SkyscraperCity banner

281 - 295 of 295 Posts

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
Zdecydowanie powinna powstawać po zupełnie przeciwnej stronie wyspy.
zgadzam się z Tobą. zachodnia i południowa (od wysokości starostwa, dalej w dół do Hotelu Gromada i od młyna) część nadbrzeża wyspy bardziej zurbanizowana, a wschodnia i północna (od mostu przy młynie do mostu przy starostwie) bardziej dzika, oaza przyrody w tym takie plaże, przystanie kajakowe itp. ale już się zaczęło i nie da się tego zmienić.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
plaża na wyspie już gotowa. szykuje się też pierwsza impreza na niej ;)Beach Party na pilskiej wyspie[fotogaleria]

By poczuć się jak na Ibizie wystarczy będzie wyjść z domu i przejść się na pilską wyspę. Już w tym tygodniu zacznie funkcjonować miejska plaża.


fot. redakcja asta24.pl

W nadchodzący piątek historia zatoczy koło. Na naszej wyspie po wielu latach znowu zacznie funkcjonować plaża. O godzinie 19.00 nastąpi otwarcie baru Wyspiarz. Inauguracyjna impreza już dzień później.

W sobotę o godzinie 17:00 odbędzie się Beach Party rodem z Ibizy. Będziemy mogli tańczyć salsę albo popijać drinki z palemką. Oprócz tego otwarta będzie przystań kajakowa, która zagwarantuje nam miły chłód w trakcie wodnej podróży Gwdą. - Stoliki, grill, hamak pomiędzy drzewami, a w głębi plaży rozłożone będą leżaki - opowiada Grzegorz Graczyk, dzierżawca terenu plaży.

Jedyne co teraz pozostało do zrobienia organizatorom to dokończenie prac związanych z usypywaniem plaży i ustawieniem elementów scenografii. Efekt trwających obecnie prac będziemy mogli ocenić sami w piątek. Na popularnym portalu społecznościowym już ponad 500 osób zadeklarowało obecność na Beach Party. Piątkowe prognozy pogody na dzień dzisiejszy są dobre, zapowiada się więc prawdziwe plażowanie w centrum miasta.


http://asta24.pl/news-news-464-Beach_Party_na_pilskiej_wyspie[fotogaleria]
 

·
Registered
Joined
·
426 Posts
Cóż, wygląda to ciekawie, ale ja ze swojej strony usunąłbym te drzewa ze środka plaży i krzaki od strony Gwdy. Jeżeli to ma być swego rodzaju miejsce reprezentacyjne, to przecież nie mogą go zasłaniać drzewka, przynajmniej z jedynej widocznej od miasta strony. Z resztą drzewa w środku plaży raczej będą się kłócić z palmami...
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
wraca życie do parku przy CeglanejPowstanie siłownia na świeżym powietrzu[fotogaleria]

Urząd Miasta chce by do parku przy ulicy Ceglanej wróciło życie. Czy siłownia wśród zieleni przyciągnie mieszkańców Piły w rejony rzadko odwiedzanego zakątka na Górnym?


fot. redakcja asta24.pl

18 lipca mija termin składania zamówień, na które zapotrzebowanie zgłosiła Gmina Piła. Na jego podstawie ma powstać ścieżka zdrowia i zewnętrzna siłownia. Zaprojektowanie, dostawa i montaż urządzeń sportowo-rekreacyjnych wraz z elementami uzupełniającymi to zadania firmy, która wygra przetarg na zbudowanie ścieżki zdrowia i siłowni na świeżym powietrzu.

W projekcie mają być uwzględnione takie elementy ścieżki zdrowia jak równoważnie, zestaw do podciągania - drążek trzystopniowy dostosowany do wzrostu i możliwości ćwiczącego, przeplatanka - ścianka wspinaczkowa, urządzenia do ćwiczeń mięśni brzucha, dolnego odcinka grzbietu i pośladków, płotki wielofunkcyjne - możliwość pokonania płotków skacząc, przechodząc nad i pod płotkiem, obiegając slalomem. Będzie również możliwość wykonywania ćwiczeń rozciągających – mają zostać zainstalowane podparcia do wykorzystania na różnej wysokości.

