SkyscraperCity banner

1421 - 1440 of 7422 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,445 Posts
^^ wygląda estetycznie, ale architektonicznie jest taki sobie...No i ta budka wciśnięta na chama wszystko psuje.
 

·
Moderator
Darkness is Spreading Rapidly
Joined
·
25,076 Posts
Gdzie tam:


IMHO bardzo ladny, ale ta budka z sidingiem fatalna.
 

·
Moderator
Darkness is Spreading Rapidly
Joined
·
25,076 Posts
Wielkie inwestycje kolejowe przed Euro 2012
Jarosław Osowski, po2007-09-19, ostatnia aktualizacja 2007-09-19 23:28

Prywatni inwestorzy sfinansują przebudowę dworców Zachodniego i Wschodniego w zamian za sąsiadujące z nimi grunty. W czasie prac pociągi będą jeździć przez Dworzec Gdański. Na Centralnym być może tylko lifting

Wiecej:
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4504209.html
 

·
Registered
Joined
·
2,454 Posts
Dworzec czeka na remont

Jacek Witczak Gazeta ABC

Obraz nędzy i rozpaczy-tak najkrócej można opisać rawicki dworzec kolejowy. Jego wygląd jest zatrważający. Niszczejące, od dawna nie remontowane, a w niektórych przypadkach od lat niezagospodarowane pomieszczenia wystawiają fatalną wizytówkę PKP i Rawiczowi. - Obiekt będzie remontowany-dowiedzieliśmy się w PKP. Nie wiadomo jednak kiedy to się stanie.


Opłakany stan poczekalni, stare ławki, okna i drzwi, niszczejąca posadzka. Od lat zamknięte na głucho pomieszczenie dawnego bufetu dworcowego. Brudne, popaćkane szyby w oknach, rozwalający się, upstrzony grafitti tunel, wyglądające nie lepiej pomieszczenie dyżurnego ruchu. Można by jeszcze długo wymieniać. Wszystko to przypomina najgorsze lata PRL-u. Jako taki wygląd mają tylko kasy. Reszta nadaje się do generalnego remontu. A już szczytem niedbalstwa, wandalizmu i braku troski jest dworcowa toaleta.

Co w tej sprawie ma do powiedzenia PKP?. - Rawicz i inne dworce na trasie między Poznaniem i Wrocławiem będą modernizowane w ramach przebudowy całej linii kolejowej na tym odcinku - powiedziała Bernardyna Kaźmierczak, zarządca Rejonu Administrowania i Utrzymania Nieruchomości PKP SA w Lesznie. - Przedsięwzięcie, w którym znajdzie się także tak zwana estetyzacja obiektów, będzie realizowane przy wsparciu funduszy unijnych. Rozpocznie się w przyszłym roku, musi się zakończyć najpóźniej do 2012 roku.

Zarządca Rejonu nie była w stanie określić, w jakiej kolejności będą modernizowane dworce, a więc kiedy dokładnie takie prace obejmą Rawicz. Wiadomo natomiast, że odnowiony zostanie cały obiekt. Wymiana wyposażenia należeć będzie do spółki Przewozy Pasażerskie. Pomieszczenia, gdzie był bufet PKP zamierza wynająć na działalność gastronomiczną. Można już zgłaszać oferty.

W sprawie toalety Bernardyna Kaźmierczak zaznaczyła, że obiekt jakiś czas temu przeszedł mały remont, ale długo nie trwało i znów został zdewastowany. - Z tego powodu był zamknięty - dodaje zarządca Rejonu. - Ktoś jednak sforsował zamek. Zabezpieczymy obiekt tak, aby nie było do niego dostępu. Wcześniej zostanie wysprzątany. Na dworcu już na dniach znajdzie się toy-toy.
 

·
Banned
Joined
·
84 Posts
A nie wiecie kiedy będzie remont dworca pkp w Krakowie, bo słyszałem ze nowy miał być oddany razem z Galerią Krakowską, i coś nic o tym nie słychać dalej. Na forum szukałem i też nic nie znalazłem.
 

·
Moderator
Joined
·
38,445 Posts
^^ ba na razie chyba nic nie będzie...
 

·
Kraków, Skarżysko-Kam
Joined
·
4,535 Posts
Z tego co ja słyszałem to czekają na pieniądze i najbardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia prac to początek 2008.
 

