SkyscraperCity Forum banner

Polkowice - małe, dolnosląskie miasteczko z nową Starówką...

32420 Views 64 Replies 32 Participants Last post by  mjmax
POLKOWICE to małe, 28-tysięczne miasteczko na Dolnym Śląsku - jedno z najbogatszych miejsc w tym regionie Polski. Miasteczko żyje z KGHM - jednej z najbogatszych firm w Polsce. Tzn żyło z KGHM do połowy lat 90-tych XX wieku. Od kilku lat żyje także z bardzo prężnej specjalnej strefy ekonomicznej, w której zainwestowało wiele międzynarodowych koncernów z wielką fabryka silników VOLKSWAGENA na czele.

Miasteczko powstało głownie jako sypialnia dla Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego - dominują w nim blokowiska. Z przedwojennej zabudowy w Polkowicach, które były DO LAT 1950-60 bardzo małą miejscowościa niewiele pozostało. Kilka lat temu, dzięki bardzo dużemu budżetowi na inwestycje, jakie miały i mają Polkowice rozpoczęto w tym miasteczku budowę nowego Starego Miasta.

Oto i zdjęcia z Polkowic:

































PLAN POLKOWIC:



Fotki: internet
See less See more
17
1 - 20 of 65 Posts
PROJEKT NOWEJ, POLKOWICKIEJ STARÓWKI (po lewej zdjęcia przedwojennej polkowickiej starówki):



Przedwojenna, polkowicka Starówka:



Fotki: polkowice.pl
See less See more
2
Tak odbudowywano polkowicką Starówkę:









polkowice.pl
See less See more
4
z tego co wyczytałem z ostatnich zdjeć tym drobnym druczkiem, to poza pierzeja północną gdzie w miejscu spalonej zabudowy stały bloki, reszta starówki zachowała się więc nie nazwał bym tego raczej "budową starego miasta" raczej kompleksową renowacją, ale pomysł godny podziwu i oby więcej takich przedsięwzięć w naszym kraju (pole do popisu przeogromne :colgate: )

ps. a co z tymi blokami z pierzeji północnej?
Wiesz, naprawdę ciężko powiedzieć, że tamte budynki się zachowały. To była tak gruntowna ich modernizacja, renowacja, ze raczej można mówić o zupełnie nowych obiektach...

ps: Tamte bloczki za kilka lat mają zniknąć.
I jeszcze panorama "sypialnej części" Polkowic (by night):



Trzeba przyznać, że nawet blokowiska w Polkowicach są ładnie zrobione, urządzone i przykłada się dbałość o ich zagospodarowanie i remonty oraz małą architekturę (na tym nocnym zdjeciu akurat tego tak dobrze nie widać, zresztą zdjęcie jest sprzed 3-4 lat).
See less See more
"Renowacja i odbudowa rozpoczyna sie od wyburzenia zabytkowych kamienic w części wschodniej Rynku..."

"Podczas kolejnych prac dokumentacyjnych wychodzi na jaw, że nie tylko wszystkie przedwojenne budynki kwalifikują sie do rozbiórki ale również nowe bloki pierzei północnej nie nadają się do remontu..."

"Tym oto sposobem wiekszość rynkowej zabudowy zostaje zrównana z ziemią a w ciągu zaledwie kilku lat pierzeje zapełniają się nowiutkimi kamieniczkami"

a jednak budowa... hmmmm
Porównania: DAWNIEJ / TERAZ:















See less See more
8
HISTORIA POLKOWIC (w dużym skrócie):

Losy Ziemi Polkowickiej były od wczesnego średniowiecza związane z losami politycznymi całego Śląska. W szczególności utworzonego w połowie XIII w. Księstwa Głogowskiego. Pierwsze zapiski mówią o założonych około 1200 r. Bolkowicach (Bolkwitz) jako osadzie Bolesława Wysokiego, który wybudował tu, w miejscu licznych hulanek łowieckich, domek myśliwski. Nazwa ta często ulegała zmianom (Bolkewice, Pulkowice, Polkowice). Na długo przed uzyskaniem praw miejskich Polkowice były osadą targową – leżały na szlaku handlowym między grodem Dziadoszan - Głogowem, a Trzebowian - Legnicą. Oprócz uprawy roli, mieszkańcy zajmowali się też handlem i obsługą karawan kupieckich. Pierwsze prawa miejskie Polkowice otrzymały w roku 1265. Lokację na prawie niemieckim przeprowadził Konrad I.



