SkyscraperCity banner

2141 - 2160 of 3798 Posts

·
Registered
Joined
·
417 Posts
PKP Cargo będzie rozwijać sekcję w Jaśle

PKP Cargo będzie rozwijać sekcję w JaślePKP Cargo będzie remontować w Jaśle wagony na wyższym poziomie utrzymania. To kolejny etap rozwoju sekcji przewidzianej do likwidacji przez poprzedni zarząd spółki – informuje przewoźnik.

W siedzibie Tarnowsko-Sądeckiej Sekcji Utrzymania i Napraw Taboru Południowego Zakładu PKP Cargo w Jaśle rozpoczęto naprawy wagonów na wyższych poziomach utrzymania P4 (naprawa rewizyjna) i P5 (naprawa główna). Z tej okazji odbyło się spotkanie władz samorządowych województwa podkarpackiego, powiatu jasielskiego i miasta Jasła z kierownictwami Spółki i Zakładu Południowego. W spotkaniu uczestniczyli także przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca i senator Alicja Zając.

– W sekcji w Jaśle, która po przywróceniu działalności realizowała naprawy na poziomach utrzymania P1-P3, rozszerzamy zakres napraw, co wychodzi naprzeciw zwiększonemu zapotrzebowaniu spółki na wagony. Jasło odgrywa bardzo ważną rolę w procesie odtwórczym taboru kolejowego. Dlatego wraz z podniesieniem poziomu napraw przewidujemy utworzenie tu nowych miejsc pracy – powiedział prezes Zarządu PKP Cargo, Maciej Libiszewski.

W lipcu 2014 roku ówczesny zarząd PKP Cargo zadecydował o połączeniu 10 działających w kraju zakładów w 7 nowych, a Zakład Śląsko-Dąbrowski połączono z Zakładem Południowym, któremu podlega m.in. jasielska sekcja spółki. Wówczas władze spółki poinformowały, że sekcja w Jaśle będzie wygaszana. Powodem tej sytuacji miał być spadek przewozów i ich nieopłacalność na południu Polski.

Pracownicy sekcji wraz z parlamentarzystami i samorządowcami, rozpoczęli walkę o to, aby reaktywować produkcję. Cel ten osiągnięto w styczniu 2016 roku, po objęciu steru w spółce przez nowego prezesa. – Po rozpoczęciu doinwestowania i rozszerzeniu zakresu napraw wagonów pojawią się w sekcji nowe miejsca pracy. Liczy na to Jasło i jego mieszkańcy. Mam nadzieję, że wrócą dobre tradycje kolei w tym regionie – powiedział poseł Bogdan Rzońca.

– Powrót miejsc pracy do Jasła zawdzięczamy uporowi i konsekwencji przewodniczącego Komisji Pana Posła Bogdana Rzońcy, twardemu stanowisku samorządowców z Jasła i postawie nowych władz PKP Cargo – podkreśliła senator Alicja Zając.

Sekcja poszukuje spawaczy, tokarzy, a także inżynierów z uprawnieniami do przeprowadzania oceny zużycia elementów mechanicznych wagonów. Swoją współpracę w tej kwestii zaoferował samorząd powiatu i miasta Jasło.
http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkp-cargo-bedzie-rozwijac-sekcje-w-jasle-83863.html
 

·
Registered
Joined
·
7,917 Posts
Dostawy Elfów 2 się opóźniają, parę portali popełniło artykuły na ten temat. Wynika z nich, że w tym roku możemy się spodziewać ... 1 sztuki. Brawo nas największy narodowy producent.

Pod koniec września Pesa zawiadomiła urząd marszałkowski o opóźnieniach. Firma deklaruje, że pierwsze pociągi zostaną przysłane do końca października. Następny ma być gotowy w styczniu, dwa w lutym, a ostatni w marcu. Zgodnie z umową, urząd marszałkowski od 1 października nalicza Pesie kary umowne za niedotrzymanie terminów.
Przy okazji wizkaŻródło - http://rzeszow-news.pl

Z kolei wyborcza uzupełnia informacje

Trzy pierwsze trójczłonowe „Elfy II” miały zostać dostarczone do końca września. Tak się jednak nie stało. [...]
Terminy dla kolejnych pociągów to: 30 listopada dla jednego trójczłonowego „elfa”, 31 stycznia 2018 roku dla jednego trójczłonowego i jednego czteroczłonowego oraz 31 marca 2018 r. dla ostatniej sztuki – czteroczłonowca. Jak informuje urząd marszałkowski, Pesa zadeklarowała późniejsze daty dla wszystkich wymienionych dostaw. I tak pociągi, które powinny pojawić się we wrześniu zostaną dostarczone do końca października. Trzy trójczłonowce przesunięto na styczeń 2018 roku, dwa kolejne pociągi na luty i ostatni pojazd na marzec.
Źródło - http://rzeszow.wyborcza.pl.
 

