Skyscraper City Forum banner
1 - 17 of 17 Posts

·
Moderator
8,191 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Na ogrodzeniu Instytutu Geograficznego Na ul. Rakowieckiej w W-wie pojawiła się kolejna ciekawa wystawa zdjęc. Początkowo zastanawiałem się nad zrobieniem zdjęć tych zdjęć :D ale okazało się że są one w Internecie, na stronie www.pgi.gov.pl - niestety mają gorszą jakość i mniejszy format niż te na płocie PIG, więc mimo wszystko warto się przejść na Rakowiecką, jak ktoś ma taką możliwość ;)

W każdym razie zapraszam do oglądania:

·
Registered
292 Posts
Wspaniała ta nasza Wisełka, a fotki naprawdę przepiękne, jednakze przy fotce z Gruba Kaska napisane jest ze ona pompuje wode dla prawobrzeznej Wawy, jak to jest?? zawsze myslalem ze dla lewobrzeznej, a prawy brzeg ma z Zalewu Zegrzynskiego?

·
Gorillaz
687 Posts
Świetne zdjęcia !!! :cheers:
Ciekawe czy Pan prof. Marek Ostrowski obleciał całą Wisłę za jednym zamachem, bo wiekszosc zdjec robiona byla z jakiegos latającego ustrojstwa...
Można się ciekawych rzeczy z dziedziny geografii i geologii, szczegolnie z opisów. :)

Brawo Soboleus za udane poszukiwania! :applause:

·
Moderator
8,191 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Karsi said:
Wspaniała ta nasza Wisełka, a fotki naprawdę przepiękne, jednakze przy fotce z Gruba Kaska napisane jest ze ona pompuje wode dla prawobrzeznej Wawy, jak to jest?? zawsze myslalem ze dla lewobrzeznej, a prawy brzeg ma z Zalewu Zegrzynskiego?
Też się nad tym zastanawiałem i ostatecznie postanowiłem sprawdzić to u źródła czyli w www.mpwik.com.pl

Oto co znalazłem ;)

Zakład Wodociągu Praskiego z "Grubą Kaśką", czyli studnią infiltracyjną w nurcie Wisły , największym w Europie tego typu ujęciem wody.

Charakterystycznym obiektem Wodociągu Praskiego jest stojąca w nurcie rzeki Wisły studnia nazwana przez mieszkańców Warszawy "Grubą Kaśką". Została oddana do eksploatacji w 1964 roku. Głównym pomysłodawcą poddennego ujmowania wody był inż. Władysław Skoraszewski. W latach 1969 i 1970 oddane zostały do eksploatacji 2 Ujęcia Uzupełniające nr 1 i nr 2, usytuowane na prawym brzegu Wisły. Ujmowanie wody spod dna Wisły odbywa się przy pomocy drenów ułożonych promieniście w stosunku do studni na głębokości 6,5 - 7 m pod dnem. Do drenów dostaje sie woda infiltrowana przez złoże dna Wisły, nieporównanie lepszej jakości niż woda płynąca nurtem. Leżąca nad drenami warstwa filtracyjna jest utrzymywana w optymalnej sprawności przez spulchniacz hydrauliczny - "Chudy Wojtek III". "Grubą Kaśkę z obiektami technologicznymi łączy tunel biegnący pod dnem Wisły i Wałem Miedzeszyńskim. Woda dostarczana z ujęć jest napowietrzana, filtrowana przez złoże piaskowe filtrów pospiesznych i dezynfekowana dwutlenkiem chloru. Ujęcie Uzupełniajace nr 2 w roku 1999 zostało zmodernizowane i zautomatyzowane. Do istniejących 12 filtrów pospiesznych dobudowano dalszych 6. 20 stycznia 2003 r. oddano do eksploatacji po gruntownym remoncie "Grubą Kaśkę" i prowadzący do niej tunel pod dnem Wisły. Wodociąg Praski nadzoruje eksploatację w pełni zautomatyzowanych Stacji Uzdatniania w Radości i Falenicy.
I mapka:

Podsumowując: wodę z zalewu ma W-wa północna, zarówno na lewym jak i prawym brzegu, natomiast z Grubej Kaśki południowa część W-wy prawobrzeżnej :)

·
Boxes rule
1,504 Posts
Wow, wielkie dzieki, Soboleus :master: Uwielbiam takie zdjecia! Szkoda tylko, ze Torun zostal pominiety...

Zaskoczyla mnie Skarpa Gniewska. Nie mialem pojecia, ze jest taka wysoka.

Jak jechalem pod koniec marca pociagiem z Gdanska do Warszawy, to cala ta dolina pod Tczewem byla zalana woda. Wisla wygladala naprawde poteznie :eek:

SoboleuS said:
Jak wracalem do Szwecji pod koniec kwietnia to juz byla normalna. Cyknalem zdjecie z samolotu. Tczew i most w prawym dolnym rogu:

Dodam jeszcze 2 zdjecia wschodzacej gwiazdy fotografii lotniczej ;)

Nie wiem dokladnie, ktory fragment Wisly pokazuje, ale na pewno jest to gdzies pomiedzy Krakowem a Warszawa... Samolot lecial z Kijowa do Warszawy.