Polkowice w XIV wieku nawiedziła dżuma. Wielu mieszkańców, w szczególności dzieci i starszych - umarło. Tzw. bramy głogowskie i lubińskie zostały zamknięte, izolując miasto od świata. Radni wraz z duchownymi powierzyli chore Polkowice opiece św. Sebastiana. Po krótkim czasie od tego wydarzenia choroba zaczęła wynosić się ze wzgórz Dalkowskich. Od tej pory św. Sebastian jest patronem naszego miasta.



Ciasna i drewniana zabudowa Polkowic narażona była na groźne pożary. Do największego z nich doszło 16 marca 1457 roku. Spłonęło wówczas całe miasto, a jego mieszkańcy zostali pozbawieni dachu nad głową i dorobku całego życia. Przez wiele lat trwała odbudowa spalonego miasta wykonywana kosztem wielu wyrzeczeń rzemieślników i ich rodzin.

W okresie, gdy Polkowice były pod panowaniem czeskim, kwitło rzemiosło. Rozwój miasta zahamowała jednak wojna trzydziestoletnia, podczas której Polkowice uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Jednak w późniejszym czasie, gdy Polkowice przeszły pod panowanie pruskie na nowo rozkwitło rzemiosło oraz handel.



Polkowice odwiedził car Rosji wraz z synem. Aby to uczcić, w Polkowicach założono "Zajazd Pod Rosyjskim Następcą Tronu". Podobno właściciel tego małego hoteliku usytuowanego nieopodal rynku, usłyszał wiadomość, że przez Polkowice przejeżdża karoca z Napoleonem Bonaparte. Jak podaje plotka, wrócił on do domu późnym wieczorem, z wielkim siniakiem pod okiem, ale był uszczęśliwiony. Na pytanie żony, co się stało, miał odpowiedzieć: "Dostałem w zęby od Napoleona".



W wieku XVIII i XIX Polkowice bardzo rozwinęły się pod względem ekonomicznym. W tym też wieku osadnicy holenderscy budowali wiatraki, jeden z nich przetrwał do dnia dzisiejszego.



W czasie II wojny światowej planowano, by miasto przyjęło nazwę Hitlerstadt. Jednak mieszkańcy zbuntowali się przeciw temu pomysłowi. Tępione nazwy słowiańskie, w tym zgermanizowane Polkwitz zastąpiono czystą, niemiecką nazwą Heerwegen (pochodzacej od nazwy drogi wojskowej biegnącej przez miasto - zwanej po niemiecku Heerstraße).



Miasto zostało doszczętnie zrujnowane i wyludnione. Straciło przez to prawa miejskie. Odzyskało je dopiero w ostatniej dekadzie XX wieku. W roku 1991 rozpoczęto kapitalną odbudowę rynku – wybudowano nowe kamienice, odrestaurowano ratusz. Cały rynek wyłożono kostkę brukową.



Po odzyskaniu praw miejskich Polkowice od nowa zaczęły się rozwijać. "Złoty wiek" tego rozwoju przypadł na lata 90-te, dzięki wydobywanej w Polkowicach miedzi. Przyspieszyło to rozwój wielu ośrodków kulturalnych i społecznych. Polkowice od kilku lat pełnią funkcje powiatu, a gmina polkowicka jest jedną ze znaczących w subregionie.
See less See more
Kilka fotek z Polkowic - fotki paru fabryk na terenie tamtejszej podstrefy LSSE - czyli nowe, gospodarcze oblicze Polkowic...


