SkyscraperCity banner

8881 - 8900 of 8952 Posts

·
WUNGIEL
2,333 Posts
Jakim niby cudem, skoro dopiero jest przetarg na STEŚ? xD
Dzięki cudownej specustawie oraz temu że już robią inwentaryzacje przyrodnicze we wszystkich korytarzach.
Jak wybiorą wariant to w ramach stesia zacznie się robić koncepcja, a w międzyczasie przyrodnicy od inwentaryzacji (tak mi się wydaje) dorobią papiery do DŚU czyli KIP i ROŚ. Równo z procedowaniem DŚU będą się robiły materiały przetargowe do projektuj i buduj na konkretny, jedyny słuszny wariant, a następnie 2023 przetarg projektuj i buduj, 2025 rusza budowa i 2027 przecinamy wstęgę!
:none131:

Zapraszam do wątku dedykowanego dla linii Warszawa - Łódź:

·
Registered
376 Posts
CPK ogłasza przetarg na studium dla linii KDP Warszawa – Łódź

Spółka Centralny Port Komunikacyjny ogłosiła przetarg na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla projektu budowy linii kolejowej nr 85 Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana. Trasa ma zostać zaprojektowana do prędkości 350 km/h. Spółka zakłada, że linia mogłaby zostać oddana do 2027 r.
Pytanie czy zdąży się rozpędzić do 350 km/h na odcinkach W-wa Zach - CPK i CPK Łódź

·
Registered
2,877 Posts
Też mam nadzieję, że CPK nie powstanie, ...
a w "odpowiednim momencie" decydenci orzekną, że "z uwagi na ważny interes państwa ciężar inwestycji zostanie przesunięty na ważne, strategiczne w skali kraju komponenty infrastrukturalne, ze szczególnym uwzględnieniem transportu kolejowego, z priorytetowym wskazaniem na następujące szlaki: ..."
:rolleyes:

·
Registered
131 Posts
Jedyna rzecz jaka na pewno w CPK ma sens.
Możnaby jeszcze się połasić o CMK północ. Nawet przy podniesieniu prędkości na CMK do 300km/h przejazd LK4 i LK9 z KO/KG do 3City to jakieś 4h. To nie jest konkurencyjny czas mający konkurować z samochodami i samolotami.

·
WUNGIEL
2,333 Posts
Czyli może następne pokolenie tego dożyje :)
Ja już chyba załapałem jak sfinansować te wszystkie gigaplany: Kanały, Drogi, Koleje, Obwodnice, Transformacja Energetyki, Zasiłki Socjalne.
Nie, nie z nowych podatków - przedsiębiorcy i tak są już bardzo w******ni, a zabieg z ocitowaniem spółek komandytowych sprawi że dochody spadną, bo takie spółki przestaną po prostu funkcjonować lub wyniosą się do Czech czy gdzieś indziej.
To wszystko idealnie łączy się z obrazą na Unię i Polexitem.

Po prostu otworzymy Suwałki i zaczniemy to wydobywać. Wystarczy na wszystko, a jeszcze zostanie. I to w zakładanych terminach!
Jak wyjdziemy z unii to się skasuje całe prawo środowiskowe i momentalnie zrobi kopalnię metali ziem rzadkich i całej reszty.
Starczy nawet na EJ bez kredytu.

·
Registered
12,637 Posts
Trzy razy przeczytalem ostatni post i zastanawiam sie czy to trolling, dowcip czy moze autor mysli tak na serio. W dzisiejszych czasach nigdy nie wiadomo... :ROFLMAO:
Ja nie dałem rady tego doczytać.... :)

