SkyscraperCity banner

24981 - 24985 of 24985 Posts

·
Registered
Joined
·
21,460 Posts
Nie będzie obowiązku jazdy w kasku dla rowerzystów. Ministerstwo Infrastruktury stawia na edukację.


Resort infrastruktury zamiast na obowiązkowe kaski dla cyklistów stawia na edukację. W statystykach nie wygląda to najlepiej. Jak podaje policja, tylko w tym roku połowa wypadków z udziałem cyklistów nastąpiła z ich winy. Jest sposób na to, by poprawić bezpieczeństwo i rowerzystów, i innych uczestników ruchu drogowego. Pomysł podsunęli posłowie.

Sypią się więc apele o wprowadzenie dla rowerzystów obowiązku jazdy w kasku.
Problem dostrzegli też posłowie. Piotr Kaleta skierował w tej sprawie interpelację do ministra infrastruktury.
Poseł zadał w niej dwa pytania:
Czy w celu poprawy bezpieczeństwa rowerzystów ministerstwo planuje zmiany legislacyjne wprowadzające nakaz noszenia kasków?
Czy prace legislacyjne zmierzają w kierunku nakazu noszenia kasku dla każdego rowerzysty, czy może będzie on dotyczył tylko wybranej grupy wiekowej (np. osób do 18. roku życia)? Właśnie nadeszła odpowiedź podpisana przez Rafała Webera, wiceministra infrastruktury. Zabrakło w niej jasnej odpowiedzi na pytania.


Wiceminister pisze w niej, że prawo o ruchu drogowym nie zawiera prawnego obowiązku używania kasków ochronnych przez kierujących rowerami. Jednak w trosce o poprawę bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym prowadzone są działania edukacyjne propagujące m.in. używanie kasków ochronnych oraz elementów odblaskowych przez rowerzystów – czytamy w odpowiedzi na interpelację. I wylicza m.in. nauczanie w szkołach. Młodzi rowerzyści mają się tam dowiedzieć o zaletach środków ochrony osobistej jak kaski, nakolanniki, nałokietniki itp.
Obowiązkowe kaski nie byłyby wyjątkiem. Taki nakaz dla wszystkich rowerzystów obowiązuje w Australii i Nowej Zelandii, w wielu innych krajach kwestią rozstrzygającą jest wiek: w Szwecji, Austrii obowiązek dotyczy dzieci.
Posłowie zapowiedzieli, że jeśli resort infrastruktury szybko nie uwzględni takiej zmiany w przygotowywanej dziś noweli prawa o ruchu drogowym, to zrobią to sami i złożą w Sejmie (być może jako projekt komisyjny).
Zapytaliśmy ekspertów, co myślą o wprowadzeniu obowiązkowych kasków dla cyklistów.
Prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, mówi, że ruch rowerowy zyskuje na popularności, zasadne więc wydaje się wprowadzenie obowiązku posiadania kasku ochronnego. Przypomina, że zgodnie z zaleceniami WHO noszenie kasku jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia urazów głowy i liczby ofiar wśród rowerzystów. Kaski redukują ryzyko urazów głowy nawet o 85 proc. – informuje dyrektor ITS.
 

·
autostradożerca
Joined
·
6,076 Posts
Ministerstwo Infrastruktury może niech najpierw przepchnie przez KPRM zmiany dotyczące pierwszeństwa pieszych, bo uwagi z konsultacji publicznych rozpatrzono 3 miesiące temu, a projektu dalej nie skierowano do uzgodnień międzyresortowych. A piesi sobie giną...
 

·
Registered
Joined
·
870 Posts

Prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego, mówi, że ruch rowerowy zyskuje na popularności, zasadne więc wydaje się wprowadzenie obowiązku posiadania kasku ochronnego.
Dzięki czemu ruch rowerowy znowu straci na popularności (jak dowodzą doświadczenia innych krajów). Ech ci eksperci...
 
24981 - 24985 of 24985 Posts
Top