SkyscraperCity banner

7341 - 7360 of 7378 Posts

·
Registered
Joined
·
82 Posts
Ja przypadkiem wylądowałem, wracając z Krakowa, zamiast w Mysłowicach na Południowym (a mieszkałem na Naftowej). Na ile to było w rozkładzie jakimkolwiek to nie wiem - połowa lat 80-tych. Coś mi świta, że podczas remontu linii Maczki-Ząbkowice jakieś pociągi z Krakowa, które wtedy kursowały regularnie tamtędy, jeździły przez Południowy i Główny - koniec lat 90-tych 🤔

PS
Coś się od miesiąca dzieje w miejscu wyburzonego z 10-lat temu budynku dworca Sosnowiec Dańdówka. Dokładnie w tym samym miejscu jest już parter budynku a wygląda, że będzie wyżej 👀
Jako, że to przy samym peronie stawiam na PKP a nie na Biedronko-Żabkę
Zamiast dworca Sosnowiec Dańdówka powstaje takie coś:
 

·
Registered
Joined
·
354 Posts
Trochę informacji o dworcu, który już nie jest własnością kolejarzy. Informacja może nie najświeższa ale chyba nie była poruszana w tym wątku.

Do roku 2018 dworzec w Wyszkowie wyglądał tak:
951786

951787


Na szczęście właścicielem budynku stała się Gmina Wyszków (Miasto Wyszków), która zrządza obiektem poprzez swój lokalny TBS. Obiekt teraz służy harcerzom, Leśnej Szkole, swoją siedzibę ma tam galeria PaKaP, pracownia malarska, streetworking.

A tak prezentuje się obecnie (8.01.2021 r.).
951803Nabywając nieruchomość na której zlokalizowany jest budynek dworca (3000/59) , Gmina Wyszków zobowiązała się do zachowania w budynku dworca pomieszczenia o funkcji poczekalni oraz w przypadku zapotrzebowania przewoźników pomieszczenia z przeznaczeniem na kasę biletową. Obecnie część budynku dworca o powierzchnia 22,40 m2 objęta jest umową cywilnoprawną z ajentem kasowym z przeznaczeniem na prowadzenie kasy biletowej. Umowa została przekazana do Gminy Wyszków do dalszego prowadzenia a dodatkowo na działce ustanowiona została służebności na rzecz PKP ENERGETYKA SA, TK Telekom Sp. z o.o., PKP Linie Kolejowe SA (i ich następców prawnych)m których urządzenia zlokalizowane są w przedmiotowej nieruchomości, polegające na całodobowym dostępie do urządzeń infrastruktury technicznej w celu ich konserwacji, eksploatacji, remontu, przebudowy i budowy, stosownie do art. 305 (1) KC. Wszystkie działki, na których zlokalizowane jest przedsięwzięcie zostały nabyte przez Miasto Wyszków od spółek kolejowych, zatem obciążone są służebnościami koniecznymi do funkcjonowania linii kolejowej i infrastruktury towarzyszącej. W razie potrzeby Miasto Wyszków umożliwi wgląd do aktów notarialnych dotyczących nabycia poszczególnych działek przez obecnego ich dysponenta.

 

·
Registered
Joined
·
3,273 Posts
Przebudowa dworca PKP w Kielcach coraz bliżej
W Kielcach
W Kielcach
20 stycznia 2021

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz wydał decyzję zezwalającą na przebudowę dworca kolejowego w Kielcach. Zatwierdził także projekt budowlany inwestycji.

W ramach prac, które będą nadzorowane przez Polskie Koleje Państwowe, zostanie przeprowadzona przebudowa i rozbudowa budynku dworca kolejowego w Kielcach.

Na czas inwestycji powstanie tymczasowy dworzec kontenerowy. Zostanie on rozebrany po zakończeniu prac. W ramach przebudowy kieleckiego dworca zaplanowano powstanie parkingu na 18 miejsc postojowych, w tym dla osób niepełnosprawnych i niezbędnej infrastruktury technicznej oraz elementów małej architektury między innymi wiat rowerowych i śmietnikowych.

