SkyscraperCity banner

2881 - 2900 of 2957 Posts

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts

·
adaś z gór
Joined
·
3,998 Posts
Pytanie dot. chodnika z oznakowaniem "nie dotyczy rowerów". Można takie coś stosować czy nie?

Z Bydgoskiego Zarządu Dróg dostałem takie coś:

Co do ciągu pieszego z dopuszczeniem rowerów - obowiązujące przepisy prawne (znowelizowane niedawno rozporządzenie o znakach) nie umożliwiają zastosowania kombinacji znaków C-16 z T-22. 8 października 2015 r. weszły w życie przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U.2015.1314). Zgodnie z nowym brzmieniem pkt 4.1.1.załącznika nr 1 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, jeżeli dopuszcza się wyłączenie od stosowania się do znaków nakazu, to stosuje się tabliczkę z napisem „nie dotyczy” wraz z symbolem pojazdu albo wyrażeniem określającym ten pojazd. Przy czym powyższe dopuszczenie może dotyczyć znaków z grupy od C-1 do C -10. Także w nowych inwestycjach takiej możliwości już nie można wprowadzać, a nawet na upartego powinniśmy zlikwidować je w dwóch miejscach
To teraz jak jest - można pod znakiem C16 umieścić tabliczkę "nie dotyczy rowerów"? Czy nie można?
Jak nie można to należy usunąć wszystkie aktualnie istniejące tabliczki? Bo nie rozumiem tego...
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,998 Posts
Ale taka tabliczka jest niezgodna z prawem? Czy nie jest. Bo wg tego artykułu niekoniecznie.
https://www.prawodrogowe.pl/informacje/ekspert-wyjasnia/tabliczka-t22-usunieta-a-jednak-obowiazuje

" Uzasadnienie ustawodawcy . Wprowadzone przywołanym rozporządzeniem (2015.1313) zmiany przede wszystkim miały na celu uspójnienie i uporządkowanie przepisów z zakresu znaków i sygnałów drogowych. W tym celu włączono do pierwotnego rozporządzenia(2001.170.1393) regulacje przewidziane do tego momentu jedynie w przepisach technicznych rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach(2003.220.2181 z późn. zm.). I co dotyczy naszego pytania - przepisy te dają możliwość stosowania tabliczek z symbolami, innych niż określone dotychczasowym wzorem co umożliwia np. umieszczanie pod znakami tabliczek z symbolem roweru lub wózka rowerowego. Zmiana ta miała stanowić rozszerzenie przepisów i miała - jak to założył projektodawca - charakter porządkujący."
 

·
adaś z gór
Joined
·
3,998 Posts
Nie ma mozliwosci stosowania T-22 z C-16, nie jest wymieniony na liscie tych, na ktorych mozna.
Ale z tego co rozumiem artykuł, który zalinkowalem to można stosować sobie tabliczkę z napisem nie dotyczy i symbolem/napisem dowolnym jaki sobie wymyślimy (czyli rower, mieszkańcy, służby komunalne itp.). Czy źle rozumiem?

Czy też tak zmieniono przepisy, że nie można utworzyć chodnika z dozwolonym ruchem rowerowym. I nie można oznaczyć chodnika jako np. dojazdu do posesji (np. na deptakach).
 

·
Registered
Joined
·
2,706 Posts
Zależy od interpretacji przepisów, jak ktoś się uprze to postawi, zdarzają się jeszcze takie przypadki. Z reguły jednak dominuje wersja, że taka kombinacja jest niedozwolona. Zamiast tego powinno się stosować znak C-13/C-16 z poziomą kreską, ale z nim jest taki problem, że wymusza na rowerzystach konieczność jazdy po chodniku, nie dając możliwości wyboru jazdy po jezdni. We Wrocławiu na niedawno otwartej DDR na Zielińskiego ominięto ten problem stosując jednocześnie sierżanty P-27 na jezdni:

Początek odcinka z CPR na chodniku i sierżantami na jezdni.A to winowajca takiej organizacji ruchu - dopóki się nie przestawi płotu nie będzie miejsca na wydzielenie DDR, a do tego trzeba by zlikwidować dziadoparking (albo wyciąć drzewa, ale nie tędy droga).