·
Bacon Strips&Bacon Strips
Joined
·
852 Posts
A nie wiecie kiedy będzie remont dworca pkp w Krakowie, bo słyszałem ze nowy miał być oddany razem z Galerią Krakowską, i coś nic o tym nie słychać dalej. Na forum szukałem i też nic nie znalazłem.
jaki remont?
oddana razem z galerią krakowską to miała być podziemna hala dworca...to by wiele zmieniło ale i tak nie załatwi tego co widoczne...tzn tych ohydnych zadaszeń nad peronami...mogli by to chociaż wyczyścić i pomalować
 

·
Registered
Joined
·
721 Posts
Dąbrowa Górnicza

Miasto jest coraz bliżej porozumienia z PKP w sprawie przejęcia budynku dworca i pobliskich terenów w ścisłym centrum miasta. Lokalne władze chcą tam stworzyć nowoczesny kwartał.Przy odnowionym dworcu ma powstać centrum przesiadkowe, a więc duży parking, na którym dąbrowianie zostawialiby samochody i przesiadali się do pociągów. W planach jest też budowa bezkolizyjnej drogi łączącej obie części miasta, podzielone dotąd torami. Może to być podziemny tunel albo wiadukt.
By to wszystko stało się realne, zmieniany jest już gminny plan zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie linii kolejowej Katowice-Warszawa (obszar od ul. Kościuszki i Sobieskiego do granicy z Będzinem). Dzięki temu na ponad 150 hektarach przebudowany zostanie cały układ drogowy i odnowiony straszący od kilkunastu lat budynek dworca.

W pobliżu mają też powstać hotel i drugi hipermarket (o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych). Na jego budowę ma już zgodę spółka deweloperska Mayland Real Estate, która właśnie stawia Centrum Handlowe Pogoria na terenach po byłej Hucie Bankowej.

– Ostatnie, wrześniowe spotkania przedstawicieli PKP z władzami gminy dowodzą, że podjęcie współpracy jest blisko. Polityka kolejowych władz zmierza do przekazywania gminom małych dworców w zamian za umorzenie długów. Dla PKP to sposób na restrukturyzację i oddłużenie, a dla miast na wykorzystanie atrakcyjnie położonych terenów – podkreśla Lucyna Stępniewska z UM.
PKP planują też z funduszy europejskich zmodernizować linię kolejową dla pociągów pospiesznych i ekspresowych Intercity, które mogłyby wtedy osiągnąć prędkość 160 km na godzinę. Władze PKP chcą też przebudować torowisko dla szybkiej kolejki miejskiej między Dąbrową Górniczą a Katowicami.
Jak przyznaje Tomasz Liszaj, rzecznik prasowy PKP SA Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Katowicach, rozmowy z władzami miasta są zaawansowane.

Jest wielu inwestorów, którzy szukają atrakcyjnych gruntów. My możemy im je dać, dzięki czemu powstaną np. nowoczesne centra przesiadkowe. Zyski z takich i innych inwestycji będą czerpały i PKP, i miasta, ale potrzebne jest porozumienie o współpracy. Wkrótce taki dokument powinniśmy w Dąbrowie Górniczej podpisać.

Tomasz Liszaj dodaje, że podobne plany ma obecnie Zabrze, gdzie w najbliższym czasie opracowany zostanie projekt architektoniczno-urbanistyczny zagospodarowania kolejowych terenów w centrum miasta.

– Liczymy, że nasze centrum przesiadkowe zwiększy ruch i da szansę na rozwój nowych miejsc pracy. W jednym miejscu powstaną nie tylko parkingi (może nawet wielopoziomowe), ale także będzie to punkt przesiadek dla pasażerów autobusów, tramwajów i taksówek. Dzięki współpracy z PKP i modernizacji linii Opole-Kraków w związku z Euro 2012 całkowicie przebudowany zostanie dworzec kolejowy, powstanie drugi peron, a w części usługowej będą mogły inwestować prywatne podmioty – mówi Adam Kurbiel, wiceprezydent Zabrza.

