SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 135 Posts

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Szukalem jakiegos watku nt. polskich kapielisk nadmorskich, ale nie znalazlem. Zakladam wiec nowy temat, gdzie mozna wrzucac wszelkie informacje o polskim pasie nadmorskim.

Polskie kąpieliska na końcu

Niemal co piąte kąpielisko nadmorskie w Polsce nie spełnia unijnych norm czystości wody - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Komisji Europejskiej, który ma być wskazówką dla urlopowiczów przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Raport o czystości wód kąpieliskowych w UE jest podsumowaniem sezonu 2007.

Wynika z niego, że w Polsce aż 19 proc. (czyli 17) nadmorskich kąpielisk nie spełnia norm UE. To gorszy wynik niż w zeszłorocznym raporcie, kiedy takich kąpielisk było 10 (14 proc.). Minimalne wymagania unijnej dyrektywy o czystości wód spełnia obecnie 81 proc. kąpielisk (72). Dla porównania rok temu - 85 proc.

Gorszy wynik jest tylko w niewielkiej Słowenii, gdzie zgodnych z normami jest 68 proc. kąpielisk morskich, a także w Rumunii, gdzie unijne standardy spełnia tylko 29 proc. kąpielisk nad morzem.

Ponadto wciąż niewiele polskich kąpielisk nadmorskich, w porównaniu z innymi krajami UE, spełnia najwyższe standardy jakości - tylko 30, czyli co trzecie. Rok temu było to blisko 39 proc. nadmorskich kąpielisk. Tymczasem w Grecji, Włoszech, Holandii i na Cyprze ten odsetek przekracza 90 proc.

za www.kurier.szczecin.pl
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #2 ·
"Blekitne Flagi" przyznane! Nieskromnie dodam, ze moja gmina po raz kolejny z rzedu zgarnia BF - serdecznie zapraszamy na nasze plaze

Trójka pod błękitną flagą

WYBRZEŻE. Certyfikat przyznawany kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, dostępności i informacji - czyli „Błękitną Flagę” – otrzymały w Polsce jedynie trzy morskie kąpieliska: Świnoujście oraz dwa w gminie Rewal - Pobierowo i Pogorzelica.

W tym roku zmienił się polski koordynator programu „Błękitna Flaga” i zaostrzyły się kryteria. Wiele plaż i marin, które w roku ubiegłym otrzymały certyfikat, dziś miałyby z tym trudności.

– Teraz wszystkie formularze zgłoszonych z Polski obiektów były w bardzo szczegółowy sposób analizowane i rygorystycznie oceniane przez jury międzynarodowe programu Blue Flag, czego między innymi efektem jest fakt, iż w sezonie 2008 jedynie trzy morskie kąpieliska w Polsce (Pogorzelica, Pobierowo oraz Świnoujście „Uznam”) zostały wyróżnione Błękitną Flagą – poinformował koordynujący akcję Marek Frysztacki z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska w Krakowie.
O „Błękitna Flagę” ubiegało się 11 kąpielisk morskich i cztery mariny, ale międzynarodowe jury, które obradowało w Kopenhadze certyfikaty przyznało jedynie trzem nadmorskim kąpieliskom w Polsce.
- Od lat staramy się spełniać wszystkie warunki, aby plażowicz czuł się na naszych plażach bezpiecznie – mówi Robert Skraburski, wójt Rewala. – Naszą pracę docenia od lat międzynarodowe jury w Kopenhadze. To bardzo cieszy.
Znak „Błękitnej Flagi” przyznawany jest kąpieliskom tylko na jeden sezon i co roku wymagane jest ponowne złożenie wniosku poświadczającego spełnienie wysokich kryteriów jakościowych i bezpieczeństwa.
Pod ocenę jury brane są następujące zagadnienia: jakość wody, czyli konieczność przeprowadzania co dwa tygodnie badań wody przez odpowiednie służby, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w jego otoczeniu (częstotliwość sprzątania, odpowiednia liczba koszy na śmieci, segregacja odpadów, odpowiednia ilość urządzeń sanitarnych, zakaz wjazdu na plażę pojazdów mechanicznych, zakaz wstępu zwierząt na plażę), bezpieczeństwo na terenie kąpieliska (odpowiednia liczba ratowników WOPR, dostępność dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, urządzenia sanitarne, miejsca postojowe),
prowadzenie działań dotyczących edukacji ekologicznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przez gminę.
za www.kurier.szczecin.pl
 

