest to, że architekci postanowili wykorzystać istniejący ceglany komin, który według projektu znajdować się będzie blisko głównego wejścia do obiektu. Komin ten oraz elewacja frontowa, wyłożona cegłą klinkierową w kolorze komina, nada architekturze centrum specyficznego charakteru.
Dojazd do centrum handlowego planowany jest od ulicy Bydgoskiej i ul. Składowej, a dla samochodów dostawczych od ul. Wawelskiej.
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
początkiem lipca ruszyły prace na budowie kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej, który połączyć ma
ul. Mickiewicza z Al. Niepodległości. Nowy odcinek przebiegać będzie przez tereny byłego lotniska wojskowego, oraz ogródki działkowe (ul. Nowowiejskiego).

W ramach projektu "Nowe połączenie drogi krajowej nr 11 i wojewódzkiej nr 179 płn – zach odcinek obwodnicy m.Piły (odcinek od Al. Niepodległości do Al. Wojska Polskiego)" wybudowana zostanie:
- droga o długości 2,63 km,
- kanalizacja deszczowa wzdłuż drogi z odprowadzeniem poprzez osadnik i separator lamelowy do rzeki Gwdy
- przepusty i rowy melioracyjne
- ciągi pieszo - rowerowe
- ciągi pieszo – jezdne i miejsca postojowe
- chodniki
- 10 skrzyżowań
- 2 sygnalizacje świetlne oraz inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu
- 13 przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych
- oświetlenie uliczne
- kanalizacja teletechniczna dla potrzeb budowy miejskiej szkieletowej sieci szerokopasmowej
- usunięcie kolizji z istniejącymi urządzeniami obcymi: przebudowa sieci wodociągowej, przebudowa kolizji
elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oświetlenia; zabezpieczenie sieci gazowych,
- zieleń izolacyjna

Na realizację tego odcinka Piła uzyskała dofinansowanie z Unii Europejskiej. Nowy odcinek obwodnicy ma zostać zrealizowany do połowy 2008 roku.
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
BUDOWA KOLEJNEGO ODCINKA OBWODNICY ŚRÓDMIEJSKIEJ


Trwają prace budowlane związane z przebudową odcinka obwodnicy śródmiejskiej: ul. Kwiatowa - ul. 14-lutego. Realizacja tego zadania w znaczny sposób odmieni i uporządkuje tereny znajdujące się pomiędzy dworcem PKP a PKS. Poprawiona zostanie goemetria skrzyżowania ul. Zygmunta Starego z ul. 14-lutego, przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatową powstanie nowe rondo uliczne.
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
co za newsy.... a z tym tesco to bym sie nie chwalil, bo to raczej zenada

co do "marektow" - moja wizualka odnsnie koncepcji w okolicy kauflandu zgodnie z mpzp: http://gp.amu.edu.pl/inne/laczna/model.htm

wiecej here: http://www.miastowirtualne.pila.pl/od_czytelnikow-obszar_Laczna-PowstancowWlkp.htm
a co rozumiesz pod pojęciem żenada w kontekście zwykłego centrum handlowego pt TESCO w pile?

bo średnio rozumiem twoja "irytację (?)"

przecież każdy wie, że ma to być najzwyklejsze centrum handlowe, bez wiekszego polotu tzn robimy zakupy i do domu.

piła to nie poznań czy warszawa i nigdy w tym mieście nie powstanie coś w stylu SB czy inne.

ważne by można było zrobić zakupy w jednym i cywilizowanym miejscu, konkurencja dla ciasnego IBI itp się przyda. ot tyle.
 

·
Registered
Joined
·
190 Posts
nie sadzisz ze juz wystarczajaco duzo jest "marketow" w Pile ? nie bez powodu miasto ma przydomek "zaglebie marketowe" ...a chodzi mi o to, ze takie blaszaki jak Tesco byly modne w Polsce jakies 10-15 lat temu i nie wnosza one nic do architektury, zagospodarowania, estetyki oprocz kolejnej bryły, gdzie bedzie jeden wielki syf i tandeta - jak wszedzie przy wiekszych marketach... klocek za klockiem.. tak wiec nawet bym o tym nie wspominal ;) a jesli chcesz konkurencje dla ibi - masz zaraz obok - kaufland, czy tez netto, a jesli mowisz o pasazu - tam kolejek i ciasnoty nie ma ;)

