SkyscraperCity banner

9181 - 9200 of 9201 Posts

·
Registered
95 Posts
Jeżeli CPL byłby takim świetnym rozwiązaniem i biznesem to napewno znalazłaby się jakaś potężna firma która zabrałaby się za jego budowę na warunkach komercyjnych
Dawno wiekszych bzdur nie czytałem. Współczesny biznes oczekuje stopy zwrotu na poziomie 8-10% pa. Pokaz mi podobny projekt infrastrukturalny powstały za czysto prywatne pieniadze.

·
Registered
2,121 Posts
Ale co jest bzdurą? Jakby ta inwestycja miała się spłacić w rozsądnym czasie i przynosić zysk to biznes ustawiałby się w kolejce do inwestowania. Ale że wszyscy wiedzą, że na to nie ma szans, to ma to wybudować państwo, a biznesik przyjdzie na gotowe i dorobi sobie na sklepach (bo przecież nie będzie dopłacał). A tymczasem cały państwowy biznesplan inwestycji, przygotowany przez ludzi, którzy ledwie radzą sobie z budową od podstaw (z papierologią) 50 km dróg szybkiego ruchu, opiera się o listę życzeń pt. co ma się stać, aby zadziałało.
Ja się pytam: co moze pójść nie tak?

·
Registered
180 Posts
Myślisz ze z Polska wygeneruje takie potoki pasażerów do Australi jak UK ?
Australia jest częścią zjednoczonego królestwa i była kolonia.
Nie, Zjednoczone królestwo to Walia, Anglia, Szkocja i Irlandia Północna. (uk = united kingdom = zjednoczone królestwo). Miałeś raczej na myśli Commonwealth czyli taki klubik byłych koloni które teoretycznie uznają Elżbietę II za tytularną głowę państwa tak długo jak nic nie robi.

·
Registered
3,741 Posts
Proszę w tej dyskusji pamiętać o kilku sprawach:
1. Decyzja środowiskowa zezwala na prowadzenie o ile dobrze pamiętam góra 20 tys. operacji lotniczych rocznie w Modlinie. Zatem poza obecnym ruchem nie da się tam już nic dołożyć. Przypominam, że to lotnisko jest położone na obszarze graniczącym z Natura 2000 i żaden rząd ani samorząd tej decyzji nie zmieni ani nie podważy. Więc dywagacje, jakby to pięknie było gdyby rozbudować Modlin choćby z tego tytułu są bezzasadne. Lotnisko to od samego początku przynosi straty - jest już tego ok. 140 mln zł i dług rośnie. To najbardziej zadłużone lotnisko w Polsce i paradokaalnie - im więcej lotów, tym większy dług. Zemściły się dumpingowe ceny obsługi pasażera dla Ryan Aira. To już zamknięty Radom generuje mniejsze straty.
2. CPK ma być hubem nie europejskim, ale raczej furtką na Daleki Wschód. Tu dygresja prywatna - kiedyś, żeby polecieć do Melbourne jechałem z Warszawy do Berlina, stamtąd do Londynu, a potem z Londynu przez Singapur do celu. Samolot przelatywał dokładnie nad Warszawą - straciłem ok. 16 godzin zanim wyleciałem z Londynu. Nie jest prawdą, że na tak dalekich trasach ludziom będzie wszystko jedno, skąd mają taniej - różnica w cenie biletów w tej relacji dochodzi do kilkunastu tys. zł (podkreślam - różnica w cenie). Ostatnia uwaga - te ok. 3 tys. km ekstra nie pokonałem za darmo - to całkiem wymierny koszt.
3. Do najdalej wysuniętych lotnisk na Dalekim Wschodzie żaden samolot bez międzylądowania po paliwo nie doleci. Z CPK - owszem. Lądowanie w Singapurze to było ok. 1,5-2 godziny straty. Z CPK praktycznie w każde miejsce może dolecieć Dreamliner (inne nie dadzą rady).
4. Mityczne lotnisko w Berlinie ma raptem 7 rękawów więcej niż obecnie ma Okęcie. To żaden hub - musieli zamknąć wszystkie berlińskie lotniska bo były w mieście, zostało im tylko Schoenfeld, dlatego je modernizowali. To będzie lotnisko raczej regionalne, międzynarodowym hubem dla lotów dalekiego zasięgu nadal będzie Frankfurt. Z innych europejskich dojdzie Amsterdam oraz Londyn. Na południe - Dubaj.

