SkyscraperCity banner

301 - 320 of 330 Posts

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
^^ słuchaj Filip. jeśli masz taki pomysł dotyczący remontu pilskiego dworca, to czemu nie weźmiesz w nim udziału? przecież swój pomysł mogą zgłaszać wszyscy zainteresowani. jak pisałeś o zmianach jakie proponujesz trochę się rozmarzyłem. chciałbym móc zobaczyć jak nasz dworzec odzyskuje dawny blask, a nie nadal odstrasza nie tylko mieszkańców ale i turystów oraz przejezdnych. trzeba też pomyśleć o zagospodarowaniu jakoś terenu dworca i parowozowni z przyległymi obiektami.

ciekaw jestem czy jeśli miasto dostanie jakieś pomysły (plany) czy zostaną one opublikowane do widoku publicznego.
 

·
Pilanin
Joined
·
3,874 Posts
Dwie wiadomości z miasta, niestety brak zdjęć, bo to tylko zauważone w przelocie.

1) Z zespołu trzech, niewielkich domków z żółtej cegły szamotowej na Kwiatowej, ceglane pozostały jeszcze tylko dwa. Trzeci spuchł niemiłosiernie i przybrał kolor tropikalnej rzekotki. Zielony tak mniej więcej jak tutaj:Za masakrę odpowiedzialna jest jakaś pilska firma (niedokładnie pamiętam nazwy - chyba Pil-Term?), która swoje prace sygnuje wielkim logo wpisanym w kształt elipsy. Naprawdę tragedia.

2) Rusztowania stoją przy ścianie Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica od strony ul. 11 listopada. Następuje odświeżenie elewacji. Budynek zyska nowy kolor - z różowego zamieni się na jasnośmietankowy, podejrzwam, że docelowo z białymi elementami i dwoma odcieniami docelowego koloru o różnym , tak jak to ma miejsce w przypadku obecnie znikającego różu. Czy zmiana koloru okaże się pozytywna - zobaczymy aż odsłonią cały budynek.

Ku pamięci jednak, z panoramio muzeum jeszcze w starej szacie:

 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
FaktyPilskie.pl zawsze informacje podają. o to coś więcej na temat zwycięskiego projektu:Galeria sztuki na pilskim dworcu

Koncepcja rewitalizacji budynków dworca kolejowego w Pile, przedstawiona przez projektantów z biura „Architekton”, zdobyła I miejsce w konkursie „ReVita Wielkopolsko”.


fot. Piotr Chamczyk

Kapituła Konkursu ReVita Wielkopolsko przyznała pierwsze miejsce i nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł projektantom z Biura Projektowego Hausmann i Partnerzy ,,Architekton” z Piły. Nagrodzono ich projekt rewitalizacji kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile.

- Bardzo cieszymy się nie tylko z tego powodu, że zostaliśmy nagrodzeni, ale również dlatego, że ten obiekt jest ważnym miejscem w Pile i żal patrzeć jak niszczeje. Zwracamy szczególną uwagę na parowozownię. Mamy nadzieję, że ten projekt pociągnie dalsze działania do przodu i że skorzysta na tym przede wszystkim Piła. Nasza ingerencja w zamianę wyglądu budynków jest niewielka, chodziło nam głównie o to aby wydobyć charakter tego miejsca. Hasło przewodnie naszej koncepcji to ,,Pociąg do sztuki”. Projekt przedstawia wykorzystanie dworca, a głównie starej parowozowni jako miejsca, gdzie będzie prezentowana sztuka (nie tylko rzeźba, malarstwo i taniec), ale także sztuka życia w tym np. sztuka gotowania - mówi Olga Hausmann z Biura Projektowego ,,Architekton".

Czy w przyszłości pilski dworzec będzie wyglądał właśnie tak, jak zaproponowali to projektanci z firmy ,,Architekton'? Na to pytanie jeszcze nie ma odpowiedzi, co więcej remont dworca jest uzależniony od wielu innych czynników, w tym najważniejszego - finansowego.

