SkyscraperCity banner

81 - 100 of 441 Posts

·
Registered
Joined
·
11,483 Posts
Tylko po co wymieniać obecne, nie zmieniając parametrów samej kolejki? Robić nowe, tylko po to by były nowe? Kolejka ma swój urok w tym, że jest stara.


A co stoi na przeszkodzie, by działała w obecnym miejscu? Zresztą adaptacja jej na inną górę nie jest możliwa przy wykorzstaniu tych samych podpór.
To trudno, widac nie sa uniwersalne i tak wspaniałe technicznie jak twierdzisz

A w nowej będzie komfort? Jaki?!
Nowe wagoniki będą miały identyczne wnętrza, więc też sobie nie usiądziesz.
Może chociaż zamontują uchwyty po bokach na sprzęt narciarski/snowboardowy.
A co do poczucia bezpieczeństwa - to jest kolej linowa, gdziekolwiek taką kolejką się nie jedzie, zawsze jest pewna niepewność. :) Jeździłem wieloma i taki lekki dreszczyk występuje zawsze i TO JEST FAJNE! :D
Ja również jeździlem wieloma kolejkami i dreszczyk o którym mówisz towarzyszył mi tylko przy wjeździe na Kasprowy...

Kolejka ma regularne przeglądy, jak dotychczas nic złego się nie stało i nie ma żadnych powodów by przypuszczać, że cokolwiek jest tam niebezpiecznego.
No własnie- dotychczas...
 

·
Registered
Joined
·
3,149 Posts
Tak w 1988 roku zrobiono z wagonikami na Lomnice ( Lomnický štít 2632 mnpm ) w Tatrach Slowackich. Wagoniki z 1940 roku wymienila szwajcarska firma Von Roll, ale ich pojemnosc pozostala taka sama: 15 osob. A poza tym od dzis do 15 czerwca 2007 szlaki powyzej schronisk w Tatrach Slowackich zostaly zamkniete dla turystow decyzja Slowackiego Parku Narodowego ( TANAP ), wiecej szczegolow tutaj
Tylko wiesz, tam była troche inna sytuacja. Na szczycie Łomnicy fizycznie nie pomieściło by się więcej osób. Jest to skalisty szczyt górski.
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
To trudno, widac nie sa uniwersalne i tak wspaniałe technicznie jak twierdzisz
Nie twierdzę, że są uniwersalne. Zotały zaprojektowane, by spełniać pewną konkretną funkcję i ją spełniają.

Czy Golden Gate dałoby się przenieść np. nad Bystrzycę?

Może chociaż zamontują uchwyty po bokach na sprzęt narciarski/snowboardowy.
Na obecnych też można, nie są zabytkowe.
Trzeba było napisać do PKL i to zaproponować.

No własnie- dotychczas...
...i nie ma żadnych powodów by przypuszczać, że cokolwiek jest tam niebezpiecznego.
 

·
Centuś
Joined
·
3,412 Posts
A jaki jest tego sens?
Chociażby tańsza eksploatacja.

BTW kolejka na Łomnicy rozstrzaskała się, zginięło kilkanaście osób.
 

·
Centuś
Joined
·
3,412 Posts
Skąd ten wniosek? Poprzyj go jakimiś danymi.
Tylko zaproponowałem powód dla którego może być opłacalna zmiana starej kolejki na nową o tej same przepustowości. To nie moja sprawa tylko PKL, niech oni sobie liczą.
 

·
Rah'ma'dul
Joined
·
12,674 Posts
Kolej na Kasprowy znów czynna. Ktoś wie co oni obecnie zrobili przez te 3 miesiące remontu?
 

·
Let's go crazy !
Joined
·
2,978 Posts
jakies konserwacyjne prace.wagonika nie wymienili, bedzie w przyszlym roku...juz ponoc Szwajcarzy tworza;]
 

·
Let's go crazy !
Joined
·
2,978 Posts
Gazeta.pl

Po długiej przerwie ruszyła kolej linowa na Kasprowy Wierch

nart, PAP 2006-12-18, ostatnia aktualizacja 2006-12-18 10:19:57.0

Po ponad trzech miesiącach przerwy, w sobotę ruszyła kolejka linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Od początku września kolej przechodziła pierwszy etap modernizacji. Zasadniczą część przebudowy zaplanowano na przyszły rok.