Chińczycy mocno się rozwijają, średnia płaca tam jest już nieco większa niż u nas. To już nie jest kraj wieśniaków, ale zaawansowanych technologii. Ich satelita lada chwila dotrze na orbitę Marsa. To tam będzie się odbywał główny ruch. Zachód nie bardzo jest przyjazny Chinom, więc tu będą szukali możliwości ekspansji. To oczywiście moje prywatne zdanie...
Mnóstwo bzdur. Lotnisko w Modlinie można bez żadnych problemów rozbudować. Przypominam iż lotnisko "Baranów" nie ma żadnej decyzji srodowiskowej. A połączenie z Australia załatwiasz dzisiaj via Dubaj a nie Londyn. Podaj choć jeden powód by jakikolwiek europejczyk miał wybrać mityczny baranów zamiast Istambułu czy Dubaju, CPL to typowa megalomania bez żadnego sensu.

·
Registered
3,191 Posts
(...) A połączenie z Australia załatwiasz dzisiaj via Dubaj a nie Londyn. Podaj choć jeden powód by jakikolwiek europejczyk miał wybrać mityczny baranów zamiast Istambułu czy Dubaju,.
Zgadzam się całkowicie z bezsensem Baranowa=CPL.
Nie mogę natomiast odczytać, co ma oznaczać przywołanie Baranowa do Istambułu, Dubaju ??
Wszak każden szanujący się i miłujący swą Ojczyznę Prawdziwy Polak - wybierze Baranów, no przecież :whistle::p;).
A Polak - to Europejczyk, czyż nie tak ?? :)

·
Registered
4,955 Posts
Myślisz ze z Polska wygeneruje takie potoki pasażerów do Australi jak UK ?
Nie myślę. Jednakże uważam, że należałoby rozważyć, czyt. przeanalizować opłacalność, otwarcia połączenia z Polski do Australii, niezależnie czy byłoby ono z Chopina czy CPK (w przypadku jego zbudowania. Może się okazać, że jest potencjał na takie loty z PL dla mieszkańców Europy Środkowej, Wschodniej, Bałkanów, a nawet Skandynawii, zarówno ze względu na diasporę jak również ruch biznesowy i turystyczny.
(...) połączenie z Australia załatwiasz dzisiaj via Dubaj a nie Londyn.
Lub Singapur, lub Hong-Kong itp. ;)

·
Registered
1,001 Posts
Może i takie połączenie miałoby z czasem pasażerów ale czy dla jednego połączenia warto budować tak duży port lotniczy?
Budować KDP do portu w środku niczego?
Nie lepiej zaoferować KDP dużym miastom po w miarę krótkiej drodze żeby było konkurencyjne dla samochodów ?
Pchając każda relacje przez Baranów traci się czas. Jeżeli lekarstwem na czas podróży ma być KDP to wycieczki krajoznawcze przez Baranów temu zaprzeczają .

·
Registered
1,987 Posts
Kdp to ma tamtedy i tak przeciez isc, to samo przedluzenie cmk. Dlatego planuja to w baranowie, a nie w innym pcimiu.
Jesli mialby byc budowany port lotniczy dla wawy to jest praktycznie jedyna sensowna lokalizacja. Nie jakis minsk itp.
Pytanie czy budowac i w jakim zakresie, ale jesli pytasz gdzie to innego sensownego miejsca nie ma.

·
Registered
41 Posts
Lata i powiewa mi, czy mam się na samolot przesiąść na CPK czy we Frankfurcie. Ale moje wskazuje, że lotnisko pod nosem ma zdecydowanie więcej zalet, a szybkiego dotarcia na nie nie rekompensuje nawet niższa cena biletów lotniczych z innego lotniska. Prawdziwy problem w tym, że w założeniach komponent kolejowy CPK ma zastąpić feedowanie małymi samolotami z portów regionalnych. A to oznacza dużą stratę czasu dla pasażerów z każdego innego dużego miasta niż, bądźmy szczerzy, Łódź. Dodatkowo wszelkie pomysły w rodzaju "odprawa bagażu na stacji początkowej" oznaczają wyłącznie wydłużenie czasu przejazdu koleją dla wszystkich niepodróżujących do/z CPK. Ja zwyczajnie nie widzę tych, którzy na CPK zyskają (nielicząc polityków i pociatków PiS zasiadających we właściwych spółkach i spółeczkach).
Zdajesz sobie sprawę, że Unia Europejska zaczyna coraz bardziej krzywo patrzeć na połączenia krótkodystansowe? Widzą to wszystkie kraje w Europie Zachodniej, począwszy od krajów skandynawskich, po kraje śródziemnomorskie. W Hiszpanii odżyła dyskusja nad włączeniem Barajas i El Prat do sieci KDP, we Francji rozmawiają o banie dla połączeń lotniczych będących alternatywą podróży kolejowych trwających poniżej 2,5 godziny, w Austrii railjety przejęły kolejną część połączeń Austriana, tym razem na trasie Wiedeń-Graz (i to jeszcze przed ukończeniem Semmeringtunnel, gdy podróż pociągiem trwa ponad 3 godziny). W perspektywie kilkudziesięciu lat i realizacji ustaleń Zielonego Ładu zdecydowana większość połączeń lotniczych tego typu jest skazana na znaczące ograniczenia i ciężko nie liczyć się z tym rozważając w odległej perspektywie kierunek rozwoju sieci transportowych w Polsce. Na domiar wszystkiego, przed pandemią Eurocontrol wielokrotnie alarmował, że tłok na europejskim niebie jest zbyt duży i w perspektywie 20 lat nie starczy dla wszystkich miejsca.

