SkyscraperCity banner

1441 - 1460 of 1515 Posts

·
Registered
Joined
·
2,272 Posts
A może zamiast pomijać to wreszcie zbudować dojazdowe linie autobusowe gminy do kolei a nie do Białegostoku, tak by nie "tonąć w korkach"? Swoją drogą przydałby się drugi tor do Sokółki.
Od jakiegoś czasu istnieje wewnętrzna komunikacja gminna, niestety linia W2 (Wasilków-Sochonie-Katrynka-Rybniki) nie wie o istnieniu PKP i jedzie tak:


Zaproponowałem do Urzędu Miejskiego następującą zmianę:

Co połączyłoby nie tylko Wasilków ze stacją PKP, ale też Wasilków z wieloma zakładami przemysłowymi które leżą niedaleko tejże.

Oto odpowiedź jaką otrzymałem od miasta:
Witam.
W odpowiedzi na Pana e-maila z dnia 20.01.2021 r. informuję, że Pana uwaga dotycząca potrzeby zmodyfikowania przebiegu trasy przejazdu komunikacji wewnętrznej linii W 2 w celu skomunikowania Wasilkowa z zakładami przemysłowymi oraz stacji PKP w Wasilkowie została przyjęta i w dalszej kolejności będzie podlegała stosownym uzgodnieniom po zebraniu wszystkich zgłoszeń mieszkańców dotyczących funkcjonowania komunikacji wewnętrznej.
Nadmieniam, że głównym założeniem funkcjonowania komunikacji wewnętrznej jest skomunikowanie miejscowości gminnych z miastem Wasilków. Stąd też przebieg linii komunikacyjnych i rozkład jazdy komunikacji wewnętrznej zsynchronizowano tak aby w jak najmniej uciążliwy sposób mieszkańcy miasta i gminy Wasilków mogli poruszać się po terenie gminy Wasilków a następnie dojechać do Białegostoku. Z tego też powodu w chwili obecnej nie brano pod uwagę potrzeby skomunikowania połączeń komunikacji wewnętrznej z zakładami pracy czy też ze stacją PKP. Nie mniej jednak pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli skomunikować je w dogodny dla mieszkańców sposób.
Pozdrawiam.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
15,033 Posts
@wifon Poddajesz się? Nawiąż kontakt z radnymi gminnymi/miejskimi czy wojewódzkimi, ślijcie interpelacje/zapytania, poruszajcie to na sesji sejmiku (może np w ramach FRPA można by było takie połączenie gdzieś dalej na wioskę stworzyć). Idźcie do mediów - sygnalizujcie, że jest to potrzebne, UMWP też musi wiedzieć, że dobrze by było stworzyć np połączenie kolej + autobus, gdzie na jednym bilecie można dotrzeć z wiosek aż do Białegostoku koleją i autobusem. Najlepszym przykładem małych, "biednych" województw z tym systemem jest łódzkie.
 

·
Registered
Joined
·
12,456 Posts
Zapytajcie ludzi w tej Dolinie Cisów czy ten peron im potrzebny
Oczywiście, że nie potrzebny. Takiemu statystycznemu mieszkańcowi wszystkim co jest mu potrzebne do życia jest jedynie samochód. Zatem składam formalny, obywatelski projekt wpisania do konstytucji frazy, że w każdej, "prawdziwej", polskiej rodzinie powinny być co najmniej 4 samochody, co po wsze czasy zapewni temu narodowi i państwu nieograniczony wręcz niczym dobrobyt i ogólną pomyślność. A cały w założeniu zbędny zbiorkom z którego jak wszyscy wiemy korzystają tylko biedacy, żuleria i gorszy sort natychmiast należy zlikwidować. Tak nam dopomóż Bóg.
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
Oczywiście, że nie potrzebny. Takiemu statystycznemu mieszkańcowi wszystkim co jest mu potrzebne do życia jest jedynie samochód. Zatem składam formalny, obywatelski projekt wpisania do konstytucji frazy, że w każdej, "prawdziwej", polskiej rodzinie powinny być co najmniej 4 samochody, co po wsze czasy zapewni temu narodowi i państwu nieograniczony wręcz niczym dobrobyt i ogólną pomyślność. A cały w założeniu zbędny zbiorkom z którego jak wszyscy wiemy korzystają tylko biedacy, żuleria i gorszy sort natychmiast należy zlikwidować. Tak nam dopomóż Bóg.
WOW. Facet nerwy w konserwy.