Plany władz Dąbrowy Górniczej są jeszcze większe. Chcą przejąć od PKP pozostałe dworce w mieście (w Ząbkowicach, Gołonogu i Strzemieszycach) oraz inne tereny kolejowe, m.in. plac przy ul. Dworcowej.
Kolej jest też właścicielem terenu na ulicy Żeglarskiej na Pogorii, co do której miasto też ma ambitne plany (zostałaby poszerzona, a ruch do ośrodków wypoczynkowych odbywałby się nareszcie w dwóch kierunkach). Władze chcą też przejąć grunty po byłej linii kolejowej do Huty Katowice (w rejonie ulic Sadowej i Swobodnej). Tam ma się rozwinąć budownictwo mieszkaniowe.

http://dabrowagornicza.naszemiasto.pl/wydarzenia/773713.html
 

·
Registered
Joined
·
407 Posts
no nie wiem czy stawianie wszędzie supermarketów jest dobre :) ale na pewno dobrze, że miasto chce przejąć te grunty bo zyska na tym Dąbrowa Górnicza
 

·
Registered
Joined
·
256 Posts
BIZNES | TRANSPORT | Inwestycje kolejowe
PKP chce skusić kierowców, budując parkingi przy dworcach

Inwestycje PKP 2007-2013Pod koniec roku zostanie przedstawiony projekt przebudowy dworca Warszawa Centralna. To jeden z trzech, których remonty zgodziła się dofinansować KE.

Komisja Europejska zgodziła się, aby Ministerstwo Transportu wsparło środkami z programu Infrastruktura i Środowisko remont dworców należących do PKP. Na modernizację trzech wybranych dworców kolej chce wydać z tej puli 100 mln euro.

- Wsparcie może zostać udzielone na inwestycje obejmujące modernizację ogólnodostępnej infrastruktury służącej obsłudze pasażerów oraz poprawę bezpieczeństwa. Nie możemy zaś przekazać środków na remont powierzchni wykorzystywanych komercyjnie - mówi Teresa Jakutowicz, rzecznik Ministerstwa Transportu.

Dlatego zarząd PKP wybrał tylko te dworce, których modernizacja z udziałem inwestorów prywatnych byłaby niemożliwa ze względu na ich specyfikę.

- To Dworzec Kraków Główny, Wrocław Główny i Warszawa Centralna, ale tu na razie tylko w części podziemnej, czyli perony - mówi Andrzej Wach, prezes grupy PKP.

Do tej pory takie inwestycje nie mogły być wspierane środkami pomocowymi. Dworce mają być gotowe do 2012 roku. Nie wiadomo jeszcze, jak warszawski Centralny będzie wyglądał na zewnątrz.

- Jeszcze w tym roku rozstrzygniemy, jak będzie wyglądać przebudowa Centralnego. Powstaje projekt, który wskaże możliwości przebudowy części naziemnej, ale również rozbudowy peronów, przygotowania pod pociągi dużych prędkości - dodaje Andrzej Wach.

W sumie na modernizację dworców PKP zamierzają przeznaczyć w ciągu kilku najbliższych lat 1,5 mld euro. W pierwszej kolejności odnowione będzie 12 najważniejszych z 70 głównych dworców w całym kraju. W sumie PKP zarządzają ponad 1,2 tys. takich obiektów.

W projekt ich odnawiania wpisuje się plan namówienia do korzystania z pociągów kierowców samochodów. Ma ich do tego przekonać system Park & Ride, czyli budowa parkingów, na których można zostawić auto, a dalej pojechać pociągiem. W całym kraju już działają 254 takie parkingi na 5213 miejsc postojowych.

- Na każdym dworcu przy modernizowanych liniach, nawet na małych przystankach, będziemy przygotowywać miejsca do postoju samochodów. W tym roku oddamy 50 parkingów - ponad 1374 miejsca - wylicza Andrzej Wach.

SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

W Rotterdamie (Holandia) kierowcom korzystającym z transportu szynowego udostępniono 26 parkingów z 4,5 tys. miejsc. Do roku 2010 przewiduje się zwiększenie ich pojemności do 18 tys. miejsc. Średnio 75 proc. miejsc jest dziś zarezerwowanych na stałe. W Bremerton (USA) najmniejszy parking tego typu ma 6 miejsc, największy 150. Średnie zapełnienie wynosi 80 proc. W Aberdeen w (Szkocja) są natomiast dwa parkingi - każdy na 900 miejsc, stojak na rowery i poczekalnię z TV.