W skład elementów siłowni zewnętrznej wejdzie 5-8 stanowisk (np. orbitrek, krzesło rzymskie, rowerek - biegacz, prasa nożna, wioślarz), ustawionych np. w obrębie koła. Całość ma zostać usytuowana na sztucznej nawierzchni co ma zapobiec podmywaniu przez wodę i tworzeniu się dziur w miejscu ćwiczenia. Dodatkowo zamontowane mają zostać ławki z oparciem i kosze na śmieci.

Na wykonanie tego typu inwestycji wybrano park przy ulicy Ceglanej, który w przeciwieństwie do parku Staszica nie cieszy się wśród pilan popularnością. Park przy Ceglanej może być równie piękny, jak ten w centrum miasta. Jednak park Staszica, choćby przez lepszą infrastrukturę oraz przez ostatnie inwestycje, takie jak plac zabaw, może wydawać się lepszym miejscem do wypoczynku. Za jakiś czas ta sytuacja może ulec zmianie.
http://asta24.pl/news-news-470-Powstanie_silownia_na_swiezym_powietrzu
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
Discussion Starter · #286 ·
W projekcie maja być uwzględnione takie elementy ścieżki zdrowia[...]
Baardzo niefortunne sformułowanie. Nie wiem czy dziennikarz wiedział czym nazywano ścieżkę zdrowia w poprzednim ustroju.

W każdym razie pomijając już dziennikarskie niefortunne wpadki. Pomysł moim zdaniem idiotyczny.
Po pierwsze - park ten, zanim w ogóle dokona sie w nim jakiekolwiek przedsięwzięcie powinien być conajmniej przez jeden sezon wegetacyjny rekultywowany przyrodniczo. Najpierw powinien tam wpaść specjalista dendrolog i dokonać jego inwentaryzacji pod względem gatunkow drzew, krzewów, stanu roślin, gęstości, zdecydować co nadaje sie do wycięcia, gdzie przecinki są konieczne, a gdzie można sobie pozwolić na pewna "dzikosc". Potem należy przygotować szczegółowy projekt nasadzen, ścieżek, moze tez jakiegoś niewielkiego budynku, który obslugiwalby pompy filtrujac wodę w gliniankach, bo jeszcze długa droga zanim one zaczną wyglądać na tyle czysto, żeby ktos chciał wkoło nich spacerować.
Potem cały rok należałoby ten park po prostu remontować, bo przez tyle lat zaniedbań jest tam po prostu totalna dzicz, która bardziej przypomina rezerwat w Kuzniku, do którego dostęp jest ograniczony, czy jakiś dziewiczy fragment puszczy.
Dopiero po wykonaniu takich prac, które pozwolą na uznanie tego wzgórza za faktycznie miejski park można zastanawiać sie nad jakimkolwiek innym, poza głównym, wynikającym ze specyfiki miejsca zagspodarowywaniem tego wzgórza.

Po drugie - moim zdaniem park ten nie powinien być centrum sportowym. Jego położenie na granicy miedzy srodmiesciem, a jedna z większych dzielnic mieszkaniowych powinno implikowac pewna funkcje parku, która na pewno nie powinna być tak zawezona do jednego tylko typu odbiorcy.
Inicjatywa fajna, siłownia na świeżym powietrzu niech sobie będzie, ale nie w tym miejscu.
Dosłownie kawałek dalej, wystarczy przejść przez ten park, przy Mickiewicza jest główne wejście na dawny stadion olimpijski, teraz stadion miejski i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W Pile takie miejsce nie jest daleko, miasto tez nie jest na tyle duże, żeby podobne rzeczy rozsiewac po całym mieście. Idealnym roziwazniem byłoby, w mojej opinii, nawiązać do przeznaczenia zespołu obiektów i zorganizować taka siłownię właśnie tam.
Dobrze byłoby, gdyby w końcu polski MOSiR był w pewien sposób marka rozpoznawalna, z jasno określona siedziba. Terenu do torów kolejowych przecinajacych ulice Stanisława Wyspiańskiego jest jeszcze sporo. Dobrze, gdyby zdecydowano sie zbudować tam porządny basen, gdyby tam powstawały takie rzeczy jak właśnie ta siłownia i podobne rzeczy, które sluzylyby mieszkańcom do uprawiania sportu. Stadion - w stanie do remontu co prawda - oraz hala już jest. Wartoby postarać sie ost worzenie dobrego centrum sportowo-rekreacyjnego w jednym miejscu z prawdziwego zdarzenia.