„Efektem planowanej modernizacji będzie zatem wygodny, lepszy dostęp do pociągów dla podróżnych. Wszystkie trzy perony zostaną przebudowane. Dojście na perony będzie możliwe – tak jak dotychczas – poprzez zlokalizowane w środkowej części stacji przejście tunelowe. W trakcie inwestycji zostanie ono przebudowane, w tym dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.” – czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Dodatkowo, dzięki zawartemu w zeszłym roku porozumieniu pomiędzy PKP PLK oraz miastem Kielc, w trakcie inwestycji planowana jest budowa parkingu nad torami.

Prace na kieleckim dworcu mają zostać ujęte w przyszłej perspektywie finansowej 2021-2027. Przebudowa stacji Kielce ma być inwestycją komplementarną do planowanej modernizacji linii kolejowej nr 8 Skarżysko-Kamienna – Kielce – Kozłów.

oprac. maw

 

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts
Rusza przetarg na przebudowę dworca Pionki
989750


 

·
Registered
Joined
·
11,924 Posts
Poznań Główny, Wrocław Główny i Warszawa Centralna to największe dworce w Polsce w 2019 r.
25.01.2021
W 2019 roku stacja Poznań Główny była na pierwszym miejscu rankingu dworców z największą wymianą pasażerską w Polsce. Drugie miejsce przypadło stacji Wrocław Główny, a trzecie Warszawie Centralnej. Najwięcej pociągów zatrzymuje się na dworcu Warszawa Zachodnia, a miastem, gdzie najwięcej pasażerów wsiada i wysiada na stacjach i dworcach jest Warszawa. Urząd Transportu Kolejowego przedstawia raport „Wymiana pasażerska w 2019 r. Funkcjonowanie kolei w województwach”.

W 2018 r. w pierwszej trójce dworców znajdowały się Wrocław Główny, Poznań Główny i Warszawa Śródmieście. To, jak często pociągi zatrzymują się na danej stacji, zależy od wielu czynników: liczby mieszkańców, położenia na szlakach kolejowych, dogodności komunikacji czy przesiadek do stacji węzłowych. Dodatkowo istotne jest, czy dostępne są wyłącznie pociągi regionalne, czy też jest możliwość skorzystania z połączeń dalekobieżnych.
1006106


Miastem, w którym występuje największa wymiana pasażerska jest Warszawa. W 2019 r. wyniosła ona 119 mln pasażerów. Jest to nieomal 18% wymiany pasażerskiej w Polsce w całym roku. Warto pamiętać, że w stolicy funkcjonują 52 dworce: od Warszawy Centralnej z wymianą ponad 45 tysięcy osób dziennie do przystanków na linii obwodowej z wymianą w przedziale między 50 a 99 osób na dobę. Dlatego średnio na każde zatrzymanie pociągu na stacji w Warszawie przypadało ponad 33 wsiadających/wysiadających. Liczby te pokazują, jak daleko rozwinięta jest sieć kolejowa w Warszawie w porównaniu do innych miast wojewódzkich.

Po raz pierwszy raport zawiera zestawienie danych o wymianie pasażerskiej z liczbą mieszkańców poszczególnych miejscowości. Do tego celu wykorzystane zostały informacje podawane przez Główny Urząd Statystyczny – powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2019 r. Opracowanie UTK zawiera analizę największych ośrodków wymiany pasażerskiej w każdym z 16 województw. Przedstawiono również informacje o funkcjonowaniu kolei w obszarze całego województwa. W publikacji zaprezentowano dane, ile razy średnio w ciągu roku ze stacji pasażerskiej korzysta statystyczny mieszkaniec danej gminy. Dane te umożliwiają ich wykorzystanie przez władze samorządowe, zarządców infrastruktury, przedsiębiorców czy miłośników kolei.