Turystów, którzy w sobotę wjechali kolejką na szczyt przywitała ładna pogoda. Zza chmur przeświecało słońce, termometry Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu wskazywały 4 stopnie ciepła. Średnia pokrywa śnieżna miała 18 cm. Widzialność była bardzo dobra - ze szczytu można było podziwiać widoki w promieniu ponad 50 km. Na szczycie zaroiło się od turystów z kamerami i aparatami fotograficznymi, bo pogoda sprzyjała robieniu zdjęć.

W efekcie modernizacji, która ma się zakończyć w przyszłym roku, wszystkie elementy kolejki oraz jej napęd zostaną wymienione na nowoczesne. Nie zmieni się tylko usytuowanie budynków i podpór. Gruntowna przebudowa 70-letniej kolejki będzie kosztowała Polskie Koleje Linowe ponad 60 mln zł. Zmodernizowana kolejka będzie mogła przewozić w zimie do 360 pasażerów w ciągu godziny, czyli dwukrotnie więcej niż teraz. Latem liczba pasażerów pozostanie na dotychczasowym poziomie 180 osób na godzinę.
 

·
Banned
Joined
·
1,523 Posts
[Zakopane] Remont kolejki na Kasprowy

71-letnia "staruszka" ostatni raz wjedzie na Kasprowy

To już ostatni dzień kursowania kolejki na Kasprowy Wierch. Po 71 latach służby zostanie ona całkowicie przebudowana.

Niedziela to ostatni dzień kursowania kolejki, bo już od poniedziałku rozpoczyna się jej modernizacja, która potrwa do 15 grudnia.

Zmianie ulegnie cała technologia kolejki. Wagoniki zostaną wymienione na nowocześniejsze, większe i przestronniejsze. Dzięki temu ma polepszyć się widok na Tatry. Skróceniu ma ulec czas podróży na Kasprowy Wierch.

Przebudowa ma kosztować ok. 60 mln zł. Za wszystko zapłacą Polskie Koleje Linowe (PKL). (zel)

----

Wreszcie bydlece wagony i czas oczekiwania wynoszacy 3-5 godzin przechodza do historii :banana: Moze w koncu osobiscie wybiore sie na kasprowy? :) Bo do tej pory rece opadaly gdy slyszalo/czytalo sie o dantenskich scenach z dolnej stacji...
Boje sie tylko ze na scenie znow pojawia sie nasi niezawodni ekolodzy :|
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,012 Posts
Nie ekolodzy tylko Rada Naukowa TPN. Zwiekszanie przepustowosci kolejki zaszkodzi Kasprowemu, to oczywiste. Przemiany tej, jednej z najcenniejszych przyrodniczo, min. florystycznie, czesci Tatr (dzieki porwakowi tektonicznemu) sa ogromne juz przy obecnym wykorzystaniu. Sama kolejke zbudowano zreszta nielegalnie. I tym razem radze pamietac ze jestesmy w Parku Narodowym.
A na Kasprowy mozesz sie wybrac - jak to mowia "z buta" :tongue:
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,012 Posts
a jazda na nartach tez jest szkodliwa? a tak wogole to ciezko sie wspinac tam ze sprzetem narciarskim :|
Tak, jest szkodliwe. I istnienie kolejki o okreslonej przepustowosci bylo kompromisem, ktory PKL chce zlamac w imie zysku.
BTW: Moim zdanem watek niepotrzebny.
 

·
1Marek1
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #94
A ja jestem za modernizacją i za zwiekszeniem przepustowości tej kolejki. To co się działo z biletami w Kuźnicach wołało o pomste do nieba. Wątek jak najbardziej potrzebny.
 

·
Registered
Joined
·
679 Posts
[Kasprowy Wierch] Modernizacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kilka artykułów na ten temat :

1)
Modernizacja kolejki na Kasprowy Wierch
Na początek maja br. zapowiadane jest rozpoczęcie remontu kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach, na który czekano już od kilku lat. Władze Polskich Kolei Linowych zapowiadają, że wybrali już wykonawcę i czekają tylko na wydanie pozwolenia na budowę.

