SkyscraperCity banner

1 - 20 of 144 Posts

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #1
Będziemy tutaj umieszczać drewniane obiekty sakralne, niezależnie od pełnionej obecnie funkcji czy wieku. Aby wszystko było czytelne pogrubioną czcionką zaznaczamy miejscowość, w której stoi nasz obiekt, powiat, województwo, datę powstania (wiek) a poniżej opis.

Na pierwszy ogień ;) idzie...

Ociąż, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Jest to obiekt drewniany, o konstrukcji zrębowej, kryty gontem. Wybudowany w latach 1785-1786, rozbudowany (przedłużony) w 1927 roku. Pomimo moich próśb nie pozwolono mi wykonać fotografii wnętrza świątyni, a jest co pokazać! W środku znajduje się polichromia autorstwa Wiktora Gosienieckiego, wykonana w 1929 roku, ołtarz główny z końca XVIII wieku, rokokowy w wystroju, z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z 1637 roku oraz postaciami fundatorów. Przy kościele stoi wolna drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, kryta gontem, pochodząca z 1948 roku.Po remoncie...

Ołobok, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVI wiek (?)

Drewniany kościół parafialny z późnorenesansowym ołtarzem głównym z około 1600 roku, oraz bocznymi ołtarzami: późnorenesansowym z pierwszej połowy XVII wieku i barokowym z XVIII wieku.

Górzno, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół św. Mateusza Apostoła. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Pochodzi z 1755 roku, posiada kwadratową wieżą i wieloboczne prezbiterium. Wyposażenie wnętrza z II połowy XVIII wieku, ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pocieszenia z około połowy XVIII wieku i rzeźbami z połowy XVII wieku.Zapraszam do umieszczania kolejnych świątyń!
 

·
Szczecin Freak
Joined
·
509 Posts
Cudeńka... :eek:kay:

Zapowiada się bardzo ciekawy temat! :cheers:
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #5
Piątek Wielki, powiat kaliski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Drewniany kościół pw. św. Marcina Biskupa zbudowany w 1740 r. na miejscu istniejącej tu wcześniej światyni. Wewnątrz znajdują się, ołtarz główny barokowy z drugiej poł. XVII w. i dwa boczne, późnobarokowe, z drugiej poł. XVIII wieku.

Zbiersk, powiat kaliski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Drewniano-murowany kościół pw. św. Urszuli (pierwsze wzmianki o parafii i świątyni sięgają XV w.). Drewniana nawa pochodzi z 1759 r., natomiast murowane prezbiterium z 1879 r. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica z XIX w. Wewnątrz znajdują się figura Madonny z Dzieciątkiem z XVII w., rokokowy ołtarz główny, kamienna chrzcielnica i ambona z połowy XVIII w. i kropielnica z piaskowca z 1843 r. 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,608 Posts
No to do dizeła: najsamprzód jeden z najstarszych na Lubleszczyźnie. Lubelszczyzna należy do śrendio zadrewnionych regionów, drewniane świątynie występują pewnymi regionami: najmniej jest na wyżynie, najwięcej na Roztocuz i Podlasiu. Nie są teższczególnie stare - lubelskie jako teren bardzo wystawiony na rozmaite nad\pady tatarskie, moskiewskie i inne, a na dodatek poważnie zniszczony podczas I wojny, nie zachowqląo zbyt starych drewnianych kosciołów. Najstarszym był do niedawna kościół w Księżomierzy kolo Kraśnika, który pierwotnie stał w Chodlu. Istniał tam już przed 1541 rokiem, kiedy to rozpoczęto budowę istniejącego do dizś monumentalnego koscioła murowanego. W XVIII wieku sprzedano go do Księżomierzy, gdzie spłonął kilka lat temu...
Po tej stracie najstarszym kościolem katolickim w Lubelskiem jest dawny kosciół cmentarny wystawiony na przedmieściach Tarnogrodu ok. 1600 roku, pw. św. Rocha. Wezwanie wskazuje na morowy charakter cmentarza - św. Roch to patron chroniący od rozmaitych przykrych, śmiertelnych chorób zakaźnych, krócej mówiąc zajmuje się zarazami. Ok. 1624 roku był powiększany, od tamytego czasu nie przechodzil, poza remontami poważniejszych zmian.

