SkyscraperCity banner

:dunno:

1 - 20 of 26 Posts

·
o mój Śląsku
6,009 Posts
Wyjątkowo mnie denerwuje lewy dolny róg, za jasny.

·
bezrobotny
7,149 Posts
Sprawdź exif
ISO Speed Ratings = 320
Exposure Time (1 / Shutter Speed) = 2/1 second ===> 2 second
Lens F-Number / F-Stop = 38/10 ===> ƒ/3.8
Ode mnie 9 za zdjęcie.

·
not perfect but trying
2,319 Posts
F 3.8 ????? Kto robi takie zdjecia przy takie przyslonie ???? Przepraszam, ale to jest ewidentne olanie zasad fotografowwania. Na dlugim czasie, krajobrazy czy architekture robi sie na przyslonach powyzej 8 lub 9..im wyzej tym zdjecie ostrzejsze... Klimat i atmosfera ok na dobre i mocne 8, ale technicznie po zobaczeniu exifa na 2.

·
Zjadam dzieci, polecam !
8,721 Posts
Ty oceniasz zdjęcie czy exifa ? ^^

Sama nie chciałaś upraszczania zdjęcia do suchych danych a właśnie to robisz ;)

Cenna informacja się przyda ale nie zaglądaj do moich exif bo pewnie się załamiesz jeszcze bardziej :cheers:

---

Daje 9. Troszkę kiczowate ale i klimatycznie. Podoba się

\/\/ Dlatego dodałem, że jest to cenna uwaga. ;)

·
3D
7,269 Posts
^Nie, nie, bez skrajności w skrajność. To jest akurat słuszna uwaga i nie chodzi o ocenianie exifa, tylko o dojście do tego, dlaczego zdjęcie jest tak niepoprawne.

·
not perfect but trying
2,319 Posts
krzewi, nie zabierałam się za ocenę tego zdjęcia i nadal go nie oceniłam... zdjęcie i jego wykonanie to pewien spójny pakiet. Wyraźnie podkreślałam, że techniczne uwarunkowanie zdjęcia jest niezbędne do jego pełnej i sprawiedliwej oceny. To foto wygląda prawie ładnie - bo jest ładna sceneria i ładny kadr, ale jest rozmyte, nieostre i zaszumione, co przy tego typu zdjęciach jest niewybaczalne. Trzeba wiedzieć, że na przysłonie 3.8 to można portret laski z piegami robić a nie wieczorne zdjęcie miasta.. a jak się nie wie to się robi psuje.. To jest psuj.. a szkoda..

Gdyby do kadru, sceny i miejsca dodać trochę wiedzy, wyszłoby świetne zdjęcie.

·
Moderator
13,232 Posts
Pada?! Zazdroszczę, w Krakowie było pod 30 stopni, dopiero teraz daje się oddychać.
A co do zdjęcia, to dokładnie to samo - piękna miejscówka, ogromny potencjał - warto by się tam zaczaić na parę godzin i spróbować zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych. Ale ze statywem. Wystarczy nawet prosty kompakt, ale statyw musi być.

·
bezrobotny
7,149 Posts
F 3.8 ????? Kto robi takie zdjecia przy takie przyslonie ???? Przepraszam, ale to jest ewidentne olanie zasad fotografowwania. Na dlugim czasie, krajobrazy czy architekture robi sie na przyslonach powyzej 8 lub 9..im wyzej tym zdjecie ostrzejsze... Klimat i atmosfera ok na dobre i mocne 8, ale technicznie po zobaczeniu exifa na 2.

Co do porady technicznej to sam bym na to nigdy nie wpadł. Zawsze używam najmniejszej przesłony, a żeby ją zwiększyć wieczorem to by mi przez myśl nie przeszło. Teraz też pewnie się nie zastosuję bo nie mam statywu więc ważniejsze dla mnie, żeby skrócić czas naświetlania. A tak ogólnie to znacie może stronę gdzie takie zasady jak ta są zebrane i łopatologicznie wytłumaczone?

·
Moderator
13,232 Posts
^^
Spróbuj np to:
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/artykul/miasto_noca

są tam inne, też ciekawe. W sumie jeszcze zanim to przeczytałem, to doszedłem do następujących zasad:
1. ISO najniższe możliwe do ustawienia.
2. Przesłona na poziomie, przy którym dany obiektyw daje nawiększą rozdzielczość (zazwyczaj 8-11)
3. Statyw.
4. Samowyzwalacz, wystarczą nawet 2s, żeby uniknąć drgań i mieć przy okazji wyłączoną stabilizację (która przy użyciu statywu bardziej przeszkadza niż pomaga).
5. RAW, bo i tak będzie trzeba coś robić z balansem bieli i trochę obrobić.
6. Zawsze spróbować kilku kadrów i kilku czasów naświetlania.