·
Registered
72 Posts
Póki co dostajemy kasę z Unii, ale bardzo często jest związane ze wskazaniem konkretnych celów, na które te pieniądze idą. Sądzę, że na Zachodzie nie ma aż takich altruistów, którzy by dawali kasę za bezdurno - oni dokładnie obliczają, co im się opłaci, a co nie. Idzie kasa na drogi - fajnie, ale znaczna część musi iść z naszego budżetu. Zatem nie można tych pieniędzy przeznaczyć na nic innego. Samorządy po hurraoptymizmie i "darmowych pieniądzach" zadłużyły się na potęgę budując głównie... aquaparki, których wyposażenie techniczne sprowadza się właśnie z firm zagranicznych (niemieckich, francuskich, itp.). A za 5 lat mamy zostać płatnikiem netto składek. Czyli więcej wpłącimy niż dostaniemy, na dokładkę będzie obowiązywał ten sam mechanizm - nie będzie można dowolnie dysponować pieniędzmi, które od UE "dostaniemy". Moim zdaniem wpadliśmy w coś w rodzaju leasingu z rosnącymi ratami, tyle tylko że leasingodawca mówi nam, co możemy wyleasingować.
Reasumując - na razie na tym jakoś tam korzystamy, a potem zobaczymy. I tak zlikwidowaliśmy nasz przemysł i wpuściliśmy tu zagraniczne koncerny, więc herbata już się wylała i musimy tańczyć tak, jak nam zagrają...

·
Expat
Delegacja
7,623 Posts
Polska nie stanie się płatnikiem netto, bo zua łunia nam kasę zabierze tylko dlatego, że zwyczajnie poszczególne regiony kraju będą już na tyle bogate, że nie będzie im się należała wysoka pomoc. A Polska wzbogaciła się właśnie dzięki temu, że jest w UE i należy do wspólnego rynku. Gdybyśmy do Unii nie wstąpili, to w optymistycznym wariancie bylibyśmy na poziomie Serbii. W pesymistycznym - Ukrainy.

I oczywiście, trudniej będzie dostać dotację na byle co, a pieniądze będą kierowane w dużej części na projekty proekologiczne. I bardzo dobrze. A kolej zdecydowanie będzie wśród priorytetów UE.

Natomiast jeśli chodzi o przemysł, to powtarzasz bzdury, jak to na zlecenie zachodu zniszczyliśmy przemysł. Nie. My tego przemysłu w '89 praktycznie nie mieliśmy. Bo te wszystkie wielkie fabryki i zakłady były tak przestarzałe, że kompletnie nie nadawały się do konkurowania z zagranicznymi graczami. A pieniędzy na unowocześnienie przemysłu nie mieliśmy, bo od kilkunastu lat Polska była bankrutem.

·
Registered
3,200 Posts
Jakbyśmy nie byli bankrutem to może by dało radę pójść nieco blizej modelu chińskiego. No, ale byliśmy...

·
Registered
7,412 Posts
Póki co dostajemy kasę z Unii, ....
Reasumując - na razie na tym jakoś tam korzystamy, a potem zobaczymy. I tak zlikwidowaliśmy nasz przemysł i wpuściliśmy tu zagraniczne koncerny, więc herbata już się wylała i musimy tańczyć tak, jak nam zagrają...
JAKOŚ TAM ?
Buahahaha. Halo tu Ziemia, pobudka.
Ty widzisz aquaparki. Ja widzę nowe oczyszczalnie "glutów", nową infrastrukturę tj. nowe drogi (różnych klas), remontowane linie kolejowe, nowoczesne pojazdy miejskie i kolejowe , ect Kto tego nie widzi to albo ślepy albo wykazuje złą wolę.

