SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 347 Posts

·
Registered
Joined
·
426 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam!
Na początku wyrażam nadzieję, że dobrze umieściłem temat.:nuts:

A teraz temat: Witam w temacie pilskiego MZK. Piszcie tutaj informacje, wklejajcie zdjęcia, dodawajcie ciekawostki, plotki itp. Poprostu wszystko o MZK Piła.

Pozdrawiam
 

·
Current user
Joined
·
771 Posts
Pilaninek to masówkę widze robi w zakładaniu postów. Co mamy pisać o MZK, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, żandarmerii wojskowej, inspekcji transportu drogowego i pogotowiu gazowym?? Czy tam sie w ogóle coś dzieje?
 

·
Registered
Joined
·
426 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Ja się z wami kłucić nie będę. W najgorszym wypadku temat wyglądałby jak ten o Infrastrukturze drogowej, gdzie posty są dopisywane raz na tydzień, albo i lepiej. A wbrew pozorom może jednak się coś dziać w instytucjach wypisanych przez DonQRu.
 

·
P I Ł A
Joined
·
174 Posts
Pilaninek nie zakładaj na siłę tematów o Pile. To co jest o Pile na forum SCC w zupełności wystarczy. A jak mało Ci informacji to zajrzyj na forum dawna.pila.pl lub forum.pila.pl

A ten temat jak dla mnie do wycięcia.

Ale masz ciąg na bramkę. Nie wymyślaj tematów dla sztuki.
Raczej zmniejszajmy ilość tematów, gdyż i tak często mieszamy zagadnienia. Zostańmy przy tylu ile było.
Przecież w temacie "inwestycje, zapowiedzi" można umieścić prawie wszystko.
 

·
Północ Wlkp. Reprezentant
Joined
·
400 Posts
Z kartą po mieście


Być może w przyszłym roku w Pile zacznie funkcjonować karta miejska.
Karta miejska - jeżeli wejdzie do użytku - w pierwszej kolejności pozwoli korzystać z komunikacji miejskiej. Fot. Marcin Maziarz

Do czego może posłużyć? W pierwszej kolejności zapewne zastąpi bilety komunikacji miejskiej. Wystarczy taką kartę doładować w wyznaczonym punkcie i w autobusie przystawić do czytnika. Wtedy z naszego przedpłaconego konta zostanie odjęta kwota, jaką zapłacilibyśmy za zwykły, papierowy bilet.

Karta miejska z pewnością w pierwszej kolejności zastąpi bilety okresowe. Na karcie zostanie zapisany rodzaj biletu, jaki wykupił posiadacz karty oraz jego okres ważności.

Ale komunikacja miejska to nie wszystko. Karta może posłużyć także jako bilet wstępu - na przykład do muzeum, domu kultury czy na basen lub do płacenia za parking w mieście. Odpadnie problem z szukaniem drobnych do automatów, które nie wydają reszty. Za każdym razem z przedpłaconego konta kwota za wstęp lub parking zostanie odjęta po przystawieniu karty do czytnika. Oczywiście będzie możliwe także przypisanie do konkretnego użytkownika np. karnetu na 10 wejść na basen.

Gdzie będzie można doładować kartę miejską? Z pewnością będzie to usługa powszechna, jak w tej chwili sprzedaż biletów komunikacji miejskiej. W Poznaniu, gdzie od prawie pięciu lat funkcjonuje Kom Karta, można doładować ją we wszystkich punktach sprzedaży MPK oraz w wybranych kioskach. W Warszawie i Wrocławiu miejscowi operatorzy kart umożliwiają ich ładowanie w automatach. W innych miastach doładowania są sprzedawane nawet w sklepach spożywczych.

Co wprowadzenie karty da miastu? Przede wszystkim chodzi o obniżenie kosztów w długim okresie. Jeżeli karta miejska stałaby się powszechna, udałoby się wyeliminować z obiegu dużą część biletów jednorazowych i wszystkie bilety okresowe (zostałyby zastąpione wydawaną jednorazowo plastikową kartą). Znacząco spadłyby koszty druku i dystrybucji biletów.

