SkyscraperCity banner

1421 - 1440 of 1488 Posts

·
Registered
10,779 Posts

·
Registered
369 Posts
Podobno wczoraj z Pleszewa na Podlasie wyjechała kolejna Dehatka, a dokładnie SN82-001, co oznacza, że cała seria SN82 została wydzierżawiona przez SKPL. Z tego co widzę Podlaski zakład Polregio potrzebuje coraz więcej szynobusów.

·
Registered
2,267 Posts
W Wasilkowie rozpoczęły się prace ziemne przy budowie nowego budynku stacyjnego (stacji? - jak poprawniej?)
Sezon rowerowy się zbliża, postaram się wrzucić czasem kilka zdjęć z placu boju

·
Registered
1,056 Posts
Fotorelacje są super. Dzięki wielkie za udostępnienie tak obszernego materiały fotograficznego. Pozdro.

• Like
Reactions: vlad

·
Registered
12,395 Posts
@vlad - wrzuciłbyś parę fotek z Dworca Wąskotorowego w Hajnówce?
Niestety nie mam takich zdjęć. Co prawda miałem je w planie, ale już bym nie zdążył obiec innych miejsc w Hajnówce, po za tym akurat jak byłem już na wylotówce na Białowieżę to musiałem sporo czasu przeznaczyć na doładowanie komórki z powerbanku i zwyczajnie nie miałem już czasu na skądinąd bardzo ciekawą wąskotorówkę.

·
Registered
10,779 Posts
Ja miałem fotki z Hajnówki Wąskotorowej (kolejki leśnej), ale chwilowo nie wiem gdzie ich szukać, bo byłem tam z 3 lata temu. Niemniej jednak polecam, ładnie utrzymane miejsce ogólnie.

·
Registered
2,595 Posts
Chyba tutaj się nadaje:

Wasilków walczy o kolejne przystanki kolejowe i lepsze połączenie z Białymstokiem
xp
26 lutego 2021 | 14:04

Na razie to tylko plany. Ale gmina Wasilków pozyskuje coraz więcej sojuszników do pomysłu budowy dwóch nowych przystanków na jej terenie w związku z planowaną przebudową linii kolejowej nr 6 Białystok - Sokółka.
Jeden proponowany przystanek miałby być w okolicy ul. Nadawki ze względu na bliskość osiedla Dolina Cisów, ogrodów działkowych oraz skansenu (choć tam zdecydowanie łatwiej dojechać autobusem), a drugi obok rozbudowującego się osiedla Lisia Góra.

Całość:

·
Registered
12,395 Posts
W takim razie niepotrzebny będzie już planowany przez PKP nowy przystanek Sochonie przy przecięciu drogi Wasilków-Sochonie tuż obok obwodnicy miasteczka - bo były by za blisko siebie. Szczerze, to w ogóle główną stację Wasilkowa powinno się zrobić w miejscu tego proponowanego przystanku obok osiedla Lisia Górka, a nie wydawać kilka milionów pln. na nowy budynek dworca w miejscu gdzie jest obecnie a z powodu oddalenia od Wasilkowa nikt z niej nie korzysta. W ogóle chwali się, że taki Wasilków dostrzega swą szansę w większym powiązaniu z transportem szynowym, a tymczasem władze 300 tyś. Białegostoku mają wszystko co związane z koleją w głębokim poważaniu. Z resztą nie po to ekipa TT wydała całą kasę unijną na bidaautostrady pod osobówki i zarżnęła przy okazji zbiorkom aby teraz wbrew sobie stawiać na komunikację zbiorową.

·
Registered
2,054 Posts
Na Wyborczej jest ciekawy artykuł o kolei. Ten fragment mnie zaciekawił:

Innym problemem są koszty modernizacji lokalnych linii. W większości regionów w Polsce remonty linii, po których kursować mają autobusy szynowe kosztują tyle, co modernizacje głównych magistral?

To jeden z poważniejszych problemów. Dzisiaj na kolei w obszarze infrastruktury nie ma dyskusji o efektywności.

Jedynym hasłem jest: jak wydać pieniądze.

Nawet w programie "Kolej plus" pojawiają się założenia kosztów modernizacji na poziomie 10 mln zł za kilometr naprawy jednotorowej, spalinowej, lokalnej linii kolejowej. Uważam, że jest to postępująca choroba, która prowadzi do sytuacji, że wydajemy kilkaset milionów złotych i wcale nie uzyskamy lepszego efektu dla pasażera.