·
Banned
Joined
·
8,428 Posts
Lotwa na 1. miejscu ?

przeciez tam na polnocy rosjanie zatapiali smieci radioaktywne i inne swinstwa. Co z tego ze tam nie ma bakterii skoro tam wymarlo chyba wszystko w tej wodzie :lol:
 

·
Registered
Joined
·
682 Posts
^^ Lub inaczej na to patrzac, na lotwie pewnie jest jedna plaza i ona calkowicie dostosowala sie do wymogow unijnych.... bezsensu ranking...
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Główne łotewskie i litewskie kąpieliska nadmorskie:
- Salacgriva;
- Tuja;
- Lembuzi;
- Saulkrasti;
- Lilaste;
- Ujście Dźwiny (Ryga);
- Jurmala;
- Bigaunciems;
- Lapmezciems;
- Ventspils;
- Liepaja;
- Sventoji;
- Palanga;
- Kłajpeda;
i pewnie jeszcze wiele innych, ale te akurat znalazłem. Trzeba by było posprawdzać stan ich kąpielisk, ale to raczej zbyt czasochłonne, nie podejmę się tego :)
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Najczystsze plaże w Polsce są w ZachodniopomorskiemNad trzema plażami spełniającymi najwyższe kryteria w zakresie jakości wody i bezpieczeństwa w Polsce zawisną dziś Błękitne Flagi. Wszystkie wyróżnienia przypadły kąpieliskom w naszym regionie.

O godzinie 11 Błękitna Flaga zostanie wciągnięta na maszt w Świnoujściu. Ten kurort jako jedyne miasto w Polsce, może poszczycić się zdobyciem tej prestiżowej nagrody nieprzerwanie, trzykrotnie z rzędu. Oprócz Świnoujścia, Błękitna Flaga zawiśnie w Pogorzelicy i Pobierowie.

Podczas uroczystości zostanie zaprezentowana nowa maszyna do sprzątania plaży, która kosztowała 320 tysięcy złotych.
za www.radio.szczecin.pl
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #8 ·


MM Mierzy plaże: Nasza wakacyjna akcja - rozmiar jest ważny!

Dziwnówek: Jednych przyciąga, innych odpycha
Zmierzyliśmy plażę w Dziwnówku – 37 metrów piachu do morza. Porozmawialiśmy również ze wczasowiczami, którzy nie zawsze byli zadowoleni z pobytu w tej miejscowości.

Jest to bardzo specyficzna miejscowość. Niewiele atrakcji dla ludzi, którzy szukają wakacyjnego szaleństwa. Niewiele straganów, hałasu i jak się okazało ... turystów. Ma jednak jedną, ogromną zaletę. Podobnie jak Łukęcin, jest idealnym miejscem dla tych, którzy szukają spokoju i wolny czas lubią spędzać delektując się ciszą, niezbyt zaludnioną plażą i czystą wodą.

- Jestem strasznie niezadowolony z wyboru wakacyjnego miejsca – ze złością mówi jeden z naszych rozmówców. – Jedyną atrakcją jest plaża i piasek, nic więcej tutaj nie ma. Dziwnówek bardzo odstaje od wszystkich pobliskich miejscowości. Nawet dyskotekę zamykają tutaj o godzinie 10.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #9 ·


MM Mierzy plaże: Nasza wakacyjna akcja - rozmiar jest ważny!

Międzyzdroje: 45 metrów do morza

Pierwsze pomiary zrobione. Nie było łatwo, gdyż nad morzem spotkaliśmy tysiące opalających się ludzi. Udało się jednak rozwinąć naszą eMeMkową miarkę i sprawdzić szerokość plaży. Okazało się, że od zejścia z mola do samego morza jest 45 metrów!

