SkyscraperCity banner

1 - 20 of 167 Posts

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Zauważyłem że nie ma tu wątku Piekar Śląskich, a w ostatnim czasie całkiem sporo się tam dzieje (jak na piekary :p). W swojej kategorii - 60 000 mieszkańców - to jedno z najlepiej rozwijających się miast w Silesii, chociaż ostatnio boryka się z wieloma konfliktami wewnętrznymi. Jest to pewnego rodzaju fenomen, ponieważ przez Piekary przebiega jedna Droga Krajowa i jedna Wojewódzka (w dodatku bokiem), a w ostatnich latach działa tam więcej hoteli, niż w sąsiednim, dużo większym i lepiej skomunikowanym Bytomiu. Co najlepsze, powstaje jeszcze jeden, dokładnie na granicy obu miast :p. No ale mniejsza z tym.

Ostatnio po wsi chodziły ploty, że Piekary wreszcie będą mieć McDonald's. Niestety na tym się skończyło, bo w już kończonym pawilonie będzie CCC oraz jeszcze jeden sklep i dla Donalda nie będzie już miejsca:

Póki co piekarzanie muszą się zadowolić podróbką KFC - Chrupiącym Kurczakiem działającego kilkaset metrów dalej (przynajmniej można u nich zamówić z dowozem do domu). Pawilon stanął w miejscu dawnego DH Zamet i w sumie dobrze wygląda. Jednak moim zdaniem jest to architektura podmiejska, natomiast ten budynek stanął w samym sercu Piekar, naprzeciw Urzędu Miejskiego i obok Miejskiego Domu Kultury.

Pozostajemy jeszcze w tematach handlowych - już jakiś czas temu rozbudowano DH Perła. Tym razem ktoś poszedł po rozum do głowy i nową część postawiono już na równi z pierzeją, a nie w głębi. Wygląda nieźle, ale znów to centrum miasta i tylko jedno piętro. Dobrze że przynajmniej zakamuflowali ten mankament i dopiero przy przyjrzeniu zobaczymy, że ostatnie piętro to tylko ściema:


Fajną inwestycją w centrum Piekar jest przebudowa dawnego pogotowia na biurowiec Tritexu. Stary budynek całkowicie wypatroszono i nadbudowano. Efekt jest nad wyraz dobry:


Niestety w tym samym mieście, z pełną premedytacją niszczy się świetną architekturę międzywojenną, a trzeba zaznaczyć, że Piekary w tym względzie niewiele mogą pokazać. Bozia załatwiła im kiedyś szkołę zaprojektowaną przez Karola Schayera, prawdziwą perełkę, a teraz niszczą ją styropianem i kolorkami:


Na razie wyremontowano tylko tyły. Na najciekawszą część przyjdzie jeszcze czas:

Zdjęcie zapożyczone od Tomflo

Jak dobrze się orientuję, Piekary nie mają miejskiego konserwatora zabytków, więc panuje tam wolna amerykanka. Ciekaw jestem czy Wojewódzki Konserwator Zabytków wie co się wyrabia ze szkołą zaprojektowaną przez Schayera...
 

·
Registered
Joined
·
97 Posts
Fajnie, że ten wątek w końcu powstał. Sam chciałem taki założyć, ale czasu ostatnio nie było. Inwestycji rzeczywiście się trochę w mieście pojawiło, ale szału nie ma.
Termomodernizacja liceum to skandal jest. Rozmawiałem na ten temat z miejskim architektem, panią miejską konserwator (tak mamy taki urząd!) i samym prezydentem. Nikogo z nich tłumaczenia, że jest to najlepszy modernizm w Piekarach nie przekonywały. Tematem nie był też zainteresowany Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Nie mieli nic przeciwko styropianowi - tj. tłumaczyli się, że przecież istnieje urząd miejskiego konserwatora zabytków i to on ma kompetencje w tej kwestii. Wpis do rejestru zabytków uznali za niepotrzebny. Działania, jak i kompetencje miejskiej konserwator zabytków są także w dużej mierze skandaliczne, więc specjalnie nie ma czego się chwycić póki prezydentem pozostaje Korfanty.
Z innych inwestycji są jeszcze 2 plomby na Wyszyńskiego - niższe od sąsiedniej zabudowy, co jest kolejną wtopą wyd. architektury. Plomba przy Perle zbyt krzykliwa, ale obleci. CCC dużo lepsze niż Zamet, ale ogólnie architektura dobra na przedmieścia, a nie samo centrum. Biurowiec przy Urazówce ratuje trochę dobre imię miasta.
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Discussion Starter #6
Termomodernizacja liceum to skandal jest. Rozmawiałem na ten temat z miejskim architektem, panią miejską konserwator (tak mamy taki urząd!) i samym prezydentem. Nikogo z nich tłumaczenia, że jest to najlepszy modernizm w Piekarach nie przekonywały. Tematem nie był też zainteresowany Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Nie mieli nic przeciwko styropianowi - tj. tłumaczyli się, że przecież istnieje urząd miejskiego konserwatora zabytków i to on ma kompetencje w tej kwestii. Wpis do rejestru zabytków uznali za niepotrzebny. Działania, jak i kompetencje miejskiej konserwator zabytków są także w dużej mierze skandaliczne, więc specjalnie nie ma czego się chwycić póki prezydentem pozostaje Korfanty.
Wniosek o wpis do rejestru mogą złożyć np. stowarzyszenia. Jeżeli się odpowiednio go uzasadni, to wojewódzki konserwator zabytków nie będzie mieć wykrętu. Może Stowarzyszenie Moje Miasto coś by w tej sprawie podziałało?

