SkyscraperCity banner
1 - 20 of 116 Posts

·
Pesymista i cynik.
2,241 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Akhem, jako że jest to pierwszy wątek zakładany przeze mnie, z góry proszę o przebaczenie wszelkich niedociągnięć natury formalnej etc.

Niniejszy wątek chciałbym poświęcić wzornictwu biletów komunikacji miejskiej spotykanych w Polsce ale także na świecie, zarówno aktualnych, jak i historycznych. Dodatkowo, ewentualnych dyskusji na temat plusów i minusów taryf przewozowych obowiązujących w Waszych miastach.
Tyle tytułem wstępu.

Poniżej chciałbym przedstawić wzory biletów spotykanych w kilkunastu miastach polskich. Jakość pozostawia wiele do życzenia, tyle jednak udało mi się bez zaawansowanego sprzętu wykonać.

Wywód swój zacznę od swojego miasta:

Kraków

Najstarsze z posiadanych przeze mnie biletów. W pierwszym rzędzie bilet ulgowy z okolic 2002/2003 roku. Cena 1.10 zł. Kolor ciemnozielony. W tym czasie obowiązywały bilety Normalne oraz Ulgowe. Drugi rząd przedstawia bilety po zmianie taryfy w 2003 roku. Jak widać zmieniono bilet ulgowy na dwa typy: Ulgowy ustawowy (brązowy, trzeci w drugim rzędzie) - studenci, kombatanci etc, oraz Ulgowy gminny (zielony, pierwszy w drugim rzędzie) - uczniowie, niepełnosprawni, seniorzy. Po prawej widać także wzór obowiązującego wtedy biletu normalnego, w kolorze niebieskim. Rząd trzeci zajmują bilety po kolejnej podwyżce. Jak widać, większość biletów ulgowych podrożała o 5 groszy.
Ostatni bilet trzeciego rzędu to bilet ulgowy ustawowy obowiązujący w mieści a także w strefie podmiejskiej. Bilety te dla odróżnienia od innych, miały żółte tło.
Ostatni rząd to bilety które można było kupić u kierowców. Pierwszy to ulgowy gminny, drugi ustawowy, trzeci ustawowy obowiązujący w strefie podmiejskiej. Sympatyczny autobus przedstawiony na bilecie to Scania CN94UB. Używając lupy, można odczytać numer rejestracyjny pojazdu: KVX 5584 - czyli jest to scania MPK Kraków o numerze taborowym PS144. NA lewo od wizerunku autobusu znajduje się adnotacja o opłacie manipulacyjnej związanej z zakupem biletu u kierowcy.

Około 2005 lub 2006 roku zmieniono bardzo delikatnie szatę graficzną biletów. Logo MPK w lewym górnym rogu biletu zastąpił herb Krakowa. Na stałe zadomowiły się także jaśniejsze barwy biletów. Po pewnym czasie jednak ponownie zmieniono herb w lewym górnym rogu. (Widoczna różnica pomiędzy dwoma pierwszymi rzędami zdjęcia i rzędami 3 i 4). Okazało się mianowicie, że na biletach był nieprawidłowy (sic!) herb Krakowa. Wywiązała się z tego niewielka afera. Poniżej zbliżenie obu herbów:

Po lewej herb niewłaściwy, po prawej właściwy. Różnią się one orłem znajdującym się w bramie. Po prawej znajduje się właściwy krakowski, po lewej mamy orła "państwowego"

Powyżej, pierwsze dwa bilety to aktualnie obowiązujący wzór biletów ulgowych ustawowych. Niebieskie są bilety miejskie, zielone, bilety aglomeracyjne. Na zielonym dodatkowo widać, że kupiony był u kierowcy (dopisek o opłącie manipulacyjnej 0,25zł) Na bilecie widzimy sylwetkę wawelu oraz symbol "kwadratu". Na biletach Ulgowych Gminnych kwadrat zastępuje okrąg, a na biletach normalnych żadnego symbolu nie ma.
Poniżej, cztery dłuższe bilety, to bilety dobowe, górne to ulgowe ustawowe, dolne - ulgowe gminne. Widać jak logo MPK na biletach z prawej zastąpione zostało herbem Krakowa.
Bilet poniżej to dopłata, sprzedawana na przełomie 2002/2003 umożliwiająca wykorzystanie posiadanych biletów, kupionych przed 1 stycznia 2003.