Pokręciliśmy się również po Międzyzdrojach i pozbieraliśmy dla Was kilka informacji.

Wolnych miejsc noclegowych jest naprawdę dużo. Znajdzie się coś na każdą kieszeń. W luksusowych hotelach, czy apartamentach trzeba zapłacić od osoby ok. 150 – 300 złotych za dobę. Pensjonaty i hotele są tańsze. Tutaj cena wynosi od 40 do 130 złotych za dobę. 25 - 35 złotych zapłacimy za wynajem pokoju w kwaterach prywatnych.

Dla młodych ludzi fajnym i niedrogim rozwiązaniem może okazać się pobyt na polu namiotowym.

W Międzydrojach znajduje się wiele restauracji i knajp. Piwo kupimy od 5 złotych. Rybę natomiast zjemy już od 12.

Na wczasowiczów czeka wiele atrakcji. Można wybrać się do Muzeum Figur Woskowych (wstęp kosztuje 9 i 5 złotych), czy do muzeum Wolińskiego Parku Narodowego (wstęp kosztuje 5 i 3 złote). Na spacer warto wybrać się do rezerwatu żubrów (poniedziałki nieczynne, wstęp po 5 i 3 złote).

Międzyzdroje tętnią życiem wieczorami. Można pobawić się w licznych pubach i klubach. Nie zapomnijcie pójść popływać w morzu. Temperatura wody aktualnie wynosi 17 stopni Celsjusza.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)


MM Mierzy plaże: Nasza wakacyjna akcja - rozmiar jest ważny!

MM mierzy plaże: Dziwnówek - 37 metrów do morza
Zapraszamy do wspólnej wakacyjnej zabawy. Do tej pory zmierzyliśmy plażę w Międzyzdrojach. Tym razem wybraliśmy się do Dziwnówka.

Dziwnówek to niewielka miejscowość leżąca w powiecie kamieńskim. Wybraliśmy się tam, aby sprawdzić co ciekawego można znaleźć w tym nadmorskim kurorcie i zmierzyliśmy plażę.

Przywitała nas tam niezbyt ładna deszczowa pogoda. Mimo to w mieście i w okolicy plaży kręciło się sporo turystów.

To właśnie turyści pomogli nam zmierzyć plażę naszą eMeMkową miarką. Okazało się, że plaża w Dziwnówku ma 37 m szerokości.

Postaraliśmy się dowiedzieć, jakie atrakcje turystyczne są w tym miasteczku. Bardzo ważne jest to, że w tym rejonie woda morska należy do najczystszych w Polsce.

Znajdują się tu źródła solankowe, dzięki czemu Dziwnówek ma status uzdrowiska. Znakiem rozpoznawczym miasta jest latarnia morska stojąca na skrzyżowaniu dwóch głównych ulic: Wolności i Kamieńskiej. Można w niej przez cały rok kupować pamiątki.

W razie niepogody można skorzystać z kąpieli w przepięknie urządzonym basenie w ośrodku rehabilitacyjnym Jantar. Znajduje się tu basen rehabilitacyjny, basen solankowy, brodzik, jacuzzi, sauna parowa i sucha oraz solarium. Ceny kształtują się od 8-15 zł za godzinę.

Co roku na okres wakacyjny w okolicy ronda jest rozstawiane Wesołe Miasteczko. Posiada wiele atrakcyjnych urządzeń, takich jak: Karuzela łańcuchowa dla małych dzieci, podnoszona karuzela z kaczorami, kolejka z autkami dla maluchów, autodrom, bujający się statek, twister, kolejka, byk do ujeżdżania, bangi i inne.

Wieczorami można się bawić w licznych barach. Bardzo dobrze jest też rozwinięta gastronomia. niemal na każdej ulicy jest jakiś bar, pizzeria czy smażalnia ryb. Rybę można zjeść już a 6,5 zł, a piwo kosztuje od 5 zł.