Zreszta park ten, z racji swojego położenia byłby - a przynajmniej powinien - być użytkowany cały rok. Siłownia przez bez mała 3/4 roku straszylaby metalowymi rurami urządzeń pokrytych śniegiem, brudem, gnijacymi liśćmi i tym podobnymi atrakcjami.
Park przy Ceglanej powinien być przede wszystkim parkiem. Jest to miejsce z jakimś bagażem historycznym, może wartoby nawiązać i w jakiś sposób uhonorować np. człowieka, który przyczynił sie do powstania parku w tymiejscu. Przed wojna miejsce to nazywano Wzgorzem Mewisa od burmistrza Krajenki bodajże, który po upłynieciu czasu jego urzędowania przeprowadził sie do Piły i dokonał wszelkich staran aby w tym miejscu powstał park.

Podobne inwestycje na sile, bardzo szybkie, bez przemyślenia, na gwałtu rety, byleby coś było zaczynaja mnie powoli podczas prezydentury pana Glowskiego irytowac. Ogródki na pl. Staszica - w tym roku ok, ale może przydałoby sie powiedzieć ze jest to rozwiazanie tymczasowe, a sezon ten przeznaczyć na opracowywania strategii naprawy tego miejsca i przywroceniu go miastu?
Plaża na Wyspie - ok, ale dlaczego w tak pochopnie wybranym miejscu i dlaczego w tak nieestetyczny sposób? 'Inwestycja' na pokaz, tak żeby było ja widać z głównego mostu w mieście, która przez umiejscowienia średnio będzie służyć mieszkanoc ze względu na hałas i spaliny. Życzylbym sobie, gdyby lepiej i dłużej myslano nad pewnymi rzeczami.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
czytając informacje z Piły natrafiłem na taki artykuł:Ośrodek wypoczynkowy na Płotkach w Pile w prywatne ręce

Miasto nie będzie inwestować w ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem Płotki. Chce go wydzierżawić prywatnemu inwestorowi.Pamiętające jeszcze poprzednią epokę domki oddane zostaną w dzierżawę. Czy znajdą się chętni, by w Płotki zainwestować?

Dzisiejsze Płotki mieszkańcom miasta kojarzą się przede wszystkim z wodą i plażą (niektórym pewnie od niedawna również z dinozaurami, które przed miesiącem z fetą zatapiane były na dnie jeziora). Od lat, kilka kilometrów od miasta, funkcjonuje jednak ośrodek wypoczynkowy - około 60 domków letniskowych, wynajmowanych latem głównie przez przyjezdnych turystów.

Problem w tym, że w budowanych w latach 70. domkach do dziś niewiele się zmieniło. Przez lata gmina znajdowała pieniądze na malowanie ich i częściowe modernizacje wnętrz. To jednak zdecydowanie za mało. Teraz okazuje się, że pieniędzy na ośrodek wypoczynkowy na Płotkach dalej nie będzie. Na Płotki pomysł jest jednak inny.

- W takich przypadkach zawsze są dwie możliwości - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły. - Albo zainwestować możemy my, albo zrobi to ktoś za nas. Wolałbym nie wydawać pieniędzy gminy na modernizację ośrodka wypoczynkowego, bo tak naprawdę mieszkańcy miasta korzystają głównie z plaży i jeziora. Domki letniskowe wynajmowane są przez przyjezdnych turystów - dodaje.

Potencjalny inwestor musi się jednak liczyć z tym, że będzie musiał zagwarantować bezpłatny dostęp dla mieszkańców miasta do plaży i jeziora.
Prezydent nie ukrywa, że nie jest to nowatorski pomysł. W podobny sposób funkcjonuje infrastruktura turystyczna w Schwerinie - niemieckim mieście partnerskim Piły.

