SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1453 Posts

·
Registered
Joined
·
3,462 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)


Zaprezentowano nowy szynobus


Ponad 7,5 mln zł kosztował szynobus zakupiony przez samorząd województwa podlaskiego. Od grudnia będzie on kursował na kolejowej trasie Białystok-Suwałki. W środę na dworcu PKP w Białymstoku zaprezentowano ten pojazd.

Szynobus ma przynieść na tej trasie 3,8 mln zł oszczędności rocznie - poinformował PAP dyrektor departamentu infrastruktury Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku Jarosław Idźkowski.

Wyjaśnił, że koszt eksploatacji jednego kilometra na trasie Białystok-Suwałki obsługiwanej przez szynobus, to 12,5 zł, podczas gdy te same koszty przy obsłudze przez tradycyjny skład pociągu są dwukrotnie większe. Dodał, że oszczędności 3,8 mln zł dotyczą sytuacji, gdy trasę Białystok-Suwałki szynobus będzie pokonywał (tam i z powrotem) trzy razy dziennie.

Nowy autobus szynowy może pomieścić 290 pasażerów. Jest nowoczesny, klimatyzowany. Może jechać z maksymalną prędkością 120 km na godzinę. Dostawcą pojazdu jest PESA Bydgoszcz.

Zakup szynobusu został dofinansowany sumą 3 mln zł ze środków UE w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Transport". Za miesiąc ma być dostarczony jeszcze jeden taki sam szynobus.

Idźkowski poinformował, że w nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 10 grudnia, w Podlaskiem będzie kursować łącznie 5 szynobusów na trasach Białystok-Suwałki i Białystok-Czeremcha.

W 2006 toku samorząd województwa podlaskiego na mocy stosownej umowy na finansowanie kolei regionalnych przekazał PKP Przewozy Regionalne 9,3 mln zł.

Kilka fotek: http://www.wrotapodlasia.pl/pl/wiadomosci/samorzad/Prezentacja+nowego+szynobusu.htm

***

Oprócz nowego nabytku po podlaskich torach jeździ sześć szynobusów:
- SN81-001, 004, 006
- SA105-003
- SA108-007, 009

Obsługują trasy z Białegostoku do Czeremchy i Siedlec. Szynobusy chyba też zaglądają do Hajnówki. Nówka będzie trzy razy dziennie kursować do Suwałk. Do końca roku pojawi się na Podlasiu kolejny szynobus.
 

·
Registered
Joined
·
1,105 Posts
Nareszcie jakieś dobre wiadomości z Podlasia!

Naprawdę się cieszę. Tak trzymać i bedzie dobrze.
 

·
Registered
Joined
·
2,121 Posts
Obawiam się, że miałby kłopoty z zabraniem wszystkich pasażerów jeśli miałby jeździć do Ełku, jeśli do Grajewa to może byłyby kłopoty, ale...
Pociągi z 70% obłożeniem likwiduje się a zostawia 30% obłożone. No cóż ja wciąż twierdzę i będę twierdzić, że to zwykła złośliwośc Urzędu Marszłowskiego.
Ładny ten Wasz - podlaski szynobus. Z przodu taki fajny żuberek :)
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Autobusy Ełk - Białystok

Jeżeli nawet kiedyś pociągi lokalne wrócą na trasę Białystok-Ełk to może się okazać, że nie będą miały już kogo wozić.
O opuszczonych przez PKP pasażerów zadbały firmy autobusowe. Do kursujących od 10.12.2006 PKS-ów chce dołączyć firma "Krzyś" z Ełku. Na stronie urzędu marszałkowskiego jest już wniosek z rozkładem jazdy.
http://www.wrotapodlasia.pl/pl/gosp...purpose=Basic&WBCMODE=PresentationUnpublished
Pasażerowie szybko mogą się więc odzwyczaić od pociągów. Jeżeli pociągi nie wrócą szybko na trasę będzie można już tylko rozebrać tory i zlikwidować kolej. A może komuś na tym zależy?
 