Tarnogród, pow. biłgorajski, gm Tarnogród, kosciół filialny św. Rocha, ok. 1600:

Orientowany. Zrębowy. Jednonawowy z nieco węższym prezbiteirum zamkniętym trójbocznie i otwartym przedsionkiem przed nawą. Do wnętrz anie wszedłam, było zmaknięte, a bylem w Tarnogrodzie tylko przejadem, nie miałem czasu na staranie się o dostęp do środka.

Warto jeszcze dodać, ze w Tarnogrodize znajduje sie również znakomity murowany kosciół późnobarokowy, projektowany przez Bernarda Meretyna, a w nim pierwotny oltarz z kolegiaty zamojskiej z obrazami Tintoretta.

Gwoli sprawiedliwosci należy dodać, ze tarnogrodzki kosciół sw. Rocha nie jest najstarszym drewnianym obiektem architektornicznym na Lubelszczyźnie. Starsza od niego jest cerkiew w Korczminie (w ogóle jedna z najstarszych istniejących cerkwi drewnianych na świecie) wzniesiona w 1564 roku. Jeszcze starszym obiektem jest drewniana empora w lubelskiej kaplicy zamkowej, kosciele Św. Trójcy, wykonana podczas przebudowy i ozdabiania koscioła za rpanowania Jagiełły.
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
Droszew, powiat ostrowski, Wielkopolska, XVIII wiek.

Kościół został wybudowany w latach 1783-1787. Był dwa razy przebudowywany- w końcu XIX wieku oraz w roku 1951. Jest to obiekt drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami, z dachem dwuspadowym, krytym gontem. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku, na wyposażeniu dwa portrety trumienne na blasze (Jan Droszewski oraz, przypuszczalnie, jego syn) z drugiej połowy XVII wieku Ołtarz główny z barokowymi rzeźbami. Przy kościele znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica z 1847 roku. Przy cmentarzu parafialnym stoi krzyż z rzeźbami Pawła Brylińskiego z 1865 roku, który też warto jest pokazać.Wspomniany wcześniej krzyż Pawła Brylińskiego...... i zbliżenie na figurkę.Paweł Bryliński urodził się w leżącym na pograniczu Małopolski, Śląska i Wielkopolski Wieruszowie w rodzinie rzemieślniczej. Jako rzeźbiarz, był najprawdopodobniej samoukiem, chociaż istnieje prawdopodobieństwo, że rozwijał swój talent pod okiem wuja, wieruszowskiego snycerza. Wiódł życie wędrownego rzeźbiarza. Z nastaniem wiosny opuszczał dom z wózkiem wypełnionym narzędziami. Podczas wykonywania pracy mieszkał najczęściej u fundatora krzyża lub słupa. Jako materiału używał głównie grubych belek dębowych, rzadziej sosnowych, dostarczanych również przez fundatora. Pionowe drzewce wielometrowego słupa lub krzyża zdobił rzeźbami. Najczęściej figury były rzeźbione oddzielnie i przytwierdzane dużymi gwoździami do belki. Rzadziej rzeźbiarz wycinał rzeźby bezpośrednio w drzewcu krzyża. Wyjątkowym zjawiskiem są powszechne w trójkącie pomiędzy miastami Krotoszyn, Kalisz, Ostrzeszów wysokie, przekraczające nawet dziesięć metrów, krzyże i słupy przydrożne zdobione kilkoma, a nieraz kilkunastoma płaskorzeźbami lub rzeźbami.
By Wikipedia
 

·
Registered
Joined
·
1,200 Posts
Piękne kościółki.
Żeby nie było że się nie udzielam. Kościół św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich (dzisiaj dzielnica Bielska-Białej). Zbudowany w latach 1690-92, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami. Niestety nigdy nie udało mi się dostać do środka, a warto bo wewnątrz są polichromie z 1723 w. autorstwa bielskiego malarza Jerzego Mentila, poza tym kopia późnogotyckiego tryptyku z końca 1470 (tzw. Tryptyk z Mikuszowic, oryginał w Muz. Nar. w Krakowie).


