SkyscraperCity banner

14081 - 14100 of 14141 Posts

·
Registered
Joined
·
1,095 Posts
Gruźlica, czy polio nie znikły wraz z pojawieniem się szczepionek, nikt rozsądny nie bierze jednak pod uwagę możliwości zachorowania, bo byliśmy szczepieni. Z drugiej strony ospa po wprowadzeniu szczepionki została zlikwidowana z powierzchni ziemi i próbki przechowuje oficjalnie jedynie kilka wojskowych i cywilnych laboratoriów na świecie, nie ma potrzeby dalszego szczepienia przeciwko ospie.
 

·
Cyklista i wegetarianin
Joined
·
10,972 Posts
Nie zniknie. Ale jeśli się zaszczepisz to masz znacznie mniejsza szansę na zachorowanie, szczególnie poważne. Pewnie trzeba to będzie powtarzać co rok jak grypę. I da się żyć między ludźmi i podróżować, nawet w moim wieku.

Ja grypy przechodziłem krótko ale ostro (parę dni z gorączką ponad +39 C). Od parunastu lat, odkąd się szczepię (może nie co roku ale częściej tak niż nie) nie zachorowałem tak ani razu. Z tym, ze trzeba odróżnić przeziębienia od grypy i nie gadać, jak niektórzy, że zaszczepiłem się na grypę to czemu mam katar? 😷 Oraz oczywiście szczepieniaa pomogą zaszczepionym tylko pośrednio (zmniejszą szansę spotkania chorego).

PS. Ostrzeżenie admina zobaczyłem po naciśnięciu "Submit". Jeśli zawadza to proszę wykasować.
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
Wracając do tematu, u nas jak w całej Europie?
Czy też będziemy jako kraj liderami w powrotach do latania?
Optymizm płynie z KRK, KTW i GDN, ale 8,5tys; 7 czy 5 tys. pasażerów dziennie to dopiero dwadzieścia parę do trzydziestu procent normalnego ruchu.
ACI Europe weryfikuje prognozę odbudowy ruchu lotniczego do 2024 r.
rynek-lotniczy.pl
Jak informuje ACI Europe, poprawa ruchu lotniczego w Europie potrwa niestety dłużej. W czerwcu odnotowano jedynie marginalne wzrosty ruchu. Oczekuje się teraz pełnego przywrócenia ruchu pasażerskiego do poziomów z 2019 r. dopiero w 2024 r., a nie jak wcześniej prognozowano w 2023 r.
ACI EUROPE poinformowało w piątek (17 lipca), że ruch pasażerski w całej sieci europejskich portów lotniczych wyniósł -93 proc. w czerwcu w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, to nieznaczna poprawa w stosunku do poprzedniego miesiąca w którym spadki wyniosły aż 98 proc. Europejskie lotniska przyjęły w czerwcu tylko 16,8 mln pasażerów w porównaniu z 240 milionami w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Lekka poprawa ruchu lotniczego w porównaniu z poprzednim miesiącem odzwierciedla stopniowe znoszenie ograniczeń w podróżowaniu na terenie Unii Europejskiej i strefy Schengen. W rezultacie w europejskich portach lotniczych liczba pasażerów dziennie wzrosła prawie trzykrotnie, z 267 tys. pasażerów 1 czerwca do 757 tys. pasażerów 30 czerwca. To jednak wciąż daleko od średniej z zeszłego roku wynoszącej 8 mln pasażerów dziennie (czerwiec 2019).
- Ożywienie w ruchu pasażerskim przebiega wolniej, niż się spodziewaliśmy. Tak było w czerwcu, a wstępne dane za lipiec wskazują również, że prawdopodobnie odzyskamy tylko 19 proc. zeszłorocznego ruchu, a nie 30 proc., które prognozowaliśmy. Wynika to z wciąż niecałkowitego zniesienia ograniczeń podróżowania w obrębie UE / strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii, a także z trwałości zakazów podróżowania dla większości innych krajów. Fakt, że państwa UE i Schengen nie zdołały jeszcze skutecznie koordynować i dostosowywać swoich polityk podróży, nie pomaga, ponieważ nie sprzyja przywróceniu zaufania do podróży i turystyki w środku szczytu sezonu letniego 2020 - powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI EUROPE.
Poprawiona prognoza ruchu wg. ACI Europe:
 • Przywrócenie ruchu pasażerskiego do poziomów z 2019 r. jest obecnie oczekiwane w 2024 r., a nie w 2023 r. jak wynika z poprzedniej prognozy
 • Przewiduje się, że europejskie lotniska stracą obecnie 1,57 miliarda pasażerów w 2020 r., co oznacza spadek o 64 proc. w porównaniu z ub.r.
 • Przychody europejskich portów lotniczych mają spaść o 32,4 mld euro (143 mld złotych) w 2020r.
ACI Europe ostrzegło również, że obecne wzorce przywracania ruchu lotniczego pociągają za sobą znaczne niedogodności dla lotnisk, ponieważ przywrócone loty generalnie osiągają niskie współczynniki wypełnienia LF (load factor), liczba pasażerów pozostaje w tyle za liczbą lotów. Ma to szczególnie wpływ na porty lotnicze, ponieważ ich koszty operacyjne wynikają z ruchu samolotów, podczas gdy większość przychodów pochodzi od pasażerów. Oznacza to, że obecny model ożywienia gospodarczego nieproporcjonalnie zwiększa koszty w stosunku do przychodów.