W Dziwnówku można znaleźć zakwaterowanie o bardzo zróżnicowanym standardzie i cenach - apartamenty, pokoje z łazienkami i tv, pokoje z ogólnodostępnymi sanitariatami, domki kempingowe, pola namiotowe, nawet całe mieszkania - dla każdego coś dobrego, w zależności od wymagań i zasobności kieszeni.

Cena pokoju za dobę poza sezonem kosztuje od 15 zł. W sezonie od 30 zł. Za domek letniskowy dla 4 osób zapłacimy od 120 do 160 zł.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #12 ·
^^Akurat Świnoujście ma bardzo szeroką plażę :)


Międzyzdroje - jedyny taki deptak

Deptak ma prawie 3 kilometry długości. Podczas sezonu, aby przejść nim od końca do końca, potrzebujesz co najmniej dwie godziny.


Ku radości zgromadzonych panów, panie na promenadzie kierują się jedną zasadą - im krótsza spódniczka, tym lepiej.

- Hitem sezonu okazały się kolorowe włosy - przyznaje pani Magda, która sprzedaje co prawda plastikowe kolczyki i dmuchane zabawki, ale myśli o wzbogaceniu swojej oferty o peruki w kolorach tęczy. Sztuczne włosy mają wzięcie i to nie tylko wśród dzieciarni.

- Sporo dojrzałych kobiet je kupuje - mówi. - Są dość tanie (12 zł-15 zł), a te bardziej stonowane kolorystycznie można nosić normalnie, nie dla zabawy.

Ilona z Radomia kupiła sobie nawet dwie takie peruki.

- Jedną dam koleżance jako pamiątkę z wakacji - śmieje się i pokazuje zielone sztuczne włosy. - Będzie jej do twarzy i "do sukienki” - podkreśla.

Różowe spodnie, żółte klapki, zielona kurtka

Sama jednak trochę wstydziła się nałożyć swoją różową perukę, choć idealnie pasowałaby do jej różowych spodni i żółtych klapek. Ilona ma też jaskrawozieloną kurtkę, ale nie włożyła jej teraz, tylko swobodnie przewiesiła przez ramię.

Podobną kolorystykę wybrała też Magda. Ale ona ma zamiast spodni, żółtą krótką spódniczkę i różowe sandały. Sandały są na bardzo wysokim, ponad 15 centymetrowym obcasie typu szpilka. W tym roku właśnie takie obowiązują na promenadzie. Magda musi patrzeć pod nogi. Bruk jest nierówny, szczególnie po lewej stronie w kierunku Świnoujścia.

- Ale taki but robi na facetach wrażenie - podkreśla Magda i pokazuje mi palcem dwóch siwiejących już panów, którzy na jej widok wyraźnie się prężą i wciągają brzuchy. - Moja krótka spódniczka też do tego służy.

Dyskoteka na czarno

Magda i Ilona nie wyszłyby tak ubrane na dyskotekę. Szczególnie do "Sceny”, która w tym sezonie jest najmodniejsza. "Scena” mieści się w piwnicach Międzynarodowego Domu Kultury (wejście z promenady) i jak plotka niesie, prowadzona jest między innymi przez byłą zdobywczynię tytułu "Miss”.

- Do "Sceny” chodzi się na czarno - tłumaczą dziewczyny, ale dodają, że spódniczki mają być krótkie. - Im krótsze, tym lepiej.

To dla faceta

Z takiego samego założenia wyszła Kasia. Włożyła kraciastą spódniczkę, która zakrywa tylko pół pupy. Reszta to krótkie, jasne leginsy.

- Nie mylić z majtkami, bo to nie barchany - podkreśla Kasia. Dziewczyna nie ukrywa też, że ubrała się tak nie dla siebie, a dla faceta, z którym przyjechała nad morze.

- On chce być ze mnie dumny i lubi jak ludzie się za mną oglądają.

