Skyscraper City Forum banner

?

1 - 20 of 31 Posts

·
extremely flammable
Joined
·
1,210 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Kolejny dom krakowskiej pracowni Mobius Architekci doczekał się realizacji. Prosta bryła ma być współczesną odpowiedzią na kulturowy charakter budownictwa w Małopolsce.

Biuro specjalizuje się w projektach domów jednorodzinnych, które mają funkcjonalne rozwiązania, a do tego są połączone z atrakcyjną architekturą. O architektach zrobiło się głośno w lipcu ubiegłego roku, kiedy brytyjski magazyn "Wallpaper" (jedno z największych międzynarodowych pism o architekturze) opublikował "Architects Dictionary 2008" - ranking 50 najbardziej elektryzujących pracowni architektonicznych świata. Wśród nich znalazł się Mobius.

Do tej pory architektom udało się zrealizować w Krakowie (na Woli Justowskiej) zaledwie jeden budynek mieszkalny w zabudowie szeregowej o nazwie Preludium. Jak nazwa wskazuje, inwestycja sprzed dwóch lat była zapowiedzą kolejnych. Biuro oddało właśnie parterową willę w podkrakowskich Pielgrzymowicach.

O charakterze budynku wiele mówi już sama nazwa Atrium. Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa bryła budynku, która jest pozbawiona zbędnych detali.

- W projekcie musieliśmy zmierzyć się z problemem miejscowych zapisów budowlanych związanych ze strefą ochronną Jurajskich Parków Narodowych, które z góry narzucały nam obiekt z dachem wielospadowym - twierdzi Przemysław Olczyk, szef pracowni. - Do tego doszły jeszcze oczekiwania inwestora chcącego, by dom, który ze względu na eksponowane położenie na szczycie wzniesienia, dawał mu uczucie intymności. Tak powstała koncepcja domu Atrium, który z założenia otwiera się do środka.

- Taki efekt budynku udało się uzyskać poprzez zestawienie bryły obłożonej łupkiem o granitowej barwie z otynkowanymi na biało loggiami, w których pojawiają się drewniane wątki dębu amerykańskiego. Zależało nam na ciekawej, ale prostej formie - dodaje Michał Guzikowski, współautor koncepcji.

za portalem bryla.pl
 

·
Registered
Joined
·
4,605 Posts
było to niemożliwe ze względu na wytyczne strefy ochronnej na Jurze
Więc właśnie, to samo chciałem pisać. Mi się tam to rozwiązanie podoba, choć rzeczywiście bez spadzistego dachu prezentowałby się nieco lepiej. Ciekawe jak jest w środku? No i może życzyłbym sobie nieco więcej przeszkleń, lecz z drugiej strony właściciel życzył sobie intymności ze względu na położenie domu.

8
 

·
Pesymista i cynik.
Joined
·
2,409 Posts
Co ma spadzistośc dachów do ochrony parku narodowego?? :nuts:
Nawet mój blok w Alwerni musiał mieć spadzisty dach, bo jako jedyny na całym osiedlu łapał się na teren parku krajobrazowego ;]
 
1 - 20 of 31 Posts
Top