Skyscraper City Forum banner
981 - 1000 of 20889 Posts

·
Registered
Joined
·
1,124 Posts
Co do oznaczenia bocznicy które pojawiło się kilka postów powyżej, może chodzi o to w jakim stanie jest przejazd przez tory. I o to, żeby nie szaleć z prędkością bo płyty tam położone są nierówne.
 

·
Registered
Joined
·
31 Posts
Codzienie przechodzę obok tego przejazdu i jest w o niebo lepszym stanie niż wiele przejazdó w tym kraju. To jest tylko droga wajzdowa i tylko osobówki po niej jeżdzą. Chodź w szynach rosnie trwa to sam przejazd jest równy.
 

·
Registered
Joined
·
190 Posts
Rozwiązanie jest proste... jakiś dowcipniś przekręcił znak ,,zakazu skrętu w lewo" on jest dla tych co jadą od tej ulicy z prawej strony :cheers:
Oczywiście masz rację, - zwłaszcza, że drugi znak na tym słupku - powyżej to trójkąt, a droga 56 to w końcu DK. Ciekawe jak szybko zostania to poprawione.
Swoją drogą - przydałaby się obwodnica Koronowa na odcinku DK-56
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,579 Posts
Polskie drogi​

W Gorzowie na rondzie nie mieszczą się autobusy, w Sosnowcu z kolei ulica jest tak wąska, że nie można nią przejechać nawet samochodem. Kolejny pomysł drogowy z serii tych najdziwniejszych to rondo w Chorzowie. Zamiast klasycznej „wysepki” urzędnicy postanowili pójść na skróty i ograniczyli się do namalowania na środku wielkiej, białej palmy. Wygląda to trochę jak lądowisko dla helikopterów, może wiec dlatego część kierowców nierzadko „biały placek” zupełnie ignoruje. ...

Więcej i materiał filmowy:http://www.tvn24.pl/2064229,12690,0,0,1,wideo.html
 

·
Moderator
Joined
·
80,310 Posts
^^Te rondo w Chorzowie, to na serio mistrzostwo świata :lol: Kierowcy samochodów jeszcze się z tej plamy na środku drogi coś robią, kierowcy autobusów przejeżdżają po staremu, czyli jak gdyby jej nie było ;) Cgoć w GB jest to pomysł też często stosowany.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Kierowcy samochodów jeszcze się z tej plamy na środku drogi coś robią, kierowcy autobusów przejeżdżają po staremu, czyli jak gdyby jej nie było ;)
Ale to właśnie tak ma działać... Minirondo polega na tym, że samochody jadą naokoło, a długie pojazdy (np. autobusy) na wprost - zwykle przez przejazdową wyspę centralną. Tutaj tylko wyspę z kostki zastąpiono białą plamą na jezdni :)

Zresztą chyba nawet w tym wątku było zdjęcie autobusu miejskiego z Warszawy, który przejeżdża przez rondo "na wprost" - tyle że tam to było rondo bardziej typowe: wysepka była w całości z kostki brukowej, lekko wyniesiona ponad jezdnię.
 

·
Rah'ma'dul
Joined
·
13,771 Posts
1.

Otóż jest sobie skrzyżowanie Wisłostrady z ulicą Karową.
Jadąc Karową możemy TYLKO i WYŁĄCZNIE skręcić w prawo,
na Wisłostradę, kótra zaraz potem znika w tunelu.

Jadąc Wisłostradą nie mamy żadnych świateł. Jadąc Karową, zatrzymują nas światła, bez strzałki, tak więc auta zatrzymują się, czekaja na zielone, jadę 3-4m dalej i... staoją i czekaja aż trafi sie luka w szybko jadących autach Wisłostradą.

Oczywiście mamy też strzałkę z nakazem jazdy w prawo. Te światła są kompletnie bez sensu, pozostały z okresu kiedy na Wisłostradzie równeiż były światła i było to normalne skrzyżowanie. Obecnie są pozostałością z dawnych lat i tylko denerwują.

2.

Gagarina - nie wiem jak ostatnio - bo jechałem tamtędy ze 2 tygodnie temu, ale wisiały sobie dwa znaki na jednym słupie. Zakaz parkowania + parking. Gratuluję.

3.