Dyrektor ds. technicznych PKL Paweł Murzyn poinformował w piątek 20 stycznia 2006 r. iż wykonaniem modernizacji zajmie się szwajcarska firma Garaventa. To największa i w zasadzie jedyna firma na świecie, która robi tego typu koleje. Dodał, że jak tylko PKL otrzyma pozwolenie na budowę, prace rozpoczną jak najwcześniej, aby skończyć remont przed kolejnym sezonem. Wicedyrektor PKL zapowiedział, że jeśli uda im się ruszyć w tym roku z budową, to będzie to na pewno pierwszego maja.

Inwestycja przebudowy kolejki ma kosztować 60 mln złotych. Remont obejmie całkowitą zmianę technologii na nowocześniejszą. Zostaną wymienione zespoły napędowe, kabiny i podpory kolejki. Paweł Murzyn zapewnił "Nie ma mowy o żadnych zmianach kubatury obiektów, czy ich położenia".

Kolejkę linową na Kasprowy Wierch oddano do użytku w 1936 roku. W ciągu jednej godziny kolejka przewozi 180 osób, a przez cały rok około 600 tys. Średnio kolejka kursuje co 6 minut, a jeździ z prędkością 18 km/h. Trasa ma 4290 m długości i 936 metrową różnicę poziomów, a przejście jej zajmuje trzy godziny.

Po zakończonym remoncie kolejka będzie w stanie przewieźć aż 360 osób w ciągu godziny. Liczba pasażerów nie będzie mogła jednak przekroczyć tzw. dopuszczalnej chłonności terenu w obrębie Kasprowego Wierchu. W okresie zimowym wynosi ona 1800 osób jednorazowo.

Wicedyrektor uważa, że nawet maksymalne wykorzystanie kolejki nie przekroczy dopuszczalnej chłonności terenu - "Żeby zagrozić tej chłonności 1800 osób jednorazowo musielibyśmy wozić pasażerów na Kasprowy Wierch przez pięć godzin i nikogo w tym czasie nie zwozić, nie mówiąc o osobach, które opuszczają szczyt bez skorzystania z naszej kolejki"

O modernizację kolejki władze PKL starały się już od wielu lat. Trudności sprawiały im sprawy formalne i sprzeciw ekologów

2)
Przez 70 lat woziła pasażerów, a teraz pójdzie na złom. Mowa oczywiście o kolejce linowej na Kasprowy Wierch. Wysłużona emerytka od kilkunastu lat prosiła się o modernizację i tak samo długo Polskie Koleje Linowe walczyły o wszystkie potrzebne zezwolenia. I wreszcie we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęto pierwsze prace. Teraz zacznie się drugi, ostatni etap modernizacji.

Po długim majowym weekendzie wagoniki starej kolejki staną na dobre. Rozpoczną się prace przy dokończeniu modernizacji leciwych urządzeń. – Roboty budowlane są już praktycznie zrobione – mówi Andrzej Laszczyk, prezes PKL. – Zrobiono już m.in. fundamenty pod nowe podpory. Są wykonane ze specjalnej konstrukcji, jakby zawieszone przy starych. W tym roku wymieniamy podpory, napęd no i oczywiście wagoniki.

Prace, jak przypomina PKL, będą prowadzone przez głównego wykonawcę – szwajcarską firmę Garaventa oraz polskiego podwykonawcę – Mostostal Zabrze. Będzie oczywiście również wielu kooperantów.

Zakres robót jest gigantyczny. Trzeba m.in. zdemontować i wywieźć sporo żelastwa – jest tego, jak się szacuje, około 350 ton. Czekają też wykonawcę skomplikowane prace.

– Bardzo poważną operacją jest montaż liny nośnej – tłumaczy Andrzej Laszczyk. – W odróżnieniu od obecnej technologii każdy wagonik będzie się poruszać na dwóch linach nośnych.

Wciągnięcie jej jest nie lada wyzwaniem. Po modernizacji będziemy zaś wjeżdżać na Kasprowy Wierch supernowoczesnymi wagonikami mogącymi pomieścić 60 osób. – Będzie bardziej komfortowo – zapewnia Paweł Murzyn, dyrektor ds. technicznych PKL. – Fundamenty pod nowe podpory już są, zrobiliśmy również kotwiczenie dla nowych lin na Myślenickich Turniach.