Warto jeszcze dodać, ze w Tarnogrodize znajduje sie również znakomity murowany kosciół późnobarokowy, projektowany przez Bernarda Meretyna, a w nim pierwotny oltarz z kolegiaty zamojskiej z obrazami Tintoretta.
:eek: Hubercie, jakie jest źródło tej informacji?
 

·
Registered
Joined
·
2,566 Posts
Wroclaw ~ XV/XVI w.

Kościół Św. Jana Nepomucena powstał w XVI w. w Starym Koźlu. W ramach ochrony zabytków został z inicjatywy Theo Effenberga przeniesiony w 1913 r. na obecne miejsce w Parku Szczytnickim. Był wówczas elementem Wystawy Sztuki Cmentarnej w ramach Wystawy Stulecia. Przeniesienie obiektu do Wrocławia stało się możliwe dzięki właścicielowi sanatorium przeciwgrużliczego z Görbersdorfu - Adolfowi Weickertowi, który całą operację dotował
Tu znajdziecie wiecej informacji o nim:
http://wroclaw.hydral.com.pl/228,artykul.html

 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,608 Posts
:eek: Hubercie, jakie jest źródło tej informacji?
Ooo! To znany fakt. Sam ołtarz był wykonany przez Fabiana Moellera, snycerza pracującego w Krakowie, a obrazy zamówił zdaje sie jeszcze Jan Zamoyski. Spory są tylko o to, czy to na pewno mistrz malował osobiście, czy lub w jakim stopniu ;) wyręczył sie uczniami - w każdym razie nie ma wątpliwosci co do pochodzenia obrazów z warsztatu Tintoretta. Kilka lat temu zostały skradzione, ale szczęśliwie je odzyskano - sprawa byla wtedy szeroko komentowana w mediach.
Jakbyś chciał poczytac o Zamosciu i kręgu artystycznym Jana Zamoyskiego, to warte polecenia są prace głównego znawcy tej problematyki, prof. Jerzego Kowalczyka.
 

·
Registered
Joined
·
2,566 Posts
ZDolny Slask / Powiat Jeleniogórski / Karpacz / przel. XII i XIIIw.
Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa.
W XIX w. kościółek Wang okazał się za mały i wymagał kosztownej naprawy. Postanowiono go sprzedać. Pieniądze były potrzebne do spłaty pożyczki zaciągniętej na budowę nowej świątyni. Dzięki staraniom zamieszkałego w Dreźnie norweskiego malarza, prof. Jana Krystiana Dahla, ten cenny zabytek architektury Wikingów został zakupiony za 427 marek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Po sporządzeniu dokumentacji przez królewskiego architekta, obiekt rozebrano na części i w 1841 r. przewieziono w skrzyniach statkiem do Szczecina, a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie.

Król zrezygnował jednak z postawienia kościoła na Wyspie Pawiej koło Berlina i zaczął szukać miejsca, w którym świątynia mogłaby służyć nabożeństwom. Dzięki zabiegom hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca, wiosną 1842 roku, postanowiono przenieść kościółek w Karkonosze, aby mógł służyć ewangelikom, mieszkającym w Karpaczu i okolicach.

Miejsce pod budowę podarował hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z Cieplic. Jest to zbocze Czarnej Góry (885m n.p.m.), znajdujące się w połowie drogi z dolnego Karpacza na Śnieżkę.

