SkyscraperCity banner

8841 - 8843 of 8843 Posts

·
Registered
Joined
·
145 Posts
Zastanawia mnie dlaczego w mediach mówi się o CPK tylko w kontekście skróconego czasu podróży, a całkowicie pomija się cenę pojedynczego przejazdu?
Weźmy na przykład trasę Gdańsk-Warszawa. Pociągi kategorii TLK pokonują tę trasę w około 3,5-4 godziny, przy cenie przejazdu: 82 zł dla 1. klasy i 63 zł dla 2. klasy.
Pociągi kategorii EIC oraz EIP dają nieznaczną oszczędność czasu, ale oczywiście większą wygodę podróży. Takimi pociągami można pokonać tę trasę w około 3 godziny, a ceny wahają się w przedziale 200-230zł dla klasy 1 oraz 140-150 zł dla klasy 2.
Teraz czytam, że dzięki powstaniu CPK podróż z Gdańska do Warszawy skróci się do 1 godziny i 45 minut. Rzeczywiście szybko, ale jaki byłby koszt biletu na taki pociąg?
Oczywiście część kolejowa CPK planowana jest przede wszystkim w celu szybkiego dojazdu do lotniska, ale czy nie będzie tak, że po wybudowaniu tych wszystkich szprych koszt podróży sprawi, że pociągi będą woziły powietrze lub co najwyżej klasę biznes, którą będzie na to stać, a przeciętny Kowalski nawet nie powącha ich wnętrza?
Halo!
Wracamy na ziemię!

A to od kiedy pociągi są od tego aby wozić pasażerów?!
 

·
Registered
Joined
·
620 Posts
Za portalem Forsal:
Kolej dużych prędkości łącząca europejskie stolice to jeden z pomysłów na naprawę europejskiej gospodarki. Według ekspertów najpierw trzeba jednak skupić się na poprawie krótszych połączeń.
Olbrzymie inwestycje publiczne mają pomóc w wydźwignięciu Europy z kryzysu. Bruksela proponuje na to dodatkowe 750 mld euro, które łącznie z budżetem na kolejne siedem lat dadzą 1,85 bln euro. Teraz trwają dyskusje, na co te środki przeznaczyć. Z inicjatywą zbudowania europejskich kolei dużych prędkości wyszły trzy think tanki: niemiecki, austriacki i francuski. Eksperci zaproponowali cztery linie, na których pociągi rozwijałyby prędkość od 250 do 350 km/h. Cały projekt kosztowałby 1,1 bln euro.
 

·
Super Expert
Joined
·
3,585 Posts
Taaa... właśnie od rana szukają ludzi co jechali pociągiem - którym jechał ktoś chory.
Póki co to najbezpieczniej siedzieć w domu, albo jeśli już to jechać własnym autem.

Ale podoba mi się pomysł na przyszłość - jesli jakaś przyszłość w ogóle będzie...
 
8841 - 8843 of 8843 Posts
Top