W czym leży więc problem?

Jest olbrzymia część inwestycji kolejowych, które należy sprowadzić do poziomu racjonalnego myślenia o kosztach. Jeśli kolej ma się zmieniać, to nie można straszyć samorządów, że inwestycja będzie kosztowała 500 mln zł, z czego one muszą wyłożyć 15 proc. na wkład własny, czyli 75 mln zł. Przecież wiele z tych samorządów tego nie udźwignie.

Ale zasadnicza kwestia jest techniczna. Tam nie ma potrzeby, żeby wkładać takich pieniędzy. To są linie regionalne, które idealnie się nadają na wykorzystanie np. 20- czy nawet 30-letnich materiałów w postaci szyn czy podkładów kolejowych, które na takich liniach poleżą jeszcze pod ruchem autobusów szynowych kolejne 50 lat. Jeśli linia ma służyć do ruchu 10-12 par pociągów lokalnych, co stanowiłoby już dobrą ofertę pod względem częstotliwości, to nie można w to wkładać setek milionów, bo to jest inwestowanie wbrew ekonomii.

Często są to kwoty, za które można by zmodernizować w regionie trzy linie, a nie jedną.

Taki przykład był w województwie opolskim. Pierwotnie zakładano, że uda się zrobić trzy linie regionalne, a skończyło się na jednej. Niestety, stało się tak z powodu eskalacji kosztów, bo wszystko musi być nowe, perony muszą mieć 200 m, choć zatrzymywać się będą przy nich 40-50-metrowe autobusy szynowe.

Często też zakłada się, że po takiej linii pojadą też np. ciężkie pociągi towarowe, choć te nigdy się tam nie pojawią. Budujemy więc nasypy czy trwałości podtorza pod pociąg towarowy o masie 3 tys. ton, choć jeździć będą tylko lekkie autobusy szynowe o masie 100 ton. W ten sposób marnujemy dziesiątki milionów złotych.

Przyszłość przewozów kolejowych nie wygląda optymistycznie, a do tego nie pomaga pandemia.

Jeśli dalej będziemy bezrefleksyjnie brnąć w to wydawanie zamiast rozliczanie z efektów, to stawiam tezę, że przez najbliższe 10 lat przewozy pasażerskie w Polsce nie wrócą do poziomu z 2019 r. COVID bardzo dotkliwie sponiewierał przewozy, które spadły o 127 mln osób, do najniższego poziomu po wojnie.
Czy wszystko co powstało w ostatnich latach na Podlasiu, szczególnie na południe od Białego było robione na full wypas i z nowych materiałów czy może gdzieś poszły używki? Są któreś odcinki, które wg Was zostały zrobione w zbyt dużym standardzie?

·
Registered
369 Posts

Coś czuję, że kolejne szynobusy od SKPL trafią do województwa podlaskiego. Myślę, że prawdopodobnie do obsługi pociągów na Podlasiu trafi SN83-007. W zakresie zadania nr 1 myślę, że nadałby się bardziej SA107-002 z Lubelszczyzny.

·
Registered
2,267 Posts
Jako mieszkaniec Wasilkowa, nie widzę sensu ekonomicznego w nowych przystankach kolejowych na terenie gminy. Linia jest zbyt mocno oddalona od zabudowań i nikt z niej nie korzysta, ani nie będzie korzystał.
Z Doliny Cisów byłoby to około ponad kilometra, gdy w zasadzie "pod nosem" jest przystanek BKM. Z Lisiej Góry podobnie, tylko BKM trochę dalej. W "setce" regularnie pojawia się ktoś z walizami na dłuższe podróże, ewentualnie transport do dworca stanowi mama/tata/wujek/sąsiad. W ramach dojazdu Wasilków-Białystok, kolej można pominąć.
Infrastruktura wspominianych wyżej osiedli w kierunku PKP praktycznie nie istnieje, dojście jest drogami które na budowie można by nazwiać mianem technologicznych
Znam masę ludzi którzy korzystają z usług kolei na codzień, ale z Czarnej Białostockiej, Sokółki, Kuźnicy. Z Wasilkowa - nikogo.

·
Lefebvrysta
14,978 Posts
A może zamiast pomijać to wreszcie zbudować dojazdowe linie autobusowe gminy do kolei a nie do Białegostoku, tak by nie "tonąć w korkach"? Swoją drogą przydałby się drugi tor do Sokółki.

1421 - 1440 of 1488 Posts