- Samorząd znalazł tam prywatnych partnerów, którzy zagospodarowali wszystkie takie obiekty łącznie z wielką halą widowiskową. Prywatny inwestor skuteczniej dba o to, by maksymalnie wypełnić plan działania hali. Podobnie będzie z ośrodkiem wypoczynkowym. Gmina nie ma prowadzić działalności gospodarczej; powinny prowadzić ją podmioty, które do tego są przewidziane, a więc firmy. Do tego chcemy dążyć - dodaje.

Teraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji trwa wielkie liczenie. Zbierane są informacje o kosztach utrzymania części ośrodka na Płotkach z wyłączeniem plaży i infrastruktury nad samym jeziorem. Do tej pory cały ośrodek rozliczny jest jako całość, łącznie z domkami wczasowymi. Dziś nie wiadomo jeszcze jak dużo miasto mogłoby zaoszczędzić na tej operacji, a to czynnik kluczowy.

Wiadomo, że przed potencjalnym inwestorem zadanie będzie niełatwe. Większość domków jest w złym stanie technicznym. Co ciekawe, połowa z 60 domków oddana została w dzierżawę stałą. Pozostałe 30 jest możliwe do rezerwowania w sezonie przez turystów.

- Dzierżawy obowiązywać będą już tylko do końca tego roku - podkreśla jednak Dariusz Kubicki, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pile. - Nie wiemy jeszcze jak ta kwestia wyglądać będzie w roku przyszłym - dodaje.

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o nawet bardzo wstępnych warunkach dzierżawy i ewentualnych terminach przetargów.

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/...-na-plotkach-w-pile-w-prywatne-rece,id,t.html
ja uważam, że to dobry pomysł. a co wy o tym sądzicie?
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts


Nowy plan dla Zalewu Koszyckiego

Bulwary, usługi i domki jednorodzinne. Miasto przygotowuje nowy plan zagospodarowania dla Zalewu.


Tak mógłby wyglądać Zalew Koszycki. Przygotowanie wizualizacji, która kusić miała inwestorów miasto zleciło w 2008 roku. Minęły trzy lata i nadal niewiele wizualizacja ma wspólnego z rzeczywistością... (© UM Piła)


- Gdyby miał się znaleźć inwestor na zagospodarowanie Zalewu Koszyckiego, to już by się znalazł. Potrzebny jest nowy plan zagospodarowania dla Zalewu Koszyckiego - ocenia prezydent Piły, Piotr Głowski.

I będzie. Trwają prace nad jego przygotowaniem. Być może będzie gotowy już jesienią.

W kampanii przed wyborami prezydenta Piły minionej jesieni problem Zalewu Koszyckiego pozostał niezauważony. To, że o czymś się nie mówi, nie oznacza jednak, że tego nie ma. W przypadku Zalewu widać to dobitnie, bo Zalew Koszycki dobitnie w Pile jest; niestety, od lat taki sam.

A mogłoby się wydawać, że będzie lepszy. I to już kilka lat temu. Na zlecenie Urzędu Miasta w połowie 2008 roku przygotowana została z rozmachem wizualizacja tego, co nad Zalewem Koszyckim mogłoby być.

Projekt naprawdę mógł urzec: marina, jachty i ośrodki wypoczynkowe. Problem w tym, że projekt nijak miał się do rzeczywistości i... nadal nic się nie zmieniło. To, co dziś mamy na Zalewie, to jeden pomost, przy którym czasem wodowane są łódki na regaty młodzieżowych klubów.

- Obowiązujący ciągle jeszcze dla tego terenu plan zagospodarowania przestrzennego niewiele ma wspólnego z rzeczywistością... - stwierdza Piotr Głowski. - W planach jest potężna infrastruktura, którą wybudować by musiał inwestor z ogromnym kapitałem. Problem Zalewu rozwiązać można w prostszy sposób - dodaje.

Prostszym sposobem ma być zmiana planu zagospodarowania przestrzennego i lekkie "rozdrobienie" go.

- Chodzi między innymi o dopuszczenie usług, budownictwa jednorodzinnego i wydzielenie części "bulwarowej". Od początku tego roku konsultujemy się w tej sprawie z Radą Osiedla Koszyce - przyznaje prezydent.

