SkyscraperCity banner

41 - 60 of 335 Posts

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #42 ·
Jedyna linia, która mogłaby być opłacalna według mnie to linia od tesco na bydgoskiej do tesco na górnym. Bydgoska -> JP2 -> Al.Piastów -> i dalej tak jak bus nr 5 na górne.
I pewnie inwestorem miałoby być Tesco...

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #43 ·
Co do tramwajów:
Z Wikipedii

Odrodzenie komunikacji tramwajowej
Od lat 80. XX w. wiele miast na świecie powraca do systemu komunikacji zawierającego tramwaje jako środek komunikacji wydajniejszy, tańszy w eksploatacji, a także bardziej ekologiczny niż autobus. Przewaga metra i szybkiej kolei miejskiej nad tramwajem zmalała wraz z wprowadzeniem techniki tramwajów niskopodłogowych. Prowadzenie nowoczesnego tramwaju pośród strefy pieszej nie stanowi zwykle utrudnienia, a często wzmacnia atrakcyjność centrum miasta. O ile około 1980 istniało na świecie 400 sieci tramwajowych, w 2000 ich liczbę szacowano na 460. W niektórych miastach następuje nawet zastępowanie linii metra tramwajem ze względu na jego lepszą dostępność, niskie koszty eksploatacji i większą atrakcyjność. Wydzielenie pasa ruchu tramwajowego i zastosowanie ITS pozwala na podniesienie prędkości eksploatacyjnej tramwaju do poziomu trudno osiągalnego w komunikacji autobusowej.

Wychodzi jednak na to, że tramwaje powszechnie uważane są za środek transportu lepszy od autobusu. Czy tak jest naprawdę?

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #45 · (Edited)
Ale podejżewam, że koszta początkowe by się po kilki latach zwróciły. Ale dzięki za odpowiedź. Zresztą dla szybkiego autobusu vel. Metrobusu trzebaby także wybudować odrębne trasy (czyli jak w przypadku tramwaju, który też można puścić poza ulicą), a w Polsce chyba żadne miasto nie ma powierzchni nadających się do stworzenia tras Metrobusów. A w Pile o tramwajach możnabyło pomyśleć przy budownie obwodnicy (tam by się zmieściło odrębne torowisko).

·
Registered
2,186 Posts
^^ Oczywiście ze się zwracają.
Chociażby tabor: 1.tramwaj jest znacznie bardziej trwały od autobusu (autobus- 10-15 lat,tramwaj 30-40,a czasem i więcej jeżeli to dobra i modernizowana konstrukcja), 2.tramwaj jest ładowniejszy,więc nie trzeba nie wiadomo ile ich kupować 3.tramwaj jest pojazdem oszczędniejszym w eksploatacji.

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #47 · (Edited)
Gdyby nasze władze tak myślały, to Piła już by miała kilka tras tramwajowych. Nie wiem jak Wy, ale ja twierdzę, że w przyszłości możnaby w Pile zrobić sondę na temat tramwajów. Krótka odpowiedź: tak/nie. Możnaby się przekonać, co myśli o tym społeczeństwo.

·
Banned
15,354 Posts
... W niektórych miastach następuje nawet zastępowanie linii metra tramwajem ...
Które to miasta? Chyba tylko w wikipedii!

·
Pilanin
3,874 Posts
Gdyby nasze władze tak myślały, to Piła już by miała kilka tras tramwajowych. Nie wiem jak Wy, ale ja twierdzę, że w przyszłości możnaby w Pile zrobić sondę na temat tramwajów. Krótka odpowiedź: tak/nie. Możnaby się przekonać, co myśli o tym społeczeństwo.
Ja nie rozumiem, co jest takiego podniecająceg w tramwajach. Może np szyny, albo stukot czy iskierka tu i ówdzie, która pojawi się na trakcji ?
Wielkomiejskości Pile tramwaje nie dodadzą, problemów komunikacyjnych też nie rozwiążą, bo po pierwsze za dużo ich nie ma, po drugie to autobusy, które mają złe linie i zbyt rzadko jeżdżą je powodują. Przy liczbie mieszkanców powyżej 100 tys. i osiedlu ciągnącym się do Ług Ujskich, które miało zostać zbudowane w latach 80-tych pewnie i byłyby tramwaje. Ale Piła to tak fajnie zaplanowane miasto, że z prawie każdego punktu na obrzeżach (Koszyce, Zielona Dolina, Staszyce, stadion na Górnym) jest około 10-15 minut, a czasem i mniej do ronda koło hotelu Rodło.

·
Registered
2,186 Posts
Zależy od układu miasta i potrzeb komunikacyjnych,a także obłożenia autobusów.
Jeżeli chodzi o Piłę,to nie sądzę,żeby potrzebny był tam tramwaj.

Daj w miarę szczegółowy plan Piły a najlepiej i okolic,zaznacz newralgiczne i zakorkowane punkty,a mogę nakreślić jak mogłaby biec linia tramwajowa :p.

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #55 ·
Jak wszyscy wiecie, w budżecie miasta na przyszły rok (2009 dla nie wtajemniczonych) pojawił się zapis
6.7 mln PLN na zakup 8 nowych autobusów i postawienie nowych wiat przystankowych...
. Z tego co wiem kwota przeznaczona na same autobusy wyniesie ok. 6 mln, więc trochę kapusty jest. Może macie jakieś propozycje dot. właśnie tych nowych autobusów (wypada po ok. 750 tyś PLN na jeden pojazd), może ktoś się orientuje co to mają być za "maszyny", bo po cenie można przypuszczać, że nie będą to jakieś 10-cio metrowe Solarisy.

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #57 ·
Ale ja myślę, że po 1: Im więcej, tym taniej. 2: Nie sądzę, żeby tylko miasto płaciło za zakup, myślę, że MZK też coś dokłada. A pozatym MAZ to MAZ, a u nas dominuje Solaris i Jelcz, więc polskie firmy. Pozatym w cenę jest też chyba wliczony koszt transportu, oraz wszystkie opłaty.

·
Registered
145 Posts
60 zlikwidowana
MZK likwiduje nierentowną linię podmiejską.

W sylwestra po raz ostatni na podmiejską linię 60 wyruszy autobus MZK. Na trasie prowadzącej do Kotunia i Cyku ruch był śladowy, MZK postanowił więc ją zlikwidować.

Więcej kursów będą mieli za to mieszkańcy Dolaszewa. Autobusy linii 9 będą odjeżdżać stamtąd w kierunku miasta dodatkowo 2 razy w ciągu dnia - o 7:16 i 16:06.

Dodatkowe informacje na temat rozkładu jazdy MZK można uzyskać pod numerem telefonu 9285 lub pocztą elektroniczną pod adresem [email protected]. Na stronie MZK dostępne są także bieżące rozkłady jazdy.
www.zycie.pila.pl

·
Registered
426 Posts
Discussion Starter · #59 ·
Myślałem, że prędzej czy później linia nr 60 będzie zlikwidowana. To był nieudany eksperyment.

41 - 60 of 335 Posts