Również Garagina, przy skrzyżowaniu z Puławską.
Jadąc od strony Puławskiej i chcąc skręcić w Gagarina, mamy 3 pasy do strętu przez skrzyżowanie i torowisko tramwajowe.
Już za skrzyżowaniem lewy pas gwałtownie się kończy. Może nie było w tym nic dziwnego, gdyby ie to, że NIE MIEŚCI się tam średnio szerokie auto. Po prostu pas jest za wąski! I tak: Z 3 pasów auta starują ze skrzyżowania, zaś za nim, auta z lewego pasa na gwałtu rety zjeżdżają na środkowy, bo się nie mieszczą, tez ze srodkowego ratują się zajujmąc pas prawy, a ci z prawego - zatoczke autobusową.
Pół biedy jak jest pust, jak na wszystkich pasach+zatoczce autobusowej, coś stoi - mamy kłopot.

4.

Tu idiotyzm, a własciwie chęć zysku straży miejskiej - otóż mamy na forum wątek o budowie biurowca na ul. Emilii Palter 10. Jako że pracuję 8 numerów dalej, to z pracy praktycznier zawsze tamtędy wracam.
Chodnik po stornie budowy jest zagrodzony i jest nakaz przejścia na druga stronę.
Stoi sobie SM i wlepia mandaty za przejscie przez jezdnię w "niedozowlonym miejscu". Widziałem 4 osoby którym się dostało.
A jesy to idiotyzm bo to są małe uliczki, choć ruchliwe i NIGDZIE nie ma tam pasów do przejścia.

5.

Skrzyżowanie małej uliczki z ulica Ząbkowską. Generalnie jest zakaz skrętu jak sie jedzie od strony Targowej, Ząbkowską w lewo przez mini skrzyżowanie, w ta mała uliczkę, zaś dojazd jest poniekąd obok, inną uliczką. Sama uliczke jest jednokierunkowa i z Ząbkowskiej wogólenie da się wjechac na nią, tylko wyjechać na Ząbkowską.
Niestety, akurat remontują rury i obiecnie teoretycznie można tylko wjechać na ta uliczkę od strony Ząbkowskiej. Teoretycznie, bo znaków nie zmienili.

Pozdrowienia z Warszawy.
 

·
Registered
Joined
·
135 Posts
Sławek;14634783 said:
2.

Gagarina - nie wiem jak ostatnio - bo jechałem tamtędy ze 2 tygodnie temu, ale wisiały sobie dwa znaki na jednym słupie. Zakaz parkowania + parking. Gratuluję.
To ja znowu dorzucę swoje 0.03 zł :)
Na pierwszy rzut oka bez sensu - ale te znaki jednak się nie wykluczają. Znak "zakaz zatrzymywania" oznacza odcinek drogi, na którym nie można się zatrzymać poza miejscami wyznaczonymi przez znaki pionowe lub poziome. A akurat tutaj takie miejsce zostało wyznaczone od początku zakazu... Ale już za znakiem [P][Koniec] zatrzymywać się nie wolno - bo ciągle obowiązuje ten zakaz.
Formalnie więc wszystko jest ok. Pozostaje tylko pytanie czy nie można było dać znaku "zakaz zatrzymywania" za tym parkingiem...
 

·
Registered
Joined
·
887 Posts
„Patryjota” dzięki za link do materiału filmowego.
W drugiej części jest wzmianka o katowickim tunelu, a przedstawione tam sytuacje były rzeczywiście groźne.
Przy okazji można było zobaczyć jak wygląda pomieszczenie CUT (Centrum Utrzymania Tunelu) mieszczące się w lewej części kopuły. Są tam 24 monitory 19 calowe przez które 24 godziny na dobę jest monitorowany cały odcinek „katowickiej” części DTŚ-ki.
 

·
***** ante portas!
Joined
·
4,601 Posts
Droga wojewódzka nr 867 Podkarpackie/Lubelskie


Na mapie podkarpackiego ZDW ta droga ma się dobrze:

Na mapie lubelskiego - nie ma jej w ogóle.

W jednych atlasach jest, w innych - nie ma odcinka Prusie - Siedliska.
No a jak jest w terenie? Zarówno w Hrebennym, jak i w Werchracie stoją znaki "ślepa droga".

Jedziemy dalej...

Jakby kto nie wiedział, to tu zaraz trzeba skręcić w lewo. Można zapytać miejscowych.

No i cóż, a jednak...

I tak dalej, aż do Siedlisk:


Byli podobno i tacy, którzy tam i tirem wjechali. Miejscowa ludność wyposażona w traktory przynajmniej sobie dorabia.
NO I NIECH KTOŚ TERAZ POWIE, ŻE W AGLOMERACJI WARSZAWSKIEJ MAMY ZŁE DROGI :banana:

(Pruszków, skrzyżowanie DW 701 i 718).
 
981 - 1000 of 20889 Posts
Top