Nowy plan jest już w trakcie przygotowania. Ze względu na procedurę nie uda się go zatwierdzić szybko.

- Chcielibyśmy aby był uchwalony przed tym, jak pojawią się nowe możliwości finansowania ze środków zewnętrznych. Czyli do roku 2013 - mówi Piotr Głowski.

Nierozwiązanym problemem jest nie tylko kompleksowe zagospodarowanie terenu nabrzeża Zalewu Koszyckiego i przyległych do niego terenów, ale i to, co w samym Zalewie się znajduje - woda. Na dobrą sprawę nikt nie potrafi odpowiedzieć dziś na pytanie o czystość wody w tym akwenie. Powszechnie wiadomo, że niezbyt dobrym pomysłem jest kąpiel w Zalewie Koszyckim. Nie jest tajemnicą, że amatorów kąpieli w tym miejscu nie brakuje. Czy może okazać się ona niebezpieczna?

- Nie pamiętam abyśmy kiedykolwiek badali wodę w tym zbiorniku - przyznaje Danuta Kmieciak, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile. - Zalew nie był na liście oficjalnych kąpielisk, w których wodę badamy "z urzędu". Takie badanie oczywiście moglibyśmy przeprowadzić, ale na zlecenie właściciela akwenu - dodaje.

Kilkanaście lat temu wodę w Zalewie badała pilska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Dziś tamte wyniki nie byłyby jednak miarodajne - mówi Marek Duraj, dyrektor WIOŚ w Pile.

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/...-koszyckiego,id,t.html#dbc571daf6032d2a,1,3,3
może w końcu coś się ruszy w tym temacie. bo za wojewody Śliwińskiego był plan i to dosyć ciekawy, z czasem upadło, a teraz leży i czeka na wprowadzenie w życie nowego planu dla tego terenu.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
zaległa ciekawa informacja sprzed miesiąca:Piaszczyste będzie miało nowe źródło wody

Jeżeli projekt zasilania Piaszczystego się powiedzie, miasto będzie rozważać, jak zasilać w wodę Płotki.


Poziom lustra wody w Piaszczystym obniża się od kilkunastu lat Fot. Marcin Maziarz

Drewniany pomost na Piachach jeszcze kilkanaście lat temu znajdował się tuż nad lustrem wody. Dziś jest już około metra różnicy, a pomost „wcina się” w plażę. To jednak nie efekt jego przebudowy, a obniżającego się poziomu wody. W okolicy Piły panuje tzw. susza hydrologiczna, którą najlepiej widać na kąpieliskach: jeziora stopniowo wysychają.

Jest jednak pomysł, by Piaszczyste pozostało piaszczystym tylko z nazwy. Jezioro ma mieć nowe źródło zasilania w wodę. - W tej chwili jest już opracowywana dokumentacja - mówi zastępca prezydenta Piły, Krzysztof Szewc. - Wstępny projekt wykorzystujący poniemiecką infrastrukturę, już widziałem.

Przetarg na budowę systemu zasilania Piaszczystego ma zostać ogłoszony wkrótce. - Jeżeli to się powiedzie, będziemy rozważali możliwość rozpisania przetargu na koncepcję zasilania w wodę Płotek - deklaruje Krzysztof Szewc. - Ale w tym wypadku mówimy o perspektywie nie roku i nie dwóch lat.

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110811-piaszczyste-bedzie-mialo-nowe-zrodlo-wody/index.php
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts


Bezdomne psy na Leszków?

Czy schronisko z Gładyszewa czeka przeprowadzka? Gmina zyskałaby w ten sposób co najmniej 100 atrakcyjnie położonych działek pod budownictwo jednorodzinne.


Przeprowadzka schroniska z Gładyszewa mogłaby rozpocząć się nawet w przyszłym roku. Zostanie podzielona na kilka etapów. Fot. Marcin Maziarz

Czy dni schroniska dla zwierząt na Gładyszewie są policzone? Wiele na to wskazuje. W Urzędzie Miasta trwają prace nad możliwością przeniesienia go na Leszków. Tam schronisko miałoby powstać na terenie należącym do Spółki Wodno-Ściekowej Gwda. Projekt umowy dzierżawy lub sprzedaży gruntu wpłynął już do Urzędu.