PS A herbata tak jest chińska lub indyjska

·
Registered
72 Posts
Zgodzę się, że przemysł wysokich technologii za PRL nie miał wiele wspólnego z "wysokimi". Dam tylko 2 przykłady - mój teść był projektantem cukrowni i dobrze znał ten temat od podszewki. Mieliśmy 76 cukrowni. Niemcy przejęli za grosze ok. 50 z nich. Po czym była rzekoma nadprodukcja cukru, więc wprowadzono limity. Zamknięto w Polsce te 50 cukrowni - odszkodowania od UE wzięli oczywiście Niemcy. Po czym skasowano limity, polskich cukrowni zostało kilka, jest w sumie ich w Polsce 18. Produkcja cukru to praktycznie wrzucenie buraków do gara, zagotowanie i odparowanie wody z syropu (z teściem miałem okazję zwiedzać cukrownię i obejrzeć, jak to wygląda). To nie przemysł kosmiczny. A cukier mamy teraz głównie niemiecki...
Identycznie wyglądała sprawa z cementowniami - produkcja cementu jest prosta jak budowa cepa - tam nie ma żadnych wysokich technologii.
Ostatni przykład - po śmierci mojej mamy został mi mikser firmy Zelmer, jeszcze polskiej. Rozebrałem go do przeczyszczenia. Był IDENTYCZNY z mikserem miksera Siemensa (BSH), a jedyna róznica to była metalowa przekładnia (w Zelmerze) przy plastikowej w Siemensie. Zmieniono także sposób mocowania akcesoriów (żeby przypadkiem nie można było wykorzystać starszych od Zelmera). Na marginesie - nawet w Wikipedii napisano, jaki przewał zrobiono na prywatyzacji tej firmy.
Takich przykładów jest wiele. Wiem, że ZR Kasprzaka nadawały się do zaorania, ale sprzedać mleczarnie, elewatory zbożowe, zakłady przetwórstwa spożywczego? Dosłownie wszystko?
Polecam tez spojrzeć do Internetu i poszukać tzw. aferę wagonową, kiedy to syn L. Millera próbował przejąć ZNTK - o ile dobrze pamiętam - w Świdnicy. Nie miał pieniędzy, więc miał wziąć kredyt pod zastaw przyszłych zysków z tej firmy. W ten sposób uwłaszczyło się kupa ludzi, która miała dostęp co odpowiednich informacji. W ten sposób sprzedano PZU firmie Eureko. KGHM chciano sprzedać za mniej niż wypracowuje rocznego zysku... Zobaczcie, jak zaorano fabryki wagonów i lokomotyw. To kosmiczna technologia? Kiedyś PaFaWag był potęgą w demoludach, jak i Cegielski. Był oczywiście problem z wózkami do dużych prędkości, ale nie wszystkie wagony wymagają jazdy z prędkościami powyżej 160 km/godz. Zresztą w takim przypadku wystarczy kupić same wózki (produkowała je zresztą DDR-owska fabryka w Goerlitz). A na ostatek dodam, że nawet po przemianach ustrojowych potrafiliśmy remontować np. silniki do amerykańskich samolotów i śmigłowców. A więc jakoś się dało...

·
Expat
Delegacja
7,623 Posts
O, cukier. Dobry przykład tego, w jakim stanie był polski przemysł.
Te 76 cukrowni produkowało w 1990r. tyle samo cukru, ile obecnie produkuje 18 zakładów. Produkcja cukru w Polsce nie spadła. Zdecydowanie wzrosła za to wydajność zakładów. I tak było ze wszystkim. W Polsce nie było kapitału na modernizację przemysłu i w większości przypadków były dwie opcje: likwidacja albo sprzedaż podmiotowi zagranicznemu. Nie mam wątpliwości, że druga opcja była znacznie lepsza dla polskiej gospodarki.

·
Banned
1,374 Posts
O, cukier. Dobry przykład tego, w jakim stanie był polski przemysł.
Te 76 cukrowni produkowało w 1990r. tyle samo cukru, ile obecnie produkuje 18 zakładów. Produkcja cukru w Polsce nie spadła. Zdecydowanie wzrosła za to wydajność zakładów. I tak było ze wszystkim. W Polsce nie było kapitału na modernizację przemysłu i w większości przypadków były dwie opcje: likwidacja albo sprzedaż podmiotowi zagranicznemu. Nie mam wątpliwości, że druga opcja była znacznie lepsza dla polskiej gospodarki.
Temat nie jest ani czarny ani biały i nikt nie powie, że tego nie można było zrobić lepiej.

·
Expat
Delegacja
7,623 Posts
Oczywiście, że można było zrobić lepiej - bo zawsze można coś zrobić lepiej i NIGDY nie będzie takiej sytuacji, że lepiej być nie może. Błędy i wypaczenia będą zawsze, bo świat nie jest idealny. Jednocześnie uważam, że jak na to, w jakim punkcie znajdowaliśmy się w '89, zrobiliśmy naprawdę ogromny postęp. Łatwo to porównać z krajami, których gospodarki wtedy stały wyżej, niż Polska. Takie jak wspomniane przeze mnie Serbia czy Ukraina.

Jednocześnie zawsze będę prostował takie bzdury, jakie próbuje przemycić tentom, bo pokazuje on, że albo nie ma pojęcia o stanie polskiej gospodarki i przemysłu w okresie transformacji, albo świadomie manipuluje. Biorąc pod uwagę wplecione w to antyunijne treści, obawiam się tego drugiego.

8881 - 8900 of 8952 Posts