Bilety Krakowskie zabezpieczone są znakiem wodnym. Dodatkowo, bilety 24, 48, 72h posiadają hologram.
Dostępne są bilety jednorazowe, ważne po skasowaniu w jednym pojeździe (także w całym składzie tramwaju)"od pętli do pętli". bilety godzinne, umożliwiające przesiadkę. Także bilety nocne, 2 razy droższe niż ich dzienne odpowiedniki.
Dodatkowo bilety 24, 48 oraz 72h uprawniające do jazdy liniami zarówno dziennymi jak i nocnymi. Bagaż można przewozić bezpłatnie.

Kontynuując wycieczkę po moich niewielkich "zbiorach":

Wrocław

Wiedza moja na temat biletów w tym mieście jest niestety bardziej ograniczona niż w wypadku Krakowa.

W pierwszym rzędzie kolejno bilet ulgowy, normalny i ulgowy na linie pospieszne. Poniżej nowy wzór biletów, na którym Logo ZDIK zastąpiono charakterystycznym logiem Wrocławia.

Bilety zabezpieczone są znakiem wodnym oraz hologramem. Taryfa przewiduje: Bilety jednorazowe oraz bilety dzienne (ważne do północy dnia w którym zostały wykupione) Spowodowane jest to dużą wciąż ilością kasowników - "dziurkaczy" obecnych w starym taborze. niestety nie mają one możliwości wydruku godziny i daty. Można także kupić bilety 5,7,10 dni (proszę poprawić, jeśli się mylę). Bagaż przewozić można po dodatkowym skasowaniu biletu wartego 1zł. Na linie nocne oraz pospieszne należy kupić umieszczony wyżej bilet "pospieszny". Linie podmiejskie - brak danych.

Poznań

Feeria kolorów przyprawia niejednego o zawrót głowy. Bilety posiadane przeze mnie są prawdopodobnie nieaktualne. Nie mam pewności, czy nie zmieniono taryfy przewozowej.

W pierwszym rzędzie bilety normalne: 10 min za 1.30 zł, 30 min za 2.60. W kolorze zielonym, a także w kolorze błękitnym, bilet normalny 10 min z 11 biletowego bloczka.
Poniżej analogiczne bilety ulgowe. 10 min za 65gr, 30 min za 1,30, w kolorze fioletowym, a także pomarańczowe bilety z bloczka. Bilety z bloczka charakteryzują się tym, że zadrukowane są z obu stron (jeden kartonik to 2 bilety, należy wiedzieć z której strony przybija kasownik, by przypadkiem nie mieć go skasowanego z jednej strony 2 razy). Spód jedenastego biletu bloczka przedstawiony w 3 rzędzie.
Żółty bilet, to bilet tygodniowy.

Zabezpieczenia - farba iryzująca na każdym bilecie.
W poznaniu nie ma biletów jednoprzejazdowych. Wszystkie są czasowe (ponoć istnieją bilety na określoną ilość przystanków w autobusie, ale jak dotąd nikt ich nie widział). W strefie podmiejskiej obowiązuje osobna taryfa. Bilet kupowany u kierowcy - paragon fiskalny. Za przewóz bagażu należy skasować dodatkowo bilet normalny.

Warszawa

Tu niestety moja wiedza sprowadza się do 4-krotnej bytności.

Na zdjęciu, w pierwszym rzędzie najpopularniejszy bilet okresowy w warszawie, bilet dobowy, w wersji ulgi 48% (szkolna) i 50% (akademicka).
Drugi rząd bilet jednorazowy U48 z doliczoną opłatą manipulacyjną 30gr. Trzeci rząd - wszystkie typy biletu jednorazowego.
W rzędzie czwartym bilet tygodniowy U48 za 12,40zł oraz trzydniowy U50 za 6zł.

Warszawskie bilety należą do najbardziej estetycznych i najlepiej zabezpieczonych w Polsce. Drukowane są na kartonie, posiadają hologram oraz pasek magnetyczny (na spodniej stronie). Dodatkowo pokryte są mikrodrukiem.
W warszawie obowiązują bilety jednorazowe, godzinne, dobowe, 3dniowe, oraz tygodniowe (proszę uzupełnić). Bagaż przewozić można bez dodatkowych opłat.