·
Registered
Joined
·
7,917 Posts
Jak przeczytasz powyżej - najwcześniej luty.

Akrualizacja z 26.10.2017. Rynek Kolejowy powołując się na informacje z Rzeszów News, uzupełnia naszą wiedzę o:

Jak informuje „Rynek Kolejowy” Maciej Grześkowiak, szef komunikacji Pesy pierwszy pojazd (EN62A–101) jest gotowy i czeka na wydanie zezwolenia przez Urząd Transportu Kolejowego. Drugi pojazd jest na etapie odbiorów fabrycznych, a trzeci – na etapie prób i odbiorów końcowych.

Odbiory powinny się skończyć w drugiej połowie listopada

– Aktualne normy TSI 2016 powodują wydłużenie procesu homologacji – tłumaczy Grześkowiak. Jak wyjaśnia, rodzina pojazdów Elf2 jako pierwsza przechodzi pełną homologację według nowych przepisów, obowiązujących od połowy tego roku.

– Specyfika dostaw pierwszych pojazdów z tego kontraktu wymaga jednoczesnego oddania trzech pojazdów po uprzednim przetestowaniu ich w jeździe w trakcji wielokrotnej (potrójnej) – uzupełnia przedstawiciel Pesy. Jak przewiduje producent, odbiory trzech pojazdów, szkolenia oraz jazdy w trakcji wielokrotnej powinny zakończyć się w drugiej połowie listopada.
Całość artykułu - www.rynek-kolejowy.pl

A jakie będa ostatecznie terminy dostawy, to nie wiem, zależy na kogo się powoływać. W każdym razie producent daje nadzieję na start składów od nowego rozkładu. I jeszcze ładne zdjęcie w uzupełnieniu.


.
 

·
Registered
Joined
·
7,738 Posts
Znowu przesunięto czas składania ofert na Mielec – Dębica, tym razem na 20 grudnia. Przy tym nie wprowadzono (póki co) innych zmian.
 

·
Registered
Joined
·
1,718 Posts
Uwagi do przebudowy linii kolejowej 25 Mielec - Debica