Z innych inwestycji są jeszcze 2 plomby na Wyszyńskiego - niższe od sąsiedniej zabudowy, co jest kolejną wtopą wyd. architektury.
Początkowo miałem pójść im zrobić zdjęcie, ale odechciało mi się. Architektura mało ciekawa, zwykłe klocki. Jedynym pozytywem jest zaklejenie dziury.
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Discussion Starter #7
Do tej pory w Piekarach Śląskich nie powstało żadne poważne forum. Postanowiliśmy wypełnić tą lukę, bo dzieje się tam coraz więcej i z tego względu na pewno mieszkańcy chcą o tym podyskutować. Już teraz to miasto bardzo fajnie się rozwija, a po oddaniu do użytku autostrady A1 powinno być jeszcze lepiej. Takie forum prędzej czy później musiało powstać. Zapraszamy!

Forum Piekar Śląskich - SPIekar.pl
 

·
Beuthener
Joined
·
2,762 Posts
Discussion Starter #8
Dziś znów odwiedziłem Piekary :D. I znów mam kilka fotek.

Remont kamienicy przy ul. Bytomskiej:


Budowa hotelu na rogu ul. Starej i al. JPII:
Fotki robione z auta, więc wybaczcie za brak pionu :p.

Nowe pawilony przy ul. Wyszyńskiego:


Szkoda że te wszystkie nowe obiekty handlowe mają tylko po jednym piętrze. Zamet, Perła i te dwa pawilony na Wyszyńskiego - wszystkie są niskie. W centrum powinny powstawać wyższe budynki, dostosowane wysokością do sąsiednich kamienic. Nie rozumiem też, dlaczego pomiędzy wszystkimi nowymi budynkami są odstępy. Nie mogą tworzyć jednolitej pierzei?

Przy okazji zapraszam do wątku inwestycyjnego na Forum Piekar Śląskich
 

·
dumny Hanys
Joined
·
87 Posts
nowy pawilon a już ujebany jakimś biednym 'tagiem'
plaga elo ziomali z piekarskich osiedli potrafi spierdolić nawet nowiutką elewację
tylko tak dalej a piekary wyglądem zleją się z bytomiem
 

·
dumny Hanys
Joined
·
87 Posts
rozumiem, że zadziałała tutaj zasada 'uderz w stół...'
piszę o tym co widzę, i czasami faktycznie wolałbym patrzeć na to wszystko pod wpływem alkoholu.
no ale słucham, z czym się pomyliłem - z faktycznym dewastowaniem nowych pawilonów czy może z porównaniem do bytomia?
dobija mnie, żeby nie napisać 'wkurwia', głupota małolatów, którzy bez najmniejszego zastanowienia podpiszą się na nowej elewacji
jeśli za to ty uważasz, że bytom jest zadbany i ładny, to tym razem ja polecam odstawienie trunków na bok.
 

·
dumny Hanys
Joined
·
87 Posts
a z innej beczki - kaj dokładnie ma być budowane coś na styl rynku w Piekarach?
chodzi o placyk niedaleko poczty? skrzyżowanie bytomskiej z ulicą wylotową na obwodnice, bodajże jest tam klub metro czy jakoś tak
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,715 Posts
http://www.tvs.pl/informacje/26549/

Kilka dni temu rozpoczął się ostatni etap remontu Ośrodka Kultury „Andaluzja”.

Tym razem gruntownej modernizacji poddany zostanie dach budynku, wykonana zostanie nowa elewacja obiektu i jego docieplenie. Wymienione będą także okna – między innymi w Sali widowiskowej. Oprócz tego zrealizowanych zostanie szereg prac uzupełniających i wykończeniowych. Zakres robót opiewa na kwotę ponad 0,5 mln złotych.

