SkyscraperCity banner

41 - 60 of 330 Posts

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ A tak. Chodzi o czynszówkę na osiedlu Ring/Ackerstrasse. Nie skojarzyłem od razu, bo mówiąc na przeciwko, zawsze myślę "na przeciwko wejścia, na przeciwko fasady". Czynszówka o której mowa znajduje się na wylocie ul. Kapucyńskiej, jest równolegle do muru klasztornego przy krużgankach. I nie na przeciwko krużganek, a kruzganków. A w ogóle to bardzo naciągane to określenie "krużganki". Ale to inny temat.

Coż - co o tym myślę. Mieszkańcy przez 60 lat nie mieli balkonów i jakoś im to nie przeszkadzało, a teraz wspólnota dorwała się do budynku na własnosć, zniszczyła dach (wymieniając ceramiczną dachówkę karpiówkę na wiśniową blachę) i dobudowała ogromne, ciężkie balkony na wielkich betonowych słupach. Nie podoba mi się to.
Zaraz za rogiem - na ulicy Okólnej, widać jak wspólnota może dbać o budynek - bardzo ładnie z resztą odnowiony niedawno, z dachówką ceramiczną, porównując to z jakąś totalną samowolą na ul. Roosevelta.
Muszę przyznać że dawno tam nie byłem, ale po prostu takie balkony tam kompletnie nie pasują. Ale będą fotki za te 1,5 tygodnia :D

·
Pilanin
3,874 Posts
^^ Odmalowanie sądu się przyda, bo te kilka ładnych lat po remoncie zdążył się mocno przybrudzić. Niestety o ile kolory zaraz po remocie były względnie dobre i pasujące, teraz zrobi nam się kolorowo, i budynek w niczym nie będzie kojarzył się z tym z czym sądy kojarzyc się powinny.

A wystarczyłoby, żeby zrezygnowali z jednego żółtego i zastosowali zwyczajny szary:

Tutaj jeszcze jedna opcja, mniej udana, troche nie przemyślałem kolorów, ale chodzi o to, aby trochę zatuszować niesymetryczne rozstawienie okien w środkowym ryzalicie sądu.

·
ptak wędrowny
2,049 Posts
Zabawne, dopiero teraz zauważyłem, że okna w tym środkowym ryzalicie nie są symetryczne. Po prostu kontrast czerwieni z szarościami jest bardzo mocny. Lubię to klasyczne zestawienie, ale tutaj niestety za bardzo podkreśla tę drobną asymetrię. Tego nie widać na propozycji, która idzie do realizacji, bo różnica temperatur czerwieni i tego żółtego jest niewielka.
Próbowałeś to zatuszować horyzontalnymi podziałami, ale wyszło trochę sztucznie.

Rozwiązania, które mi przychodzą do głowy:
1) wyrzucić czerwień z środkowego ryzalitu albo
2) wyrzucić czerwień z przestrzeni między sąsiednimi oknami na jednym poziomie, ale tu chyba całość jest w lekkim zagłębieniu (blendzie) - może to trącić za bardzo "malowanką"...

·
Registered
145 Posts
Kolejny przetarg.
Piła: Adaptacja budynku pokoszarowego Nr 4 na mieszkalny - Piła, ul. Andersa 2
Numer ogłoszenia: 213610 - 2008; data zamieszczenia: 05.09.2008
ZAMAWIAJĄCY: Pilskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.
PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA: Adaptacja budynku pokoszarowego na mieszkalny z rozbudową, z budową przyłącza wod.-kan., kanalizacji deszczowej i wewnętrznych instalacji: elektrycznej, wod.-kan., co oraz zagospodarowaniem terenu w granicach działki.
A tak to ma wyglądać:

·
Pilanin
3,874 Posts
A tak to ma wyglądać:
Nie wiem który to budynek, ale kolorki ma ładne. Szkoda tylko, że będzie się wyróżniał wśród caglasto-pomarańcowych dotychczasowych realizacji. Chyba całe osiedle lepiej wyglądałoby w takiej beżowej kolorystyce.

·
Pilanin
3,874 Posts
Kolejne remonty:

Chyba dosyć niedawno wymieniane dachy na dwóch czynszówkach przy ul. Warsztatowej. Podoba mi się zastosowanie zwyczajnej, ładnej dachówki ceramicznej.

Przydałoby się jeszcze odświeżyć elewację i wymienić resztki starych okien - o dziwo, prócz jednego tylko przypadku ciemnych okien w kolorze "drewnianym", w obydwu domach wymienione okna są białe z prawidłowymi podziałami.

A teraz budynek, który ma chyba największą liczbę rodzajów pokryć dachowych w mieście, spokojnie mógłby robić za wzornik w PCMB. Szkoła Policji, której dachy wymieniano już jakiś czas temu.

O ile na dachu nad fasadą mamy do czynienia z bardzo fajną ceramiczną karpiówką:

To już na dobudówce od strony Konopnickiej zastosowano blachę o brązowym odcieniu:

Od tyłu, także blacha i chyba w jeszcze innym odcieniu niż od Konopnickiej

Ogólnie budynek na pl. Staszica traktuje się okropnie - najpierw piękny kolorek na cegłach w latach 70-tych, to teraz pokrycia dachowe, na każdej połaci, rodzaj pokrycia z różnej parafii. :bash: Mam nadzieje, że się to wkrótce zmieni.

·
Pilanin
3,874 Posts
Osiedle Okólna - Ludowa - Roosevelta.