KATARZYNA KOZIŃSKA-MOKRZYCKA

[email protected]
Gazeta Prawna Nr 194 (2064) piątek-niedziela, 5-7 października 2007 r

 

·
Railfan
Joined
·
1,538 Posts


Dworzec PKP to priorytet przed Euro


Rozmawiał Jacek Łuczak
2007-10-15, ostatnia aktualizacja 2007-10-15 18:09

Rozmowa z Przemysławem Smulskim

Jacek Łuczak: Zdążymy z dworcem na Euro?


Przemysław Smulski, członek specjalnego zespołu ds. przygotowania strategicznych nieruchomości na Euro 2012: Zdążymy. Dworzec PKP to priorytet. Tym bardziej że pojawiły się wreszcie przepisy ułatwiające realizację inwestycji związanych z Euro 2012. Na dodatek w przypadku terenu dworca nie ma problemów z własnością gruntów. Spór był tylko o wolne tory, ale między miastem a PKP już został podpisany list intencyjny w sprawie zagospodarowania wolnych torów, a niedługo będzie podpisana umowa.

Na jakim etapie jest w tej chwili budowa nowego dworca?

- Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się praca nad koncepcją urbanistyczną całego 8-hektarowego terenu. Koncepcja powinna pojawić się na początku przyszłego roku. Będzie uwzględniała wszystkie układy komunikacyjne włącznie z wyprowadzeniem infrastruktury z wolnych torów i tzw. dziury toruńskiej [przestrzeń między rondem Kaponierą a mostem Teatralnym - przyp. red.], połączeniem trasy szybkiego tramwaju z dworcem, z ul. Głogowską oraz przeniesieniem dworca autobusowego na dworzec kolejowy. To idealny moment na opracowywanie koncepcji urbanistycznych, bo i tak nie da się zacząć przebudowy dworca przed zakończeniem modernizacji poznańskiego węzła kolejowego.

Będzie konkurs architektoniczny na budynek dworca?

- Na sam dworzec nie będzie. Wykonawcę wyłonimy do lata przyszłego roku. Będzie on miał z góry narzucony obowiązek zaprojektowania części publicznej dworca, czyli poczekalni, kas, miejsc postojowych, parkingów i połączeń z komunikacją miejską. Dodatkowo będziemy żądali przedstawienia założeń części komercyjnej - hoteli, sal konferencyjnych, biur, sklepów, punktów usługowych i rekreacyjnych i tym podobnych. Część biznesowa powinna być jak największa, bo ma ten dworzec utrzymywać. Przy wyłanianiu wykonawcy będą jednak dwa podstawowe kryteria: ukończenie budowy przed Euro 2012 oraz zapewnienie, że podczas budowy dworca przez cały czas pasażerowie będą obsługiwani.

Dworzec dworcem, a wolne tory i PKS to zupełnie inna sprawa...

- Ze wszystkim zdążymy, jeśli szybko zostanie opracowana koncepcja zagospodarowania tych terenów. Wtedy także wolne tory mogłyby być miejscem inwestycji związanych z Euro. Będzie to zależało od zapotrzebowania i zainteresowania inwestorów. A dziś to zainteresowanie jest tak duże, że liczymy, że inwestorzy na wolnych torach pojawią się jeszcze przed Euro.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

http://miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,4580493.html
 

·
Registered
Joined
·
3,377 Posts
Znany piłkarz chce kupić katowicki dworzec

Za blisko 45,5 mln zł firma Eurostar Real Estate, reprezentująca kapitał włoski i polski, kupi od PKP zabytkowy budynek starego dworca kolejowego w ścisłym centrum Katowic. We wtorek odbył się przetarg na sprzedaż obiektu. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze jesienią.


Współwłaścicielem i prezesem spółki jest b. reprezentacyjny piłkarz Marek Koźmiński, który przez ponad 10 lat grał we włoskiej lidze. Inwestor chce zmienić zapuszczony budynek i jego okolice w śródmiejskie centrum z kawiarniami, restauracjami i butikami. Potrzebne nakłady szacuje na ponad 100 mln zł.

