SkyscraperCity banner

141 - 150 of 150 Posts

·
Północ Wlkp. Reprezentant
Joined
·
399 Posts
INWESTYCJE - Wielkie pieniądze dla UAM. Kolejne 190 mln zł dla poznańskiej uczelni

Sejm przyjął wczoraj późnym wieczorem ustawę przyznającą poznańskiemu Uniwersytetowi Adama Mickiewicza dodatkowe 190 mln zł na inwestycje. Dodając do tego przyznane wcześniej 311 mln zł, UAM dostanie do 2015 r. łącznie pół miliarda zł rządowych pieniędzy!

Za przyjęciem ustawy głosowało 402 posłów ze wszystkich ugrupowań, jeden się wstrzymał, głosów przeciwnych nie było. - Bardzo się cieszę, że posłowie z innych regionów poparli nasze starania - powiedział tuż po głosowaniu wnioskodawca projektu, poseł Waldy Dzikowski z PO.

- Sporo w tym zasługi Dzikowskiego, który tej sprawy pilnował - komplementowała kolegę posłanka SLD Krystyna Łybacka. Po przyjęciu ustawy przez Sejm, musi ją jeszcze przegłosować Senat i podpisać prezydent - co będzie jednak wyłącznie formalnością. - To głosowanie wieńczy dwuletnie starania rektora Bronisława Marciniaka o waloryzację programu inwestycyjnego - cieszy się Stanisław Wachowiak, kanclerz UAM. - Dziękuję wielkopolskim posłom, a zwłaszcza Waldemu Dzikowskiemu.

Złote czasy dla UAM zaczęły się w lipcu 2004 r. Wtedy, również dzięki współpracy wielkopolskich posłów ze wszystkich partii, Sejm przyjął ustawę powołującą dla poznańskiego uniwersytetu wieloletni plan inwestycyjny. W planie zapisano, że w latach 2004-2011 UAM wyda na inwestycje 415 mln zł, z czego ponad 310 mln dostanie z budżetu państwa. Poznański uniwersytet był - i nadal jest - jedną z raptem dwóch uczelni w kraju, których plany inwestycyjne finansuje na mocy ustawy (czyli bez konieczności walki o pieniądze przed przyjmowaniem budżetów na kolejne lata) rząd. Drugim jest Uniwersytet Jagielloński.

- Uczelnia z Krakowa postarała się o taki plan w roku 2000, my w 2004 - przypomina Krystyna Łybacka. Dzięki rządowym milionom UAM mógł ruszyć z inwestycjami. Do końca 2009 r. wydał 220 mln zł, za które dokończono budowy siedzib dla biologów, geografów i geologów, politologów i dziennikarzy - wszystkie na poznańskim Morasku. Rozpoczęto też rozbudowę wydziału pedagogiczno - artystycznego w Kaliszu, budowę kolegium w Pile oraz budowy hali sportowej i siedziby chemików na Morasku.

UAM chce budować dalej. Żeby tak się stało, potrzebował jednak dodatkowych pieniędzy. Stąd pomysł na waloryzację planu inwestycyjnego UAM - czyli zwiększenie strumienia rządowych pieniędzy o dodatkowe 190 mln zł i przedłużenie programu do 2015 r. Do waloryzacji niezbędna była nowa ustawa - taka, jaką rok temu wywalczył sobie UJ.

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/...adze-dla-uam-kolejne-190-mln-zl-dla,id,t.html
Czyli jednak jest szansa że budowa pozostałej części kampusu na lotnisku zacznie się nieco szybciej. Swoją drogą - ciekawe że tylko dwie uczelnie w kraju są tak uprzywilejowane. W tym wypadku to chyba dobrze. :)
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Budowa kampusu UAM
W zasadzie dobiega już końca. Teraz głównie widoczne są prace przy zagospodarowaniu działki - drzewka, chodniki, latarnie, śmietnik, ogrodzenie itp... Tak to wygląda na dzień 5 września 2010 r.