Wasilków niema i mieć nie będzie sensownego planu transportowego dopóki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy "Istniejąca linia kolejowa - relacji Warszawa - St. Petersburg ma znaczenie międzynarodowe. Jest to linia jednotorowa, zelektryfikowana ze stacją kolejową w Wasilkowie." Pięć wznowień MPZP i nie poprawić chociaż na" Istniejąca linia kolejowa - relacji Warszawa - Kuźnica Białostocka ma znaczenie w Transeuropejskiej sieci transportowej, TEN-T. Jest to linia jednotorowa, zelektryfikowana ze stacją kolejową w Wasilkowie." Fajnie że poszli zobaczyli że zelektryfikowana, super. Naprawdę nic więcej szkoda że gmina myśli w ten sposób. Chociażby niech zacznie myśleć o infrastrukturze trochę szerzej zamiast myśleć o kolejnych drogach i chodnikach. Mają komunikację gminną i 2 linie autobusowe BKM-u Może warto pomyśleć o lokalnym centrum przesiadkowym z parkingiem. Zamiast walczyć o peron powalczyli by o tunel/wiadukt w ciągu ulicy Jurowieckiej. Budowa tych peronów jest głupotą gdzie 1,5km obok jest peron. Wybaczcie ale to nie SKM3-miasto gdzie aglomeracja liczy 1,5mln osób. Przy peronach są zlokalizowane galerie wzdłuż linii nr 250. Budowa tych peronów jest zbędna.
 

·
Registered
Joined
·
12,456 Posts
W planach wszystkie te tereny wokół tego hipotetycznego przystanku są przeznaczone pod mieszkaniówkę a że gmina I miasto Wasilków dosyć mocno się rozbudowuje - nie chcę teraz się rozwodzić czy to dobrze czy źle - ale to postępuje i się po prostu dzieje. Więc gdyby te tereny w perspektywie dekady się zabudowały to ten przystanek mógłby się przydać. Po za tym już niedługo ta linia ma być rozbudowana o drugi tor. A odległość 1,5 kilometra ( a nawet jeszcze mniejsze ) to norma w kolejach typu aglomeracyjnego.
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
W planach wszystkie te tereny wokół tego hipotetycznego przystanku są przeznaczone pod mieszkaniówkę a że gmina I miasto Wasilków dosyć mocno się rozbudowuje - nie chcę teraz się rozwodzić czy to dobrze czy źle - ale to postępuje i się po prostu dzieje. Więc gdyby te tereny w perspektywie dekady się zabudowały to ten przystanek mógłby się przydać.
Perony moim zdaniem są zbędne co 1,5 kilometra. Te Osiedla trzeba skomunikować z stacją w Wasilkowie. Ale to tylko część problemu. Bo znamy w pewien sposób źródło potoku ruchu, ale czy ujście potoku ruchu jest gotowe? Nie sądzę że teren przed dworcem PKP w Białymstoku nadawał się do ruchu aglomeracyjnego i niestety od strony kolejowej za wiele się nie zmieni mimo modernizacji stacji.
Po za tym już niedługo ta linia ma być rozbudowana o drugi tor.
I słusznie i przystanki autobusowe powinny być zlokalizowane w jednym poziomie z peronem. Albo coś ciekawszego zawsze można wymyśleć Aby zachęcać ludzi do transportu mieszanego.

A odległość 1,5 kilometra ( a nawet jeszcze mniejsze ) to norma w kolejach typu aglomeracyjnego.
Zgadza się. Tylko te 1,5 km wynika z umiejscowienia biurowców, galerii, zakładów pracy, urzędów miast, uniwersytetów czy wysokiego zagęszczenia mieszkaniowego.

Moim zdaniem można zainteresować się lokalnym centrum przesiadkowym. Jakaś zatoka autobusowa i parking. Nic wielkiego coś w stylu pętli autobusowej w Supraślu przy Liceum Plastycznym. Nawet trochę mniejsze.
 