Byłem na odbiorach technicznych tej inwestycji (jako lider projektu z budżetu obywatelskiego w ramach którego powstała) i pytałem urzędników czy taka organizacja ruchu jest dopuszczalna, odpowiedzieli, że tak. Czyli rozporządzenie z 2015 odebrało możliwość stawiania kombinacji znaków C-13 + T22, ale umożliwiło stosowanie C-16/C-16 + P-27, co teoretycznie daje ten sam efekt: możliwość wyboru dla rowerzysty, czy chce jechać po jezdni czy po chodniku. :)
 

·
Registered
Joined
·
72 Posts
To chyba troche bez sensu bo jednak wciąż kłoci się z tym, ze jest przepis który mowi, ze rowerzysta musi poruszac sie droga dla rowerów (jak rozumiem tzw. CPR tez się do tego zalicza) jesli taka jest wyznaczona w kierunku, w którym się porusza - to też sugeruje obecność znaku nakazu. Powstaje wtedy sprzeczność, której kiedyś (C-13+T22) nie było...

Mogli, wzorem Francji, wprowadzić również informacyjne (kwadratowe) odpowiedniki znaków "Droga dla Rowerów" czy C-16, które nie obligują rowerzystów do poruszania się nimi. Taka jest tez właśnie idea znaków informacyjnych, więc nie wiem, po co wymyslać koło od nowa i tworzyć coś sprzecznego. Chyba, że intencją ustawodawcy było właśnie bezwzględne zmuszenie rowerzystów do korzystania z infry, która często jest jaka jest. To tez możliwe...
 

·
Registered
Joined
·
2,706 Posts
^^ Jak pisałem, zależy od interpretacji przepisów. Z jednej strony mamy C-13/C-16, który nakazuje jechać po chodniku, z drugiej P-27 wskazuje tor jazdy po jezdni. Urzędnicy we Wrocławiu nie widzą sprzeczności. Podobnie wygląda to na końcowym odcinku Kamiennej przed skrzyżowaniem z Bardzką, gdzie też mamy taką kombinację. W jednym i drugim przypadku to jednak tymczasowe rozwiązanie, bo na Bardzkiej ma się niebawem zacząć budowa nowej DDR (na koszt dewelopera stawiającego obok swój blok), a na Zielińskiego dziadoparking prędzej czy później zostanie zabudowany jakimś budynkiem, a wtedy zniknie płot i też będzie miejsce na wydzielenie z chodnika brakującego odcinka DDR.
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts

·
znajkraj
Joined
·
184 Posts
Hej,

to najprawdopodobniej jedyne takie zestawienie w Polsce - wszystkie trasy rowerowe w Polsce budowane według europejskich standardów, czyli wydzielone drogi rowerowe o przeznaczeniu głównie (lub przynajmniej w istotnej części) turystycznym. Zestawienie powstałe oczywiście na bazie własnych wizyt.

Najlepsze trasy rowerowe w Polsce. Rowerem po Polsce

Na liście:

  1. Velo Dunajec
  2. Szlak wokół Tatr
  3. Blue Velo
  4. Wiślana Trasa Rowerowa
  5. Trasa Pojezierzy Zachodnich
  6. Kaszubska Marszruta

Kolejność nieprzypadkowa, bardzo subiektywna.Poza Kaszubską Marszrutą wszystkie wymienione trasy są wciąż w trakcie prac, mniejszych lub większych, jednak wszystkie już teraz posiadają wystarczająco długie gotowe fragmenty, by z nich korzystać podczas rowerowych wypraw i wycieczek.

Szy.
 

·
Registered
Joined
·
3,935 Posts

·
Registered
Joined
·
33 Posts
Mam pytanie -gdzie można zgłaszać błędy w oznaczeniach szlaków rowerowych?
Chodzi o to, że moim zdaniem szlaki rowerowe w Polsce oznaczone są fatalnie. Nieodmalowane odcinki, brak oznaczeń na skrzyżowaniach (i drogowych i śródpolnych). Oznakowanie niezgodne z wzorami znaków i sygnałów drogowych.
Nieprzenoszenie znakowania z drogi na nowo wybudowaną równoległą ścieżkę rowerową.
Niekonsekwencja w znakowaniu np. nieraz pod symbolem roweru jest kilka pasków kolorowych oznaczających szlaki a innym razem jest kilka symboli roweru do każdego szlaku. Dublujące się kolory np. dwa szlaki czerwone na pewnym odcinku przebiegają razem. :nuts:
Generalnie jadąc po raz pierwszy nową trasą prawie zawsze muszę szlak szukać, zawracać, sprawdzać na mapie czy w telefonie. A tak nie powinno być.
Czasami mam wrażenie, że na terenie każdej gminy obowiązuję inny standard oznaczeń.
 