·
Registered
Joined
·
3,462 Posts
Discussion Starter #8
Od wczoraj można składać zamówienia na przewozy pasażerskie na linii Łapy-Ostrołęka. Ostatnio podobno został tam wznowiony ruch towarowy.
 

·
Registered Abuser
Joined
·
2,390 Posts
^^ Nom, railmap twierdzi, że towarowe jeżdżą tamtędy od października 2005. Gdyby tak jeszcze reaktywować Ostrołęka-Szczytno... może byłoby najszybsze połączenie Białystok-Olsztyn.
 

·
Registered
Joined
·
3,462 Posts
Discussion Starter #10


Wracają pociągi na tory kolejowe między Łapami i Sokołami

Po 7. latach zarząd PKP postanowił wydłużyć odcinek czynych torów do Sokół dla przewozów towarowych. W przypadku odmowy władze gminy były gotowe przejąć całą linię między Sokołami a Ostrołęką i uruchomić własne połączenie - mówi wójt Sokół - Józef Zajkowski. Z decyzji PKP cieszą się lokalni przedsiębiorcy, którzy pomogli przywrócić torom odpowiedni stan techniczny, a także złożyli pierwsze zamówienia na towary, które niebawem mają dotrzeć do Sokół torami.
 

·
Registered
Joined
·
2,121 Posts
Bardzo dobra wiadomość.
Taka miejscowość jak Sokoły zasuguje na reaktywacje połączeń kolejowych, nawet jeśli mają to być tylkp przewozy towarowe.
trzymam kciuki za reaktywacje pasażerskich przewozów, choć osobiście jestem zdania, że przywrócenie ruchu na całym odcinku nie bedzie rentowne, jestem zwolennikiem rozwiązania Łapy-Sokoły.
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Jechałem kiedyś pociągiem z Ostrołęki do Białegostoku. Później jeszcze chciałem dojechać pociągiem do Łomży ale zlikwidowali połączenia. Tory jeszcze są. Czasami jeżdżą nawet pociągi towarowe. Może kiedyś władze województwa przypomną sobie, ze Łomża też jest w województwie podlaskim i kupią jeszcze jakiś szynobus, chociażby używany.
 

·
Registered
Joined
·
2,121 Posts
Tory jeszcze są.
I to jakie na całym szlaku szyna S-49. Druga co do kolejności szyna jaka jest stosowana na PKP w Polsce. Betonowe podkłady, wyprofilowane zakręty, szlak cacuś. Uzupełnić oznakowanie, wykosić trasę i w drogę. No i uruchomić na nowo SRK - m.in. tzw. "skreślone" semafory ożywić na nowo!
W Śniadowie stacyjka jako tako funkcjonuje na przewozach towarowych, im dalej na wschód (kier. Białystok) tym gorzej. Odgałęzienia do Zambowa w Czerwonym Borze juz nie widać, zarosło chwastami, a co sie dało złomiarze wynieśli. ALE CZAS NA REAKTYWACJĘ.
 

·
Registered
Joined
·
275 Posts
Kuźnica: remont kolejowego przejścia granicznego

(źródło: Gazeta Wyborcza, Białystok, 8 marca 2007)

Nowe perony, przejście podziemne dla pieszych i kładka obserwacyjna dla straży granicznej - tak po kompleksowym remoncie ma wyglądać kolejowe przejście graniczne w Kuźnicy.
Przedwczoraj oficjalnie rozpoczęto jego modernizację. Jej koszt - około 60 mln zł - zostanie pokryty z funduszy unijnych. Głównym celem remontu jest oddzielenie ruchu międzynarodowego od lokalnego na odcinku od granicy państwa do stacji kolejowej w Kuźnicy.

