SkyscraperCity banner

1 - 20 of 191 Posts

·
UserDario
Joined
·
2,073 Posts
Przeczuwam swietny temat :pepper: :carrot: :banana2: :lock: :banana: :cucumber:
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
Kalisz, katedra św. Mikołaja z XIII w. Przez wieki kościół św. Mikołaja był obiektem parafialnym, w 1992 roku Jan Paweł II wyniósł świątynie do godności katedry Diecezji Kaliskiej. Zdjęcia rewelacyjne nie są (z uwagi na ciasną zabudowę śródmieścia bardzo trudno fotografuje się ten obiekt) ale widać to, co jest najważniejsze :)

Wszystkie prawa zastrzeżone :)
 

·
Registered
Joined
·
454 Posts
Odnośnie Kalisza: Obecne zwieńczenie wieży katedry poczodzi sprzed 1914, czy po.....Bo ten neogotyk zawsze mnie zastanawiał(wg.mnie troche nie pasuje)
 

·
Wielkopolanin :)
Joined
·
1,363 Posts
pinkaVa88 said:
Odnośnie Kalisza: Obecne zwieńczenie wieży katedry poczodzi sprzed 1914, czy po.....Bo ten neogotyk zawsze mnie zastanawiał(wg.mnie troche nie pasuje)
Pochodzi sprzed 1914, a dokładnie z 1876. W XVIII wieku wieża zawaliła się w skutek pożaru, a odbudowano ją dopiero w XIX wieku. Widać to zresztą na zamieszczonych zdjęciach, faktura cegieł jest inna.
 

·
Registered
Joined
·
2,559 Posts
Wroclawska Katedra 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,613 Posts
Watek ciekawy, ale z pułapkami. Bo tak naprawde, w sensie historycznym z tych kosciolów, które tu pokazaliście, prawdziwymi katedrami, budowanymi dla biskupa (co implikowało konkretny program przestrzenny) są tylko Poznań i Wrocław. W ogóle w Polsce prawdziwych katedr jest zaledwie kilkanaście, reszta to inne koscioły podniesione do godności katedr. A te prawdziwe to katedry w: Gnieźnie, Poxnaniu, Wroclawiu, Płocku, Krakowie, Chełmie (obecnie nawet nie konkatedra), Włocławku, Przemyślu, Chełmży, Kamieniu Pomorskim, Fromborku i Katowicach (był przecież konkurs - na katedrę). Na upartego możnaby jeszcze dorzucic Łódź, bo kiedy ten kosciół budowano, byly ambicje, by stał sie katedrą i m.in. dlatego łożono na niego więcej i dlatego dokladali sierównież mieszkańcy innych wyznań niż katolicy, jak żydowscy czy niemieccy przedsiębiorcy. Dawna Polska byla dosć dziwna na tle Europy jeśli chodiz o liczbę diecezji - było ich po prostu bardzo mało i były bardzo duze - i np. diecezja wileńska była swego czasu największa na swiecie.
Ale skoro już pojawily sie tu i "wtórne katedry", to dorzucam lubelską. Był to pierwotnie kosciół jezuitów, rozpoczęty w 1586 roku (nieświeski ponoć kilka miesięcy później:), najstarszy barokowy kosciół w Polsce (krakowski śś. Piotra i Pawał zaczęto w 1597). Wnętrze to wynik przebudowy po pożarze w 1752 roku. Pierwotny kosciół stawial Jan Maria Bernardoni, Michal Hintz, a po nim moze Jan Jaroszewicz (wg Jerzego Paszendy SJ), przebudowywał po pożarze Franciszek Koźmiński SJ, znany m.in. z innego swojego wielkiego dzieła, szkoly jezuitów w Poznaniu. Freski malował Józef Mayer. Oltarz główny z poc.z XVII wieku, ocalał podczas pożaru - ogień ugaszono, nim doszedł do absydy. 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
Katowice
Katedra Chrystusa Krola
foty od Koniaczqa

wydzial teologii i katedra


fragment katedry i wchodzacy w sklad kompleksu katedralnego palc biskupi

a to juz fotki z oficjalnej strony katedry http://www.katedra.katowice.opoka.org.plwnetrza:
a tu w glebi widac podarowana przez obecnego Papieza Benedykta XVI mozaike ( to zlote ;) )

i dalej wnetrza:)


a to juz krypta katedry:

i znow wnetrza :)


a tu jeszcze raz zblizenie na kaplice z mozaika stanowica dar obecnego Papieza Benedykta XVI dla katowickiej katedry
 