1. Program funkcjonalno – użytkowy modernizacji linii kolejowej nr 25 przewiduje kursowanie w ciągu doby na odcinku Mielec – Padew 4 par pociągów regionalnych, 4 par pociągów dalekobieżnych i 1 pary pociągów towarowych. Na odcinku Mielec – Dębica 6 par pociągów regionalnych, 4 par pociągów dalekobieżnych i 2 par pociągów towarowych. Jest to wielkie nieporozumienie gdyż aby regionalny ruch pasażerski na tej linii miał sens potrzeba aby pociągi jeździły minimum co 2 godziny, co oznacza 8 par pociągów regionalnych na całym odcinku Dębica – Padew. Inaczej przedsięwzięcie nie ma sensu gdyż ciężko będzie konkurować z przewoźnikami autobusowymi, którzy oferują tylko w relacji Dębica – Tarnobrzeg 12 par połączeń dziennie. Ponadto dużo tras przewoźników kursujących w inny relacjach pokrywa się częściowo z trasą pociągu. Połączenie kolejowe na trasie Mielec – Tarnobrzeg nie miało nigdy szczęścia w historii bo kiedyś połowa pociągów z Dębicy kończyła bieg w Jaślanach, ponieważ stacja w Padwi znajdowała się już we wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Stąd ludzie z Padwi jeździli do Mielca autobusem. Teraz jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy ale tylko pod warunkiem uruchomienia odpowiedniej liczby połączeń kolejowych. Należy założyć, że codziennie stacje w Mielcu, Kochanówce będą przyjmować i wyprawiać jeden pociąg towarowy a tranzytem przez odcinek Mielec - Dębica przejadą 2 pary pociągów towarowych w ciągu doby.
2. Stacja w Mielcu ma posiadać jedynie 3 tory główne. Spowoduje to niemałe problemy w użytkowaniu. Obsługa bocznicy SSE wymaga bowiem przynajmniej dwóch torów głównych, dedykowanych tylko i wyłącznie SSE, aby można na nich zawiązać lub rozwiązać pociąg towarowy. Żaden z tych torów nie może być przy krawędzi peronowej, aby podczas postoju dwóch składów towarowych możliwe było wykonanie mijanki pociągów pasażerskich. W latach 2001 - 2003 były relacje pociągów Dębica – Chorzelów gdyż nie dało się zmienić kierunku jazdy pociągu w Mielcu z powodu braku wolnego drugiego toru głównego. W innych rozkładach jazdy z kolei unikano mijanek pociągów pasażerskich w stacji Mielec. Przy żadnym z torów obsługujących SSE nie powinno być krawędzi peronowych. Jeden z torów posiadających krawędź peronową może również służyć do rozwiązywania i zawiązywania pociągów towarowych zmierzających na ładownię. Rezerwa po przyszły drugi peron powinna przewidywać specjalny tor (6) dla niego. Wejście do peronu należy umieścić możliwie blisko dworca autobusowego oraz ulicy Drzewieckiego.
3. Wysokość peronów na wszystkich stacjach i przystankach kolejowych wynosi 76 cm. Jest to dziwne ponieważ wejścia do szynobusów będących w posiadaniu Województwa Podkarpackiego oraz tych niedawno zamówionych, które będą w przyszłości obsługiwać tutaj pasażerski ruch regionalny znajdują się na wysokości od 57 do 60 cm. Dziwne jest również to, że na niedawno zmodernizowanych stacjach na liniach kolejowych 91 (Kraków – Rzeszów – Medyka), 71 (Rzeszów – Tarnobrzeg), 106 (Rzeszów – Jasło), czy 108 (Stróże – Jasło – Zagórz) perony mają wysokość 55cm. idealnie pasującą do wejścia obecnie produkowanych szynobusów. Wyższe wejście mają wagony klasyczne wagony jednak każdy z nich jest wyposażony w schodki ułatwiające wejście do wagonów ze znacznie niższych peronów jak 55cm. Wysokość peronów 76 cm spowoduje, że pasażerowie chcący wejść do szynobusa spotkają schodek w wysokość od 16 do 19 cm w dół. W kolei przy wysiadaniu będziemy mieli taki schodek w górę. Uniemożliwi to korzystanie z pociągów osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich a tym słabo chodzącym, osobom starszym czy matkom z dziećmi znacznie utrudni korzystanie z pociągów. Nie bowiem żadnego schodka ułatwiającego pokonanie poziomów, kiedy peron jest wyżej niż wejście do pociągu. Należy bezwzględnie zastosować perony o wysokości 55 cm jak na pozostałych stacjach na Podkarpaciu.
4. Przystanek Wojsław powinien mieć nazwę Mielec Smoczka a Rzochów Mielec Rzochów.
5. Pomiędzy przejazdami w ciągach ulic Wolności i Witosa w Mielcu zaplanowano jeden przejazd przez tory kat C. Ma on się znaleźć na końcu ul. Bolesława Wstydliwego w km 294,545. Jest to absurd, gdyż ulica ta nie ma nawet 4 m szerokości w niektórych miejscach i obecnie służy jedynie dojazdowi do posesji. Ulokowanie tam jedynego przejazdu na tak długim odcinku spowoduje, że tą ulicą niedostosowaną będzie się przemieszczał dość spory ruch. Przejazd w tym rejonie należy ulokować w przedłużeniu ulicy Bolesława Chrobrego w km 294,083 lub Zielonej w km 293,795.
