SkyscraperCity banner

7261 - 7280 of 7311 Posts

·
Tribunus Plebis
478 Posts
Przestańmy wydawać miliardy na lotniska-widma i przekopy dla kajaków, to się znajdą pieniądze, żeby przywrócić do ruchu pasażerskiego wszytkie zamknięte linie kolejowe w kraju. W obecnej sytuacji cieszy każdy zabytkowy dworzec uratowany przed zniszczeniem.

·
Registered
8,125 Posts
Informacja z BZP:

Ogłoszenie nr 510200053-N-2020 z dnia 13-10-2020 r.
Gmina Miejska Lidzbark Warmiński: Rewitalizacja budynków byłego dworca kolejowego oraz budowa poczekalni w ramach Projektu: „Rewitalizacja dawnego dworca kolejowego w Lidzbarku Warmińskim”
NAZWA WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „DOMEX” Jan Fydrych, Lidzbark Warmiński
Cena wybranej oferty/wartość umowy 3891809.88 PLN
www.uzp.gov.pl

źródło - Dworzec PKP w Lidzbarku Warmińskim. » NASZ LIDZBARK

·
Registered
8,125 Posts
Informacja z BZP:

Ogłoszenie nr 510199354-N-2020 z dnia 13-10-2020 r.
Miasto Sulejówek: „Remont dworca kolejowego” w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Polska Szkoła Ekologii – Utworzenie Interdyscyplinarnego Centrum Odpowiedzialnej Edukacji Ekologicznej”
NAZWA WYKONAWCY, KTÓREMU UDZIELONO ZAMÓWIENIA
INTER-PROFIL Sp. z o.o., Warszawa
Cena wybranej oferty/wartość umowy 2400000.00 PLN
www.uzp.gov.pl

·
Moderator
74,290 Posts
Koluszki: Jest decyzja. Dworzec do wyburzenia

·
Registered
5,951 Posts
Koluszki: Jest decyzja. Dworzec do wyburzenia
ja nie rozumiem tego szaleństwa wyburzania...przecież to na oko zupełnie spoko budynek

·
Registered
4,781 Posts
🔼🔼
To nie szaleństwo, a prawdopodobnie pójście po rozum do głowy ponieważ budynek dworca był dysfunkcyjny ze względu na swoje położenie, przewymiarowany, a co za tym idzie drogi w utrzymaniu. Ponadto, między wierszami można wyczytać, że nie znaleziono chętnego na jego wynajem/zakup. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, można założyć, że globalnie bardziej się opłaca postawić nowy budynek dworca, o gabarytach odpowiednich do potrzeb i w odpowiednim miejscu oraz wyburzyć stary dworzec, niż go remontować.
Z cały szacunkiem dla Koluszek, ale na 12 tyś. mieszkańców taki dworzec jak obecny to niemal Bizancjum 👉 Mapy Google
Prawdopodobnie zostanie zbudowany dworzec modułowy, który powinien wystarczyć, a jeżeli jednak coś indywidualnego, to i tak będzie mniejszy, bardziej funkcjonalny, energooszczędny oraz tani w utrzymaniu.

·
Registered
1,043 Posts

·
Registered
524 Posts
Szkoda, w sumie jeszcze nie tak dawno tory biegły stąd w trzech kierunkach, a przed wojną - w pięciu...
Wynik braku poważnego dostosowania sieci Prus Wschodnich do nowych realiów, że to Olsztyn a nie Królewiec jest centralnym miejscem siatki połączeń. Przez cały PRL nie potrafili wybudować 20-30 km z Dobrego Miasta do Lidzbarka. Jestem pewien, że wtedy do dzisiaj by śmigały regio Olsztyn - Dobre Miasto - Lidzbark - Bartoszyce. Chyba radni sejmiku z PiS-u zgłosili taki wariant do programu Kolej+. Ale wątpię, by było to na poważnie brane pod uwagę :(

Ale kij z Dobre Miasto - Lidzbark.
Wariantem budżetowym, którego też nie zrobiono przez 50 lat, to łącznica Wipsowo - Zerbuń, zawsze to te 10-15 min do przodu, bo w Czerwonce konieczna była zmiana czoła. Fragment ten to pewnie mniej, niż wybudowana w latach '60 bocznica bezkolizyjna do OZOS-u.

·
Registered
5,951 Posts
🔼🔼
To nie szaleństwo, a prawdopodobnie pójście po rozum do głowy ponieważ budynek dworca był dysfunkcyjny ze względu na swoje położenie, przewymiarowany, a co za tym idzie drogi w utrzymaniu. Ponadto, między wierszami można wyczytać, że nie znaleziono chętnego na jego wynajem/zakup. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, można założyć, że globalnie bardziej się opłaca postawić nowy budynek dworca, o gabarytach odpowiednich do potrzeb i w odpowiednim miejscu oraz wyburzyć stary dworzec, niż go remontować.
Z cały szacunkiem dla Koluszek, ale na 12 tyś. mieszkańców taki dworzec jak obecny to niemal Bizancjum 👉 Mapy Google
Prawdopodobnie zostanie zbudowany dworzec modułowy, który powinien wystarczyć, a jeżeli jednak coś indywidualnego, to i tak będzie mniejszy, bardziej funkcjonalny, energooszczędny oraz tani w utrzymaniu.
Po pierwsze znając "profesjonalizm" PKP nie dziwne że nie potrafią wynająć żadnej powierzchni. Martwi mnie jednak że oni mają problem z rzekomym nadmiarem. Trudno mi zrozumieć taką pewność że obecna sytuacja nie jest przejściowa. Można przecież odpowiednio zabezpieczyć obiekt, a nie przepalać kasę na budki z płyty pilśniowej które obecnie PKP masowo stawia. W mojej opinii powodów jest tu kilka, i żadne nie są tak naprawdę racjonalne:
1. Chęć przerobienia funduszy na siłę
2. brak wyobraźni i pomysłów
3. instytucjonalna niechęć do obiektów z PRL-u.