Ogrodzenie jak jakiejś ambasady. Narazie tylko od ulicy.

 

·
Registered
Joined
·
566 Posts
Kaszalotem nie jest, ale nie zachwyca spójnością. Nie przepadam za budynkami, które każdą ścianę mają inną. W każdym bądź razie, cieszy oko:)
 

·
Current user
Joined
·
767 Posts
Na zdjęciach Smugglerze wygląda to wszystko chyba gorzej niż w rzeczywistości. Robi niezłe wrażenie, ale ten płot chyba o metr za wysoki jest. Siłą studentów po godzinach chcą trzymać czy jak? :)
 

·
Registered
Joined
·
399 Posts
mi się podoba, ładnie i estetycznie. Chciałbym żeby wszystkie budynki kompleksu tak wyglądały. Co jeszcze będzie budowane w ramach kampusu? Te sąsiednie budynki powojskowe nadawałyby się w sam raz na akademik, stołówkę, bibliotekę itp.
Czy ktoś wie czy i kiedy się za nie wezmą?
 

·
Current user
Joined
·
767 Posts
My tu gady-gadu a tu proszę:

Portal Samorządowy

Niewyobrażalny zamach na autonomię uczelni


Władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu sprzeciwiają się pomysłowi likwidacji zamiejscowych ośrodków dydaktycznych. Propozycje takie pojawiły się w rządowym projekcie zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym.

Jak argumentuje uczelnia, propozycje te mogą dla UAM oznaczać likwidację ośrodków m.in. w Pile, Ostrowie Wielkopolskim, Kościanie i Gnieźnie. Resort nauki przekonuje, że proponowane zmiany mają na celu podniesienie jakości kształcenia i trwalsze, a nie chwilowe, zaangażowanie takich jednostek uczelni w lokalny krajobraz edukacyjny.

W siedmiu ośrodkach zamiejscowych poznańskiej uczelni studiuje kilka tysięcy osób. Sprawa ich ewentualnej likwidacji może być dla UAM poważnym problemem.

– Nasz uniwersytet jeszcze w latach 90. przyjął otwartą politykę „niesienia kaganka” na w niemal całej zachodniej Polsce. Projektodawcy ustawy od początku zakładali rozwiązania, które uważaliśmy za niebezpieczne – uważa prorektor UAM ds. kształcenia prof. Krzysztof Krasowski.

Zgodnie z projektem ustawy w rok od jej wejścia w życie, co jest planowane w przyszłym roku, uczelnia musi przekształcić jednostki zamiejscowe w wydziały lub filie zamiejscowe albo jest zmuszona z czasem zlikwidować te ośrodki.

– Byłby to niewyobrażalny zamach na naszą autonomię. W ośrodki zamiejscowe zainwestowaliśmy setki milionów złotych – oburza się prorektor.

Przypomina, że wkrótce do użytku oddany zostanie budynek naukowo-dydaktyczny Kolegium UAM w Pile. Wartość tej inwestycji szacowana jest na ponad 45 mln. zł. Uczelnia dostała też niedawno kolejne pieniądze przewidziane m.in. na rozwój pilskiej placówki.

Władze UAM zapowiadają, że będą jeszcze przekonywać do swoich racji resort nauki. Weźmie on pod uwagę głosy środowiska akademickiego.

Projekt ustawy przewidywał też likwidację tzw. jednostek wspólnych co, zdaniem władz UAM, mogło zaważyć na przyszłości Collegium Polonicum w Słubicach – jednostki wspólnej poznańskiego uniwersytetu i uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie.

Rzecznik resortu nauki poinformował, że w obecnym projekcie ustawy nastąpiło w toku konsultacji społecznych wyłączenie Collegium Polonicum i ta jednostka będzie mogła działać na niezmienionych zasadach.
 
141 - 150 of 150 Posts
Top