mowisz ze nie powstanie nic bardziej konkretnego... hmmm, widziales mpzp z placu zwyciestwa ? tam moze powstac juz niebawem cos konkretnego... i wielkosc miasta nie ma w tym przypadku wiele do znaczenia (choc na ogol tak jest) ....jest bardzo wiele niewielkich miast, ktore posiadaja ciekawe obiekty handlowo-uslogowe...
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
nie sadzisz ze juz wystarczajaco duzo jest "marketow" w Pile ? nie bez powodu miasto ma przydomek "zaglebie marketowe" ...a chodzi mi o to, ze takie blaszaki jak Tesco byly modne w Polsce jakies 10-15 lat temu i nie wnosza one nic do architektury, zagospodarowania, estetyki oprocz kolejnej bryły, gdzie bedzie jeden wielki syf i tandeta - jak wszedzie przy wiekszych marketach... klocek za klockiem.. tak wiec nawet bym o tym nie wspominal ;) a jesli chcesz konkurencje dla ibi - masz zaraz obok - kaufland, czy tez netto, a jesli mowisz o pasazu - tam kolejek i ciasnoty nie ma ;)

mowisz ze nie powstanie nic bardziej konkretnego... hmmm, widziales mpzp z placu zwyciestwa ? tam moze powstac juz niebawem cos konkretnego... i wielkosc miasta nie ma w tym przypadku wiele do znaczenia (choc na ogol tak jest) ....jest bardzo wiele niewielkich miast, ktore posiadaja ciekawe obiekty handlowo-uslogowe...
jest troche racji w tym co piszesz, alepila to zaglebie dyskontów spozywczych, a prawdziwy supermarket to chyba jedynie piotr i paweł, a co do śmiesznego pasażu w ibi to może nie ma tam tłoku, ale tandeta wystrojowa i asortymentowa przypomina bardziej hale targową...
co do placu zwycięstwa, nie sądze by cokolwiek tam rychło powstało, ktoś na bank szybko kupi ten teren ale poleży on sobie sporo czasu nie ruszony...w pile jest wiele równie atrakcyjnych i wykupionych przez np METRO AG czy przez fundusz,który jest właścicielem kilku wieżowców w wawie, miejsc pod centra i nic z tego nie wynika. a mpzp to jedno a życie drugie, sam powiinieneś wiedzieć jak to czesto wygląda ->od koncepcji do realizacji...

a z reszta i tak nie zaopatruje sie w pile, więc powinno mi to latać kolo nosa..
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
Pilski szpital ma spalarnię


W każdym szpitalu mamy do czynienia z niebezpiecznymi i trudnymi do utylizacji odpadami. Tym, co pozostaje po amputacjach, operacjach, a także najzwyklejszymi opatrunkami czy jednorazowym sprzętem medycznym. Trzeba to spalić w bardzo wysokiej temperaturze.


A spalarni wcale nie ma wiele. W czwartek oddano do użytku właśnie taką instalację przy Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Kosztowała 4,5 mln złotych i korzystać z niej będzie przynajmniej siedem szpitali północnej Wielkopolski. Do tej pory odpady wywożone były z Piły do spalenia aż do Gorzowa Wielkopolskiego lub Konina.

Spalarnia w pilskim szpitalu może zniszczyć rocznie około 300 ton odpadów.
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
Piła: Kasacje autobusów

Na początku lipca br. Tabor MZK powiększył się o kolejny używany autobus. Jest nim pochodzący z 1999 roku dwudrzwiowy Neopaln N4016. Podobne, ale trzydrzwiowe wozy (N4016td) są już od jakiegoś czasu w Pile i sprawują się dobrze. Autobus otrzymał malowanie zakładowe i został skierowany wyłącznie do obsługi linii podmiejskiej –50.

Do kasacji trafił natomiast pierwszy z Jelczy 120M –wóz 333. Stan techniczny pojazdu był w katastrofalnym stanie, a koszty naprawy i modernizacji były zbyt wysokie. We wrześniu do MZK powinny trafić też dwa nowe Solarisy Urbino 12 III generacji, które otrzymają numery 379 i 380.