Trójmiasto

W trójmieście nigdy nie byłem ;] wstyd się przyznawać. Nie przeszkodziło mi to jednak zdobyć kilku tamtejszych biletów

Pierwszy bilet - ulgowy Gdynia. Poniżej - ulgowy Gdańsk. Na prawo od nich - bilet SKM. Cóż. to też komunikacja miejska :)
Poniżej bloczek trzech biletów z gdańska, a pod nim prawdopodobnie starsza wersja tego bloczka.

O taryfach komunikacji miejskiej w trójmieście niestety wiem niewiele, więc proszę osoby władne to zrobić o uzupełnienie mojej wypowiedzi.
Z zabezpieczeń: bilety posiadają znak wodny.

Górnośląski Okręg Przemysłowy

Przewoźnikiem jest KZK GOP.

Na zdjęciu bilety ulgowe. pierwszy rząd: 1 miasto, drugi - dwa miasta, trzeci trzy lub więcej miast (kupiony u motorniczego).
Ostatni bilet to starsza dwustronna wersja biletu na jedno miasto. Mamy ulgę, kasujemy z jednej strony, nie mamy, kasujemy cały bilet, czyli z obu stron.

Bilety posiadają hologram i znak wodny. Drukowane są na dość szorstkim papierze.

Jaworzno

Związane blisko z GOPem, posiada jednak odrębny system komunikacji miejskiej.

Lewa kolumna to stary bilet normalny i ulgowy, pozwalający na przejazd na terenie miasta. Druga kolumna to bilety nowsze. 1.30 pozwala na przejazd między Jaworznem a Chrzanowem, Mysłowicami i Sosnowcem. 1.80 - przejazd do Katowic a 1.10 na terenie jednego miasta.
Bilety "długie" to bilet 10min na terenie Jaworzna a także dwie wersje biletu dwukrotnego kasowania (ulgowego).

·
Pesymista i cynik.
2,241 Posts
Discussion Starter · #2 ·
W drugim poście zajmę się miastami, z których mam najwyżej jeden bilet i znam je trochę mniej. Nie będę raczej się rozwodził nad zawiłościami systemów komunikacji, a jedynie pokażę wzory biletów.

Woj. Łódzkie

Rząd pierwszy: Zduńska Wola. Bilet jednorazowy z dopłatą u kierowcy oraz zwykły bilet jednorazowy.
Rząd drugi: Łask - bilet jednorazowy oraz Skierniewice - bilet jednorazowy ulgowy.
Rząd trzeci: Zgierz po lewej, łódź po prawej. Obydwa ulgowe.

Woj. Zachodniopomorskie

Tu trochę więcej:
Pierwsze dwa rzędy: Bilety ze Szczecinka (Nie Szczecina, a Szczecinka). W pierwszym rzędzie kupowane u kierowcy, w drugim be dopłat. Po prawej ulgowe, po lewej normalne.
W trzecim rzędzie Koszalin, Świnoujście, Szczecin.
W rzędzie czwartym - Międzyzdroje oraz komunikacja podmiejska w Szczecinie.

Woj. Śląskie

W pierwszym rzędzie Bielsko-Biała. Bilet ulgowy, i ulgowy podmiejski (tu nie jestem pewien, proszę lepiej zorientowanych o poprawienie)
Drugi rząd Żywiec - podobnie jak w Bielsku, Ulgowy i ulgowy podmiejski.
W trzecim rzędzie bilet ulgowy z Częstochowy.

Woj. Małopolskie

W pierwszym rzędzie bilety z Tarnowa (na zdjęciach na bilecie zabytki). Pierwszy ulgowy ustawowy, drugi ulgowy lokalny (uczniowski).
Drugi rząd - Nowy targ (specyficzna taryfa biletowa. sprzedawany jest tylko jeden rodzaj biletów - dwukrotnego kasowania. Jeśli ktoś ma ulgę, kasuje z jednej strony, jeśli nie, z obu) oraz Nowy Sącz (Bilet Ulgowy).
W trzecim rzędzie bilet ulgowy z Olkusza oraz bilet ulgowy (bodajże 10 minut) z Chrzanowa.