- Na tej trasie odbywa się zarówno ruch pasażerski, jak i towarowy. Podróżni nie powinni jednak odczuwać jakichś większych zakłóceń z powodu remontu, choćby dlatego, że prace podzielone są na kilka etapów - mówi Robert Nowakowski, dyrektor PKP Przewozy Regionalne w Białymstoku. - Jest to głównie inwestycja w infrastrukturę, ale choćby ze względu na nowe perony i przejście dla podróżnych również pasażerowie odczują po zakończeniu modernizacji większy komfort.

Remont ma się zakończyć we wrześniu.

PS. Może warto zmienić nazwę wątku na np.: "Podlaskie - wieści kolejowe"? Brakuje takiego ogólnego wątku, o kolei na Podlasiu, dotyczącego nie tylko szynobusów.
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Białystok - Ełk

Ponieważ na stronach PKP jest tylko tymczasowy wykaz przywróconych pociągów, pozwoliłem sobie połączyć go z rozkładem dotychczas kursujących pociągów. Wygląda to tak:
Białystok - Ełk
05:26 - 07:06
06:00 - 07:27 (Pospieszny "Rybak"do Szczecina)
08:55 - 10:37 (ze Szczecina i Zielonej Góry)
12:00 - 13:24 (Pospieszny "Biebrza" do Gdyni)
14:15 - 15:59
16:00 - 17:25 (Pospieszny "Podlasiak" do Szczecina)
16:51 - 18:37 (kursuje od poniedziałku do piątku)
18:00 - 19:37
Ełk - Białystok
05:40 - 07:26
07:40 - 09:16
11:26 - 12:49 (Pospieszny "Podlasiak" ze Szczecina)
13:48 - 15:09 (Pospieszny "Biebrza" z Gdyni)
14:10 - 15:47 (kursuje od poniedziałku do piątku)
16:05 - 17:49
18:21 - 19:56 (do Szczecina i Zielonej Góry)
21:43 - 23:07 (Pospieszny "Rybak" ze Szczecina)
 

·
Registered
Joined
·
2,121 Posts
No ale na stronie PKP Przewozów Regionalnych ten fakt zajął czołowe, pierwsze miejsce.
Niektórzy :bash: zamiast się cieszyć narzekają na niedogodne godziny. Dla mnie jest to dziwne i niezrozumiałe :eek:hno:. No coż i tak wszystkim nie dogodzi.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego poinformował o przygotowaniach do uruchomienia dwóch par pociągów na trasie Ełk-Grajewo, które wyruszą na tory od czerwca tego roku. Błękitno-biały szynobus skomunikuje mieszkańców powiatu ełckiego oraz Grajewa.
 

·
Registered
Joined
·
479 Posts
Ciekawe tylko co na to autobusowe firmy przewozowe, które które w grudniu w ciągu kilku dni uzyskały pozwolenie na prowadzenie przewozów na tej trasie? Pewnie zadziałają tu prawa rynku.
Co do połączeń Ełk-Grajewo, to szkoda, że w czasach kiedy zanikają granice między państwami, coraz mocniej dzielą Polaków granice województw.
 

·
Registered
Joined
·
2,121 Posts
PKSy i inni przwoźnicy autobusowy zawsze mniej boleśnie odczują spadek frekwencji i zamykanie linii niż kolej. Dla porównania obługę linii autobuowej sprawuje kilka osób m.in. dyspozytor, kierowca, natomiast obsługę jeden linii kolejowej dziesiątki osób od obsługi składu a skończywszy na dróżnikach łącznie. Dlatego też kolej przegrywa ekonomicznie z transportem drogowym.
Żeby PKP przynosiło zyski nie było by żadnych kłótni o pieniądze pomiędzy województwami. Spory takie nie miały by miejsca bo nie było żadnych dofinansować. Ale to marzenie ścietej głowy. Nawet bogate kraje dofinansowują kolej.
 
1 - 20 of 1453 Posts
Top