źródło: infobus
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
Rozkopana Piła

lepiej teraz niż nie wiadomo kiedy Nadzwyczaj sprawnie przebiega budowa kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej, realizowana w rejonie dworców PKS i PKP w Pile. Tempo prowadzonych prac wskazuje na to, że już w październiku br. zostanie zakończona zasadnicza część tej inwestycji.
Pierwotnie w wyniku przetargu kontrakt na realizację tego odcinka obwodnicy określał termin na rok 2009. Po kolejnych negocjacjach termin został znacznie skrócony. W części stricte drogowej, a więc łącznie z położeniem nowej nawierzchni bitumicznej, prace rozpoczęte wiosną mają zakończyć się jesienią tego roku, a jedynie roboty ,,kosmetyczne”, jak elementy z zakresu organizacji ruchu oraz nasadzenia zieleni, będą realizowane do maja 2008 r.
Wiceprezydent Piły Jerzy Wołoszyński: - Dzięki zamknięciu wjazdu na dworzec PKS od strony ul. 14 Lutego uzyskamy dodatkowe powierzchnie pod budownictwo. Cały koszt tego przedsięwzięcia to około pięć milionów złotych, łącznie z przebudową infrastruktury podziemnej, oświetleniem, budową przystanków autobusowych, sygnalizacją świetlną.
Jolanta Sobieszczyk, naczelnik Wydziału Inwestycji i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Pile: - Budowa tego odcinka obwodnicy śródmiejskiej budziła nasze spore obawy, gdyż jest to obszar starej Piły, mogliśmy spodziewać się różnych niespodzianek pod ziemią, tak z okresu przedwojennego, jak i bezpośrednio powojennego. Okazało się jednak, że prace realizowane są bardzo sprawnie i szybko, bez żadnych nieprzewidzianych opóźnień. Przy okazji budowy drogi jest także przebudowywana infrastruktura podziemna, bo bez sensu byłoby w tej sytuacji pozostawianie starej, mającej z pewnością ponad pięćdziesiąt lat. Zdajemy sobie sprawę, że w związku z budową są pewne utrudnienia, ale chyba nie tak dotkliwe, żeby paraliżowały ruch w tej części miasta.
Wiceprezydent Piły Jerzy Wołoszyński: - Tempo i organizacja robót napawa nas znacznym optymizmem. Widząc jak solidnie pracuje wykonawca, mamy nadzieję, że w podobny sposób będzie realizowany kolejny odcinek obwodnicy, bardzo ważny, wręcz strategiczny, na odcinku od ul. Wojska Polskiego do al. Niepodległości, co pozwoli na włączenie w tkankę miejską całego obszaru lotniska.
Tak wychwalanym przez inwestora wykonawcą jest dawny Rejon Dróg Miejskich, dziś funkcjonujący pod nazwą Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych POL-DRÓG RDM Piła. Wykonawca rzetelny, dysponujący sporym potencjałem ekonomicznym i technicznym, a co równie jest nie bez znaczenia - miejscowy.
Warto przy okazji wspomnieć, że w ostatniej fazie realizacji jest także kolejny odcinek obwodnicy śródmiejskiej od ul. Bogusławskiego do ul. Wyspiańskiego, wraz z rondem. Rondo co prawda nie wszystkim użytkownikom przypadło do gustu, ale tak to już jest niestety, że niekiedy na etapie projektowania pewne rozwiązania wydają się idealne, a w praktyce okazuje się coś innego.
W planach jest także przebudowa węzła w rejonie ul. Okrzei - Towarowa - Pomorska, których układ nie odpowiada już dzisiejszym standardom.
Wiceprezydent Piły Jerzy Wołoszyński: - W ciągu ostatnich kilkunastu lat odrodzony samorząd w naszym mieście zrealizował kilka zasadniczych rozwiązań, dzięki którym dziś już przejazd przez miasto nie trwa godzinę, lecz znacznie krócej. W tym czasie powstały w Pile cztery przeprawy mostowe - na obwodnicy zewnętrznej, na ul. Zygmunta Starego, w al. Wyzwolenia i na ul. Dzieci Polskich, gdzie przez rów melioracyjny przepływa rwący strumień i wcześniej tamtą droga nikt nie przejeżdżał. Oczywiście, że wszystkie te prace powodowały czasowe utrudnienia w ruchu, ale łatwo można sobie wyobrazić jak funkcjonowałoby to miasto, gdyby nie było tych czterech mostów.
Tekst i foto: Jerzy Utkin TN
 

·
Infrastrukturnik drogowy
Joined
·
12,383 Posts
początkiem lipca ruszyły prace na budowie kolejnego odcinka obwodnicy śródmiejskiej, który połączyć ma
ul. Mickiewicza z Al. Niepodległości
. Nowy odcinek przebiegać będzie przez tereny byłego lotniska wojskowego, oraz ogródki działkowe (ul. Nowowiejskiego).