6. Na połączeniu ulic Szarych Szeregów oraz Benedyktyńskiej w km 295,110 potrzebne jest przejście przez tory kat. E z szykanami dla pieszych w postaci tzw. „ślimaka”. W pobliżu znajduje spore osiedle domków jednorodzinnych, które mają po drugiej stronie torów najbliższy kościół oraz przystanek komunikacji miejskiej. Ludzie i tak będą tamtędy chodzi bo tak jest im wygodnie więc należy zrobić infrastrukturę umożliwiającą im bezpieczne i wygodne przekraczanie torów.
7. Brak jest jakiegokolwiek przystanku osobowego w okolicy Parku Przemysłowego przy ulicy Inwestorów. Jest to nieporozumienie, gdyż już w tej chwili pracuje 1700 osób a w przyszłym roku zostanie przekroczona liczba 2000 zatrudnionych. W okolicy ponadto rozwija się też budownictwo mieszkaniowe. Wiele osób dojeżdża z okolicznych gmin do pracy i mogłoby dojeżdżać pociągiem. Peron powinien być usytuowany tak by posiadać łatwe dojście do ulicy Inwestorów jak również do ulicy Żegoty.
8. Nie uwzględniono stacji w Rzochowie. Będziemy zatem mieli do czynienia ze szlakiem o długości ok 23 km o czasie jazdy pociągu regionalnego ok 28 min. Czyli pociągi będą mogły być wyprawiane nie częściej jak raz na godzinę. Jeżeli przyjmiemy, że pociągi regionalne będą korowały ze średnią częstotliwością co dwie godziny, co spowoduje, że przy założeniu wymuszonej przez skomunikowania w Dębicy godziny kursowania jednego z pociągów spowoduje konieczność przejazdu drugiego pociągu godzinę wcześniej lub później. Może się więc zdarzyć, że na przesiadkę w Dębicy pasażerowie będą musieli czekać nawet godzinę,
co spowoduje, że oferta pociągów regionalnych dowożących pasażerów z Mielca i Tarnobrzega na przesiadkę na pociąg dalekobieżny do Dębicy będzie nieatrakcyjna dla pasażerów. Będzie brak możliwości stworzenia atrakcyjnej czasowo oferty w ruchu pasażerskim. Stacja w Rzochowie jest ponadto niezbędna dla przypadku kiedy w Mielcu braknie miejsca dla pociągów towarowych jak już często miało to miejsce. Dodatkowo w Rzochowie znajduje się rampa załadunkowa. Jest ona obecnie w złym stanie technicznym i jest krótka bo ma długość zaledwie 212m. co pozwala na wprowadzenie tam jedynie 14 wagonów. Rampa ta jest z dala od zabudowań i tam należy przenieść przeładunki węgla z centrum miasta w Mielcu. Dodatkowo stacja w Rzochowie znajduje się w pobliżu parku przemysłowego w Mielcu i przesyłki adresowane do tamtejszych firm najłatwiej będzie rozładować w Rzochowie. Na tej stacji zostaną wymienione rozjazdy więc utrzymywanie ich jakie nieczynnych jest zwykłym marnotrawstwem. Powyższe argumenty jednoznacznie świadczą o potrzebie zachowania stacji w Rzochowie i nazwania jej Mielec Rzochów.
9. Peron na przystanku osobowym Dąbie koło Dębicy jest planowany w odległości blisko 180m od drogi DW986 a to tą drogą na przystanek przyjdzie zdecydowana większość podróżnych. Pomiędzy drogą wojewódzką a peronem nie przewidziano żadnego chodnika ani drogi. Aby dostać się na peron podróżni będą musieli przejść ok. 170m. nieutwardzonym i nieoświetlonym terenem a w czasie opadów deszczu również błotnistym. Spowoduje to brak atrakacyjności transportu kolejowego względem samochodowego bo pasażerowie będą mieli do autobusu po prostu bliżej. Ludzie nie będą chwili korzystać z połączeń kolejowych w obawie przed brodzeniem w błocie się w trakcie dojścia do peronu. Kobiety natomiast będą bały się iść nieoświetloną droga po zmroku. Wszystko to powoduje, że pociągi stracą na atrakcyjności jako środek transportu. Obecnie zaproponowane rozwiązanie jest podyktowane możliwością budowy mijanki w Dąbiu w przyszłości jednak jej budowa tam w momencie, gdy czynna będzie stacja w Rzochowie jest niecelowa ponieważ szlak Rzochów – Kochanówka będzie miał jedynie 15 km a pociągi regionalne będą go pokonywać w czasie 18 min, co pozwoli na wyprawianie pociągów nawet co 40 min. Zatem w najgorszym przypadku czas oczekiwania przesiadkę w Dębicy nie przekroczy 30 min. Peron na przystanku Dąbie należy ulokować możliwie blisko DW986 i zbudować go o szerokości 4m. a nie 5,66m. Dodatkowo należy zbudować chodnik z kostki brukowej prowadzący z peronu do DW986 oraz kilka miejsc parkingowych.
10. W stacji Kochanówka – Pustków nie przewidziano żadnych zmian. Tymczasem jest tam nieużywany tor nr 8. Jego włącznie w południową głowicę stacji powoduje, że skrócony do 480m jest tor nr 4, który jest jedynym torem głównym dodatkowym, z którego można wyjechać na bocznicę zakładów chemicznych. Tor nr 4 należy przedłużyć umożliwiając wyprawianie i przyjmowanie dłuższych pociągów z niego. Tor 8 zaś należy zlikwidować. Rozjazd nr 12 należy wymienić na lewy a rozjazd nr 11 zlikwidować zabudowując w jego miejscu tor.
11. Nie uwzględniono budowy przystanku we wsi Brzeźnica. Stacja w Kochanówce jest oddalona od centrum wsi Brzeźnica o ok 1 km co sprawia, że dla mieszkańców tej wsi transport kolejowy jest nieatrakcyjny. Należy zatem zbudować dodatkowy przystanek osobowy Brzeźnica przy ulicy Południowej (droga powiatowa 1287R) w Brzeźnicy.
 