·
Registered
Joined
·
12,456 Posts
Wiadomo, że tego hipotetycznego na razie przystanku nie da się w żadnym razie porównać do jakiegoś obleganego w dużym mieście obsługującego ruch miejski czy aglomeracyjny. Ale przeciż kolej aglomeracyjna to jak sama nazwa wskazuje nie tylko bardzo obłożone przystanki w dużych miastach ale także też i te mniej uczęszczane poza nimi. I oczywiście zgadzam się, że obecnie ten proponowany przez władze Wasilkowa przystanek byłby położony praktycznie pośrodku niczego i narażone niczego by nie obsługiwał. Ale jak mniemam gmina Wasilków działa w tym przypadku przyszłościowo i perspektywicznie bo już w bliskiej perspektywie linia z Białegostoku do granicy w Kuźnicy ma się stać na powrót dwutorowa - przynajmniej takie są plany - dość daleko zaawansowane. Więc gdy na tym odcinku będzie już niedługo dobudowywany drugi tor to chyba lepiej przy okazji tych prac od razu wybudować perony przystankowe niż po jakimś czasie rozgrzebywać i co za tym robić utrudnienia w ruchu. Moim zdaniem te miejsce - okolice przecięcia ul.Nadawki z torami nadają się dobrze na nowy przystanek dlatego, że: w perspektywie dekady lub krótszej te tereny mają szansę się mocno zurbanizować i rozbudować w sferze mieszkaniówki - nawet wielorodzinnej w postaci bloków bo miejsce porównując do innych terenów gdzie poza Białymstokiem rozlewa się zabudowa jest na prawdę dobrze skomunikowane w postaci dwujezdniowej DK 8 i połączenia ul. Nadawki węzłem w Sielachowskich z w.w. drogą która zapewnia na prawdę szybki dojazd nawet z centrum Białegostoku ( właśnie rozpoczęła się przebudowa alei 1000 P P ) gdyby ktoś chciał korzystać przy dojazdach tylko z samochodu. Z drugiej strony jest już całkiem spore osiedle blokowe przy drodze łączącej Wasilków z Białymstokiem. Reasumując, w niedalekiej perspektywie ( zabudowania się tamtych terenów ) ten przystanek mógłby stać się ciekawą alternatywą przy podróżach mieszkających tam ludzi.
 

·
Registered
Joined
·
53 Posts
Wiadomo, że tego hipotetycznego na razie przystanku nie da się w żadnym razie porównać do jakiegoś obleganego w dużym mieście obsługującego ruch miejski czy aglomeracyjny. Ale przeciż kolej aglomeracyjna to jak sama nazwa wskazuje nie tylko bardzo obłożone przystanki w dużych miastach ale także też i te mniej uczęszczane poza nimi. I oczywiście zgadzam się, że obecnie ten proponowany przez władze Wasilkowa przystanek byłby położony praktycznie pośrodku niczego i narażone niczego by nie obsługiwał. Ale jak mniemam gmina Wasilków działa w tym przypadku przyszłościowo i perspektywicznie bo już w bliskiej perspektywie linia z Białegostoku do granicy w Kuźnicy ma się stać na powrót dwutorowa - przynajmniej takie są plany - dość daleko zaawansowane. Więc gdy na tym odcinku będzie już niedługo dobudowywany drugi tor to chyba lepiej przy okazji tych prac od razu wybudować perony przystankowe niż po jakimś czasie rozgrzebywać i co za tym robić utrudnienia w ruchu. Moim zdaniem te miejsce - okolice przecięcia ul.Nadawki z torami nadają się dobrze na nowy przystanek dlatego, że: w perspektywie dekady lub krótszej te tereny mają szansę się mocno zurbanizować i rozbudować w sferze mieszkaniówki - nawet wielorodzinnej w postaci bloków bo miejsce porównując do innych terenów gdzie poza Białymstokiem rozlewa się zabudowa jest na prawdę dobrze skomunikowane w postaci dwujezdniowej DK 8 i połączenia ul. Nadawki węzłem w Sielachowskich z w.w. drogą która zapewnia na prawdę szybki dojazd nawet z centrum Białegostoku ( właśnie rozpoczęła się przebudowa alei 1000 P P ) gdyby ktoś chciał korzystać przy dojazdach tylko z samochodu. Z drugiej strony jest już całkiem spore osiedle blokowe przy drodze łączącej Wasilków z Białymstokiem. Reasumując, w niedalekiej perspektywie ( zabudowania się tamtych terenów ) ten przystanek mógłby stać się ciekawą alternatywą przy podróżach mieszkających tam ludzi.
Powiem tak. Jak Wasilków sfinansuje te perony to ok. Jak nie to jestem przeciw.
 

·
Registered
Joined
·
12,456 Posts
Wasilków nawet nie może ich sfinansować bo to nie jest w jego gestii, to nie jego ifrastruktura.
 

·
Registered
Joined
·
10,722 Posts
To o tyle ciekawe, że zdarzały się już inwestycje finansowane przez samorządy, gdzie PLK było tylko inwestorem zastępczym. Ogłaszało przetarg, koordynowało, ale finansowanie było z samorządu.
 