Przeniesienie schroniska nie będzie jednak ani szybkie, ani tanie. - Gdyby chciała to zrobić gmina, koszt wyniósłby około półtora miliona złotych - tłumaczy zastępca prezydenta Piły, Krzysztof Szewc. - Koncepcja, którą wstępnie przyjęliśmy, zakłada, że zrobią to prywatne firmy.

Przedsiębiorca, który wygra przetarg, może liczyć na umowę z co najmniej 25-letnim terminem ważności. Schronisko będzie przenoszone etapami, a pierwszy z nich może zacząć się już w przyszłym roku. Przeprowadzka może zakończyć się nawet za trzy lata.

Jeszcze w kwietniu ubiegłego roku na zlecenie Urzędu Miasta powstał projekt budowlany schroniska, który przewiduje, że miejsce w nim może znaleźć około 450 psów i 50 kotów. Oprócz boksów dla podopiecznych, w projekcie znalazł się budynek, który oprócz zaplecza techniczno - administracyjnego schroniska, będzie pełnił także funkcję lecznicy dla zwierząt. Oprócz tego, także niewielki hotel dla psów, kojce dla psów agresywnych i izolatki dla chorych zwierząt.

Wyprowadzka schroniska z Gładyszewa uwolni około piętnastu hektarów gruntów, z których około dziesięciu hektarów może zostać przeznaczonych pod zabudowę jednorodzinną. To co najmniej sto parceli w atrakcyjnie położonym miejscu. Już dziś wiadomo, że jego wartość - po przeniesieniu bidula dla czworonogów - znacznie wzrośnie.

http://www.zycie.pila.pl/informacje/20110919-bezdomne-psy-na-leszkow/index.php
no to na Leszkowie będziemy mieli w sąsiedztwie schronisko i cmentarz dla zwierząt. czyli np. tak: umrze mi pies, pojadę na cmentarz go pochować, a w drodze powrotnej podjadę do schroniska po nowego.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts


Nowy plan dla Zalewu Koszyckiego

Będzie park. Alejki, lampy i ławki w zapomnianym lasku przy Młynie na al. Niepodległości.


(© Agnieszka Kledzik)


Przy al. Niepodległości w pobliżu starego młyna rośnie las. Drzewa są tak stare, że są już pomnikami przyrody, chronionymi przez konserwatora zabytków.

Jednak do niedawna mały las, raczej nie zachęcał do bliższych wypraw i podziwiania natury. Zarośnięty i zaniedbany, raczej odstraszał niż przyciągał. Od przyszłego roku, to się zmieni.

Zabytkowy las ma zostać przekształcony w park. Miasto już wystąpiło do konserwatora zabytków o pozwolenie na budowę.

- Wykonamy tam alejki, oświetlenie, ustawimy ławki i zamienimy ten las, który obecnie jest zapisany jako las zabytkowy w przestrzeń publiczną, dla mieszkańców Koszyc - tłumaczy Jerzy Mac, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.

Pięknieje też Park Miejski. Pojawił się tam nowy plac zabaw, będzie też nowa fontanna. Blasku nabiorą też Bulwary Châtellerault, gdzie zostanie uporządkowana zieleń oraz ścieżki. Większy remont szykuje się na Wyspie. W przyszłym roku zostanie odnowiony plac zabaw oraz scena. Pojawi się zaplecze dla artystów, którego dotąd brakowało.

http://pila.naszemiasto.pl/artykul/1140481,w-przyszlym-roku-w-pile-przybedzie-park,id,t.html
fajnie, że powstaje kolejny park w Pile. ale nadal uważam, że siłownia w parku na Ceglanej to głupi pomysł. w tym miejscu widziałbym coś zupełnie innego.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
ciekawie się zapowiada :cheers:Pomysły na centrum Piły

14 Lutego w całości dla pieszych, ale z ruchem samochodowym ograniczonym do 20 km/h. Na Placu Konstytucji fontanna, podświetlone elewacje kamienic na 11 Listopada. Wyburzona hala biletowa na dworcu kolejowym…

Ulica Piłsudskiego, której budowa - po zimowej przerwie - właśnie dobiega końca, to pierwsza z dużych zmian w układzie centrum Piły. Dziś Urząd Miasta pokazał wizualizacje zmian planowanych w kolejnych latach, nie tylko własnych, ale także prywatnych inwestorów. Czego możemy się spodziewać? Informacje na ten temat usłyszycie także w Radiu Eska Piła na 105,6.

