SkyscraperCity banner

101 - 120 of 174 Posts

·
Moderator
Joined
·
74,240 Posts
Piekary Śląskie - Samorząd przejmie ok. 900 dawnych mieszkań zakładowych8.11.2016, Katowice (PAP) - Samorządowa spółka przejmie kilkadziesiąt dawnych budynków zakładowych w Piekarach Śląskich należących wcześniej do firmy Arrada. Ma to uchronić lokatorów ok. 900 mieszkań przed skutkami wykupu nieruchomości przez prywatnego inwestora.
Nowy właściciel mógłby znacznie podnieść czynsze, tak że mieszkańcy byliby zmuszeni wprowadzić się do innych mieszkań - przekonują lokalne władze.

"Ze względu na interes społeczny musimy zrobić wszystko, by mieszkańcy pozostali w tych lokalach i nie musieli martwić się o przyszłość" - oświadczyła prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.
ciąg dalszy : http://stooq.pl/n/?f=1122853&search=katowice
 

·
Dear Donald, Yours Ever
Joined
·
34,762 Posts
28 grudnia otwarto dworzec autobusowy na os. Wieczorka:
http://www.dziennikzachodni.pl/serw...rto-nowy-dworzec-autobusowy-zdjecia,11630739/

Nowy dworzec w Piekarach Śląskich otwarty. Jest na nim poczekalnia z wi-fi i siedem stanowisk postojowych dla autobusów. Pasażerowie są zadowoleni. Nie obejdzie się jednak bez poprawek na wiosnę.

Pasażerowie komunikacji miejskiej doczekali się nowego dworca autobusowego na osiedlu Wieczorka w Piekarach Śląskich. To jedna z największych, tegorocznych inwestycji w naszym mieście. Pierwsze autobusy z nowego dworca odjechały w piątek, 23 grudnia. Dzień wcześniej obiekt został poświęcony przez księdza Grzegorza Brzyszkowskiego z parafii św. Józefa.

- Dworzec jest duży i nowoczesny. Rozkłady jazdy są dobre. I najważniejsze, że powstała poczekalnia, której wcześniej nie było. W taką pogodę jak teraz, kiedy czasem pada deszcz, czasem śnieg, zadaszone, ciepłe miejsce, bardzo się przydaje - mówi Patrycja Myrcik, mieszkanka osiedla. I nie jest jedyną osobą, która chwali dworzec.

- Bardzo mi się podoba nowy dworzec autobusowy. W końcu to wizytówka Piekar Śląskich. Mieszkam niedaleko, choć budowa długo trwała, to super patrzeć jest na takie znakomite efekty - mówi Teresa Miler, także z osiedla Wieczorka.

- Nie jeżdżę często autobusami, raczej wszędzie poruszam się pieszo, ale dworzec super. Chyba każdy jest zadowolony. Przede wszystkim można wejść zimą do poczekalni i nie marznąć na zewnątrz - mówi Hildegarda Dramska z Brzozowic.

Przypomnijmy też, że dawny dworzec stał w tym samym miejscu. Był jednak zniszczony i zaniedbany. Budowa nowego dworca rozpoczęła się w lipcu 2015 roku. Przystanki wszystkich autobusów na czas budowy były przeniesione na parking Intermarche przy ulicy Jana Pawła II. Na wybudowanym dworcu dla autobusów powstało siedem stanowisk postojowych. W budynku obok nich znajduje się poczekalnia, w której można już korzystać z bezpłatnego wi-fi. Są tam także toalety.

Punkt Obsługi Klienta KZK GOP będzie czynny od przyszłego roku, podobnie jak strefa komercyjna. Urząd Miasta informuje, że pasażerowie mogą korzystać z dworca, ale robotników czeka jeszcze na nim trochę pracy.

- Dworzec wymaga kilku poprawek. Na wiosnę będą konieczne korekty w pokryciu sufitu oraz wymiana popękanych płytek na terenie dworca - wyjaśnia Paweł Szałankiewicz z UM w Piekarach Śląskich.

Jak twierdzą władze miasta - wykonawca opóźnił oddanie dworca do użytku. Powodem tego miałoby być to, że przez pierwsze miesiące na placu budowy niewiele się działo. A później okazało się, że robotnicy tego czasu nie są w stanie nadrobić. Termin w umowie to 24 września. Za przeciąganie prac na wykonawcę nałożono kary umowne. Zgodnie z umową to 0,5 proc. wynagrodzenia, co daje ok. 18 tysięcy zł za dzień opóźnienia, liczone od wartości podstawowej umowy na poziomie ok. 3,6 mln zł brutto. Koszt całej przebudowy dworca wynosi 3 mln 670 tys. zł.
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
Pytanie do zorientowanych - był czas, kiedy władze miasta miasta wspominali coś o przebudowie skrzyżowania DW911 w rejonie Marcredo.

Czy na ktoś wiedzę na jakim etapie jest pozyskiwania funduszy/tworzenie koncepcji?
 

·
Almost blue
Joined
·
1,144 Posts
Rewitalizacja osiedla Wieczorka

Piekary Śląskie z 50-milionową dotacją na rewitalizację całego osiedla

Kilkadziesiąt tysięcy stron dokumentów, mnóstwo poprawek i nadzieja na to, że uda się zrewitalizować Osiedle Wieczorka w Piekarach Śląskich. Wiceprezydent Krzysztof Turzański poinformował, że miasto otrzymało dotację w wysokości ponad 50 mln złotych na ten cel.