...
Rozkopana Piła
...
wiceprezydent Piły Jerzy Wołoszyński: - Tempo i organizacja robót napawa nas znacznym optymizmem. Widząc jak solidnie pracuje wykonawca, mamy nadzieję, że w podobny sposób będzie realizowany kolejny odcinek obwodnicy, bardzo ważny, wręcz strategiczny, na odcinku od ul. Wojska Polskiego do al. Niepodległości, co pozwoli na włączenie w tkankę miejską całego obszaru lotniska.
...
^^ o co tu chodzi?? prace ruszyły, czy nie?

@Pont-Pean - na tym forum należy podawać źródła informacji :)
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
Obwodnica Śródmiejska

Najpóźniej 14-15 września skończą się utrudnienia w ruchu w rejonie dworów PKP i PKS w Pile.
Skarżą się na nie kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, ale najbardziej pasażerowie autobusów komunikacji miejskiej, którzy od dłuższego czasu nie mogą dojechać do dworca z części miasta po drugiej stronie Gwdy, a od kilku dni także od strony osiedla Górnego.Aktualnie wykonywana jest wierzchnia część nawierzchni asfaltowej na odcinku ul. Zygmunta Starego pomiędzy dworcami PKP i PKS. Sprzyjająca aura sprawia, że tempo prowadzonych prac jest zadowalające. Zamknięta dla ruchu jest także ul. Kwiatowa, tam ostatnie prace trwają pomiędzy dworcem PKS, a siedzibą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Docelowo, po zakończeniu prac, ul. 14-go Lutego w nowej organizacji ruchu stanie się ulicą podporządkowaną. Jeśli nie pojawią się niespodzianki pogodowe w postaci intensywnych opadów lub nagłego spadku temperatury, już za kilka dni ruch zostanie wznowiony po nowej nawierzchni. Dotyczy to prawej nitki ul. Zygmunta Starego. Lewą nitką przez jakiś czas będą jeździły jedynie autobusy MZK.

źródło:Tygodnik Nowy
 

·
Banned
Joined
·
454 Posts
Podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej w Pile?


Czy w Pile powstanie podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej, w której przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoją działalność na preferencyjnych warunkach? Taki pomysł zrodził się w głowach pilskich samorządowców. Czy doczekamy się jego realizacji i dołączymy do jednej z czternastu polskich stref ekonomicznych - tego jeszcze nie wiadomo.
Podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej w Pile to na razie tylko plany. Zanim dojdzie do konkretnych działań, władze miasta chcą poznać opinię pilskich przedsiębiorców.

"Coraz częściej lokalne zrzeszenia przedsiębiorców protestują przeciwko takim podstrefom, gdyż stają się one konkurencją dla funkcjonujących od lat firm. Czasami tworzenie podstrefy może nawet grozić zapaścią dla lokalnego biznesu. Dlatego, zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, chcemy poznać opinię naszych przedsiębiorców" - powiedział Radiu Eska Prezydent Piły, Zbigniew Kosmatka.

A jak na pomysł utworzenia w Pile podstrefy specjalnej strefy ekonomicznej reagują pilscy przedsiębiorcy?

"Jesteśmy zainteresowani dyskusją na ten temat, ale musimy poznać więcej szczegółów" - powiedział Radiu Eska prezes Pilskiej Izby Gospodarczej, Krzysztof Horodecki. "Z całą pewnością jednak mogę powiedzieć, że środowisko gospodarcze i przedsiębiorcy zrzeszeni w naszej Izbie popierają inicjatywy związane z rozwojem naszego miasta, przybywaniem tu nowych inwestorów i stwarzaniem warunków do tego, by miasto nabierało pewnej dynamiki" - dodał Krzysztof Horodecki.

Jeśli w Pile zostanie utworzona taka podstrefa, to najprawdopodobniej zostanie zlokalizowana na terenach byłego lotniska i będzie częścią Kostrzyńsko - Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jednak na konkretne ustalenia i działania z pewnością będziemy musieli jeszcze poczekać.


źródło: radio eska
 
21 - 40 of 2864 Posts
Top