Kierunki rozwoju centrum

Osią rozwoju Śródmieścia ma być ciąg Plac Zwycięstwa - plac „pocztowy” - Plac Staszica. Największe zmiany będą następować w najsłabiej zurbanizowanym miejscu - na placu „pocztowym”, czyli tym między budynkiem TP SA i ulicą 11 Listopada, oraz w ciągu ulicy 14 Lutego. Ta wraz z przylegającym do niej fragmentem ulicy 11 Listopada ma stać się strefą o ograniczonym ruchu samochodowym.

Plac „pocztowy”

Ulica Piłsudskiego powinna zostać ostatecznie otwarta do końca kwietnia. Na tym jednak na razie koniec, bo pozostałe zmiany - nie licząc tych w zieleni - będą zależeć od tego, czy gminie uda się sprzedać działki inwestycyjne w tym rejonie. Samorząd próbował już sprzedać grunty w tym rejonie pod koniec 2011 r., jednak nikt nie przystąpił do przetargu (choć wpłynęło jedno wadium) i Urząd Miasta zdecydował się na opracowanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedstawione na wizualizacji bryły nieistniejących dziś budynków to na razie artystyczna wizja.

Plac Konstytucji 3 Maja i ulica 14 Lutego

To jedno z miejsc, gdzie zmiany są zatwierdzone i właściwie już się rozpoczęły. A rozpoczęło je zamknięcie wjazdu w ulicę 14 Lutego od strony skrzyżowania z Aleją Piastów i ulicą 1 Maja. Na razie przetarg realizacyjny dotyczył jedynie ulicy Piłsudskiego, jednak koniec zmian w rejonie 14 Lutego i Placu Konstytucji zaplanowany jest na przełom lat 2014 i 2015.

Najważniejsza z planowanych zmian, to ograniczenie ruchu kołowego. Na ulicy 14 Lutego i przylegającym do niej fragmencie 11 Listopada (do skrzyżowania z Piłsudskiego/Witaszka) prawo do korzystania z całej szerokości ulicy zyskają piesi i rowerzyści. Ruch samochodowy zostanie dopuszczony, jednak maksymalna prędkość aut zostanie ograniczona do 20 km/h. Pierwszeństwo przed samochodami będą mieć piesi i rowerzyści.

Front ciągu kamienic przy 11 Listopada 4 - 6 - 8 - 10 zostanie wyremontowany. Elewacje budynków zostaną podświetlone.

Duże zmiany czekają Plac Konstytucji 3 Maja. W miejscu, w któym stoi dziś obelisk, planowana jest fontanna, przy której - pod dwóch stronach - staną dwa pawilony. W jednym z nich znajdzie się kawiarnia, w drugim - informacja turystyczna i publiczna toaleta. Sam obelisk ma zostać przesunięty w stronę ulicy 11 Listopada.

Dworzec autobusowy

Przedstawioną wizualizację należy na razie traktować jako koncepcję zmiany. Zaproponowany pomysł, to połączenie dworca autobusowego z budynkiem handlowo - usługowo - biurowym. Dworzec jest włanością spółki PKS Piła i realizacja projektu leży w jej gestii.

Dworzec kolejowy

Tu - podobnie jak w przypadku ulicy 14 Lutego - realizacji możemy spodziewać się w niezbyt odległym czasie. W tej chwili trwają prace projektowe nad budynkiem dworca, który zmieni zarówno swoją formę jak i funkcjonalność. Wyburzona zostanie najnowsza część - hala w której w tej chwili znajdują się kasy biletowe, dzięki czemu budynek powróci do swojej pierwotnej formy. Nad inwestycją będzie czuwać nadzór konserwatorski. Dworzec będzie już nie tylko miejscem odjazdów i przyjazdów do i z Piły. Na dworzec zostanie przeniesiona m.in. siedziba straży miejskiej i centrum miejskiego monitoringu. Otwarty dla wsztystkich ma zostać także bezpośredni dojazd do budynku dworca.