·
Registered
Joined
·
2,706 Posts
^^ Zapewne najlepiej zgłaszać do zarządzającego daną drogą, czyli w urzędzie gminy lub powiatu, ewentualnie tam przekierują Cię do właściwego organu. Jeśli oznakowanie jest niezgodne z przepisami, to można też próbować na policji.
 

·
Registered
Joined
·
27,908 Posts
To nic. W mojej okolicy parę lat temu powstały szlaki rowerowe, które nigdzie nie są opisane.
 

·
zoddali
Joined
·
2,321 Posts
Kiedyś, dawno temu, oznakowanie szlaków pieszych mogli poprawiać sami turyści.
Pamiętam, że na wiosnę, zanim przerwa majowa stała się masówką, zgłosiliśmy się z kolegą do PTTK-u i dali nam, nawet, puszki farby i pędzel - poprawiliśmy jakiś zielony szlak.

Trochę inne czasy i turyści też inni .....
 
  • Like
Reactions: okruszek11

·
Ar't
keep calm & ***** ***
Joined
·
2,690 Posts
To nic. W mojej okolicy parę lat temu powstały szlaki rowerowe, które nigdzie nie są opisane.
fajnie jak chociaż gmina, drugiej przekaże punkty styczne ;p

niestety rola pttk w stawianiu szlaków jakoś-takoś zanikła.
Niby czasem pttk coś tam poprawi(dużo zależy od działaczy danego okręgu) gdy się właścicielstwo terenu zmieni, ale częściej mamy szlak przerywany i zanikający, poprawiony czasem na własną rękę przez gminę, niestety częściej przez przysłowiowego pana Heńka...

efekty wiadome
 

·
sqrt(2)=...
Joined
·
2,352 Posts
Kiedyś, dawno temu, oznakowanie szlaków pieszych mogli poprawiać sami turyści.
Pamiętam, że na wiosnę, zanim przerwa majowa stała się masówką, zgłosiliśmy się z kolegą do PTTK-u i dali nam, nawet, puszki farby i pędzel - poprawiliśmy jakiś zielony szlak.

Trochę inne czasy i turyści też inni .....
Szlaki wyznaczone przez PTTK pewnie nadal można tak poprawiać, natomiast są też szlaki wyznaczone przez gminy.
 

·
zoddali
Joined
·
2,321 Posts
Miałem na myśli, że kiedyś ludzie bardziej czuli się współodpowiedzialni.

Infrastruktura rowerowa dopiero się rozwija i jak dobrze pójdzie z czasem się będzie integrować. Mamy budżety partycypacyjne, radnych przez nas wybieranych - gdy wiemy co trzeba zrobić, zacznijmy działać.

EDYTA:

Taki pozytyw z podwarszawskiego podwórka:

Rowerem przez Legionowo. Kilometry nowych dróg

Rowerem przez Legionowo. Kilometry nowych dróg

Kilometry ścieżek

Legionowo z roku na rok poprawia swoją infrastrukturę rowerową - powstają nowe kilometry ścieżek, jak i stacje rowerowe, które już są niemalże pod każdą szkołą i punktem przesiadkowym. Miasto jako lider projektu, w którym uczestniczy aż 8 pobliskich gmin, mocno rozwija też sieć ścieżek rowerowych, które już są na głównych arteriach (Jagiellońska, Sobieskiego, Warszawska, Piłsudskiego, Parkowa, Piaskowa, Strużańska, Kolejowa, Suwalna, Kwiatowa). Co istotne - drogi dla rowerzystów nie "urywają się" u wylotów z miasta. Trasa na ul. Strużańskiej przebiega przez gminę Jabłonna, Nieporęt, aż do Radzymina. Ścieżka na Kwiatowej i Warszawskiej ciągnie się przez gminę Jabłonna aż do Warszawy i Nowego Dworu Mazowieckiego. Suwalną dojedziemy przez Łajski aż do Wieliszewa, a Kolejową do Chotomowa.
źródło http://tustolica.pl/
 
2881 - 2900 of 2957 Posts
Top