SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7437 Posts

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Gazeta Olsztyńska

Zamykanie dworców kolejowych w nocy jest już przesądzone. Nieznany jest tylko termin - najbardziej realny to styczeń przyszłego roku. PKP zamyka nocą dworce w całym kraju.

Jak wyjaśnia Jacek Prześluga, dyrektor działu marketingu PKP SA w Warszawie, zdecydowała przede wszystkim troska o bezpieczeństwo pasażerów.

"Nocą na dworcach dochodzi do wielu rozbojów i napadów. Od dawna próbujemy z tym walczyć, ale bezskutecznie" - mówi.

Jak pisze dziennik, kolejny problem, który kolej chce załatwić zamknięciem dworcowych poczekalni, to obecność koczujących bezdomnych. "Może zabrzmi to brutalnie, ale nie po to wydajemy pieniądze na utrzymanie dworców, żeby bezdomni robili sobie z nich przechowalnie" - uważa dyrektor Prześluga, jako przykład podając Poznań. "Dopiero zamknięcie na noc kilku dworcowych poczekalni zlikwidowało ten problem. Nie ma też rozbojów i handlu narkotykami" - mówi.

"Ważne są również oszczędności - na zamknięciu nocą dworców i kas, PKP może znacznie podratować swój budżet. Do zamknięcia dworca głównego i zachodniego przymierza się już olsztyńska PKP oraz największe miasta w regionie. Kolej zamierzała wykorzystać w tym celu zmianę rozkładu jazdy 12 grudnia".

"Tak ustaliliśmy rozkład, aby żaden pociąg nie przejeżdżał między godziną 23 a czwartą rano przez główne stacje w regionie" - informuje Kazimierz Kamiński, wicedyrektor Zakładu Przewozów Regionalnych PKP w Olsztynie.

Zamknięcia poczekalni na da się jednak zgrać z wejściem nowego rozkładu. Wszystko zależy od terminu wypowiedzenia umowy Zakładowi Nieruchomości, administrującemu dworcami. Jak wylicza Kamiński, najwcześniej kolej jest w stanie dopiąć formalności do końca grudnia. A najpóźniej - w połowie stycznia przyszłego roku.

Przedłużenie terminu zamknięcia dworców w Olsztynie pozwoli lepiej przygotować się miejskim służbom do akcji pomocy bezdomnym. Jak szacuje MOPS, zimą ze schronienia na poczekalniach w Olsztynie korzysta kilkadziesiąt osób.

:applause:
 

·
Fook eet!
Joined
·
3,879 Posts
rafael said:
"Ważne są również oszczędności - na zamknięciu nocą dworców i kas, PKP może znacznie podratować swój budżet.
Alez to proste! Unieruchomienie wszystkiego unieruchomi takze inflacje!-jak to kiedys zauwazyl Szymon Kobylinski :D
Mysle, ze to krok we wlasciwym kierunku - likwidacja pociagow i sprzedaz torow na zlom moze rowniez podratowac budzet PKP. Licze na to.
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,924 Posts
bb78 said:
sprzedaz torow na zlom
To nie jest dobry pomysl. Lepiej je oddac takim, co beda potrafili nimi rzadzic i jeszcze na tym zarobia. Ale w tym kraju to pewnie dostaliby je ci najblizej zlobu.
 

·
Moderator
Joined
·
1,340 Posts
^ w tym kraju ci ktorzy beda potrafili nimi rzadzic zostana zaraz opodatkowani coby wspomoc tych co nie potrafili.

pzdr
 

·
Registered
Joined
·
2,356 Posts
Szukałem na forum ale nie znalazłem.
Myślę, że fajny temat.
Wklejajcie po dwa trzy zdjęcia dworców kolejowych.
Część z nich może wkrótce doczeka się restauracji, inne zostaną wyburzone.
Architektura budynków kolejowych jest czasem bardzo ciekawa :)
 

·
in omnia paratus
Joined
·
3,924 Posts
Chyba Wroclaw rzadzi. Malo jest w Polsce takich dworcow jak Glowny. I to w trzech aspektach: hali peronowej, holu i pomieszczen dodatkowych (tych zaraz za elewacja frontowa). Nie posiadam przyzwoitych zdjec.
 

·
...
Joined
·
2,120 Posts
Juz kiedys byl podobny watek, ale chyba zostal usuniety po @Janowych porzadkach. Dworzec w Gdansku z 1901r:Jako ciekawostke podam, ze dworzec byl budowany na wzor parowozu z wagonikami. Wieza to komin, hala dworca to budka maszynisty...

Natomiast sama wieza to bardzo dobrze widoczne nawiazanie do wiezy ratusza Glownego Miasta.
 

·
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:
Joined
·
5,294 Posts
jak dla mnie to gdański dworzec Rules!! głównie za tą wierzę zegarową oraz ten szklany łuk w wejściu - po prostu rewelka...
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,535 Posts
/\ gdyby dali mu normalne szkło a nie lustra to był by o niebo lepszy

a Gdański... brak słów :cheers:
 
1 - 20 of 7437 Posts
Top