Wiadomo, nie zawsze się da, ale przy ich zachowaniu miałem najlepsze rezultaty (przynajmniej techniczne).

PS. Zerknij na exifa "sukiennic dwóch" - ISO 200 (minimum kixa), przysłona 10, czas 15 s. Oczywicie statyw, samowyzwalacz i wybór z kilku kadrów.

·
not perfect but trying
2,319 Posts
Ksiazki poczytac i instrukcje obslugi aparatu, nawet tam jest napisanych kilka zasad fotografowania;-)

.... Niska przyslona wymaga doskonalej precyzji w wyborze punktu ostrosci bo reszte obrazu rozmywa... Eh.. A potem ludzie sie dziwia, ze sie wsciekam.. Czlowiek czyta tony ksiazek, jezdzi na kursy po calej Polsce zeby wiedziec coraz wiecej,a potem i tak uslyszy negatywne opinie o swojej pracy od osob, ktore podstaw nie maja.

Ale dobrze, ze chce sie osoba uczyc, bo glupio byloby nie wiedziec ;-)

Zachecam do czytania ksiazek, bo wiele dobrych mamy w Polsce napisanych. Warto na Allegro poszukac lub w antykwariatach. Zasady fotografii opieraja sie na tym co bylo lata temu wymyslone.. Jedyna roznica w cyfrowej to to by fotografowac z uzyciem histogramu.

Ale dosc, bo za wiedze sie placi :)

·
foto-ml.pl
18,388 Posts
4. Samowyzwalacz, wystarczą nawet 2s, żeby uniknąć drgań i mieć przy okazji wyłączoną stabilizację (która przy użyciu statywu bardziej przeszkadza niż pomaga).
A o tym nie wiedziałem, czemu stabilizacja przeszkadza? Nawet taka w obiektywie? :)

·
bezrobotny
7,149 Posts
Dzięki, za rady, myślę, że wszystkim się przydadzą. Ja jednak przede wszystkim muszę zainwestować w aparat bo na razie dysponuję tylko Canonem sx110 IS. Pociesza mnie jednak (i martwi zarazem), że Skansen i telefonem potrafi robić lepsze zdjęcia, więc jeszcze mogę sporo z tej "małpki" wyciągnąć.

Mayrah, posłuchałaś piosenki? Bardzo Ci proszę, zlituj się.

·
2,186 Posts
Kiepska jakość tego zdjęcia nie wynika ze złego doboru przysłony.
Nie ma zasady dotyczacej wartości przysłony dla zdjęć nocnych czy krajobrazu.
Ustawiamy taką wartość jaka jest niezbędna dla uzyskania zamierzonego efektu. Raz potrzebujemy ostrości na wszystkich planach, a innym razem zależy nam na wyeksponowaniu obiektu (w konkretnej odległości od obiektywu) na tele pozostałych.
Świadomie operujemy głębią ostrości bez względu na porę dnia.

Co do porad...
Przy dłuższych czasach ekspozycji warto korzystać z funkcji wstępnego podnoszenia lustra (jeśli aparat taką posiada) dla wyeliminowania wstrząsów przy jego ruchu.

Grzechool zdjęcie słabiutkie, ale wyguglałem, że całkiem nieźle rysujesz :)

·
Moderator
13,232 Posts
Oczywiście, można sterować przysłoną, ale ja tego nie robię w zdjęciach nocnych z bardzo prostej przyczyny - moje tematy i kadry nocne tego w 99% nie wymagają :) Wymagają raczej ostrości w całym kadrze, dlatego wśród moich uniwersalnych zasad ta z przysłoną zajmuje ważne miejsce.
A co do podnoszenia lustra - np w moim kixie przy użyciu samowyzwalacza lustro jest wstępnie podnoszone w momencie naciśnięcia spustu. Podejrzewam, że jest tak również w wielu innych lustrzankach.

·
.
2,959 Posts
Dzięki, za rady, myślę, że wszystkim się przydadzą. Ja jednak przede wszystkim muszę zainwestować w aparat bo na razie dysponuję tylko Canonem sx110 IS. Pociesza mnie jednak (i martwi zarazem), że Skansen i telefonem potrafi robić lepsze zdjęcia, więc jeszcze mogę sporo z tej "małpki" wyciągnąć.
Ja robię Canonem Digital Ixus 80IS i można? Można :)

1 - 20 of 26 Posts