SkyscraperCity banner

1 - 20 of 171 Posts

·
Prawobrzeże-Centrum
Joined
·
5,540 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Największy hotel w Polsce powstanie w Pobierowie!

Ponad 2200 osób pomieścić ma największy hotel w Polsce. Jego realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. 27 stycznia br. w Urzędzie Gminy w Rewalu odbył się przetarg na nieruchomość po byłej jednostce wojskowej w Pobierowie. Prawie 30 hektarowy teren doczekał się nowego inwestora. Powstanie tam pięciogwiazdkowy hotel.Krótko po godzinie 12:00 komisja przetargowa rozpoczęła proceduję zbycia nieruchomości w przetargu ustnym nieograniczonym. Po odczytaniu niezbędnych informacji o terenie oraz jego planowanym przeznaczeniu padło pytanie o ofertę sprzedaży, której cena wywoławcza wynosiła 49 999 000 zł. Na sali konferencyjnej zapadła cisza, którą po chwili namysłu przerwał Tadeusz Gołębiewski. Właściciel sieci pięciogwiazdkowych hoteli zaproponował 50 500 000 zł za teren w Pobierowie. To największa transakcja handlowa w historii gminy Rewal. Coś co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się jedynie marzeniem stało się faktem. Oprócz Pobierowa o względy inwestora ubiegała się Łeba i to tam pierwotnie stanąć miał sieciowy hotel. O przewadze naszej oferty bez wątpienia zadecydowała lokalizacja oraz plan zagospodarowania przestrzennego pozwalający niemal od razu przystąpić do budowy obiektu. Dla przypomnienia powierzchnia zabudowy resortu osiągnie 25 000m2, a długość elewacji frontowej mierzyć będzie 390m.Więcej o inwestycji dowiemy się 8 lutego br. Po podpisaniu aktu notarialnego o godz. 12:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawiciele inwestora zaprezentują nam plany realizacji swojego przedsięwzięcia.
http://www.kamienskie.info/najwiekszy-hotel-w-polsce-powstanie-w-pobierowie/
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,526 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,478 Posts
Mini Prora :D.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,526 Posts
Co ciekawe, w zeszłym roku byłem w Mikołajkach i tam hotel Gołębiewski też jest na uboczu, kawałek od centrum. Poza tym inny klient, raczej nasze domy gościnne i pensjonaty nie ucierpią, a przy okazji nasza miejscowość ma szansę na dobrą reklamę. Nie wspominając już o zastrzyku pieniędzy do budżetu zadluzonej po uszy gminy. Przerażać może ogrom terenu i prawdopodobnie spora wycinka drzew. Już teraz widać w calym Pobierowie dużą różnicę zalesienia w porównaniu do lat 90. Bo nie wyobrażam sobie, że ten hotel nie miałby dostępu bezpośrednio do plaży.
 

·
Moderator
Joined
·
19,310 Posts
Taki moloch rozwali wizualnie okolicę w promieniu kilku kilometrów. Pomijam fakt, że jest zwyczajnie przerażająco brzydki :(

Jeszcze rozumiem, postawić coś takiego w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Władysławowowie (tego miasta już bardziej zniszczyć się nie da), no ale nie stawiać tego hotelu na skraju małego miasteczka pod lasem
 

·
mmks
Joined
·
294 Posts
Już taki koszmarek jak ten hotel Baltic Palace, to trzeba ze świeczką szukać. A tak przynajmniej sporo okolicznych mieszkańców znajdzie tam prace. Z pewnością będzie to moloch, ale ale schowany pomiędzy okolicznymi lasami. Będzie dobrze.
 

·
Browarnik Tomek
Joined
·
1,359 Posts
Niezły syf!!! Ten, kto w Pobierowie na to przyklasnął, dał zielone światło, by zniszczyć ten zakątek naszego kraju! :bash:
 

·
Registered
Joined
·
1,553 Posts
Gazeta Wyborcza

Łeba straciła Gołębiewskiego. Największy hotel w Polsce powstanie w Pobierowie

Mimo szumnych zapowiedzi w Łebie nie powstanie hotel Gołębiewski. Dla miasta oznacza to ogromne straty, rzędu ok. 6 mln zł rocznie. - Te pieniądze pozwoliłyby nam stanąć na nogi - mówi burmistrz Andrzej Strzechmiński. Gołębiewski szykuje się za to do budowy hotelu w Pobierowie, w województwie zachodniopomorskim.