W 2019 r. kolej w Polsce przewiozła 335,9 mln pasażerów. Wymiana pasażerska kształtowała się na poziomie ok. dwukrotnie wyższym – z tego względu, że każdy pasażer liczony jest podwójnie – raz, kiedy wsiada do pociągu, drugi raz, kiedy z niego wysiada. Dane o wymianie pasażerskiej czyli o liczbie osób, które wsiadają i wysiadają na poszczególnych stacjach są zbierane od przewoźników. Pochodzą one z systemów sprzedaży biletów, danych szacunkowych uzyskanych w oparciu o badania ankietowe dotyczące podróży oraz przypisania pasażerów do wybranych stacji na podstawie udziałów biletów relacyjnych. Tylko w niewielkim stopniu dane o wymianie pasażerskiej pochodzą z liczników pasażerów w pociągach. Pomimo ich instalowania w coraz większej liczbie pojazdów przewoźników pasażerskich (w 100% w pojazdach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz warszawskiej SKM) nie pozwalają one na określenie całkowitej wymiany pasażerskiej i są najczęściej traktowane jako pomocnicze.

Analiza "Wymiana pasażerska w 2019 r." znajduje się w dziale Opracowania Urzędu Transportu Kolejowego.
 

·
Registered
Joined
·
318 Posts
To jest jednak niesamowite. Największa wymiana pasażerska na najbardziej niewygodnym i skomplikowanym dworcu w kraju.
A miłościwie nam panujący nic nie robią, żeby ten stan rzeczy zmienić na lepsze 👎
 

·
Registered
Joined
·
970 Posts
To jest jednak niesamowite. Największa wymiana pasażerska na najbardziej niewygodnym i skomplikowanym dworcu w kraju.
Ależ to proste drogi Watsonie:
W Warszawie ruch rozkłada się na Cmentralną, Smródwmieście, Wschodnią i Zachodnią. A Poznań Główny jest jeden i agreguje ruch dalekobieżny, regionalny i aglomeracyjny. W takim Wrocławiu jeszcze sensownie można wsiąśc/wysiąść na Nadodrzu, z którego też jest tramwaj do Centrum i mniej więcej podobna odległość co z Głównego, Katowice zaś nie są jedynym miastem konurbacji i można jechać pociągiem do Chorzowa, Zabrza czy Gliwic. A Poznań ma tylko jeden sensowny dworzec, Poznań Garbary nie ma powiązania z siecią tramwajową, a Poznań Wschód to już w ogóle dalekie przedmieście ;-)
 
  • Like
Reactions: vlad

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts
Dworzec systemowy w Janikowie otwarty dla podróżnych
1022643

całość :
 

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts
Dworce w Kątach Wrocławskich i Smolcu otwarte dla podróżnych [ZDJĘCIA]

1026442


1026443


1026444
całość, źródło :

O niebo lepiej wyglądają zabytkowe, wyremontowane dworce kolejowe, aniżeli nieszczęsne systemówki.
 

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts
Świebodzin: Sporo ofert na przebudowę dworca

 

·
Registered
Joined
·
3,932 Posts
Trwają prace na trzech kujawsko-pomorskich dworcach

Skute tynki, zdemontowane stropy, usunięte okna – tak wyglądają dworce w Kołodziejewie, Złotnikach Kujawskich oraz Mogilnie.
1092492


1092493


1092494

 

·
Moderator
Joined
·
76,085 Posts
Trwa modernizacja zabytkowych dworców w woj. kujawsko-pomorskim [ZDJĘCIA]
PKP S.A. realizuje inwestycje modernizacji dworców na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Roboty rozpoczęły się jesienią 2020 roku, mają przywrócić historycznym dworcom dawny blask.

 
7341 - 7360 of 7378 Posts
Top