·
Registered
292 Posts
Dzieki SoboleuS, teraz wszystko jasne, choc IMO myslalem zupelnie inaczej:)Dzieki za mapke, ale musze wam powiedziec ze forum nasze czyli polskie jest najbarwniejsze i najlepsze:D tylu takich wyczesanych fotek nie ma nigdzie wiecej!!

·
Banned
5,312 Posts
SoboleuS said:
....utrzymywana w optymalnej sprawności przez spulchniacz hydrauliczny - "Chudy Wojtek III". "Grubą Kaśkę z obiektami technologicznymi....
to zdanie wymiata :D
Fajne info i dzieki za zdjecia, mozna sie z nich sporo dowiedziec.
Strasznie zamulona ta nasza wisla, ale to jest wlasnie jej urok!

·
Moderator
8,191 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Niezłe fotki michau :eek:kay: W sumie chyba często latasz samolotem więc mógłbyś więcej popstrykać i może jakis wątek z tego zrobić? ;):D

grzaniec z galicji said:
to zdanie wymiata :D
Oj tak :laugh: W sumie nawet nie wiedziałem że jest takie ustrojstwo i że się tak nazywa :D

Oprócz tego jest jeszcze tzw. "Cienki Bolek", który wygląda tak ;)

·
Boxes rule
1,504 Posts
SoboleuS said:
Niezłe fotki michau :eek:kay: W sumie chyba często latasz samolotem więc mógłbyś więcej popstrykać i może jakis wątek z tego zrobić? ;):D
Tak czesto nie latam, poza tym ciezko o dobra pogode. Do Polski zwykle promem przyplywam. Mam jeszcze pare zdjec znad Trojmiasta (zrobie z nich oddzielny watek). Jedno z nich, przedstawiajace przebieg Martwej Wisly przez Gdansk, pasuje do tego watku. Widac na nim 3 ujscia Wisly:

·
Registered
35 Posts
michau said:
Dodam jeszcze 2 zdjecia wschodzacej gwiazdy fotografii lotniczej ;)

Nie wiem dokladnie, ktory fragment Wisly pokazuje, ale na pewno jest to gdzies pomiedzy Krakowem a Warszawa... Samolot lecial z Kijowa do Warszawy.

WŁAŚNIE JESTEŚ DOKŁADNIE NAD KAZIMIERZEM DOLNYM !!!

Tu lepiej widać, już minąłeś Wisłę, a Kazimierz Dolny jest 3-4 km od lewego dolnego rogu zdjęcia w dół Wisły. Widoczny obszar w górę Wisły to około 40 km. Na pierwszym zdjęciu widoczność około 80 km, czyli do Sandomierza i dalej.

·
Boxes rule
1,504 Posts
ten zetem said:
Tu lepiej widać, już minąłeś Wisłę, a Kazimierz Dolny jest 3-4 km od lewego dolnego rogu zdjęcia w dół Wisły. Widoczny obszar w górę Wisły to około 40 km. Na pierwszym zdjęciu widoczność około 80 km, czyli do Sandomierza i dalej.
Dzieki! :) To by sie zgadzalo (wlasnie spedzilem godzine z mapa Polski... ;)) Jak do tego doszedles?

·
hræddur köttur
4,569 Posts
@miachau
aaa, chcę więcej!!
fajnie widać pylon mostu w Gdańsku. Zupełnie nowa perspektywa, świetne!

·
Boxes rule
1,504 Posts
hermit said:
@miachau
aaa, chcę więcej!!
Wszystko co mialem wrzucilem do watku o Trojmiescie z lotu samolotu do Szwecji.

JaCeK ! said:
Zdjecia wszystkie piekne, ale niestety zabraklo Torunia( jego zwlaszcza) i Bydgoszczy niestety
No Bydzia to tylko pupcia sie lekko o Wisle ociera ;) Natomiast pominiecie Torunia to niebywaly skandal ;) Daje 3 zdjecia z mojej kolekcji "znalezionych w sieci":

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Wisła we Włocławku:

·
PIT
495 Posts
Wisła w Bydgoszczy-Fordonie.

Panorama Fordonu (dawne miasto lokowane w 1382 r., obecnie dzielnica Bydgoszczy) z mostu na Wiśle

Impresje mostu fordońskiego

Most fordoński z wielkiej łachy na Wiśle, która tworzy się co roku w zakolu

Wisła wpływająca z wielkiego zakola do Doliny Dolnej Wisły

Zakłady Zbożowe Globalmalt Polska SA.

Zimowe gromady ptactwa (na przeciwległym brzegu jest rezerwat ornitilogiczny Mała Kępa Ostromecka)

Widok z grodziska Wyszogród na zakole Wisły

Krajobraz jesienny

Piaszczyste brzegi

Wielke zakole Wisły, gdzie rzeka zakręca o ponad 180 stopni.

Fordoński przełom Wisły, uroczysko Prodnia - inicjacja Doliny Dolnej WIsły, gdzie dolina jest najwęższa od Puław do Bałtyku (ok. 2,5 km)

Wisła płynie w Dolinie Fordońskiej

Rzeka widziana ze wzgórz w Kozielcu

·
Registered
1,726 Posts
Jesli chodzi o Torun, to sensownych zdjec z lotu ptaka nie udalo mi sie znalezc, ale za to jest:

Most drogowy im. J. Pilsudskiego

no i wislana panorama:

1 - 17 of 17 Posts