W piątek w urzędzie gminy w Rewalu (woj. zachodniopomorskie) rozpoczął się przetarg na 30-ha działkę po byłej jednostce wojskowej w Pobierowie. Przyjęto formę ustną, przypominającą licytację. Tuż po tym, jak urzędnicy zaproponowali zainteresowanym cenę wywoławczą (49,9 mln zł), jedyną osobą, która przebiła ofertę, był Tadeusz Gołębiewski – najbardziej znany polski hotelarz. Zaproponował 50,5 mln zł, czyniąc przy tym z zakupu największą transakcję w historii gminy.

W tym samym czasie w Łebie (woj. pomorskie), gdzie Gołębiewski chciał budować hotel w pierwszej kolejności, urzędnicy i burmistrz miasta Andrzej Strzechmiński złapali się za głowy.

Łeba straci nawet 6 mln zł rocznie
W Łebie czekano na Gołębiewskiego jak na zbawienie. Budżet gminy wynosi ok. 20 mln zł rocznie, tymczasem wpływy z działalności hotelu wnosiłyby dodatkowo, według szacunków miasta, nawet 6 mln zł.

Z opłat klimatycznych mamy ok. 900 tys. zł rocznie, a po wejściu Gołębiewskiego byłoby to aż 1,9 mln – mówi burmistrz Strzechmiński. – A sam hotel byłby tak duży, że z podatku od nieruchomości mielibyśmy dodatkowe 4-5 mln zł
Sytuacja finansowa Łeby od lat jest kiepska. Choć w sezonie trudno tam narzekać na brak turystów, to potem miasto jest niemal puste. Władze robiły więc wszystko, żeby przyciągnąć hotelarza, który zapewniłby dopływ turystów także poza sezonem.

– Dziś musimy przez cały rok utrzymywać infrastrukturę, choćby wodociągową, która w sezonie „udźwignie” nawet 70-80 tys. ludzi – skarży się burmistrz. – Nie mamy też pieniędzy nawet na najpilniejsze remonty. Taka inwestycja, którą planował u nas pan Gołębiewski, pozwoliłaby nam stanąć na nogi.

Gołębiewski czekał jednak na Łebę aż 14 miesięcy i... nie mógł się doczekać. Główną przeszkodą były przeciągające się negocjacje z PBG, potężną firmą budowlaną (zbudowała m.in. 3 z 4 polskich stadionów na Euro 2012 – w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu), która jest właścicielem działki, na której miał stanąć hotel.

- Rozmowy z PBG zaczęły się już w 2015 r. - mówi „Wyborczej” Damian Stachura, dyrektor hotelu Gołębiewski w Karpaczu i uczestnik rozmów z miastem i PBG. – Przez ponad rok czekaliśmy, aż PBG przygotuje dokumenty do sprzedaży działki, ciągle coś się przeciągało. Gdy pojawiła się szansa na zakup działki w Pobierowie, temat Łeby po prostu upadł.

Drugą przeszkodą dla rozpoczęcia inwestycji był plan zagospodarowania przestrzennego działki, na której miał stanąć hotel. Obowiązujące przepisy pozwalają na zabudowę, ale tylko do wysokości 12 m. Dla hotelarza, słynącego z rozmachu i przepychu, było to zdecydowanie za mało – jego budynek miał mieć dwa razy tyle. Na taką zmianę planu nie zgodziła się jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku.

– Pan Gołębiewski był na tyle zdeterminowany, że chciał nawet zacząć budowę niższych kondygnacji i w międzyczasie załatwiać zgody – mówi „Wyborczej” burmistrz Strzechmiński. – Z drugiej strony postawił nam sprawę jasno: jeśli znajdzie szybciej działkę w innej miejscowości, która będzie spełniać jego wymogi, to wycofa się z Łeby. I niestety tak właśnie się stało.

Negocjacje z PBG były już ponoć na ukończeniu (Gołębiewski miał zapłacić za działkę ok. 14 mln zł), ale rozmowy z RDOŚ w sprawie zmiany planu zagospodarowania zaczęły się późno, ok. czterech miesięcy temu.

Wszystko trwało na tyle długo, że zdążyliśmy znaleźć już inną działkę, właśnie w Pobierowie – mówi Stachura
RDOŚ nie wykluczał zmiany planu, ale zaznaczał, że hotel musiałby być mniejszy, bo budowa hotelu o takiej wysokości nie pozostałaby bez wpływu na środowisko naturalne. Łebę otaczają bowiem trzy chronione obszary leżące w strefie Natura 2000: przybrzeżne wody Bałtyku (istotne m.in. dla ptactwa), Mierzeja Sarbska i nadmorskie wydmy.

