Zakładam nowy wątek o Pile, pewnie niektórych zdziwi to że w dziale Zabytki.
Ale możemy się pochwalić (choć nie powinniśmy zważywszy na stan budynku) pewną ciekawostką.
Otóż w Pile istnieje parowozownia na planie foremnego szesnastokąta. W Pile potocznie nazywana jest "okrąglakiem" ze względu na kształt zbliżony do koła. Została zbudowana w latach 1870 - 1874. Jest jedynym i pierwszym zachowanym budynkiem tego typu.
Parowozownia pilska była także konstrukcją wzorcową do budowania innych podobnych parowozowni m.in w Hamburgu, Magdeburgu, i innych miasta ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Jej plan figuruje w encyklopedii kolejowej z 1925.
Jak na ówczesne czasy była dużym osiągnięciem technicznym i budziła podziw, co czyni do dzisiaj wsród miłośników kolei.
Budzi także politowanie, ponieważ nieużytkowany budynek (bodajże od lat 50), pomiędzy dwoma torowiskami popadł w kompletną ruinę.
Historia parowozowni jako zabytku jest dość zawiła, więcej w artykułach poniżej.
Obecnie parowozownię chcę uratować Stowarzyszenie Pilskiej Parowozowni "OKRĄGLAK", którego jestem członkiem. W parowozowni ma powstać muzeum-skansen kolejowy. Niestety aby uratować niepotrzebny obiekt należcy do PKP trzeba przejść długą i trudną drogę, ale oczywiście warto.
Kilka zdjęć obecnych:
Artykuły które ukazały się w lokalnej prasie nt. stowarzyszenia i samego obiektu
Możesz napisać skąd masz te foty? Są mojego autorstwa, a nie przypominam sobie żebym je kiedykolwiek upubliczniał (właśnie ze względu na fatalną jakość, wtedy dopiero uczyłem się fotografować). Inne moje zdjęcia z okrąglaka (chyba lepszej jakości ) są tutaj: http://www.dawna.pila.pl/forum/viewtopic.php?p=4012#4012
Okrąglak w Bydgoszczy faktycznie jest późniejszy (nie wiem dokładnie z jakich lat). Jako pierwsze powstały okrąglaki w Pile i Berlinie Ostbahnhof. Ten berliński chyba już nie istnieje. W Polsce jest jeszcze jedna taka budowla - w Tczewie.
I na koniec dwie wieże ciśnień w pobliżu pilskiego okrąglaka, obydwie z 1874 r.:
Pierwsza - jeszcze w XIX w. przebudowana na biurowiec, obecnie siedziba pilskiego oddziału PKP Energetyka:
Druga - czynna aż do 1990 r., zachowana w bardzo dobrym stanie ze wszystkimi urządzeniami technicznymi
Obserwowalem podobny waten na schneidemuhl.net , ale porzucilem go kiedy stwierdzilem ze zabieracie sie do tego dosyc amatorsko. Nie to zebym wiedzial lepiej, ale mozesz napisac czy udalo sie cos juz wskórać? Jakies sukcesy? Zapewnienia pisemne prezesa pilskiego PKP? Generalnie polozenie okroglaka jest jego wielkim minusem, nie latwo go znalezc dla potencjalnego turysty a i teren jest ogrodzony... Ponad to caly dach nadaje sie do wymiany a wystarczy spojrzec jaka to ogromna powierzchnia.. samo to bedzie kosztowac dosyc sporo. Cienko widze przyszlosc tego budynku. Mozliwe ze doczekamy sie jakiegos pozytywnego finalu dopiero gdy uda sie jakos przeksztalcic/zreformowac te hydre - PKP
Nie ma kogoś takiego jak "prezes pilskiej PKP" Przyjęliśmy zasadę, aby o naszych postępach na razie nie rozpisywać się w internecie. Niemniej mogę zapewnić, że stowarzyszenie kontaktowało się już z odpowiednimi osobami, i to na wyższym niż pilski szczeblu. W każdym razie 18 maja jest spotkanie stowarzyszenia, zapraszam
Witam po kilkumiesięcznej przerwie. W tym czasie stowarzyszenie odbyło kilka poważnych rozmów, wykreowało koncepcje zagospodarowania parowozowni.
Ideą stowarzyszenia jest stworzenie z parowozowni atrakcji turystycznej poprzez utworzenie na jej terenie skansenu kolejowego oraz warsztatów remontujących stare parowozy. Ze względu na bliskość rzeki mogłaby być także baza dla turystyki kajakowej. Nietypowe walory architektoniczne zachęcają także do stworzenia warsztatów plastycznych. Wszystko to mogłoby by być uzupełnione o bazę noclegową i gastronomiczną.
Stowarzyszenie Parowozownia Pilska Okrąglak zaprasza na internetową premierę filmu "Gdyby nie kolej...". Film opowiada o wpływie kolei na rozwój Piły. Na tle „kolejowej” historii miasta poruszony jest również problem niszczejącego „Okrąglaka”, unikatowej parowozowni wybudowanej w 1874 roku.
W filmie przedstawione są również walory pilskiego dworca kolejowego, który na pierwszy rzut oka wydawać się może niezbyt ciekawy, a jednak kryje on w sobie wspaniałą historię. Dociekliwy obserwator na pewno dostrzeże jej wciąż istniejące ślady. Film można obejrzeć na stronie Stowarzyszenia:
W związku z pracami nad kolejnym filmem autorzy poszukują osób chętnych podzielić się wspomnieniami, fotografiami, na temat pilskiego węzła kolejowego.
Kontakt: [email protected]
This is an older thread, you may not receive a response, and could
be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
SkyscraperCity Forum
A forum community dedicated to skyscrapers, towers, highrises, construction, and city planning enthusiasts. Come join the discussion about structures, styles, reviews, scale, transportation, skylines, architecture, and more!