·
Registered
Joined
·
3,141 Posts
Zrobiłeś więcej niż wszyscy urzędnicy razem wzięci odpowiedzialni za ten projekt. Ale niestety - to jest zmarnowany czas. Robisz analizy, zastanawiasz się gdzie najlepiej dać przystanek, skomunikowania... No sory, ale myślisz że te karakany coś z tym zrobią? W dupie to mają. Sama idea modernizowania linii dla 10 pociągów na dobę jest już idiotyzmem.

Na szybkiej, zmodernizowanej linii Tarnów-Rzeszów mamy 11 par pociągów, a ty piszesz że 6 par z Dębicy do Mielca to mało. Hallo, tu podkarpacie, z debili za sterami. Nie ma co liczyć że nawet jak wpompują miliard zł to będzie tu jakaś sensowna oferta. Choćby linia była na 200km/h i super tabor. NIE BĘDZIE i KONIEC.
Też się łudziłem, że po zrobieniu LK91 i kupieniu nowoczesnych EZT będzie dało się z niej korzystać - zobacz na nowy rozkład i sam oceń.
 

·
Registered
Joined
·
128 Posts
1.Program funkcjonalno – użytkowy modernizacji linii kolejowej nr 25 przewiduje kursowanie w ciągu doby na odcinku Mielec – Padew 4 par pociągów regionalnych, 4 par pociągów dalekobieżnych i 1 pary pociągów towarowych. Na odcinku Mielec – Dębica 6 par pociągów regionalnych, 4 par pociągów dalekobieżnych i 2 par pociągów towarowych. Jest to wielkie nieporozumienie gdyż aby regionalny ruch pasażerski na tej linii miał sens potrzeba aby pociągi jeździły minimum co 2 godziny, co oznacza 8 par pociągów regionalnych na całym odcinku Dębica – Padew. Inaczej przedsięwzięcie nie ma sensu gdyż ciężko będzie konkurować z przewoźnikami autobusowymi, którzy oferują tylko w relacji Dębica – Tarnobrzeg 12 par połączeń dziennie. Ponadto dużo tras przewoźników kursujących w inny relacjach pokrywa się częściowo z trasą pociągu. Połączenie kolejowe na trasie Mielec – Tarnobrzeg nie miało nigdy szczęścia w historii bo kiedyś połowa pociągów z Dębicy kończyła bieg w Jaślanach, ponieważ stacja w Padwi znajdowała się już we wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Stąd ludzie z Padwi jeździli do Mielca autobusem. Teraz jest szansa na zmianę tego stanu rzeczy ale tylko pod warunkiem uruchomienia odpowiedniej liczby połączeń kolejowych. Należy założyć, że codziennie stacje w Mielcu, Kochanówce będą przyjmować i wyprawiać jeden pociąg towarowy a tranzytem przez odcinek Mielec - Dębica przejadą 2 pary pociągów towarowych w ciągu doby.
2.Stacja w Mielcu ma posiadać jedynie 3 tory główne. Spowoduje to niemałe problemy w użytkowaniu. Obsługa bocznicy SSE wymaga bowiem przynajmniej dwóch torów głównych, dedykowanych tylko i wyłącznie SSE, aby można na nich zawiązać lub rozwiązać pociąg towarowy. Żaden z tych torów nie może być przy krawędzi peronowej, aby podczas postoju dwóch składów towarowych możliwe było wykonanie mijanki pociągów pasażerskich. W latach 2001 - 2003 były relacje pociągów Dębica – Chorzelów gdyż nie dało się zmienić kierunku jazdy pociągu w Mielcu z powodu braku wolnego drugiego toru głównego. W innych rozkładach jazdy z kolei unikano mijanek pociągów pasażerskich w stacji Mielec. Przy żadnym z torów obsługujących SSE nie powinno być krawędzi peronowych. Jeden z torów posiadających krawędź peronową może również służyć do rozwiązywania i zawiązywania pociągów towarowych zmierzających na ładownię. Rezerwa po przyszły drugi peron powinna przewidywać specjalny tor (6) dla niego. Wejście do peronu należy umieścić możliwie blisko dworca autobusowego oraz ulicy Drzewieckiego.