Miasto otrzymało na rewitalizację Osiedla Wieczorka pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W kwocie 50 mln złotych zawiera się 30 mln zł bezzwrotnej dotacji oraz nieoprocentowana pożyczka w wysokości 20 mln, przy czym oprocentowanie rzeczywiste wynosi 2 procent.

Łączny koszt projektu to 75 mln zł, z czego 25 mln zł to wkład własny miasta. Co za te pieniądze zostanie zrobione? - 81 budynków zostanie podłączonych do centralnego ogrzewania i wyremontowanych w ciągu najbliższych 4 lat. Rocznie będzie to więc około 20 budynków - zaznacza Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Bardzo wstępny harmonogram prac na tym osiedlu prezentuje się następująco. W 2017 roku miasto chce zrealizować inwestycję w 13 budynkach (Do końca listopada podłączone mają być budynki m.in. przy ul. Heneczka, Ludygi, Alojzjanów czy Ziętka), w 2018 to kolejne 17 (ul. Andersa, Maczka, Papieża Jana Pawła II i Waculika), 2019 to 20 budynków (m.in. ul. Armii Krajowej, Jankego, Okulickiego, Mastalerza), 2020 to 18 budynków (Maczka, Armii Krajowej, Hallera, Kleeberga) i w 2021 roku cała inwestycja ma się zakończyć na ostatnich 13 budynkach (Maczka, Waculika i Roweckiego).
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/piekary-slaskie/a/piekary-slaskie-z-50milionowa-dotacja-na-rewitalizacje-calego-osiedla,12684461/
 

·
Registered
Joined
·
68 Posts

·
Registered
Joined
·
138 Posts
zagłębiak;152986336 said:
^^ stacja benzynowa prawie ukończona. Może do końca miesiąca otworzą. To będzie Orlen.
Czy tylko ja odnoszę wrażenie że zjazd na stację z wysepką jeszcze dodatkowo zawęża wąskie gardło w rejonie sygnalizacji?
 

·
Registered
Joined
·
138 Posts
zagłębiak;153069920 said:
^^ ale trwa przebudowa tego skrzyżowania. Widziałem prace przy nowym pasie do skrętu w prawo. Od strony Tarnowskich Gór.
Prace o których piszesz obejmą pasy od strony Tarnowskich Gór i DK88 (dodanie pasów do prawoskrętu). Nie będzie więc poszerzenia przy stacji benzynowej. Niestety pas od strony Katowic jest najbardziej problematyczny z uwagi na zawężenie właśnie w rejonie stacji...
 

·
Registered
Joined
·
3 Posts
kilka inwestycji, który dzieją się (lub są projektowane) w Piekarach (źródło blog Krzysztofa Turzańskiego - innego źródła nie znalazłem). W odnośnikach różne mapki + zdjęcia

- termomodernizacja Osiedla Wieczorka + podłączenie do CO miejskiego.
https://www.krzysztofturzanski.pl/2019/01/osiedle-wieczorka-nie-bez-problemow-ale-pieknieje/
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/12/trzy-budynki-bez-ogrzewania-i-cieplej-wody/

- droga S11 (pewnie już info pojawiło się w temacie o tej drodze)
https://www.krzysztofturzanski.pl/2019/01/ruszyly-prace-nad-s11/

- wykup UDZIAŁÓW w gruntach przy "Alasce" (Bytomska 123) - może coś ciekawego tam powstanie w przyszłości - obecnie dziki parking
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/12/mamy-to-teren-przy-alasce-nalezy-do-miasta/

- budowa Bike&Ride przy dworcu oraz sieć ścieżek rowerowych - nie znalazłem nigdzie informacji na ile będzie aut oraz żadnych wizualizacji.
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/11/sciezki-rowerowe-ruszyly-pracy-mamy-na-kilka-lat/

- łącznik ulicy Bytomskiej / Powstańców Warszawskich
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/10/lacznik-bytomska-powstancow-warszawskich-wyszynskiego/

- przebudowa Parku Wyspiańskiego na Kamieniu
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/10/prace-w-parku-w-kamieniu-ida-pelna-para/

- budowa sklepu na osiedlu "Lipka"
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/09/no-to-bedzie-sklep-na-lipce/

- rozbudowa osiedla Lipka
https://www.krzysztofturzanski.pl/2018/06/lipka-sie-rozbudowuje/
 

·
Registered
Joined
·
146 Posts
Dziś z zaskoczeniem odkryłem, że Intermarche w byłym Marcredo w Piekarach Śląskich (przy obwodnicy, obecnie MMG Center czy jakoś tak) zmieniło się w Stokrotkę. W środku dziś wciąż było do kupienia trochę produktów pod marką Intermarche. Czy te marki jakoś współpracują?
Jedyne co znalazłem to to, że Intermarche w okolicy 2011 roku składało oferty zakupu sieci Stokrotka, ale chyba nic z tego nie wynikło.
 

·
Moderator
Joined
·
74,240 Posts
^^Intermarche pozbywa się sklepów, zatem jak widać przejmują je czasem współpracujące jednostki :)
 
101 - 120 of 174 Posts
Top