Fabryka VOLKSWAGEN MOTOR POLSKA:



Biurowiec VOLKSWAGEN MOTOR POLSKA:



Fabryka SITECH (kooperant VW):



Fabryka i magazyny centralne CCC FACTORY (wielki producent obuwia):





Druga fabryka CCC:





Wielka fabryka kanadyjskiego ROYAL EUROPE:



See less See more
9
zastanawiaja mnie podcienie w nowych kamienicach... jakaś nadinterpretacja. to co zostało wybudowane to stylizacja. może i jest miła dla oka ale ja osobiście wolę albo rzeczywiście odbudowę, albo zupełne odcięcie się stylistyczne od przeszłości (zachowując historyczna urbanistykę - kwartały, skalę zabudowy...).
very nice... czysto , schludnie i zadbanie..:)
Szczerze - czegoś mi w tych Polkowicach brakuje. Nie wiem, ale dla mnie to wszystko jakieś takie sztuczne i plastykowe jest, te różowe dachówki... Nie czuję takich modernizacji... taka stylizacja na staroć z plastykowymi oknami, tynkiem z gipsu i ścianami ze styropianu. Te stare domy miały chociaż dusze.

Nawierzchnie chodników - 1 klasa.


Typowe niestety dla DŚ to widoczne na powyższym zdjeciu sierioznyj blok-blocek z wielkiej płyty w samym Rynku. No tylko powiesieć tych co to zrobili nie powiem za co...

Gdyby to było nowe osiedle gdzieś na obrzeżach - ok, nie ma problemu.

Wygląd fabryk - bardzo fajnie wyglądają.

Volskwagen Polkowice jest wg. Polityki 5 największym eksporterem w Polsce. Przychody z eksportu - 3,5 mld zł czyli niecały 1mld euro eksportu Polska zawdzięcza samemu tylko VW Polkowice. Nr 1 w Polsce to VW Poznań gdzie przychody z eksportu to 8,5 mld zł czyli ponad 4 mld euro.

ps: w nawiązaniu do wątku o Wałbrzychu. Cieszę się że Wałbrzych choć jest taki jaki jest - uniknał takiego plastyku i różowych dachówek.
See less See more
bardzo schludnie chodinki budynki aczkolwiek mam swoje zdanie na temat nowych starówek:)
Nawet nie wyglada na tzw. 'nowa' starowke. Momentami jest lepiej niz przed wojna
Mnie sie podobają w tym dwie rzeczy:
1. stosunkowo udane nawiązanie do historycznej zabudowy, ale
2. bez próby wciskania kitu, ze to "zabytki".
Bo tak naprawdę, w sensie ilosci oryginalnej substancji, a w dużym stopniu i wiernosci temu, co bylo przed wojną, ta starówka niewiele różni się od Wrocławia czy Poznania, któych starowki są wbrew pozorom dość fantastyczne.
No i ja się wypowiem nt Polkowic. Znam to miasto bardzo dobrze z racji bliskiej odległosci od Legnicy, dość częstych przejazdów wizyt itd. Powiem tak miasto to typowe osiedle - sypialnia. I do połowy lat 90 tych można tak było postrzegać Polkowice. Osiedle plus kopalnia... Później wybudowano AquaPark - duży będący największą atrakcją Polkowic. Sama Starówka to mały akcent może wyróżniający, kilka uliczek raptem... Godne pozazdroszczenia jest fakt wyburzenia w rynku bloku i na jego miejscu odtworzenia przedwojennej zabudowy...

Aktualnie doszła Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna - podstrefa Polkowice... I miasto zmienia się z typowo górniczej sypialni na miasteczko z własnym zapleczem przemysłowym...

Jest kilka paradoksów... Min stawianie na terenie górniczym z dużą częśtotliwością wstrząsów sejsmicznych wieżowców po 10 pięter.... Skutkiem czego pod koniec lat 90 grożące zawaleniem wieżowce musiano wzmocnić poprzez dobudowanie przybudówek zapobiegających uszkodzeniom...

Jeśli miałbym oceniac to miasto wypada o wiele gorzej niż podobnej wielokości miasta w regionie. Chojnów, Złotoryja, Jawor...
See less See more
Darek_W said:
Tak odbudowywano polkowicką Starówkę:









polkowice.pl
Podoba mi się - przyjemne miejsce do mieszkania.
Ratusz prawie jak palazzo medici we Florencji ;)
filosss said:
Później wybudowano AquaPark - duży będący największą atrakcją Polkowic.
Chyba 2 w Polsce (1 było Leszno) a 1 na Dolnym Śląsku. Pamiętam że mój szef z Wroclawia wybierał sie wielokrotnie z dziećmi do Polkowic do tego aquaparku bo to atrakcja dla nich. A to było w 1996 hehe
1 - 20 of 65 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top