3.Wysokość peronów na wszystkich stacjach i przystankach kolejowych wynosi 76 cm. Jest to dziwne ponieważ wejścia do szynobusów będących w posiadaniu Województwa Podkarpackiego oraz tych niedawno zamówionych, które będą w przyszłości obsługiwać tutaj pasażerski ruch regionalny znajdują się na wysokości od 57 do 60 cm. Dziwne jest również to, że na niedawno zmodernizowanych stacjach na liniach kolejowych 91 (Kraków – Rzeszów – Medyka), 71 (Rzeszów – Tarnobrzeg), 106 (Rzeszów – Jasło), czy 108 (Stróże – Jasło – Zagórz) perony mają wysokość 55cm. idealnie pasującą do wejścia obecnie produkowanych szynobusów. Wyższe wejście mają wagony klasyczne wagony jednak każdy z nich jest wyposażony w schodki ułatwiające wejście do wagonów ze znacznie niższych peronów jak 55cm. Wysokość peronów 76 cm spowoduje, że pasażerowie chcący wejść do szynobusa spotkają schodek w wysokość od 16 do 19 cm w dół. W kolei przy wysiadaniu będziemy mieli taki schodek w górę. Uniemożliwi to korzystanie z pociągów osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich a tym słabo chodzącym, osobom starszym czy matkom z dziećmi znacznie utrudni korzystanie z pociągów. Nie bowiem żadnego schodka ułatwiającego pokonanie poziomów, kiedy peron jest wyżej niż wejście do pociągu. Należy bezwzględnie zastosować perony o wysokości 55 cm jak na pozostałych stacjach na Podkarpaciu.
4.Przystanek Wojsław powinien mieć nazwę Mielec Smoczka a Rzochów Mielec Rzochów.
5.Pomiędzy przejazdami w ciągach ulic Wolności i Witosa w Mielcu zaplanowano jeden przejazd przez tory kat C. Ma on się znaleźć na końcu ul. Bolesława Wstydliwego w km 294,545. Jest to absurd, gdyż ulica ta nie ma nawet 4 m szerokości w niektórych miejscach i obecnie służy jedynie dojazdowi do posesji. Ulokowanie tam jedynego przejazdu na tak długim odcinku spowoduje, że tą ulicą niedostosowaną będzie się przemieszczał dość spory ruch. Przejazd w tym rejonie należy ulokować w przedłużeniu ulicy Bolesława Chrobrego w km 294,083 lub Zielonej w km 293,795.
6.Na połączeniu ulic Szarych Szeregów oraz Benedyktyńskiej w km 295,110 potrzebne jest przejście przez tory kat. E z szykanami dla pieszych w postaci tzw. „ślimaka”. W pobliżu znajduje spore osiedle domków jednorodzinnych, które mają po drugiej stronie torów najbliższy kościół oraz przystanek komunikacji miejskiej. Ludzie i tak będą tamtędy chodzi bo tak jest im wygodnie więc należy zrobić infrastrukturę umożliwiającą im bezpieczne i wygodne przekraczanie torów.
7.Brak jest jakiegokolwiek przystanku osobowego w okolicy Parku Przemysłowego przy ulicy Inwestorów. Jest to nieporozumienie, gdyż już w tej chwili pracuje 1700 osób a w przyszłym roku zostanie przekroczona liczba 2000 zatrudnionych. W okolicy ponadto rozwija się też budownictwo mieszkaniowe. Wiele osób dojeżdża z okolicznych gmin do pracy i mogłoby dojeżdżać pociągiem. Peron powinien być usytuowany tak by posiadać łatwe dojście do ulicy Inwestorów jak również do ulicy Żegoty.
8.Nie uwzględniono stacji w Rzochowie. Będziemy zatem mieli do czynienia ze szlakiem o długości ok 23 km o czasie jazdy pociągu regionalnego ok 28 min. Czyli pociągi będą mogły być wyprawiane nie częściej jak raz na godzinę. Jeżeli przyjmiemy, że pociągi regionalne będą korowały ze średnią częstotliwością co dwie godziny, co spowoduje, że przy założeniu wymuszonej przez skomunikowania w Dębicy godziny kursowania jednego z pociągów spowoduje konieczność przejazdu drugiego pociągu godzinę wcześniej lub później. Może się więc zdarzyć, że na przesiadkę w Dębicy pasażerowie będą musieli czekać nawet godzinę,