O ile w przypadku Francji czy Hiszpanii rzeczywiście niektóre wewnątrzkrajowe połączenia lotnicze będzie rzeczywiście ciężko zastąpić (Hiszpania kontynentalna -> Baleary/Kanary czy Barcelona -> Sewilla/Malaga; Paryż -> Tuluza/Nicea czy Paryż -> Korsyka), tak w przypadku Polski i jej regularnych granic oraz nizinnego ukształtowania terenu większość miast za wyjątkiem Szczecina i Rzeszowa jesteśmy w stanie obsługiwać w ciągu mniej więcej dwóch godzin. Transfery transferami, ale jeszcze pozostają ci, którzy podróżują samolotem w relacjach point-to-point np. Poznań - Warszawa, Gdańsk - Warszawa czy Kraków - Warszawa i to o nich zapewne trzeba będzie zawalczyć w pierwszej kolejności.

·
Registered
983 Posts
W sytuacji której świat jednoznacznie odwraca się od lotnictwa należy zupełnie na nowo przeliczyć jego przyszły potencjał. Głównym kryterium wymuszającym owo przeliczenie jest wpływ na środowisko w kontekście przyszłych nacisków oraz malejący popyt buissnesowy. Jako przykład znane mi trochę lepiej z racji kilku pracujących znajomych linie Katarskie zakładają docelową, redukcję floty z 220 do 80 samolotów, w tym większości dużych. Piloci dostali propozycje odejścia szybciej nawet w zamian za 250 tys USD. Dużo pilotów też po covidzie ma ograniczone lub cofnięte uprawnienia. Takich linii jest więcej, nie zauważanie tego faktu to więcej niż tylko ślepota. My tego lotniska nie potrzebujemy, potrzebujemy natomiast wyznaczyć dwa istniejące by znacznie wydłużyć pasy startowe do lotów dalekodystansowych.

·
Registered
1,890 Posts
Nie mam nic przeciwko zastępowaniu krótkich lotów przez KDP, ale są jakieś granice. Jak chcę pojechać na kilka dni do Barcelony, to nie będę tłukł się ponad 20h pociągiem (z kilkoma przesiadkami), mimo że lubię podróżować koleją.

·
Registered
Reject humanity return to monke
140 Posts
Przecież dosłownie kilka dni temu ktoś o tym pisał.
Mówi się o likwidacji krótkich połączeń, realizowanych wewnątrz kraju (np poznań warszawa), a nie Poznań-Barcelona. One będą tylko opłatami obciążone.
(Chyba że o czymś nie wiem, to poproszę o korektę)

·
Zgierzątko z Pawianic
... kler, PiS i Konfederację też
2,849 Posts
Jak chcę pojechać na kilka dni do Barcelony, to nie będę tłukł się ponad 20h pociągiem (z kilkoma przesiadkami), mimo że lubię podróżować koleją.
No dobra, ale co zrobisz jeśli nie będzie połączeń lotniczych, bo przewoźnicy je zlikwidują z racji tak wysokiego podatku od CO2, że nigdy by nie zarobili na takim połączeniu? Polecisz po cenach komercyjnych do Stambułu, a stamtąd dopiero do Barcelony?

• Like
Reactions: tomno

·
Registered
424 Posts
trzeba powiedzieć że poprzednie ceny typu 100 zł za bilet do Barcelony to była patologia, jak znajda się chętni zapłacić 400-500 zł za bilet w jedną stronę to połączenia zostaną.

9181 - 9200 of 9201 Posts