·
Registered
Joined
·
12,456 Posts
To o tyle ciekawe, że zdarzały się już inwestycje finansowane przez samorządy, gdzie PLK było tylko inwestorem zastępczym. Ogłaszało przetarg, koordynowało, ale finansowanie było z samorządu.
Skoro tak piszesz to za pewne prawda. Nie zmienia to faktu, że skoro ta linia ma być niedługo rozbudowywana do dwóch torów to dla PKP chyba nie będzie wielkiej różnicy gdy na wniosek samorządu dożuci ten przystanek do swojej inwestycji. To nie jest w końcu duży wydatek. Albo jeśli władzom Wasilkowa tak na nim zależy do może się dołożyć do budowy tego obiektu przy okazji planowanej inwestycji PKP.
 

·
Registered
Joined
·
371 Posts
Nie wiem czy to w tym wątku czy innym któryś użytkownik życzył dowodów na służbę SN82 w naszym województwie. View attachment 1194585 Oto Marzanna. Czas i miejsce wskazywalyby że przyjechała jako Regio z Hajnówki.
No to mamy dwa SN82 na Podlasiu i jednego na Dolnym Śląsku. Chyba nie będą to jedyne pojazdy jakie podlaski zakład Polregio wydzierżawi od SKPL.
 

·
Lefebvrysta
Joined
·
15,033 Posts
Dla mieszkańców Szepietowa modernizacja Rail Baltica oznacza m.in. przebudowane, bardziej dostępne perony oraz bezkolizyjne przejazdy nad torami – podają PKP Polskie Linie Kolejowe.
Jak informuje PKP PLK, w Szepietowie, podobnie jak na 5 stacjach i 12 przystankach między Czyżewem a Białymstokiem mieszkańcy i pasażerowie zyskają lepszy dostęp do kolei. Na stacji będą dwa nowe wyższe perony, które ułatwią wsiadanie do pociągów. Przewidziano rozwiązania gwarantujące dostosowanie obiektów do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania. Dla bezpieczeństwa podróżnych, przejście w poziomie szyn zastąpione będzie trasą prowadzącą pod torami na perony. Ustawione będą wiaty i ławki. Wyświetlacze i nagłośnienie zapewnią stały dostęp do informacji o pociągach.

Na stacji w Szepietowie zapewniony jest stały dostęp do pociągów z peronu tymczasowego. Podróże odbywają się według ustalonego rozkładu jazdy. Obok torów widać już nowe słupy, na których rozwieszana będzie sieć trakcyjna. Wykonawca usuwa konstrukcje starych peronów i zbędne zabudowania stacyjne. Układane są instalacje niezbędne do obsługi przebudowanej trasy. Pracuje ciężki sprzęt. Przygotowywany jest teren do dalszych prac torowych oraz budowy dwóch wiaduktów nad torami - podaje inwestor.

Bezkolizyjne skrzyżowania zastąpią przejazdy w poziomie torów przy ul. Mazowieckiej i Przemysłowej. Komunikację w mieście poprawi również budowa dróg dojazdowych wzdłuż torów. Mieszkańcom ul. Kolejowej chodniki zapewnią dogodne dojścia do posesji.

Na podlaskim odcinku Rail Baltica prace prowadzone są od granicy województwa do stacji Racibory. W Czyżewie roboty obejmują perony oraz teren wiaduktu kolejowego. Zaawansowana jest budowa przejazdu nad torami w Uhowie. W Białymstoku budowane jest lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym, które zapewni bezpieczne i sprawne kursy pociągów. Wykonawca prowadzi prace torowe. W Starosielcach przygotowywana jest trasa łącznicy kolejowej, która połączy linię z Ełku z linią do Bielska Podlaskiego.

Budowa prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Wartość inwestycji prawie 3,4 mld zł.
 

·
Registered
Joined
·
2,077 Posts
Dobrze, że to idzie w tą stronę. Ciekawe czy jest szansa na więcej par w przyszłości, wydaje się, że docelowo 4-5 par dałoby całkiem stabilną ofertę na tej linii. Zobaczymy, woj. podlaskie pozytywnie odbiło się na ścanie wschodniej od dna w przeciwieństwie do marności warmińsko-mazurskiego czy podkarpackiego, lubelskie też nie bryluje - dawno w lubelskim nie zwiększano ilości par na liniach przez to stoją w miejscu z rozwojem kolei (kiedy codzienne pociągi osobowe do Hrubieszowa czy Biłgoraja, większa ilość do Zamościa, kiedy pociągi z Parczewa do Łukowa?)...
 
1441 - 1460 of 1515 Posts
Top