SkyscraperCity banner

1 - 20 of 108 Posts

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Już od dłuższego czasu miałem założyć ten wątek. Jako, że miasta znajdujące się na obszarze należącym do Niemiec były bardzo parszywie traktowane przez Armię Czerwoną i wiele z nich zostało prawie całkowicie zniszczonych, a inne bardzo uszkodzone, zawsze chciałem poznać jakieś statystyki. Proponuję, aby na początek zrobić statystykę dotyczącą miast powiatowych. To znaczy zamieszczać tutaj kolejne miasta powiatowe z krótkim opisem, wiarygodnym szacunkiem procentowym stopnia zniszczenia w czasie wojny oraz jakąś poglądową fotografią. Sukcesywnie będziemu uzupełniać w pierwszym poście statystyki. Szczególnie liczę na kolegów z Dolnego Śląska, który zabytkami stoi oraz z Pomorza Zachodniego. Dzięki temu być może skompletujemy ciekawe opracowania. Co o tym myślicie?
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Pierwsze miasto.

KAMIEŃ POMORSKIKamień Pomorski (pom. Kamiéń, niem. Cammin in Pommern) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kamień Pomorski. Uzdrowisko położone na Pobrzeżu Szczecińskim nad brzegiem Zalewu Kamieńskiego. Druga siedziba archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i tutejszego dekanatu. Zlokalizowany tu jest port morski z basenem rybacko-żeglarskim.

Według danych z 30 czerwca 2009, miasto miało 9164 mieszkańców

PROCENT ZNISZCZENIA:
ok. 80%
brak dokładnych danych jak ktoś ma, proszony jest o publikację
wg. strony miasta:
Po II wojnie światowej Kamień powrócił do Polski. Przejęto ruiny
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #3 ·
GOLENIÓWGoleniów (pom. Gòlnowò, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, 35 km na północny wschód od Szczecina. Członek Nowej Hanzy. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.

Wg danych z 30 czerwca 2008, miasto miało 22 377

Zniszczenia:
60 - 65% (wg wiki do uzupełnienia)

W trakcie walk zniszczone zostały m.in. ratusz i szpital oraz duża część starówki i większość kościoła św. Katarzyny. Zniszczenia objęły obszar około 60-65% jego powierzchni.
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #4 ·
POLICEPolice (do 1945 niem. Pölitz) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu polickiego i gminy miejsko-wiejskiej Police, miasto satelickie Szczecina, położone nad Łarpią i Odrą-Domiążą na Równinie Wkrzańskiej. Port wodny na lewym brzegu Roztoki Odrzańskiej. Police otacza Puszcza Wkrzańska. Miasto jest członkiem Związku Miast Polskich.

Według danych z 31 grudnia 2008, miasto miało 34 213 mieszkańców, co lokuje Police na 7. miejscu w województwie pod względem liczby mieszkańców.

ZNISZCZENIA
Brak danych procentowych (miasto uległo pewnym zniszczeniom), PROSZĘ O POMOC W UZUPEŁNIENIU.
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #5 ·
GRYFINOGryfino, (pom. Grifëno, niem. Greifenhagen, także Griphenhagen lub Griphinhagen[1]) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, siedziba władz powiatu gryfińskiego i gminy miejsko-wiejskiej Gryfino. Leży nad Odrą Wschodnią na Równinie Wełtyńskiej. Pomiędzy rzeką a granicą z Niemcami (Odrą Zachodnią) znajduje się Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry.

Według danych z 31 grudnia 2008, miasto miało 21 065 mieszkańców

ZNISZCZENIA:
70% (wg wiki)
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #6 ·
MYŚLIBÓRZMyślibórz (do 1945 niem. Soldin) – miasto w południowo-zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie myśliborskim, położone na Pojezierzu Myśliborskim nad Jeziorem Myśliborskim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myślibórz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego.

Według danych z 31 grudnia 2008, miasto miało 11 700 mieszkańców

ZNISZCZENIA:
40% (wg wiki)
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #7 ·
CHOSZCZNOChoszczno (niem. Arnswalde) – miasto w południowej części województwa zachodniopomorskiego, siedziba powiatu choszczeńskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Choszczno. Położone na Pojezierzu Choszczeńskim nad jeziorem Kluki.

Według danych z 30 czerwca 2009 roku, miasto miało 15 815 mieszkańców.

ZNISZCZENIA:
83% 1345 budynki (wiki)
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,374 Posts
Gryfino wyszło strasznie :eek:hno: chodzi oczywiście o te bloki ...
Region strasznie ucierpiał.
Oczywiście, niektóre miasta mniej, niektóre bardziej, z niektórych nie został kamień na kamieniu: Pyrzyce, nazywane "Rothenburgiem północy" ze względu na świetnie zachowaną średniowieczną starówkę zostały zniszczone w 90%. Z dawnego średniowiecznego miasta w obrębie murów zrobiono osiedle bloków.