Zaczne od renowacji, przeprowadzonej pod koniec zeszłego roku chyba, godnej wielkiej pochwały. Budynek należący do wspólnoty, ale chyba bardzo dobrze zarządzanej, przez kogoś logicznie myślącego. Budynki ocieplano, nie jestem pewien jednak, czy tylko sczyty, czy fasadę także (elewacja od podwórka jeszcze nie została odremontowana). Pomimo tego, kolory sa dobrane moim zdaniem dobrze, w budynku mieszkańcy sukcesywnie wymieniają dobrane okna z podziałami, a na dachu polożono nową, porządną dachówkę ceramiczną w naturalnym kolorze.

ul. Okólna, róg Roosevelta. Remont dachu, ocieplanie elewacji od podwórka, Mam nadzieję, że położą dobrą dachówkę jak na domu obok, a nie blachę.

Jeszcze widok od ul. Okólnej

ul. Roosevelta. Dorabianie balkonów z nowości i przeprowadzony jakiś czas temu remont dachu - oczywiście paskudna blacha :bash:
A co do balkonów - nie wyglądają na razie źle, ale już jest kilka rzeczy, do których można się przyczepić. Po pierwsze - czemu nie mogli balkonów rozmieścić symetrycznie względem klatek? Nie mam pojęcia. Poza tym - dość paskudnie wyglądają okrągłe słupy, chyba bardziej pasowałyby kwadratowe. Obawiam się także, że na ostatnim piętrze, mogą pojawić się dość obleśne, pleksiglasowe daszki niebawem.

Tu już widać, jak to bedzie pomalowane :nuts:

Gdyby nie popełniono kilku błędów, balkony wyglądałyby dobrze. Teraz przypominają chińską altankę w barokowym ogrodzie.

Jeszcze na sam koniec przełożenie dachu na budynku przy ul. Ludowej, połączonego bramą z drugim, na rogu Ludowej i Roosevelta. Widok od podwórka. Pamiętam, że kładli tam dachówkę, nie blachę, ale szkliwiona, błyszcząca i w parszywym kolorze - czyli rozwiazanie czysto najtańsze. :eek:hno:

·
Pilanin
3,874 Posts
Kolejne "remonty":

Od jakiegoś czasu strasznie niszczeje nam osiedle ładnych, ciekawych czynszówek w rejonie Ceglanej, Buczka, Rymarskiej i Świętojańskiej. Poza samowolą okienną każdy budynek zachwyca innym ciekawym zabiegiem "remontowym" :D

Najpierw dwa zdjęcia przedwojenne do porównania:

Duże: http://img84.imageshack.us/img84/6266/pilabaf0097nq5.jpg

Zaczynam od ul. Ceglanej.

Budynek pierwszy z brzegu, z najbardziej tajemniczą i najdziwniejszą dobudówką jaka w Pile chyba została przeprowadzona. Nie wiem czy ktokolwiek na to wyraził zgodę - jeśli tak, tym gorzej:

I widok od podwórka:

Róg Ceglanej i Buczka, wymiana dachu. Oczywiście blacha, nie odtworzono też zwieńczenia "baszty" w której na rogu ulic jest klatka schodowa, poza tym "wyjechano" z połacią dachu mocno tworząc chyba za duży okap.

I od podwórka:

Te budynki intrygują mnie najbardziej. Na przedwojennych zdjęciach ich nie ma, choć architekturą nie przypominają niczego co mogłoby powstać po wojnie, do tego dachówka wyglądająca na starą i wieżyczka zakończona księżycem i mam wrażenie, że właśnie zaczął się styropianowy pomór na osiedlu. Jeżeli ktoś będzie pewien co do daty powstania tych budynków, to chętnie się upewnie.

Jeszcze ul. Świętojańska, wymiany dachów na blachę w większości przypadków, chyba tylko dwa budynki otrzymały dachówkę ceramiczną, część cały czas czeka na blaszane szaleństwo:

·
Registered
145 Posts
Te budynki intrygują mnie najbardziej. Na przedwojennych zdjęciach ich nie ma, choć architekturą nie przypominają niczego co mogłoby powstać po wojnie, do tego dachówka wyglądająca na starą i wieżyczka zakończona księżycem i mam wrażenie, że właśnie zaczął się styropianowy pomór na osiedlu. Jeżeli ktoś będzie pewien co do daty powstania tych budynków, to chętnie się upewnie.
Początek lat dziewięćdziesiątych, dokładnej daty nie znam :D Zdaje się, że spółdzielnia która budowała te bloki upadła jeszcze przed końcem budowy i w efekcie przez wiele lat nie były one w ogóle otynkowane i straszyły elewacjami z pustaków. Dopiero w zeszłym roku otynkowano je i przy okazji docieplono.

Od pewnego czasu trwa ocieplanie kamienicy przy ul. Śniadeckich 1 (pisałem o niej parę postów wcześniej).

·
ptak wędrowny
2,049 Posts
Zasmuciłeś mnie Filipie, bo chciałem tam pojechać porobić zdjęcia, a tu takie gówno wysmażono...

Kamienica na Śniadeckich 1 - ktoś na tym forum, albo na dawnej pile pytał się, gdzie ten budynek dokładnie się znajduje. Nie wiem, czy sprawa się wyjaśniła, nawet jeśli tak, to przypomnę, że jest to dość ciekawe miejsce. Widać tam wyraźnie dawniejszy przebieg ulicy Śniadeckich, która wpadała w główną Dąbrowskiego po lewej stronie budynku. Teraz główną ulicą jest Dąbrowskiego-Śniadeckich. Ślad starego układu pozostał w nazewnictwie i numeracji tych ulic. Jadąc od strony miasta po prawej numery na Śniadeckich zaczynają się od 3 i dalej nieparzyście. Po lewej jest 1,2,4,6...
Może to nic ciekawego i znana rzecz, ale piszę, bo były jakieś wątpliwości.

41 - 60 of 330 Posts