Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 49 Posts

·
Moderator
8,230 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Minął już ponad rok od poprzedniego podsumowania Miss Polski, przyszedł więc w końcu czas na kolejną, trzynastą już edycję.
Tradycyjnie najpierw zaprezentuję ranking najlepszych budynków ostatniego roku, natomiast później postaram się opracować ranking wieloroczny, ale nie obiecuję że mi się to uda ;)
Niestety obecna edycja prezentuje się on mniej okazale niż poprzednie: zgłoszono zaledwie 30 budynków, a do tego oddano mniej głosów niż poprzednio.
Pocieszające natomiast jest to, że średnie oceny są wyższe niż rok temu, kiedy żadnemu budynkowi nie udało się przekroczyć granicy 9/10 (tym razem mamy dwie pozycje powyżej tej granicy)
OK, starczy tego marudzenia, czas przejść do meritum:

Najlepszym budynkiem ostatniego roku zostaje:

Bałtyk - Poznań

Średnia ocen: 9.59

Przy okazji warto przypomnieć poprzednich laureatów:

2005: Stary Browar - Poznań
2006: Rondo 1 - Warszawa
2007: Stary Browar II Faza - Poznań
2008: City Park - Poznań
2009: Renoma - Wrocław
2010: Lofty u Sheiblera - Łódź
2011: Thespian - Wrocław
2012: XIX Dzielnica (Budynki C i D) - Warszawa
2013: Małopolski Ogród Sztuki - Kraków
2014: Przystań - Bydgoszcz
2015: Cricoteka - Kraków
2016: Urząd Marszałkowski - Lublin

·
Moderator
8,230 Posts
Discussion Starter · #12 ·

·
Moderator
8,230 Posts
Discussion Starter · #13 ·
A oto budynki które były blisko pierwszej dwudziestki:

21. A4 Business Park - Katowice
22. Wozownia Apartamenty Jakuba - Toruń
23. Comarch SSE6 - Kraków
24. KróLEWska - Warszawa
25. Silesia Star - Katowice

Natomiast niechlubne miano Maszkary Roku, czyli najgorzej ocenionego budynku, otrzymuje: :D

Holiday Inn - Dąbrowa Górnicza

Ocena: 3.93

I to na razie tyle, jak już wspomniałem, postaram się jeszcze przygotować podsumowanie wieloroczne, ale trudno powiedzieć ile czasu mi to zajmie i czy w ogóle starczy mi na to czasu :)

·
foto-ml.pl
18,715 Posts
No akurat Bałtyk jest rewelacją i jednym z bardziej zasłużonych zwycięzców chyba w ogóle :)
Co do reszty... wreszcie mniejsze miasta a nie tylko TOP 5!

A, poza Wrocławiem bo zapomniałem w ogóle wrzucać do miss nowe budynki i nikt ich nie wrzucił :lol:

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,130 Posts
Tragicznie niski poziom w tym roku. Nie ma ani jednego budynku, który można by nazwać rewelacją.
No proszę Cię. Zarówno Bałtyk jak i Koszyki to są projekty wybitne jak na polskie warunki. Spokojnie mogłyby stanąć w szranki z laureatami poprzednich edycji. Reszta z 20 poza nielicznymi przykładami jest na wysokim poziomie i można je nazwać wyróżniającymi się inwestycjami. W części przypadków ich wady to podejście (a raczej brak) do przestrzeni publicznej. Architektonicznie i urbanistycznie są bardzo dobre (może czasem już opatrzona architektura, ale nadal dobra). W porównaniu do innych edycji, gdzie miernoty lądowały nawet w 10, ta edycja wyróżnia się na plus.

·
unknown artist
8,574 Posts
Sam w pierwszej trójce umieściłbym Halę Koszyki, Bałtyk i Muzeum II Wojny Światowej. Reszta jak zwykle - wysokiego miejsca kilku budynków nie rozumiem (Szucha Premium Offices - Warszawa, Zintegrowany węzeł transportowy - Solec Kujawski, Quattro Five- Kraków, Dworzec PKP Bydgoszcz Główna - Bydgoszcz), kilka powinno być moim zdaniem zdecydowanie wyżej (Muzeum II Wojny Światowej - Gdańsk, Sprzeczna 4 - Warszawa, Piękna 49 - Warszawa).

Ogólnie dzięki wielkie za podsumowanie :cheers:

·
Gorona :-D
3,386 Posts
W zeszłym roku głosowałam w prebiscycie Bryły na Bryłę Roku na Zintegrowany węzeł transportowy w Solcu Kujawskim. Potem widziałam go na żywo i żałuję. Z kolei Bałtyk rewelacja, nie mogę się doczekać, aż zobaczę go na zywo :)

1 - 20 of 49 Posts