Jak na ironię sam Rothenburg ob der Tauber w Bawarii był zdobywany przez Amerykanów, świadomych, co zdobywają: znający historyczne dziedzictwo tego miasta sekretarz John J. McCloy zabronił użycia artylerii w czasie walk o miasto. Dzięki temu szybko je odbudowano, i Rothenburg wygląda tak: http://www.tripsource.com/stories/Janet/Imgs/13-Streets of Rothenburg.jpg

W niektórych, jak Myślibórz, Gryfice, wciąż zachowało się sporo starej zabudowy, pozwalającej poczuć klimat dawnych czasów. Jeszcze inne, głównie mniejsze miasteczka ucierpiały w niewielkim stopniu: Maszewo, Stepnica, Nowe Warpno, Dobra Nowogardzka.
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^ czy są gdzieś zachowane jakieś przedwojenne zdjęcia Pyrzyc, albo innych ładnych miasteczek zachodniopomorskiego?
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #11 · (Edited)
PYRZYCEprzed wojną:

Pyrzyce (pol. hist. Perzyce[1], pom. Pirzëce, łac. Piriseum lub Pirissa[2], niem. Pyritz) – miasto powiatowe w województwie zachodniopomorskim, leżące ok. 45 km od centrum Szczecina. Siedziba miejsko-wiejskiej gminy Pyrzyce. Według danych z 31 grudnia 2008 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 12 750

ZNISZCZENIA:

90% (wg wiki.)

proszę kolegów ze Szczecina o wszystkie konieczne uzupełnienia.

PS. strona ze zdjęciami i rycinami dawnych Pyrzyc
http://www.rootsweb.ancestry.com/~mnprgm/Pyritz/Pyritz/index.html
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #12 ·
STARGARD SZCZECIŃSKI

obecnie:


przed wojną:


Stargard Szczeciński (niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, pom. Stôrgard, łac. Stargardia, ) – miasto i gmina w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną, trzeci ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa szczecińskiego. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku[2], jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243[3]. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce

ZNISZCZENIA:
72% (wg wiki) stare miasto zniszczone w 100%
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #13 ·
ŁOBEZ


Łobez (niem. Labes) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu łobeskiego i gminy miejsko-wiejskiej Łobez, położone nad rzeką Regą na Wysoczyźnie Łobeskiej. Według danych z 30 czerwca 2009, miasto miało 10 330 mieszkańców[1]. Prawa miejskie Łobez otrzymał w 1295 r.

ZNISZCZENIA
brak danych procentowych (DO UZUPEŁNIENIA)
strona miasta podaje:
Podczas II wojny światowej całe centrum miasta legło w gruzach - zniszczeniu uległy domy mieszkalne, zakłady rzemieślnicze, stacja kolejowa oraz kościół i ratusz. 3 marca 1945 r. miasto zostało zdobyte przez I Armię Pancerną Frontu Białoruskiego. Ziemia Łobeska została zasiedlona mieszkańcami z różnych stron przedwojennej Polski.
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,374 Posts
ilu mieszkańców Strgard miał przed wojną ?
Przedwojenny Stargard miał mniej mieszkańców niż obecnie. Liczył ok. 40.000 mieszkańców. W tej chwili liczy ok. 70.000.

^^ czy są gdzieś zachowane jakieś przedwojenne zdjęcia Pyrzyc, albo innych ładnych miasteczek zachodniopomorskiego?
Rozproszone po różnych stronach internetowych... Niestety nie ma jednej strony, na której by je zbierano i katalogowano (jak sedina.pl, której galerie obejmują tylko Szczecin, niestety).
 

·
Registered
Joined
·
77 Posts
Moje miasto Ostrzeszów leżało tuż przy granicy . Nie zostało zniszczone , ale nie było też tak duże jak Stargard . Miało przed wojną ponad 5 tyś mieszkańców
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #17 ·
zaczyna się trochę bardziej optymistycznie:

DRAWSKO POMORSKIEDrawsko Pomorskie (niem. Dramburg) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu drawskiego oraz gminy miejsko-wiejskiej Drawsko Pomorskie.

Według danych z 30 czerwca 2009 roku, miasto miało 11 419 mieszkańców

ZNISZCZENIA
miasto nie ucierpiało
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #18 ·
BIAŁOGRAD

przed wojną:


obecnie:


Białogard (pom. Biôłogard, niem. Belgard) – miasto w województwie zachodniopomorskim, siedziba powiatu białogardzkiego oraz gminy wiejskiej Białogard, jedno z trzech miast powiatu i jednocześnie największe. Dziewiąty ośrodek miejski województwa (pod względem liczby ludności).

Według danych z 30 czerwca 2009 miasto miało 24 349 mieszkańców

ZNISZCZENIA
miasto nie ucierpiało
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
WAŁCZWałcz (niem. Deutsch Krone) – miasto w Polsce, w północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, gmina miejska, siedziba władz powiatu wałeckiego oraz wiejskiej gminy Wałcz. Miasto położone jest w środkowej części Pojezierza Południowopomorskiego nad jeziorami Raduń i Zamkowym. Wałcz jest powiatowym centrum administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych oraz ósmym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Według danych z 31 grudnia 2008, miasto miało 26003 mieszkańców

ZNISZCZENIA
~25% (informacja użytkownika MarcinK)
 

·
Registered
Joined
·
1,325 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
ŚWIDWIN

obecnie:


po wojnie:


Świdwin (niem. Schivelbein) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, siedziba powiatu świdwińskiego, położone na Wysoczyźnie Łobeskiej nad Regą, przy drogach wojewódzkich: nr 151, nr 152, nr 162.

Według danych z 30 czerwca 2009 roku miasto miało 15 621 mieszkańców.


ZNISZCZENIA
duże zniszczenia, brak danych procentowych, szacuję na ~50%
 
1 - 20 of 108 Posts
Top