2 sierpnia 1842 r. król Fryderyk Wilhelm IV osobiście dokonał położenia kamienia węgielnego, a dwa lata później, 28 lipca 1844 r., nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie kościoła przy udziale króla i jego małżonki, księcia holenderskiego Fryderyka i wielu innych znanych osobistości.

Kościół Wang został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego i stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Świątynia wykonana jest z sosny norweskiej, która, nasycona żywicą, wykazuje niezwykłą trwałość.

 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,608 Posts
Strasznie duze zdjęcia, @fredruś :D
Bardzo dobrze, z ewstawiłeś Vang, bo to najstarszy drewniany kościół w Polsce, choć nie polski z zasady :D I jedyny a terenie Polski romański kościół drewniany.
Warto pryz okazji wspomnieć, ze podczas montowania "lekko" go rozszerzono i upiększono. Jego obency kształt znacząco odbiega od oryginału, choc elementów oryginalnych w nim sporo.
 

·
Registered
Joined
·
2,566 Posts
Jeszcze kilka zdjec kosciola Wang
Widok cmentarza ewangelickiego. Na tym cmentarzu został pochowany Henryk Tomaszewski - twórca wrocławskiej Pantomimy.

Zdjecia wnetrza pochodzace ze strony poswieconej temu kosciolowi:
http://www.sponsor.com.pl/wang/default.htm


 

·
Registered
Joined
·
2,566 Posts
=hubertkm;10647974]Strasznie duze zdjęcia, @fredruś :D
Za szybko mi sie wyslaly :)
Bardzo dobrze, z ewstawiłeś Vang, bo to najstarszy drewniany kościół w Polsce, choć nie polski z zasady :D I jedyny na terenie Polski romański kościół drewniany.
Tak wlasnie pomyslalem, ze w tym watku nie moze przeciez zabraknac naj...,naj...,naj...drewnianego kosciola w Polsce
Warto pryz okazji wspomnieć, ze podczas montowania "lekko" go rozszerzono i upiększono. Jego obency kształt znacząco odbiega od oryginału, choc elementów oryginalnych w nim sporo.
Ponoc zostal on zbudowany bez uzycia ani jednego gwozdzia.
 

·
przestrzeń-ludzie-miasto
Joined
·
33,337 Posts
Kościół św. Bartłomieja - Kraków-Mogiła (Nowa Huta)
Kościół św. Bartłomieja - jest maleńkim drewnianym kościółkiem, położonym w Nowej Hucie - Mogile, niemalże naprzeciwko klasztoru cystersów i ich potężnej świątyni. Budowla pochodzi z połowy XV stulecia i choć od tego czasu niejednokrotnie ją przebudowywano, do dziś jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury drewnianej na obszarze naszego państwa. Charakterystyczną cechą świątyni św. Bartłomieja jest - w przeciwieństwie do innych drewnianych gotyckich kościołów - wybudowanie jej na planie krzyża o trzech nawach, które powstały w wyniku rozdzielenia jego wnętrza ostrołukowymi arkadami. Dzięki temu jest to najstarszy zachowany kościół drewniany o trzech nawach w układzie halowym. Budowniczym tej wspaniałej świątyni był Maciej Mączka - krakowski snycerz, którego sygnatura widnieje na bogato zdobionym dekoracją roślinną ostrołukowym, gotyckim portalu z 1466 roku. Na dekorację kościoła składają się rokokowe malowidła świętych i dygnitarzy kościelnych, którzy związani byli z tutejszym klasztorem w Mogile, a także iluzjonistyczny ołtarz główny namalowany na ścianie. Obok kościoła, znajduje się wykonana z drewna brama, która stanowi jednocześnie dzwonnicę z 1752 roku. Charakteryzuje się zwieńczeniem o kształcie kopuły z gontowym dachem.
http://www.krakow4u.pl

 
1 - 20 of 144 Posts
Top