– Ten teren stanowi bufor pomiędzy miastem a terenami chronionymi – tłumaczy „Wyborczej” Danuta Makowska, dyrektorka gdańskiego RDOŚ. – Zwiększenie ruchu turystycznego na tych terenach stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie dla siedlisk przyrodniczych, w tym lasów i wydm nadmorskich.

W uzasadnieniu RDOŚ, w którym urząd odmawia zmiany planu na taki, który pozwoliłby wybudować Gołębiewskiemu 25-metrowy hotel, czytamy też m.in., że działka leży na terenie pełniącym funkcję „korytarza ekologicznego dla ptaków odbywających migracje sezonowe”, a budowa „stanowić będzie zagrożenie dla migrujących i lokalnych gatunków ptaków”. RDOŚ miał też zarzuty co do wpływu na krajobraz miejscowości oraz na retencję i obieg wód podziemnych. Ostatecznie jednak rozmowy pomiędzy Gołębiewskim, miastem a RDOŚ były bliskie kompromisu.

– Nie było ostatecznej odmowy, tylko negocjacje – mówi Makowska. – Uzgodniliśmy, że wysokość hotelu zostanie zmniejszona o kilka metrów, a w zamian za to zwiększy się dopuszczalny obszar zabudowy inwestycji [hotel byłby więc niższy, ale zajmowałby większą powierzchnię]. Otrzymaliśmy nawet wstępną zgodę przedstawiciela inwestora na te warunki. Tydzień temu burmistrz Łeby otrzymał od nas zapewnienie, że jeżeli złoży nowy wniosek, to RDOŚ będzie mógł wydać pozytywne uzgodnienie dotyczące zmiany miejscowego planu zagospodarowania.

W międzyczasie Gołębiewski wygrał jednak przetarg w Pobierowie, więc na złożenie wniosku zabrakło już czasu. Hotel w Łebie nie powstanie, a cieszą się z tego m.in. ekolodzy.

Przemysław Chylarecki, biolog z fundacji Green Mind zajmującej się ochroną przyrody: – Działania RDOŚ były słuszne. Już jakiś czas temu, oglądając wizualizacje, przyrodnicy patrzyli na ten hotel jak na koszmar ekologiczny. Wybudowanie obiektu, który byłby tak wysoki i jednorazowo przyciągałby nawet po 2 tys. ludzi, to zagłada dla obszarów chronionych, takich właśnie jak te wokół Łeby. Dla nich głównym zagrożeniem jest właśnie obecność ludzi, rozdeptywanie i zaśmiecanie. Budowa takiego hotelu to jak zrzucenie bomby na taki obszar.

Gołębiewski i tak zbuduje największy hotel w Polsce
74-letni Tadeusz Gołębiewski chce wkrótce przejść na emeryturę i przekazać działalność dzieciom. Obecnie posiada cztery hotele: w Mikołajkach, Karpaczu, Wiśle oraz (najmniejszy) w Białymstoku. Średnie obłożenie w skali roku w całej sieci wynosi ponad 70 proc. Hotel w Pobierowie ma być jego ostatnim dziełem, przy tym największym z dotychczasowych.

– Hotel w Pobierowie będzie bardzo podobny do tego, który zamierzaliśmy wybudować w Łebie – mówi Stachura. – A jego budowa oznacza, że nie będziemy już zainteresowani budową innego podobnego obiektu nad polskim morzem.

Hotel będzie miał 390 długości, 7 lub 8 kondygnacji i ok. 150 tys. m kw. powierzchni. Byłby więc nieco większy od obiektu w Karpaczu (140 tys. m kw.), uznawanego za największy polski hotel. W Pobierowie znajdzie się ok. 700 pokojów, dwie sale kongresowe (łącznie na 4 tys. osób), centrum sportowe (hale, boiska, baseny), spa i dwie sale kinowe. Obiekt ma pełnić funkcję nie tylko hotelową, ale również biznesowo-rozrywkową. Powstanie na zdegradowanych terenach powojskowych, budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

– Pobierowo, podobnie jak Łeba, otoczone jest obszarami należącymi do Natura 2000, ale wygrało tym, że w planie zagospodarowania przestrzennego woj. zachodniopomorskiego jest adnotacja, że takie obiekty mogą tam powstawać, bo dają impuls gospodarczy regionowi – mówi Strzechmiński.

