SkyscraperCity banner

1 - 20 of 387 Posts

·
Registered
Joined
·
2,376 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowy zakład, rozbudowa portu. Znamy szczegóły budowy Polic 2

W tym roku ma być gotowy projekt, w pierwszym kwartale 2016 początek budowy, w 2019 r. GA ZCh Police rozpocznie produkcję propylenu.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
O tym, że w Policach szykuje się wielka inwestycja, "Wyborcza" informowała już w listopadzie ub.r., gdy Grupa Azoty, której Zakłady Chemiczne Police są częścią, ogłosiła strategię rozwoju na lata 2014-20. Zapisano w niej na inwestycje w Policach nawet 2,5 mld zł. W ubiegły piątek w Warszawie poinformowano, że pod Szczecinem wybudowana zostanie instalacja do produkcji propylenu.- Nie mogliśmy podawać szczegółów, bo prowadziliśmy rozmowy z bankami w sprawie finansowania. Teraz zapadły ważne decyzje, stąd mogliśmy oficjalnie poinformować, co zamierzamy zbudować - mówi Krzysztof Jałosiński, prezes GA ZCh Police.

Budowa potrwa trzy lata

W poniedziałek poznaliśmy szczegóły inwestycji.

- Budować chcemy według standardu "pod klucz", czyli w tym roku chcemy wybrać dostawcę technologii oraz zakończyć prace projektowe. W pierwszej połowie przyszłego roku planujemy wbicie pierwszej łopaty na budowie, a produkcja propyleny miałaby ruszyć już w 2019 r. - wylicza Marcin Urbanek, szef działu strategii i rozwoju Polic, przyznając, że od dwóch lat pracuje nad tym tematem.

Dla kogo tyle propyleniu?

Urbanek wylicza, że w bezpośredniej okolicy Polic deficyt propylenu sięga 1 mln ton rocznie, z czego na 850 tys. ton szacowany jest deficyt Niemiec. W Polsce największym odbiorcą propylenu są Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu. ZAK należący, jak Police, do Grupy Azoty potrzebuje rocznie 150 tys. ton tego gazu do produkcji alkoholu OXO. Co ciekawe, instalację do produkcji alkoholu OXO w ZAK zbudowano, gdy prezesem tamtejszej spółki był Jałosiński. Według założeń po uruchomieniu własnej produkcji propylenu rentowność ZAK wzrośnie o 10 proc.

Rozbudowa portu Police

Dlaczego więc instalacja do produkcji propylenu ma powstać w Policach?

- Kalkulacje wykazały, że budowa instalacji na Śląsku byłaby nieopłacalna, ze względu na problemy logistyczne - wyjaśnia Jałosiński.

Chodzi o to, że do wytworzenia 400 mln ton propylenu trzeba dostarczyć prawie pół mld ton gazu LPG. Police mają ten atut, że tu można dostarczyć gaz drogą morską. Dlatego oprócz samej instalacji do produkcji propylenu zostanie rozbudowany Port Police.

- Około 200 m na północ od obecnego nabrzeża portowego zbudujemy dodatkowe nabrzeże dalbowe wyposażone w zbiorniki gazowe o pojemności 60 tys. ton. Będą mogły tu zawijać duże statki - 35-tysięczniki - wyjaśnia Urbanek.

Gotowy propylen w ilości 150 tys. ton będzie dostarczany do ZAK koleją, a reszta także koleją i drogą morską sprzedawana na Zachód - głównie do Niemiec.

Inwestycja w SSE

Inwestycja szacowana jest na 1,7 mld zł. Ma przynosić roczne przychody w wysokości 2 mld zł. W ciągu miesiąca mają być znane szczegóły dotyczące finansowania. By obniżyć koszty, Police planują objąć teren, na którym powstanie nowy zakład przywilejami specjalnej strefy ekonomicznej. Prowadzone są rozmowy z dwoma SSE.

Instalacja zostanie zbudowana na terenach przyległych do obecnych Zakładów, na działce będącej własnością GA ZCh Police

Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/...tu__Znamy_szczegoly_budowy.html#ixzz3Vun6RIDK

Powstaną Police 2. Ogromna inwestycja za 1,7 miliarda w Grupie Azoty
Do 2019 r. w Policach wybudowana zostanie najnowocześniejsza i największa w Europie instalacja do produkcji propylenu. Powstanie też blok energetyczny, a terminal chemikaliów we własnym porcie Zakładów Chemicznych będzie rozbudowany.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Wartość projektu: 1,7 mld zł. Największa w historii chemicznej spółki inwestycja ma docelowo przynosić firmie 2 mld zł przychodów rocznie. Ma być zrealizowana w ciągu czterech lat, a jej wpływ na wyniki finansowe będzie widoczny już w 2019 r. Przy budowie instalacji pracę znajdzie ok. 1000 osób. Po uruchomieniu produkcji propylenu na stałe zatrudnionych zostanie dodatkowych 200 osób.