Budynek przy Witaszka

Budynek przy Witaszka, który jeszcze w poprzedniej dekadzie pełnił funkcje handlowe, w sierpniu ubiegłego roku kupiła związana personalnie z giełdową P.R.E.S.C.O. Group spółka Anpire Investments. Nowy właściciel planuje zmienić ruderę w biurowiec z elewacjami z piaskowca i szkła. Na wizualizacji widać, że zmieni się także bryła budynku - planowane jest dobudowanie nowego skrzydła. Do biurowca ma przenieść się P.R.E.S.C.O. - spółka będzie głównym najemcą, jednak część powierzchni jest przeznaczona pod wynajem firmom niezwiązanym z giełdową spółką.

Galeria Piła

Inwestor centrum handlowego przy dworcu kolejowym planuje jego otwarcie w trzecim kwartale 2014 r. Ruch na placu budowy powinniśmy zobaczyć już tego lata. Rank Progress deklaruje, że powierzchnia handlowa jest skomercjalizowana w dziewięćdziesięciu procentach. Wraz z budową Galerii Piła ma zmienić się także układ komunikacyjny w tym rejonie. Ulica Konopnickiej ma zostać przedłużona do ulicy Zygmunta Starego (przez teren po wyburzonej rzeźni), z którą połączy się rondem.


Wizualizacja ulicy Piłsudskiego i „placu pocztowego”. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja „placu pocztowego”. Po prawej fragment budynku TP SA, w tle - oficyna kamienicy przy 11 Listopada. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu dworca autobusowego połączonego z częścią handlowo - usługowo - biurową. Realizacja projektu leży w gestii właściciela nieruchomości - PKS Piła. Projekt arch. Lecha Wojtasika. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu dworca autobusowego połączonego z częścią handlowo - usługowo - biurową. Realizacja projektu leży w gestii właściciela nieruchomości - PKS Piła. Projekt arch. Lecha Wojtasika. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu dworca autobusowego połączonego z częścią handlowo - usługowo - biurową. Realizacja projektu leży w gestii właściciela nieruchomości - PKS Piła. Projekt arch. Lecha Wojtasika. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Rzuty elewacji budynku dworca kolejowego. Elementy zaznaczone na czerwono - do wyburzenia, na niebiesko - do odtworzenia lub przeprojektowania. Projekt: PAS Projekt. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Galeria Piła - centrum handlowe realizowane przez Rank Progress SA. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Galeria Piła - centrum handlowe realizowane przez Rank Progress SA. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy budynku przy ul. Witaszka na biurowiec. Projekt: Archigraf Piła, Roman Szumny. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Projekt rewitalizacji elewacji kamienic przy ul. 11 Listopada 4 - 6 - 8 - 10. Projekt: Spółdzielnia Obsługi Inwestycyjnej Dompil, Maciej Zasada. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Projekt rewitalizacji elewacji kamienic przy ul. 11 Listopada 4 - 6 - 8 - 10. Projekt: Spółdzielnia Obsługi Inwestycyjnej Dompil, Maciej Zasada. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Projekt przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Na dole zdjęcia fontanna w miejscu, w którym dziś stoi obelisk na Placu Konstytucji 3 Maja. Na wprost ulica 11 Listopada. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Widok w stronę dworca kolejowego. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Po prawej (ze schodami) bryła budynku „Domu Książki”. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Nocny widok w stronę dworca kolejowego. Dobrze widoczne dwa pawilony przy fontannie. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Nocny widok znad Alei Piastów. W centralnej części bryła budynku „Domu Książki”. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


Wizualizacja projektu przebudowy ul. 11 Listopada, 14 Lutego i Placu Konstytucji 3 Maja. Widok w stronę dworca kolejowego - po prawej bryła bloku, w którym znajduje się m.in. pizzeria i biuro porad prawnych. Fot. Materiały udostępnione przez Urząd Miasta Piły


http://www.zycie.pila.pl/miasto/informacje/20130418-pomysly-na-centrum-pily/index.php
 
281 - 295 of 295 Posts
Top