Warto przypomnieć, że prace remontowe w Ośrodku Kultury „Andaluzja” rozpoczęły się w 2008 roku. Wtedy wymieniono okna na parterze budynku. Natomiast jesienią ubiegłego roku rozpoczął się kapitalne remont wnętrza budynku. Przede wszystkim całkiem nowe oblicze zyskała sala koncertowa: powiększona została scena, położono nowy parkiet, gruntownie przebudowano sufit – zainstalowano w nim specjalne urządzenia, poprawiające akustykę. Duże znaczenie ma także dodatkowe zasilanie, które pozwala organizować koncerty zespołów, wykorzystujących spore nagłośnienie. W budynku odnowiono także toalety, powstały ubikacje dla osób niepełnosprawnych, przebudowano kuchnię. Blasku wnętrzu ośrodka dodają także nowe, drewniane schody. Oprócz zmian widocznych na pierwszy rzut oka, w OK „Andaluzja” wykonano cały szereg prac, związanych z wszystkim instalacjami – wymieniono instalację elektryczną, telefoniczną, wentylacyjną, wodną i kanalizacyjną.
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,715 Posts
http://www.tvs.pl/informacje/27165/

W zależności od pogody - błoto lub kurz, do tego utrudnienia dla kierowców oraz spóźniające się autobusy. Taką cenę za wygodę płacą mieszkańcy piekarskiej Dąbrówki Wielkiej. Największa od lat inwestycja w Piekarach Śląskich, czyli budowa sieci kanalizacyjnej między innymi dla tej dzielnicy mimo że, z jednej strony jest niezbędna, to z drugiej stała się zmorą mieszkańców. Praktycznie cała dzielnica jest rozkopana, a przejechanie trzy kilometrowym odcinkiem głównej drogi prowadzącej przez Dąbrówkę zajmuje dużo więcej niż kilka minut.

Nieprzerwanie od kilku miesięcy w Dąbrówce Wielkiej pracują budowlańcy, nieprzerwanie plac budowy pokonują kierowcy. - Wszystko trzeszczy, szkoda samochodu, bo nowy, ale co zrobić? Powinni to jakoś zabezpieczyć, lub zasypać gruzem przynajmniej - uważa Anna Dikta. Narzekają kierowcy, na kurz narzekają też mieszkańcy. Kurz to jednak niejedyny problem. Wszystko za sprawą prac związanych z budową sieci kanalizacyjnej w Piekarach Śląskich. Prac z jednej strony niezbędnych, ale z drugiej zakrojonych na wyjątkowo szeroką skalę. - Jest ulica Przyjaźni rozkopana, Jagiellońska po przeciwnej stronie też jest rozkopana. Poprzeczne ulice są rozkopane, więc nie ma możliwości, żeby tutaj gdziekolwiek dojechać - żali się Grażyna Grzona, która mieszka przy ul. Przyjaźni.

Faktycznie, przejazd samochodem przez Dąbrówkę Wielką w Piekarach Śląskich jest prawdziwą drogą przez mękę. - Zamiast zrobić jedną ulicę, puścić ruch w tamtą ulicę, to oni tak zrobili: jedną ulicę robią, drugą ulicę robią i trzecią też. Teraz wszędzie są utrudnienia - denerwuje się Jan Franielczyk. Miasto jednak problemu nie widzi. Urzędnicy przekonują, że zgodnie z planem równocześnie rozkopano wszystkie ulice. - Praktycznie nie ma ulicy, w której nie byłyby wymieniane kanalizacje, wodociągi, deszczówka. W związku z tym drogi musiały zostać rozkopane - i to wzdłuż i w poprzek - wyjaśnia Andrzej Kopiński, Urząd Miasta w Piekarach Śląskich.

Mieszkańcy mają dość, ale trudno wskazać winnych. Są jednak i tacy, którzy nie mają z tym problemu. - W tej dzielnicy jest kilku tych podwykonawców tych prac. Natomiast w mojej ocenie powinna być osoba lub jednostka, która w jakiś sposób będzie koordynować. Zapewnienia władz, że tak się dzieje nie mają pokrycia w rzeczywistości, bo widzimy, że jest tam jeden wielki chaos - uważa Dariusz Iskanin, radny PiS. Chaos, w którym próbują się odnaleźć mieszkańcy, licząc na to, że planowany termin zakończenia prac zostanie utrzymany. - Według założeń naszych i uzgodnień z wykonawcami - skończą się najpóźniej w sierpniu - informuje Janusz Dulik, MPWiK w Piekarach Śląskich. Czyli jeszcze przed bardzo ważną przecież dla wszystkich samorządów jesienią.
 

·
Moderator
Joined
·
73,510 Posts
^^Trochę dziwnie, że przebudowę kanalizacji wykonuje kilka firm w danym rejonie. Nie dziwię się, że później jest problem z odpowiednią organizacją i porozumieniem się stron. Np w Rudzie Śląskiej przebudowując kanalizację stosuje się zasadę wyłaniania wykonawcy dla danego odcinka sieci/rejonu o dość znacznym obszarze. Niestety problemów komunikacyjnych nie da się uniknąć, ale dąży się do ich minimalizacji.
 
1 - 20 of 167 Posts
Top