Dlaczego Police 2

- Nie bez powodu inwestycję nazwaliśmy Grupa Azoty Police 2. Zakłada ona de facto wybudowanie drugiego, równie wydajnego zakładu. To historyczny moment w dziejach Grupy Azoty, największej firmy chemicznej w Polsce i czołowej w Europie - mówi z dumą Krzysztof Jałosiński, prezes polickiej spółki.

O rozpoczęciu inwestycji Grupa Azoty i Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowały w piątek na specjalnej konferencji prasowej. Określenie inwestycji "drugimi Policami" ma uzasadnienie chociażby ze względu na aktualne przychody spółki, które w ubiegłym roku wyniosły 2,5 mld zł. Poza kwotą przychodów znacznie zmieni się także ich struktura, która obecnie jest oparta głównie na sprzedaży nawozów wieloskładnikowych.

Police nie tylko nawozami będą stały. Czas na inwestycje

Propylen jak złoto

Na światowych rynkach zapotrzebowanie na propylen jest ogromne.

- Grupa Azoty stanie się ważnym europejskim eksporterem propylenu i ugruntuje swoją pozycję na zagranicznych rynkach. Zakładamy wielkość produkcji na poziomie ok. 400 tys. ton rocznie. Według naszych szacunków ok. 60 proc. produkcji przeznaczone będzie na eksport lub będzie wykorzystane w kolejnych instalacjach. Resztę sprzedawać będziemy wewnątrz Grupy Azoty, m.in. do zakładów w Kędzierzynie, pokrywając ich całkowite zapotrzebowania na propylen - planuje Jałosiński.

Zamykanie istniejących w Europie instalacji opartych na starych technologiach oraz rosnące zapotrzebowanie na propylen sprawi, że w ciągu najbliższych kilku lat Europa stanie się importerem propylenu. Roczny deficyt samych Niemiec wynosi ok. 850 tys. ton. Dlatego uruchomienie produkcji na poziomie 400 tys. ton sprawi, że Polska będzie ważnym producentem tego kluczowego półproduktu chemicznego.

Propylen jest bazą dla dalszych kluczowych półproduktów wykorzystywanych do produkcji rozpuszczalników, farb akrylowych, kwasu akrylowego. Jest też wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych. Polipropylen ma zastosowanie w przemyśle spożywczym (do produkcji opakowań), AGD, meblarskim czy motoryzacyjnym. Stosuje się go do produkcji m.in. zabawek, dywanów, toreb podróżnych, rur, kabli.

Grupa Azoty do przeprowadzenia inwestycji powołała spółkę celową.

ZCh Police kupiły kopalnię fosforytów w Senegalu


Dużo większy Port Police

- Nowa instalacja wpisuje się w proces reindustrializacji Europy, czyli zatrzymania tu przemysłu. Produkcja propylenu otwiera drogę do budowania kolejnych instalacji, dzięki którym Polska będzie ważnym producentem jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych - mówił na konferencji w Warszawie Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa. - W ubiegłym roku mówiłem o zwiększeniu znaczenia polickiego portu na mapie Europy. Ten proces stale postępuje, a w jego efekcie zwiększają się zdolności operacyjne portu. Dziś jest to pomost pomiędzy Polską a Afryką. W 2019 r., po uruchomieniu nowego terminalu, do przeładunku surowców stałych dołączą chemikalia płynne i paliwa. Maksymalizacja jego wykorzystania oraz położenie geograficzne Polic pozwoli rozszerzyć handel z naszymi sąsiadami.

Docelowo terminal portowy obsługiwać będzie największe w Polsce statki z LPG, zwiększając dwukrotnie swoje zdolności operacyjne.

Co to da Grupie Azoty

- Dzięki takim inwestycjom budujemy innowacyjną polską chemię, konkurencyjną na całym świecie - powiedział na konferencji Paweł Jarczewski, prezes Zarządu Grupy Azoty. - Dywersyfikacji ulegnie struktura przychodów, która poprawi bezpieczeństwo biznesowe i pozwoli spółce wkroczyć w nowy segment rynku, który charakteryzuje się innymi cyklami koniunktury. W efekcie Grupa Azoty poszerzy swój asortyment oraz pozyska nowe rynki zbytu.

Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/...inwestycja_za_1_7_miliarda.html#ixzz3VunjZNqF
 

·
Registered
Joined
·
45 Posts
Jakie oddziaływanie na środowisko będzie miala ta inwestycja?
"Reindustralizacja Europy-zatrzymanie tu przemyslu"- tu, tzn. w Europie Zachodniej?
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,879 Posts
Przemysł zawsze będzie, a jeśli już rozbudowywać to gdzie indziej niż w terenie tak mocno przekształconym antropogenicznie?

Poza tym to musi być jakiś błąd, ponieważ reindustrializacjia, nie oznacza zatrzymania.
 

·
Registered
Joined
·
42 Posts
Jakie oddziaływanie na środowisko będzie miala ta inwestycja?
"Reindustralizacja Europy-zatrzymanie tu przemyslu"- tu, tzn. w Europie Zachodniej?
Wymagania UE w zakresie ochrony środowiska (także dla firm chemicznych) są bardzo regorystyczne dlatego grupa azoty od dawna modernizuje wytwórnie kwasów, wnętrza reaktorów, zamyka stare instalacje i prowadzi te wszystkie działania proekologiczne. W tak ogromnej inwestycji jaka planują teraz na 100% jest to od razu wzięte pod uwage i szegółowo przeanalizowane.
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts

·
Co ja tutaj robię?!
Joined
·
2,209 Posts
Można poprosić o wywalenie Tych wszystkich tagów, które nigdzie nie prowadzą a zostawienie tylko police i dodanie szczecin?
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
Grupa Azoty, Zakłady Chemiczne i zchp nie prowadzą do Polic, ale Szczecin już tak? Chociaż sprawdziłeś wyszukiwarkę i jaki jest wynik poszukiwania? ;).
 

·
Co ja tutaj robię?!
Joined
·
2,209 Posts
Chodzi mi, że jak kliknę na każdy z tych tagów to jedyny temat jaki mi wyszuka to jest tylko ten. Więc ich użyteczność jest żadna. Zostawić "police" bo pokazuje się także temat portu a dopisać "szczecin" ponieważ, jest to w naszym SOMie :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
Ty nie masz klikać na tagi w tym wątku skoro tu trafiłeś ;). Wpisując tagi w wyszukiwarce trafisz właśnie tutaj. I tak ma być.
 

·
Registered
Joined
·
4,060 Posts
^^ Ja teraz tutaj trafiłem z Twojego linka o SOM'ie i jeżeli ten wątek nie będzie miał tagu "Szczecin" to więcej tutaj pewnie nie trafię (chyba, że będę bardzo zdeterminowany), jak pewnie większość forumowiczów funkcjonujących na forum na tagach. Warto dodać Szczecin do tagów, bo większość osób nie będzie szukała Polic, tylko Szczecin, nie mówiąc już o zakładach chemicznych, zchp itd. Budowlaniec ma rację, kto będzie szukał informacji o grupie azoty na ssc? Niewielka liczba osób.
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
^^ Ja teraz tutaj trafiłem z Twojego linka o SOM'ie i jeżeli ten wątek nie będzie miał tagu "Szczecin" to więcej tutaj pewnie nie trafię (chyba, że będę bardzo zdeterminowany)
Serio? Tak ciężko zrobić subskrypcję? Przynajmniej wiesz czy pojawia się nowy post. Nie potraficie zorganizować sobie przeglądania forum. Jak zakładu chemicznego w Policach szukacie tagiem Szczecin i bez tego nie trafiacie do tego wątku, to ja nie mam więcej pytań...Ale niech Wam będzie - dodam tag Szczecin.
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
Lepiej od razu zrobić sobie porządek w CP i mieć problem z głowy na lata Thread Tools ---> Subscribe to this Thread bez powiadomienia na @, aby nie robić sobie syfu w skrzynce. Ktoś coś napisze, to wyskoczy Wam w user CP. Ile razy dziennie klepiecie w wyszukiwarce szczecin, aby być na bieżąco? Naprawdę sami sobie utrudniacie i jeszcze narzekacie ;). Zmarnujcie kilka minut życia na zagadnienia, a potem to docenicie.
 
  • Like
Reactions: :MQ

·
Registered
Joined
·
1,816 Posts
Lepiej od razu zrobić sobie porządek w CP i mieć problem z głowy na lata Thread Tools ---> Subscribe to this Thread bez powiadomienia na @, aby nie robić sobie syfu w skrzynce. Ktoś coś napisze, to wyskoczy Wam w user CP. Ile razy dziennie klepiecie w wyszukiwarce szczecin, aby być na bieżąco? Naprawdę sami sobie utrudniacie i jeszcze narzekacie ;). Zmarnujcie kilka minut życia na zagadnienia, a potem to docenicie.
Klepać? Ja mam na toolbarze:
http://www.skyscrapercity.com/tags.php?tag=szczecin Jeden klik i tyle.
 
1 - 20 of 387 Posts
Top