– Na pewno będziemy uczestniczyć w ewentualnej rewitalizacji dworca. Jest to jeszcze gorąca informacja, nawet nie zdążyliśmy dokładnie zapoznać się ze szczegółami - informuje Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Pile.

Celem konkursu ReVita Wielkopolsko było wsparcie i promocja inicjatyw dążących do nadania nowych funkcji zdegradowanym obiektom, nieczynnej lub niewykorzystanej w pełni infrastruktury postindustrialnej i powojskowej, leżących w granicach województwa wielkopolskiego. Konkurs zrealizowany został w ramach projektu „Budowa Wielkopolskiego Systemu Innowacji”.

Komisja kokursowa, prócz nagrody głównej, przyznała pięć równorzędnych wyróżnień i nagrody w wysokości 5 tys. zł. Otrzymali je:
1. Anna Marciniak - za koncepcję dotyczącą Fabryki Tlenu w Czempiniu,
2. MODE:LINA Architekci s.c. Jerzy Woźniak, Paweł Garus - za koncepcję dotyczącą wieży ciśnień w Szamotułach,
3. Studio Architektury KONTUR Marek Światopełk-Mirski, Maciej Światopełk-Mirski - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile,
4.Zespół autorski w składzie: Areta Keller, Karolina Szefer - za koncepcję dotyczącą Fabryki Tlenu w Czempiniu,
5.Zespół autorski w składzie: Paula Walendowska, Marcin Bekas - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile.


http://www.asta24.pl/news-news-331-Kto_sie_podejmie_rewitalizacji_pilskiego_Okraglaka

a o to I miejsce i wyróżnione projekty na pomysł naszego dworca (przepraszam za jakość ale lepszych na razie nigdzie nie ma):


I miejsce - Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe „ARCHITEKTON" s.c. za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile


Studio Architektury KONTUR Marek Światopełk-Mirski, Maciej Światopełk-Mirski - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile


Zespół autorski w składzie: Paula Walendowska, Marcin Bekas - za koncepcję dotyczącą kompleksu budynków dworca kolejowego w Pile
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
ReVita Wielkopolsko - troszkę większe i wyraźniejsze plany dwóch projektów:


Hausmann i Partnerzy Studio Projektowe „ARCHITEKTON" s.c.Studio Architektury KONTUR Marek Światopełk -Mirski, Maciej Światopełk-Mirski 

·
ptak wędrowny
Joined
·
2,049 Posts
Kluczową kwestią w tym konkursie nie były raczej kwestie estetyczne ale wymyślenie odpowiedniego programu użytkowego. Było to bardzo trudne i wygląda na to, że tutaj obie prace mają z tym problem. Nie ma nigdzie opisu do projektów, więc może coś przeoczyłem, ale kilka refleksji:

Firma Hausmann i Partnerzy projektuje w budynkach między torami pasaż handlowy jednocześnie pomijając milczeniem piętro dworca. Można się domyślać na podstawie wizki, że będzie połączone z pasażem jakimś dziwnym łącznikiem. Nie mam zielonego pojęcia, skąd znajdą się na to najemcy, skoro pozostawiono dworzec w układzie wyspowym. Zupełne odcięcie tego miejsca od miasta oraz spadające przewozy nie wróżą niczego dobrego temu pomysłowi. Ani centrum kultury w parowozowni, ani dworzec nie wygeneruje takiej liczby klientów, aby to się opłacało. Funkcja dworcowa rozwiązana zgrabnie, podobnie parowozownia. Pytanie brzmi - czy jest zapotrzebowanie na takie coś i czy będzie na to kasa, jeśli już teraz skąpi się pieniędzy na instytucje kulturalne. W lokomotywowni wachlarzowej zaproponowano kilka sal - być może kinowych. Dobry pomysł, bo może da się na tym zarobić.
Rozwiązania przestrzenne zaproponowane przez Kontur są również ciekawe, ale tu też szwankuje program funkcjonalny. Bardzo dużo miejsca zajmują "lokale pod wynajem" a na obiekty między dworcem a parowozownią zabrakło pomysłów (ja też ich nie mam ;) ). Na piętrze dworca zaproponowano hostel, co wydaje się całkiem sensowne. Istniejące przejście podziemne do miasta po wywaleniu północnych torów przestaje być potrzebne, więc zamieniono je na knajpę - fajny pomysł. Niestety brakuje jakiejkolwiek myśli, co zrobić z uwolnioną przestrzenią. Pod wiatą peronu 6. mają być miejsca parkingowe (a może by tak dworzec autobusowy?), natomiast między dworcem a parowozownią zrobiono parking. Tylko dlaczego po środku? Nie lepiej przy samych obiektach? Co z placem między dworcem i wiaduktem? Co z uwolniona przestrzenią na północnych torach? Aż się prosi o wykrojenie jakichś działek budowlanych.

Nie jest też prawdą, że Focus Mall wygeneruje ruch, który wprowadzi ludzi do parowozowni. To nie jest aż tak blisko, okolica nieprzyjemna a sam Focus (tu się mogę założyć) pewnie nie będzie miał nawet wejścia z tamtej strony...
 

·
construction engineer
Joined
·
209 Posts
PKP przeznaczy 10 mln zł na modernizację dworca kolejowego w Pile. PKP podjęła decyzję o modernizacji dworca kolejowego Piła-Główna (woj. wielkopolskie). Inwestycja wyceniana na 10 mln zł obejmie kompleksowy remont obiektu przy ul. Zygmunta Starego wraz
z towarzyszącym tunelem. Ogłoszenie przetargu
na realizację przedsięwzięcia ma nastąpić na początku 2012 r.
Źródło: PREM
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Światełko w tunelu...

Będzie nowy dach dla pilskiego Okrąglaka. Ruszyły przygotowania do remontu zabytkowej parowozowni

2012-02-03, Aktualizacja: 2012-02-03 16:27

Agnieszka Kledzik


To już postanowione. PKP, zarządca obiektu, znalazł pieniądze na remont zdewastowanego budynku. Już rozpoczęło się kompletowanie dokumentacji technicznej, wkrótce powstanie projekt i prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie tych prac.

- Cały zespół dworca został ponad rok temu wpisany do rejestru zabytków i teraz poszczególni zarządcy zaczynają realizować zalecenia pokontrolne, bo taki jest wymóg - tłumaczy Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków w Pile.

Na te wieści czekano w Pile od wielu lat. Wyjątkowy obiekt ulegał coraz większej degradacji.

- Jest powiedzenie, że ryba psuje się od głowy, a budynek od dachu. Tu dach jest cały podziurawiony, deszcz i śnieg przedostaje się do wnętrza, przyspieszając proces destrukcji wewnątrz - alarmuje konserwator.


Parowozownia jest zabytkiem klasy europejskiej. Drugiej takiej zachowanej w oryginale okrągłej parowozowni nie ma. Ponadto ta pilska była pierwsza na świecie. Znalazła się w encyklopedii pruskiej i stanowiła wzór do budowania podobnych.

- Pilski "okrąglak" bez wątpienia jest najcenniejszy, w innych parowozowniach zostały tylko mury, a nasza ma serce, czyli obrotnicę ręcznie poruszaną. To jest wyjątkowy rarytas - zachwyca się Chwaliszewski.

Podczas przygotowań do remontu natrafiono na nowe dokumenty i akwarele nigdy dotąd niepublikowane.

- W zbiorach tajnego archiwum spuścizny pruskiej znaleziono teczkę z akwarelami z połowy XIX wieku. Wykonał je znakomity berliński malarz - wyjaśnia konserwator.