Kolej wyceniła obiekt na co najmniej 45 mln zł. Zainteresowanych - jak powiedział rzecznik PKP Nieruchomości w Katowicach, Tomasz Liszaj - było kilka podmiotów, ale ostatecznie dokumenty do przetargu złożyła tylko jedna firma. Aby wygrać, musiała przebić cenę wywoławczą o 450 tys. zł. Wyniki przetargu muszą jeszcze zatwierdzić władze PKP i resort transportu.

Sprzedaż inwestorowi starego, wyłączonego z użytkowania 35 lat temu dworca i remont tego obiektu, mają otworzyć możliwość przebudowy tej części miasta. W latach międzywojennych okolice dworca należały do najbardziej reprezentacyjnych miejsc Katowic. Teraz samorząd chce przywrócić im dawną świetność. Docelowo ulica Dworcowa będzie zamknięta dla ruchu, a pod nią ma powstać podziemna galeria handlowa i parkingi.

"Chcemy, aby koncepcja architektoniczna została wypracowana wspólnie z władzami miasta. Przygotowania rozpoczną się po sfinalizowaniu formalności związanych z zakupem, a prace powinny ruszyć wiosną 2009 roku. Docelowo spodziewamy się uzyskać tu ok. 14 tys. m kw. powierzchni użytkowej, służącej mieszkańcom" - zadeklarował Koźmiński.

Wybudowany ponad 100 lat temu secesyjny budynek starego dworca od wielu lat niszczeje. Część jego obiektów zajmowała kolej, inne prywatni najemcy. Oferta kolei obejmowała dwie działki o łącznej powierzchni prawie 7,5 tys. m kw. powierzchni oraz cztery budynki - nie tylko halę dworca, ale także obiekty biurowe z poddaszem i piwnicami oraz budynek dawnych koszar konduktorskich.

Jak powiedział Koźmiński, współwłaścicielami spółki Eurostar Real Estate, są - oprócz niego samego - osoby fizyczne z Włoch. Koźmiński już od kilku lat zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości - w ubiegłym roku jego firma kupiła ok. 7 -hektarową działkę za katowickim "Spodkiem", gdzie zamierza wybudować mieszkania. Były piłkarz inwestuje też w nieruchomości m.in. w Krakowie, gdzie mieszka.

Oprócz sprzedaży starego dworca, w najbliższych miesiącach kolej zamierza także wybrać partnerów do dwóch innych wielkich przedsięwzięć w Katowicach: przebudowy i modernizacji dworca głównego oraz biurowca w śródmieściu, w pobliżu "Spodka".

Memorandum informacyjne w sprawie dworca głównego nabyło 20 podmiotów. Do 26 października mają one złożyć odpowiedzi na zaproszenia do rokowań. W końcu listopada kolej chce wybrać 3-5 firm do dalszych rozmów, a w styczniu liczy na ich ostateczne oferty. Na luty przyszłego roku planowane jest parafowanie umowy, a w końcu 2008 r. rozpoczęcie prac. Inwestycja ma być gotowa w 2011 roku.

Memorandum w sprawie kolejowego biurowca - jednego z najwyższych w Katowicach - otrzymało 10 podmiotów. Sześć z nich, w tym pięć z zagranicy, złożyło oferty. 2-3 firmy do dalszych negocjacji mają być wyłonione w listopadzie. Umowa ma być parafowana w styczniu, a w listopadzie przyszłego roku ma rozpocząć się modernizacja obiektu, trwająca do końca 2011 r.

36-letni Marek Koźmiński przez wiele lat związany był z włoskim klubem Udinese, potem grał także w Brescii, Anconie i PAOK-u Saloniki. 45 razy wystąpił w piłkarskiej reprezentacji Polski, w 1992 roku grał w drużynie srebrnych medalistów olimpijskich. Piłkarską karierę kończył w "Górniku Zabrze", był też współwłaścicielem tego klubu.

PAP
 

·
Registered
Joined
·
356 Posts
Jeden z ładniejszych w Polsce według mnie.
Chyba tylko dlatego, że jest w idealnym stanie... powiedzmy nówka ;)
Bo jeżeli chodzi o piękne dworce to mój typ to Gdańsk.
I wszystkie te dworce wybudowane przez Niemców na Górnym Śląsku, które mają już te swoje 150lat :) np. Rybnik ;)
 
1421 - 1440 of 7422 Posts
Top