W Pobierowie i całej gminie Rewal radość jest duża. Na stronie gminy, w notce dotyczącej planowanej inwestycji, można przeczytać: „Coś, co jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się jedynie marzeniem, stało się faktem”.

 

·
Moderator
Joined
·
38,478 Posts
Monstrum, ale wygląda ciekawie. Na pewno bardziej pasowałby do miejscowości typu Kołobrzeg, Mielno :D. Tak czy siak kasa dla regionu i więcej turystów ;).
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,879 Posts
bardzo dobry ruch Pobierowa:
(...)
- 1000 miejsc pracy
(...)
Dla kogo ten wywiad?

Panowie, nie róbmy sobie jaj. 1 osoba obsługi hotelowej na dwóch gości to hotele w Dubaju proponują, nie Pobierowie ;)

Dobrze że się buduje w zachpomie oczywiście, ale wolał bym w formie np 4 mniejszych budynków z fajnie zaaranżowaną przestrzenią pomiędzy nimi.
 

·
Registered
Joined
·
1,553 Posts
Hotel pracuje przez cały tydzień - więc potrzebny jest tzw. czterobrygadowy system pracy. 250 osób na zmianę to chyba rozsądny szacunek.
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,879 Posts
4? Po 6 godzin na dobę? Generalnie w hotelach są 12 godzinne zmiany (tak mają np w 5* hotelach w Kołobrzegu) i nie ma pełnego obłożenia kadry przez całą dobę. Najwięcej ludzi jest na śniadanie, obiad i na zmianie doby hotelowej, przez resztę dnia nie musi być tyle osób w kadrze. Po co o np. 1 w nocy taka sama kadra jak o 13?
 

·
Prawobrzeże-Centrum
Joined
·
5,540 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Niezły syf!!! Ten, kto w Pobierowie na to przyklasnął, dał zielone światło, by zniszczyć ten zakątek naszego kraju! :bash:
Jaki zakątek? Kilka domów na krzyż? Pobierowo chce się stać dużym ośrodkiem i bardzo dobrze. Jeżeli ktoś chciał wypocząć z dala od zgiełku i Januszowania to na pewno nie wybierał Pobierowa, a chociażby pobliskie Pustkowo.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,526 Posts

·
Registered
Joined
·
251 Posts
http://www.rewal.pl/index.php/pl/tu...5-tadeusz-golebiewski-podpisal-akt-notarialny

8 lutego br. Tadeusz Gołębiewski posiadający sieć luksusowych hoteli podpisał akt notarialny stając się formalnie właścicielem prawie 30 hektarowej nieruchomości w Pobierowie. Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami powstanie tam pięciogwiazdkowy hotel na 2200 miejsc noclegowych.

Na zwołanej w siedzibie Urzędu Gminy Rewal konferencji prasowej inwestor przedstawił wizualizację swojej najnowszej inwestycji. Jak podkreślał wybrał najpiękniejsza lokalizację na polskim wybrzeżu, aby spełnić swoje ostatnie marzenie jakim jest budowa hotelu nad morzem.

Marka Gołębiewski znana jest w naszym kraju m. in. z hoteli w Mikołajkach, Wiśle i Karpaczu. Decydującym kryterium przy wyborze miejsca następnej inwestycji była lokalizacja. Jak podkreślał Pan Tadeusz Gołębiewski zawsze wybiera tereny w pewnej odległości od centrum miejscowości, aby nie przeszkadzać swoim sąsiadom i zapewnić maksymalny spokój swoim gościom.

Hotel Gołębiewski w Pobierowie ma być przede wszystkim luksusowy. Pokoje gościnne będą miały ponad 60 m2 powierzchni. W obiekcie znajdzie się sala kongresowa na 4000 osób, sale konferencyjne, restauracje, oraz miejsca rozrywki dla dzieci. Na zewnątrz znajdować się będą baseny ze słoną i słodką wodą, najdłuższy z nich będzie miał prawie 140 m. Miejsca parkingowe dla wszystkich gości znajdować się będą pod budynkiem.

Jak zapowiada właściciel inwestycję zamierza rozpocząć najszybciej jak to będzie możliwe, na razie trwają prace porządkowe. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę wykonawcy zajmą się wyburzaniem pozostałość jednostki wojskowej.
Oraz nowe wizualizacje: 
1 - 20 of 171 Posts
Top