- Nie pozwoliłbym ci nałożyć czegoś takiego - mówi Krzysztof do Żanety, swojej dziewczyny, z którą przyjechał do Międzyzdrojów z Wrocławia. - Wolę jak jesteś bardziej stonowana - mówi stanowczo, ale zaciąga Żanetę na piwo do restauracji "Aurora” (naprzeciwko wejścia na molo). Tam, jak twierdzi Krzysztof, jest najlepsze miejsce do podglądania tego co dzieje się na promenadzie.

Gwiazdorski odlew

Tuż przed ich stolikiem ustawili się ze swoim stoiskiem Marcin z Basią. To oni już od końca czerwca robią na zamówienie odciski dłoni w glinie na wzór tych, które odcisnęli aktorzy podczas Festiwali Gwiazd. To pamiątka z Międzyzdrojów, która kosztuje 15 zł.

- Muszelkę dodajemy gratis - podkreślają i dodają, że każdy odlew jest przecież inny i ich pamiątki po prostu się nie powtarzają. Gipsowe odlewy dłoni miały spore powodzenie na początku lipca, kiedy do Międzyzdrojów przyjechali znani odtwórcy serialowych ról. Później, Marcin i Basia musieli wzbogacić ofertę swojego stoiska o malowanie portretów.

Tuż przy rogu, gdzie swój postój ma kolorowa kolejka turystycznego pociągu, od samego rana do budki ustawiają się kolejki.

Zielone lody i indiański koncert

To tu sprzedawane są kręcone lody w różnych kolorach. Największym hitem tego lata okazały się zielone, jabłkowe lody (duże kosztują 6 zł, małe są po 3 zł). Są też lody różowe, w takiej samej cenie.

Kolorowo zaczyna się też robić około godziny 18 na placu przed molo. Tam koncertuje grupa z Peru. Wokaliści, którzy przed międzyzdrojską publicznością odgrywają sceny z peruwiańskich wiosek Indian, utrzymują się głównie z datków zbieranych do fantazyjnych kapeluszy i sprzedaży płyt z muzyką etniczną. Ale że każdy z wykonawców ubrany jest stylowo i kolorowo, tak jak Indian wyobrażają sobie Polacy, zwykle wieczorem gromadzą pokaźną grupę gapiów.

Henryk, który przyjechał do Międzyzdrojów z Warszawy, dziwi się temu tłumowi na promenadzie. Jest tu po raz pierwszy, ale przyciągnęła go ciekawość.

- Stolica raczej jeździ do Sopotu - tłumaczy. - Warszawiaków na waszym wybrzeżu jest mało, bo to za daleko. Ale chciałem to wszystko zobaczyć. W końcu o Międzyzdrojach mówi się, że są "Perłą Bałtyku”. Ta wasza promenada jakaś krótka. Całe szczęście, że dziewczyny mają takie krótkie spódnice - dodaje.
 

·
Registered
Joined
·
4,209 Posts
Główne łotewskie kąpieliska nadmorskie:
- Salacgriva;
- Tuja;
- Lembuzi;
- Saulkrasti;
- Lilaste;
- Ujście Dźwiny (Ryga);
- Jurmala;
- Bigaunciems;
- Lapmezciems;
- Ventspils;
- Liepaja;
- Sventoji;
- Palanga;
- Kłajepeda
i pewnie jeszcze wiele innych, ale te akurat znalazłem. Trzeba by było posprawdzać stan ich kąpielisk, ale to raczej zbyt czasochłonne, nie podejmę się tego :)
Ktoś w ogóle korzysta z uroków kąpieli wodnych? Woda o ile mi wiadomo jest tam bardzo zimna, a Zatoka Ryska praktycznie każdej zimy jest skuta lodem.
Najcieplejszą wodę w Bałtyku ma Polska, Niemcy i Dania.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ciężko stwierdzić :D Za to tydzień temu i w miniony weekend woda była świetna i po minimum pół godziny się taplaliśmy, teraz prawie 20*C, wcześniej 17*C, ale nie ma to jak Bałtyk :nocrook:
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #17 ·
POBIEROWO:

Były zawody w Windsurfingu, ogromna ilość ludzi. Własnej miejscowości nie poznałem, bo zeszliśmy z narzeczoną ostatnim możliwym zejściem i poszliśmy jeszcze bardziej na zachód w stronę Łukęcina, aby dorwać jakiekolwiek miejsce leżące. Jak widać na zdjęciu, stojących jeszcze trochę było :)
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #18 ·


A może by tak do Pobierowa?