Ale bezpośrednie korzyści finansowe to nie wszystko. Możliwe będzie także śledzenie niemal na bieżąco wielkości ruchu pasażerów na liniach autobusowych. ZKM szybko dowie się, na których liniach w określonych godzinach autobus jest zbyt mały, a na których wozi powietrze. Dzięki tak szczegółowej wiedzy będzie możliwa optymalizacja usług transportu miejskiego.

W projekcie przyszłorocznego budżetu miejskiego prawdopodobnie znajdzie się pozycja wdrożenia karty miejskiej. Jeżeli radni zdecydują się ją przyjąć, jej wdrożenie zajmie rok. Wydatek, jaki będziemy musieli ponieść z budżetu miasta to około 1,5 mln złotych.

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20081114-z-karta-po-miescie/index.php
 

·
Registered
Joined
·
426 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Może trochę nie na temat, ale jak najbardziej związane z inwestycjami:

Ktoś kiedyś mówił, że w Pile nie są potrzebne, oraz nie ma miejsca na znany środek transportu, mianowicie tramwaje.

Przypominam:
pow. Piły: 102.68 km kw
ludność: ok. 75 000

A teraz dwa, niecałkiem odległe miasta:
Nordhausen
pow. miasta: ok. 90 km kw
ludność: ok. 45 000

a tramwaje sobie jeżdżą
(źródła: www.wikipedia.org , oraz http://batia.infopace.net/enordhausen.htm )

oraz

Halberstadt
pow. miasta: 82.88 km kw
ludność: 39 784

a tramwaje sobie jeżdżą
(źródła: www.wikipedia.org oraz http://historia.arch.p.lodz.pl/jw37/urbtr/trsh-halberstadt.html)

Wypowiedzi będą pewnie proste, i najczęściej negatywne pod moim adresem, jednakże, gdyby ktoś spojrzał na tą sytuację obiektywnie, będę wdzięczny za wypowiedź.
 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,069 Posts
Budowa torowisk i całego układu komunikacyjnego, pętli, zajezdni, przystanków, to kwestia setek milionów złotych. Przypomnę z postu nieco wyżej, że budżet Piły to około 200 mln zł.
Są tylko trzy linie, na których potoki pasażerskie uzasadnialyby w najmniejszym stopniu uruchomienie tramwajów. Jeśli już chcemy być tacy do przodu, zainwestujmy w trolejbusy. Choć to także ogromna kasa, odpada kwestia torowisk, a zajezdnię od biedy można zachować starą.
To tak hipotetycznie.
 

·
most wanted
Joined
·
3,675 Posts
Może trochę nie na temat, ale jak najbardziej związane z inwestycjami:

Ktoś kiedyś mówił, że w Pile nie są potrzebne, oraz nie ma miejsca na znany środek transportu, mianowicie tramwaje.

Wypowiedzi będą pewnie proste, i najczęściej negatywne pod moim adresem, jednakże, gdyby ktoś spojrzał na tą sytuację obiektywnie, będę wdzięczny za wypowiedź.
No wreszcie ktos kto 'kuma czacze' ;). Pila ma doskonale warunki do otramwajowania. Dodatkowo duza powierzchnia miasta jeszcze bardziej wzmacnia argumenty za tramwajami.
 

·
Current user
Joined
·
771 Posts
Jedyna linia, która mogłaby być opłacalna według mnie to linia od tesco na bydgoskiej do tesco na górnym. Bydgoska -> JP2 -> Al.Piastów -> i dalej tak jak bus nr 5 na górne. Podejrzewam, że koszt przystosowania ulic do takiej jednej linii jest dużo większy niż 120mln zł.
 
1 - 20 of 347 Posts
Top