SkyscraperCity banner

1 - 20 of 79 Posts

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Otwieram nowy wątek dotyczący dworców i stacji kolejowych. Jest to o tyle ciekawe, że wiele linii powstawało w określonym czasie i określonej stylistyce dworców.

Ciekawą rzeczą byłoby posegregowanie według stylów jakie w budynkach dworcowych istnieją.

Na początek styl narodowy w budynkach. Nawiązujący do polskiego baroku, renesansu i stylu dworkowego.
Prosiłbym o pełną kompilację zdjęć z danej stylistyki przed wzięciem kolejnego na "warsztat".

Radziwiłłów Mazowiecki

http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=stacje&id=2946&okno=galeria

Żyrardów

1922r
według projektu arch. Romualda Millera

Pruszków


http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=stacje&id=853&okno=galeria


Grodzisk MazowieckiŁęczyca

OzorkówKołoModlin

Wygląda jak sarmacki dwór.

Tak ma wyglądać po remoncie. A już miał iść do wyburzenia.
 

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Dworzec w Łukowie. Pierwotnie z 1866 roku. Obecny jest dużo pózniejszy. Neoklasycystyczny. Bryła wskazuje na wariacje stylistyki narodowej. 

·
Moderator
Joined
·
10,242 Posts
Pod styl narodowy można by chyba załączyć przedwojenny dworzec Gdynia Głowna. Ponoć określa się go jako "w stylu zakopiańskim". Ale folkloryzm też jest środkiem wyrażania narodowości (a nie tylko tradycja szlachecka). Zwłaszcza jak się go zaszczepia 600 km od miejsca genetycznego pochodzenia.


9 kwietnia 1923 r. w obecności prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod zupełnie nowy dworzec, usytuowany po drugiej stronie torów. 18 maja 1926 r., po trwającej trzy lata budowie nowy dworzec został oddany do użytku.

1 stycznia 1926 r. stacja gdyńska otrzymała status stacji II klasy. 26 czerwca 1926 r. (a według innych źródeł - 18 maja 1926 r.) nowy dworzec został oddany do użytku. Stylem łączął cechy architektury dworów polskich z elementami architektury regionalnej. Projekt całego kompleksu budynków dworcowych wykonał naczelnik wydziału architektonicznego Warszawskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych - inż. Romuald Miller. Spośród złożonych prac konkursowych projekt Millera nawiązywał nie tylko stylem budowli do polskiej tradycji, co było jednym z wymogów uczestnictwa w konkursie, ale również odwoływał się do ówczesnych tendencji architektury historyzmu narodowego. Symetryczne założenie budowli podkreślane było bocznymi skrzydłami w formie alkierzy oraz centralnie położonym charakterystycznym frontem z zegarem nad głównym wejściem. Budynek przykryty był wielospadowym, wysokim dachem o dużym nachyleniu. Funkcjonalnie budynek podzielony był na część letnią i część zimową, ze względu na wzmożony w okresie urlopowym ruch pasażerski. Dodatkowo dla ruchu letniego wybudowano otwartą hale z kasami biletowymi. Z niej odkrytą kolumnadą można było przejść bezpośrednio na perony z ominięciem głównej części dworca. Wybudowano także tunel podziemny prowadzący na perony.

Budowla o dużym indywidualizmie architektonicznym, niemniej funkcjonalna i nowoczesna jak na te lata, obliczona została na potrzeby miasta 50-tysięcznego z uwzględnieniem wzmożonego ruchu letniego.
 

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #5 · (Edited)
@Asinusie

Dobrze, że go wkleiłeś. To ciekawy acz kontrowersyjny dla modernistycznej Gdyni projekt dworca w stylu narodowym.

Gdynia
Jak widać większość projektów ma charakterystyczny motyw alkierzy
 

·
Registered
Joined
·
149 Posts
Pod styl narodowy można by chyba załączyć przedwojenny dworzec Gdynia Głowna. Ponoć określa się go jako "w stylu zakopiańskim". Ale folkloryzm też jest środkiem wyrażania narodowości (a nie tylko tradycja szlachecka). Zwłaszcza jak się go zaszczepia 600 km od miejsca genetycznego pochodzenia.
Pierwsze słyszę, żeby ktoś go określał stylem zakopiańskim. Skąd taka ocena? Co tu niby jest zakopiańskiego?

btw, świetny wątek
 

·
Registered cat
Joined
·
10,252 Posts
W Koninie było ponoć bliźniaczy do tego kolskiego. Ale nie przetrwał do dzisiaj:( Chętnie się dowiem od FPWowiczów koninian, czy informacja ta jest zgodna z rzeczywistością.
 