·
Banned
Joined
·
1,518 Posts

Nie wiedzialem ze sa w polsce koscioly z takimi podporami z zewnatrz (nie wiem jak to sie fachowo nazywa:) )


bardzo podobna ta krypta do tej w swiatyni opacznosci w warszawie ;)
 

·
tararam
Joined
·
7,621 Posts
hubertkm said:
Ładne! Polska miedzywojenna architektura była wielka! Szkoda, że nie zbudowali kopuly takiej, jak projektowano...
tez zaluje...
wtedy by Katowicka katedra wygladala tak:
choc co jakis czas mozna znalezc w prasie info ze warto by ja bylo podwyzszych do oryginalnie projektowanej wysokosci
wtedy mielibysmy w Katowicach katedre wysoka na 95 metrow to jest 38 metrow wyzsza od obecnej :)
 

·
hræddur köttur
Joined
·
4,365 Posts
@sky's
I będziemy mieli - w końcu w jakimś celu stowarzyszenie zostało powołane. ;)

SANDOMIERZ
Katedra - wzniesiona w XIV w., gotycka, zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu. Posiada wyposażenie wewnętrzne z XV - XVII wieku (freski bizantyjsko - ruskie, ołtarze rokokowe, obrazy i rzeźby). Bazylika Katedralna wzniesiona została w miejscu pierwotniej romańskiej kolegiaty, zniszczonej najazdami Tatarów w XIII wieku i Litwinów w 1349 roku. W 1360 roku król Kazimierz Wielki funduje nową kolegiatę, która wraz z powstaniem Diecezji Sandomierskiej w 1818 roku otrzymała godność Katedry, a w 1960 roku godność Bazyliki Katedralnej. Jest to gotycka budowla typu halowego z trójbocznie zamkniętym, wydłużonym prezbiterium, nakryta sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na ścianach prezbiterium zachowały się polichromie wykonane ok. 1421 roku przez warsztat ruski, mistrza Hayla z Przemyśla. Freski odsłonięto i zakonserwowano w latach 1934-1936. Ołtarze i portale Katedry wykonane są z czarnego marmuru, a ozdobione marmurem różowym. Są to unikatowe przykłady wyrobów kamieniarskich warsztatów w Czarnej pod Krakowem w XVII i XVIII w. Wnętrze kościoła zdobi wspaniały zespół rokokowych ołtarzy (II poł. XVIII w.) przy międzynawowych filarach. Są one dziełem wybitnego warsztatu mistrza Macieja Polejowskiego ze Lwowa. Na ścianach naw widnieje zespół 16 obrazów, z których 12 tworzy cykl tzw. "Kalendarium", natomiast cztery obrazy pod chórem przedstawiają sceny z historii Sandomierza. Męczeństwo Sandomierzan w 1260 roku, męczeństwo dominikanów w 1260 roku, rytualny mord żydowski oraz wysadzenie zamku przez Szwedów w 1656 roku. Ten ostatni obraz przedstawia legendarny moment, kiedy to porwany podmuchem rycerz Bobola, został przerzucony wraz z koniem przez Wisłę, nie doznając żadnego uszczerbku na ciele. W skarbcu Katedry przechowywane są między innymi liczne inkunabuły i relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego podarowany Kolegiacie przez króla Władysława Jagiełłę w uznaniu zasług rycerstwa sandomierskiego w bitwie pod Grunwaldem.
 
1 - 20 of 191 Posts
Top