co spowoduje, że oferta pociągów regionalnych dowożących pasażerów z Mielca i Tarnobrzega na przesiadkę na pociąg dalekobieżny do Dębicy będzie nieatrakcyjna dla pasażerów. Będzie brak możliwości stworzenia atrakcyjnej czasowo oferty w ruchu pasażerskim. Stacja w Rzochowie jest ponadto niezbędna dla przypadku kiedy w Mielcu braknie miejsca dla pociągów towarowych jak już często miało to miejsce. Dodatkowo w Rzochowie znajduje się rampa załadunkowa. Jest ona obecnie w złym stanie technicznym i jest krótka bo ma długość zaledwie 212m. co pozwala na wprowadzenie tam jedynie 14 wagonów. Rampa ta jest z dala od zabudowań i tam należy przenieść przeładunki węgla z centrum miasta w Mielcu. Dodatkowo stacja w Rzochowie znajduje się w pobliżu parku przemysłowego w Mielcu i przesyłki adresowane do tamtejszych firm najłatwiej będzie rozładować w Rzochowie. Na tej stacji zostaną wymienione rozjazdy więc utrzymywanie ich jakie nieczynnych jest zwykłym marnotrawstwem. Powyższe argumenty jednoznacznie świadczą o potrzebie zachowania stacji w Rzochowie i nazwania jej Mielec Rzochów.
9.Peron na przystanku osobowym Dąbie koło Dębicy jest planowany w odległości blisko 180m od drogi DW986 a to tą drogą na przystanek przyjdzie zdecydowana większość podróżnych. Pomiędzy drogą wojewódzką a peronem nie przewidziano żadnego chodnika ani drogi. Aby dostać się na peron podróżni będą musieli przejść ok. 170m. nieutwardzonym i nieoświetlonym terenem a w czasie opadów deszczu również błotnistym. Spowoduje to brak atrakacyjności transportu kolejowego względem samochodowego bo pasażerowie będą mieli do autobusu po prostu bliżej. Ludzie nie będą chwili korzystać z połączeń kolejowych w obawie przed brodzeniem w błocie się w trakcie dojścia do peronu. Kobiety natomiast będą bały się iść nieoświetloną droga po zmroku. Wszystko to powoduje, że pociągi stracą na atrakcyjności jako środek transportu. Obecnie zaproponowane rozwiązanie jest podyktowane możliwością budowy mijanki w Dąbiu w przyszłości jednak jej budowa tam w momencie, gdy czynna będzie stacja w Rzochowie jest niecelowa ponieważ szlak Rzochów – Kochanówka będzie miał jedynie 15 km a pociągi regionalne będą go pokonywać w czasie 18 min, co pozwoli na wyprawianie pociągów nawet co 40 min. Zatem w najgorszym przypadku czas oczekiwania przesiadkę w Dębicy nie przekroczy 30 min. Peron na przystanku Dąbie należy ulokować możliwie blisko DW986 i zbudować go o szerokości 4m. a nie 5,66m. Dodatkowo należy zbudować chodnik z kostki brukowej prowadzący z peronu do DW986 oraz kilka miejsc parkingowych.
10.W stacji Kochanówka – Pustków nie przewidziano żadnych zmian. Tymczasem jest tam nieużywany tor nr 8. Jego włącznie w południową głowicę stacji powoduje, że skrócony do 480m jest tor nr 4, który jest jedynym torem głównym dodatkowym, z którego można wyjechać na bocznicę zakładów chemicznych. Tor nr 4 należy przedłużyć umożliwiając wyprawianie i przyjmowanie dłuższych pociągów z niego. Tor 8 zaś należy zlikwidować. Rozjazd nr 12 należy wymienić na lewy a rozjazd nr 11 zlikwidować zabudowując w jego miejscu tor.
11.Nie uwzględniono budowy przystanku we wsi Brzeźnica. Stacja w Kochanówce jest oddalona od centrum wsi Brzeźnica o ok 1 km co sprawia, że dla mieszkańców tej wsi transport kolejowy jest nieatrakcyjny. Należy zatem zbudować dodatkowy przystanek osobowy Brzeźnica przy ulicy Południowej (droga powiatowa 1287R) w Brzeźnicy.
Kolego , ten elaborat trzeba bylo wyslac odpowiednim urzednikom a nie tu na forum , bo to daremne zale prozny trud...
 