Akwarele Eduarda Gaertnera były prezentem od dyrekcji królewskiej kolei wschodniej dla króla Wilhelma Fryderyka III, z okazji otwarcia trasy z Berlina do Królewca w 1851 roku.

Na akwarelach znajdują się wizerunki wszystkich stacji na tej trasie, jest więc Krzyż, Wieleń, a nawet urządzenia techniczne takie, jak wiadukt w Rzadkowie, który już nie istnieje. Dzięki tym akwarelom można zobaczyć, jak pilski dworzec wyglądał pierwotnie. Po 160. latach pierwsi te akwarele obejrzeli członkowie Towarzystwa Miłośników Piły, podczas prelekcji Romana Chwaliszewskiego.
Źródło http://pila.naszemiasto.pl/artykul/...laka-ruszyly,id,t.html#dc6e52fef5bd1a00,1,3,9
 

·
Polonia Piła!
Joined
·
158 Posts
Szkoda, ze remontują kamienice przy Buczka, na której była mapa Województwa Pilskiego. Zawsze mi sie podobała taka mapka, bo co by nie mówić, Piła straciła na reformie z 1999 i to sporo..
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
W sumie dosyć istotna informacja, bo dotyczy jednych z niewielu ocalałych po II wojnie światowych kamienic w Pile.

Jest w trakcie przetarg na roboty budowlane obejmujące wykonanie Kolorystyka elewacji wraz z podświetleniem elewacji frontowych w budynkach mieszkalnych w Pile przy ul. 11 Listopada 4-6-8-10

Z tego co zauważyłem u źródła czyli tu http://bip.um.pila.pl/content.php?cms_id=2242 to zapowiada się całkiem przyzwoity efekt po zakończeniu tego zadania.
 

·
GAWRON
Joined
·
285 Posts
W sumie dosyć istotna informacja, bo dotyczy jednych z niewielu ocalałych po II wojnie światowych kamienic w Pile.

Jest w trakcie przetarg na roboty budowlane obejmujące wykonanie Kolorystyka elewacji wraz z podświetleniem elewacji frontowych w budynkach mieszkalnych w Pile przy ul. 11 Listopada 4-6-8-10

Z tego co zauważyłem u źródła czyli tu http://bip.um.pila.pl/content.php?cms_id=2242 to zapowiada się całkiem przyzwoity efekt po zakończeniu tego zadania.
no, no... też muszę przyznać, że dobrze to będzie wyglądać :cheers: . w końcu to będzie część przyszłego (nowego) deptaku :) . mogli by też zrobić coś z kamienicami w ciągu ul. 14 Lutego ;)
 

·
Polonia Piła!
Joined
·
158 Posts
Świetneee! Zawsze jak przechodze tamtędy to można poczuć fajny klimacik przedwojenny, w małym stopniu oczywiscie. A jak odsłonią bruk i postawią ładne latarnie to będzie taki powrót do przeszlosci :)
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
Jedna strona ulicy 11 Listopada już praktycznie ukończona, trwa montaż oświetlenia na wyremontowanych fasadach kamienic^^
Trzeba przyznać, że wygląda całkiem przyzwoicie i klimatycznie.:cheers:
 

·
Registered
Joined
·
943 Posts
Herr kopytuwal wyprzedził mnie z fotkami kamienic z 11-tego Listopada.

Tak to wygląda na dziś dzisiejszy. Jeden z ostatnich fragmentów Piły ocalony z wojenno-socjalistycznej pożogi.
Hunta93 - na zlecenie UM Piła jest opracowywany projekt przebudowy 11-Listopada/14-Lutego wraz z całą okolicą. Planuje się m.in. odsłonięcie starobruku. Szczegółowe wytyczne do projektu znajdziesz na BIP-ie UM Piła w zakładce przetargi. Projekt wykonuje biuro architektoniczne z Krakowa.
 
301 - 320 of 330 Posts
Top