Woj. Świętokrzyskie

Po lewej bilety z Ostrowca Świętokrzyskiego. A- bilet normalny, B- bilet ulgowy. Z prawej karnet ulgowy z Kielc. Na każdym kwadraciku inny obrazek ;)

Pozostałe województwa

Tu trochę biletów z pozostałych województw.
1. Piła. Woj. Wielkopolskie
2. Ostróda. Woj. Warmińsko Mazurskie
3. Włocławek (karnet). Woj. Kujawsko-Pomorskie
4. Wałbrzych. Woj Dolnośląskie
5. Lublin (bilet promocyjny ?). Woj. Lubelskie.

Zagraniczne

Pierwszy rząd - Budapeszt. Węgry.
Drugi rząd - Paryż. Francja
Trzeci rząd - Lwów. Ukraina (bilety drukowane na papierze przypominającym konsystencją bibułę)

Dziękuję bardzo za przeczytanie i obejrzenie zdjęć. zapraszam do komentowania, wytykania błędów i wyjaśniania nieścisłości.

·
Poor Leno
7,333 Posts
Granite, był gdzieś taki wątek, chyba nawet o identycznej nazwie.

BTW: W W-wie 2 czerwca bilety się zmieniły - są ok 20% droższe.

Też kiedyś zbierałem bilety z innych miast. Miałem niestety ich tyle, że musiałem wywalić, bo na pamiątkę trzymałem w portfelu ;) :)

·
Registered
631 Posts
kiedyś zbierałem bilety autobusowe ^^ jak znajde chwile czasu to porobię zdjęcia tym najciekawszym^^

jak na razie jedno foto mojej gromadki

pzdro:cheers:

·
Registered
26 Posts
kiedyś zbierałem bilety autobusowe ^^ jak znajde chwile czasu to porobię zdjęcia tym najciekawszym^^

WOW ! Wachu1511 skad masz tyle biletów ?! ja przez 3 miesiące jeżdżenia uzbierałem raptem taki jeden pliczek :) dobre na rozpałke :lol:

·
Registered
456 Posts
Jakby ktoś chciał do kolekcji warszawskie albo trójmiejskie bilety, to walić na PM, zalega mi tego trochę a nie wywalam użytych do kosza tylko trzymam w portfelu :p

·
S919 (Opava) - Gliwice
2,702 Posts
Rybnik

imienna ze zdjęciem (personalizowana) – zawierająca imię i nazwisko – do wyłącznego wykorzystania przez jej właściciela. Ten rodzaj karty wymagany jest głównie przy biletach okresowych (30 i 15-dniowych), ale także można ją doładować biletami jednorazowymi.

na okaziciela – nie zawiera zdjęcia ani innych danych przypisujących ją do konkretnej osoby, dlatego może z niej korzystać każdy. Ten rodzaj karty wykorzystywany jest przy biletach jednorazowych.

chipowa – zawierająca imię, nazwisko i zdjęcie, do wyłącznego wykorzystania przez jej właściciela.
Ten rodzaj karty umożliwia korzystanie z wszystkich usług oferowanych w ramach projektu e-karty oraz jest wymagany w przypadku korzystania z podpisu elektronicznego.

więcej: http://www.ekarta.rybnik.eu/index.php

·
Registered
3,916 Posts
Ja mam za to taki "zestaw wspomnień" z moich podróży (odbywanych przeważnie autostopem) z roku 2000:

Wkrótce więcej biletów ;)

·
Taki nasz eksperyment
..
2,779 Posts
oraz komunikacja podmiejska w Szczecinie.
Bardzo stary,bo nie mamy żadnej specjalnej komunikacji podmiejskiej,na autobusy do Polic i Przecławia/Kołbaskowa kasuje się bilety takie jak na innych liniach,a PKP i PKS rządzą się własnymi prawami ;)

·
Banned
3,016 Posts

Poznaje :banana:
Wszystkie sa z MPK Gniezno :nuts:
Czy to byla jakas partia nowych bloczkow na przemial po zmianie taryfy czy tez sprzedajesz bilety???

1 - 20 of 116 Posts