·
Registered
Joined
·
1,718 Posts
Na szybkiej, zmodernizowanej linii Tarnów-Rzeszów mamy 11 par pociągów, a ty piszesz że 6 par z Dębicy do Mielca to mało. Hallo, tu podkarpacie, z debili za sterami. Nie ma co liczyć że nawet jak wpompują miliard zł to będzie tu jakaś sensowna oferta. Choćby linia była na 200km/h i super tabor. NIE BĘDZIE i KONIEC.
W tej chwili jakikolwiek ruch pasażerski na trasie nie ma sensu bo infrastruktura nie pozwala na sensowną ofertę. Boję się że po wydaniu prawie 200 mln zł. infrastruktura dalej nie będzie pozwalała stworzyć odpowiedniej oferty w przewozach pasażerskich. Przy obecnie zarządzających koleją na Podkarpaciu nie można liczyć na przyzwoitą ofertę. Jednak oni wreszcie kiedyś znikną. Wymrą jak dinozaury. I wtedy pojawią się bardziej rozgarnięci ludzie. Ale jeśli wtedy nie będzie infrastruktury pozwalającej na przyzwoitą ofertę to wrócimy do punktu wyjścia.

Kolego , ten elaborat trzeba bylo wyslac odpowiednim urzednikom a nie tu na forum , bo to daremne zale prozny trud...
A kto mówi, że to tam nie trafi? Fajnie jednak jest to tu przedyskutować bo to jest moje autorskie spojrzenie a ja wszystkich rozumów nie zjadłem.
 

·
Creative Designer
Joined
·
449 Posts
Dobrym przykładem jest linia 106 , wyłożone mnóstwo pieniędzy i dwa pociągi z Jasła do Rzeszowa z rana(!). Linia 108 zajechana do oporu z brakiem jakichkolwiek połączeń. Nie ma co myśleć że coś poprawią na 25.
 

·
Registered
Joined
·
5,897 Posts
Dobrym przykładem jest linia 106 , wyłożone mnóstwo pieniędzy i dwa pociągi z Jasła do Rzeszowa z rana(!). Linia 108 zajechana do oporu z brakiem jakichkolwiek połączeń. Nie ma co myśleć że coś poprawią na 25.
Linia 106 jest dobrym przykladem ile można wyciągnąć z jej geometrii... Linia 25 będzie podobnym...

GN
 

·
Creative Designer
Joined
·
449 Posts
Co z tego że wyciągną jak dadzą dwa kursy i na tym się skończy. Tak ma wyglądać transport kolejowy na Podkarpaciu? Z Sandomierzem podobnie - powinno jeździć kilka par dziennie, mają na to tabor ale jak zwykle "niedasizm umysłowy". 25 i tak nie przebije stanu torowiska na 108 od Zagórza do Krościenka gdzie szyny już się podkładów nie trzymają.
 

·
Registered
Joined
·
2,038 Posts
... tak nie przebije stanu torowiska na 108 od Zagórza do Krościenka gdzie szyny już się podkładów nie trzymają.
Oj przesadzasz... :eek:hno:
Organoleptycznie sprawdzalem pare tygodni temu stan torowiska w okolicach Ustrzyki - Kroscienko. Szyny maja sie calkiem dobrze i trzymaja podklady niezle. Tylko dzieki nim setki podkladow jako tako przeswituja znad blota i trawy. Jakby nie te szyny to niektore juz dawno by wyplynely z torowiska. :troll:
A to chyba dlatego ze sa pilnowane niezle. Na tym odcinku drogi spotkalem dwa samochody SOK jadace od stacji w Kroscienku.
 

·
Creative Designer
Joined
·
449 Posts
Kilka lat temu, w Załużu zwróciłem uwagę na kilka szyn które potraciły śruby na łączeniach, może naprawili. Podobno tam nawet jechało coś więcej, ale ile w tym prawdy i co dalej z tym odcinkiem to już nie wiem.
 

·
Registered
Joined
·
2,038 Posts
^^
Przeciez to byl sarkazm. Nic nie naprawili. Wszystko sie sypie, gnije i rozpada.
 

·
Registered
Joined
·
7,764 Posts
No nie wiem. 2 lata temu "puściłem się" z Uherce Tunel do tunelu. Trochę podkładów było wymienione. No chyba , że dla derezyniarzy.
 

·
Registered
Joined
·
650 Posts
Takie pytanie: co się dzieje z szynobusami które robiły szczątkowe ochłapy: Jasło - Rzeszów i Jasło - Targowiska?
Stoją w Rzeszowie, dzieki większej ilości taboru, pozostały mógł zrobić przeglądy, czy może wzmocniono Rzeszów-Ocice-STW-Lublin/Rzeszów-Lubaczów-Horyniec Zdrój? Dębica - Mielec - Tarnobrzeg - STW nikt nie chce wypróbować? 3 sztuki obsługiwały Jasło.
 
2141 - 2160 of 3798 Posts
Top