Górale nie przejmują się, że najbliższy sezon turystyczny w Kuźnicach będzie kiepski.

– Niech robią – mówi pani Maria. – Może nie tyle już dla nas, co dla naszych dzieci. Obecna kolejka to już zabytek i trzeba było coś z nią zrobić. Będzie bardziej komfortowo, a może kolejki do kolejki będą mniejsze?

Trzeba przypomnieć, że jedynie w zimie kolejka będzie mogła wwozić nie jak dotąd 180 a 360 osób na godzinę. Latem, niestety, niski limit przepustowości pozostanie.

Nową kolejką będziemy mogli wjechać na szczyt Kasprowego pod koniec bieżącego roku. Na czas remontu zamknięty dla ruchu samochodów i dorożek będzie plac w Kuźnicach przy dolnej stacji kolejki. Do wejść na szlaki poprowadzą objazdy.

Od dziś kolejka na Kasprowy Wierch nie kursuje, w końcu po tylu latach doczekaliśmy się naprawy kolejki linowej. Mamy ich w Polsce bardzo mało i mam wrażenie, że po mału sprawy idą w dobrym kierunku :D
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,012 Posts
A ja jestem za modernizacją i za zwiekszeniem przepustowości tej kolejki. To co się działo z biletami w Kuźnicach wołało o pomste do nieba. Wątek jak najbardziej potrzebny.
JEsli ktos bedzie robil zdjecia to tak ale w infrastrukturze kolejowej, nie tu. Tyle, ze watpie zebysmy mieli jakies fotorelacje.
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
Tak, jest szkodliwe. I istnienie kolejki o okreslonej przepustowosci bylo kompromisem, ktory PKL chce zlamac w imie zysku.
BTW: Moim zdanem watek niepotrzebny.
No proste, im wiecej lat do tylu za buszmenami jestesmy tym lepiej! :nuts:
Co prawda Tatry sa male i wyjatkowe, ale naprawde jedna gore mozna poswiecic msz... tym bardziej wlasnie dlatego ze tak malo alpejskich mamy.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,012 Posts
No proste, im wiecej lat do tylu za buszmenami jestesmy tym lepiej! :nuts:
Co prawda Tatry sa male i wyjatkowe, ale na prawde jedna gore mozna poswiecic msz... tym bardziej wlasnie dlatego ze tak malo alpejskich mamy.
Szkoda tylko, ze poswiecono jedna z najbardziej wyjatkowych.
A w kwestii ochrony przyrody i srodowiska faktycznie jestesmy w tyle za cywilizowanym swiatem.
 

·
...
Joined
·
2,742 Posts
Jedną, drugą, trzecią... dużo tak ich poświęcamy. My nigdy nie będziemy krajem alpejskim. Już teraz bardziej opłaca sie nam jeździć na Słowację, ale nie wszyscy sa tego świadomi i tłoczą się w wg. mnie beznadziejnym Zakopanem.
 

·
Registered
Joined
·
21 Posts
Szkoda tylko, ze poswiecono jedna z najbardziej wyjatkowych.
Pod wzgledem flory?

A w kwestii ochrony przyrody i srodowiska faktycznie jestesmy w tyle za cywilizowanym swiatem.
Niestety tak, co nie znaczy ze mamy byc antypostepowi i z tej okazji nie usprawniac infrastruktury nigdzie i nigdy... no ale to by sie zrobila polityczno-spoleczna dyskusja.
Ja tam sie ciesze na modernizacje, a swoja droga to najbardziej sie pluja nie ekolodzy, tylko gorala ze przez pol roku im kasy mniej wpadnie :| ehh ca za...

Jedną, drugą, trzecią... dużo tak ich poświęcamy. My nigdy nie będziemy krajem alpejskim. Już teraz bardziej opłaca sie nam jeździć na Słowację, ale nie wszyscy sa tego świadomi i tłoczą się w wg. mnie beznadziejnym Zakopanem.
No nie napisalem nigdzie ze od razu cale stado gor. A slowacy owszem maja i gor wiecej i lepiej o nie dbaja, ale problem zatkanego Zakopca to raczej juz nieco inna bajka... chodzi o to zeby z umiarem korzystac z tego co sie ma do dyspozycji przeciez.
 
81 - 100 of 441 Posts
Top