Chyba najlepszym dowodem na to jest sprawa dworca w Nowym Dworze Mazowieckim.

·
Registered
4,781 Posts
🔼🔼
Zaznajomiłeś się w ogóle ze szczegółami dot. starego dworca?
Widzę, ze również nie znasz podstawowych szczegółów dot. dworców modułowy, w przeciwnym razie nie pisałbyś bzdur o płytach pilśniowych...:sneaky:

·
Registered
5,951 Posts
🔼🔼
Zaznajomiłeś się w ogóle ze szczegółami dot. starego dworca?
Widzę, ze również nie znasz podstawowych szczegółów dot. dworców modułowy, w przeciwnym razie nie pisałbyś bzdur o płytach pilśniowych...:sneaky:
Nie wiem co masz na myśli pisząc o szczegółach. Budynek znam z tego co można znaleźć w internecie. Wygląda całkiem zgrabnie. Również wnętrza.

Co do "płyt pilśniowych" (OK, tu trochę przesadziłem) to znam dość dobrze technologię dworców modułowych, i oczywiście w miejsce gdzie kiedyś był porządny mur lub żelbet wrzuca się dziś podkonstrukcję z płyt MDF. Tak było np. na dworcu Zachodnim w Olsztynie, patrz tu: Wyborcza.pl
Zresztą większość modułowych zbudowano z mało trwałych materiałów. Płyty typu Euronit to naprawdę syf. Ten dworzec o którym piszę już się starzeje.

·
Registered
4,781 Posts
Nie wiem co masz na myśli pisząc o szczegółach. Budynek znam z tego co można znaleźć w internecie. Wygląda całkiem zgrabnie. Również wnętrza.
1. Budynek dworca znajduje się na drugim peronie, co czyni go dysfunkcyjnym, gdyż aby się do niego dostać trzeba przejść przejściem podziemnym na drugi peron. Jest to dobre rozwiązanie tylko dla pasażerów odjeżdżających z II peronu.
2. Budynek jest b. duży jak na potrzeby i b. energochłonny ze względu właśnie na rozmiary jak również na zastosowane technologie i okres budowy.
3. Koszty remontu i dostosowania do obecnych wymogów, użyteczności i norm energetycznych byłyby potężne, wielokrotnie przekraczające budowę dworca modułowego. + pkt.1.
4. Podobno nie było chętnych nawet na wynajem nawet za cenę kosztów eksploatacji, a przetarg był otwarty cenowo (np. wynajem za 1 zł m-c +koszty utrzymania/opłaty).
5. PKP i tak musiałaby ogarnąć (czyt. uporządkować i wyremontować) plac przed stacją/peronami od strony Skweru Im. Koła Polskiej Macierzy Szkolnej.

PS: być może obecny dworzec ma jakąś wyjątkową wartość architektoniczną, ale nie wydaje mi się.

·
Registered
5,951 Posts
OK, ale wytłumacz mi po co go w takim razie rozwalają? Nie można po prostu zabezpieczyć na lepsze czasy?

Patrząc na zdjęcia widzę nie tylko świetną modernę, ale i doskonale zachowane pierwszorzędne materiały wykończeniowe jak trawertyn czy granit - próżno ich szukać w modułówkach.
671365

WK15_Koluszki_(3)_Lichen99.jpg Dworzec_kolejowy_Koluszki_ul_Kolejowa_Koluszki_8372681.jpg Dworzec_kolejowy_Koluszki_ul_Kolejowa_Koluszki_8372690.jpg Koluszki_-_Budynek_dworca.jpg

niepotrzebna jest tylko ta paskudna okładzina z jakiejś blachy falistej

·
Registered
4,781 Posts
🔼 🔼
Myślę, że ostatecznie przesądziło położenie tego dworca.
Gdzieś czytałem też, że koszty ogrzania w zimie są b. wysokie.
Masz rację, że to moderna, ale czy jakaś wyjątkowa? Mam wątpliwości.
PS: stary (ten z PRL a nie przedwojenny) dworzec w Poznaniu również idzie do wyburzenia.

·
Registered
524 Posts
^^ Obecny "stary dworzec" w Poznaniu jest przecież przebudową pierwotnego dworca z XIX wieku. Były dwie przebudowy, na szybko tuż po wojnie, i w latach '70 Kłopockiego (w latach '90 usunięto płyty bo spaday i otynkowano jednolicie na szaro).
Jak się pójdzie na peron 4A, to widać że modernistyczny kostium zrobili tylko od strony Mostu Dworcowego, z tyłu jest czerwona cegła (chyba pomalowana na biało, ale nie pamiętam bo rzadko tam sie zapuszczam) i przysłonięta ażurem.

7261 - 7280 of 7311 Posts