Pobierowo jest niewątpliwie jedną z najpiękniejszych miejscowości na wybrzeżu. Nie jest co prawda tak popularne jak Międzyzdroje, ale dzięki temu znajdziemy tam więcej ciszy i spokoju.
Bez problemu można znaleźć nocleg. Ceny są niższe niż w Międzyzdrojach, a wybór naprawdę duży. Od luksusowych rezydencji, po tanie domki letniskowe. Znajdzie się coś na każdą kieszeń.

Po opalaniu na pięknej, piaszczystej plaży można wybrać się na lunch. Miejsc, w których można zjeść smażoną rybkę jest wiele.

Aby stracić zbędne kilogramy warto wybrać się pograć w tenisa, siatkówkę, czy koszykówkę. Boiska do tych gier znajdują się przy ulicy Moniuszki.

Pobierowo tętni życiem wieczorami. Nie brakuje tu dyskotek, pubów i piwiarni. Można bawić się do rana w jednej z kilku dyskotek, klubie Topless, herbaciarni w samym centrum, gdzie podają wspaniałe lody i można posłuchać dobrej muzyki, jednej z restauracji, pizzerii lub zabawie pod gołym niebem.

Niestety przez cały tydzień pogoda nie będzie sprzyjała. Maksymalna temperatura w Pobierowie ma wynosiła około 22 stopnie Celsjusza.
Głupoty napisali, że bez problemu można znaleźć nocleg. Powodzenia wszystkim, którzy myśleli, że przyjadą, a właściciele będą stali z karteczkami "wolne pokoje" :lol:
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
Discussion Starter · #19 ·


Nasza wakacyjna akcja - rozmiar jest ważny!
MM mierzy plaże: W Łukęcinie 50 metrów do morza

W ramach naszej wakacyjnej akcji tym razem trafiliśmy do Łukęcina. Do tej pory odwiedziliśmy już Międzyzdroje, Pobierowo i Dziwnówek.
Łukęcin jest niewielką miejscowością wypoczynkową w gminie Dziwnów. Panuje tu specyficzny mikroklimat, który doskonale wpływa na układ oddechowy i krążenia.

Jest to idealne miejsce dla osób, które szukają spokojnego miejsca do wypoczynku.

W miejscowości znajduje się kilka dużych ośrodków wypoczynkowych, pól kempingowych i namiotowych. Ceny są nieco niższe niż w Międzyzdrojach czy Ustce.

Wielbiciele czynnego wypoczynku w Łukęcinie znajdą takie atrakcje jak: jazda konna, gra w golfa, wycieczki rowerowe i piesze.

Pomimo, że w tej miejscowości nie znajduje się wiele barów i restauracji można zjeść smacznie i niedrogo. Oprócz tradycyjnej morskiej rybki trzeba koniecznie spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. 

·
Registered
Joined
·
95 Posts
Najlepsze polskie plaże wg Internautów:

1. Świnoujście 4,27 (średnia ocena we wszystkich 10 kategoriach)
2. Ustka 4,22
3. Pobierowo 4,18
4. Sopot 4,16
5. Niechorze 4,15
6. Łeba 4,11
7. Międzyzdroje 4,09
8. Ustronie Morskie 4,06
9. Jurata 4,05
9. Władysławowo 4,05
11. Rewal 4,04
12. Kołobrzeg 4,03
13. Międzywodzie 4,02
14. Jastarnia 4,01
15. Mielno 4,00
16. Darłowo 3,99
16. Gdynia 3,99
18. Hel 3,98
19. Gdańsk 3,97
20. Pogorzelica 3,95

Więcej info:
http://plaze.onet.pl/3486,1503628,artykuly.html
 
1 - 20 of 135 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top