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #12 · (Edited)
Bez wątpienia dworzec pierwotny w Gdyni nawiązywał do architektury ludowej Małopolski, czy też pasa w dół od Łodzi. Czyli południe. Rozbudowana bryła z alkierzami i dwiema pseudo kaplicami. Jedna w stylu bliskim murowanym kaplicom Podhala i jedna z dachem z wysoką sygnaturką w stylu góralskim.

Trzeba chyba odróżniać architekturę zakopiańską powstała na bazie Witkiewicza i Szyszko-Bohusza, od ogólnych bardziej skromnych budynków z Podhala, Gorców, i całych Beskidów.

Nie wiem z czego był dach, ale jeśli gontem kryty, to już całkiem cepeliada. Ogólnie motywy góralskie posiada. Natomiast środek jest nawet ekspresjonistyczny. Motyw kolumienek i attyki też jest.

Co do Jasła, to nie jest to styl narodowy w architekturze kolejowej. Jest to styl spotykany w byłym zaborze austriackim i jeśli ktoś by sie orientował w oficjalnej nazwie tego wzorca to bardzo proszę o definicję, ponieważ architektury kolejowej i jej odmian i stylów jest tyle, że łatwo się pogubić i fajnie było by uporządkować na bazie tego wątku ten pomijany aspekt polskiego krajobrazu. Wedle moich ocen dworzec w Jaśle odpowiada wzorcom ze szwajcarskiego stylu ludowego.

Pionki są w stylu nawiązującym do polskiego baroku, tzn do cech spotykanych w prowincjonalnych barokowych inwestycjach.

Teraz podobny klejnocik z Wikołaza w Lubelskim:

Choć ten to się i nawet o francuskie motywy uprosił.
 

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #13 ·
W Koninie było ponoć bliźniaczy do tego kolskiego
Rzeczywiście na to wygląda. Pisze Konin.


Ciekawy jest też dworzec w Lublinie.
Pierwotnie mniejszy obiekt następnie rozbudowany do formy bardziej okazałej.


Ogólnie pompatyczny.
 

·
Moderator
Joined
·
10,242 Posts
Heh, monumentalna kwintesencja architektonicznej polskości, dopełnieniem wszystkiego jest orzełek na szczycie.
 

·
Registered
Joined
·
6,022 Posts
Niewielki dworzec w Osowcu.Jeszcze kilka zdjęć, może nie z tej Polski dzisiejszej, ale tej międzywojennej z terenów dzisiejszej Białorusi.

Wołkowysk - dworzec kolejowy w okresie międzywojennym, nie dotrwał do obecnych czasów. źródło:http://www.railwayz.info/photolines/showphoto.php?ph_id=2840Słonim - dworzec wybudowany w 1922 r.Na koniec dworzec kolejowy w Porzeczu k. Grodna, pierwotnie powstał w 1862 r. w czasie budowy kolei warszawsko - petersburskiej, obecnych kształtów nabrał w okresie międzywojennym, kiedy te tereny należały do II RP.
^^
Jak te zdjęcia nie będą pasowały do wątku, zawsze mogę je usunąć!:)

Stronka z dworcami z Białorusi, jeszcze kilka pasujących do wątku można znaleźć.
http://globus.tut.by/type_tn_vokzaly.htm

Budynek stacji kolejki wąskotorowej w Nowogródku na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 

·
Banned
Joined
·
3,427 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Pasują, pasują!

I to bardzo! Nie znam wschodnich, dawnych kresowych dworców, więc witam zorientowanego w temacie tamtych stron.

Jeszcze co do dworca w Gdyni. Te alkierze mają dachy polskie typu krakowskiego spotykane w Małoposce:
Olkusz (nie dworzec a dach), jakiś były zbór chyba.


I dawna łaznia? Obecnie Muzeum Wyspiańskiego.Ale to w omówieniu dachów;)
Taka dygresja.

Dworzec z Porzecza koło Grodna też posiada taki rodzaj dachu.
 

·
46 & 2
Joined
·
9,573 Posts
1 - 20 of 79 Posts
Top