- Sytuacja finansowa portów lotniczych nie poprawia się znacząco, a niektóre nawet ponoszą teraz większe straty w porównaniu z ich sytuacją przed ponownym uruchomieniem. Biorąc pod uwagę, że szczyt sezonu letniego zwykle stanowi dużą część rocznych dochodów oraz fakt, że programy tymczasowego bezrobocia dobiegają końca w wielu państwach UE, nie wspominając o silnej presji ze strony linii lotniczych na opłaty lotniskowe, płynność pozostanie przedmiotem nieustannych obaw przez zimę. Wiele portów lotniczych, zwłaszcza mniejszych oraz regionalnych, będzie potrzebować pomocy finansowej. Wymaga to wyjścia poza obecne tymczasowe ramy prawne EU dotyczące pomocy państwa, które wygasają w grudniu przyszłego roku - dodał Jankovec.

W nie lepszej sytuacji są też agencje zarządzające ruchem lotniczym (ANSP). Dlatego chcą bardziej elastycznych zasad i dłuższego terminu wdrożenia infrastruktury. To główne postulaty najważniejszych europejskich agencji zarządzających przestrzenią powietrzną zrzeszonych w Grupie A6 (A6 Alliance). Wspólny apel do Komisji Europejskiej i Agencji Wykonawczej ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) jest wynikiem dramatycznej sytuacji branży lotniczej i utratą dochodów europejskich agencji służb ruchu lotniczego. Chcą być gotowe do obsługi ruchu po przywróceniu normalności, tak by w jak największym stopniu wspomagać europejską gospodarkę. Problemy ANSP pojawiły się jak państwa członkowskie Eurocontrol uzgodniły pakiet finansowy, umożliwiający liniom lotniczym odroczenie płatności do 1,1 miliarda euro opłat za kontrolę ruchu lotniczego od lutego do maja, które są należne z tytułu płatności na rzecz europejskiego sektora zarządzania ruchem lotniczym.
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
8,484 Posts
Taka szybka myśl - ciekawe czy na wzroście sprzedaży wysyłkowej nie ma z kolei szans że czyste cargo lotnicze skorzysta ...
Dobre pytanie w sumie. Tak patrząc z perspektywy konsumenta, to jak już coś musiało do ciebie lecieć cargo lotniczym to już i tak musiałeś to zamówić, bo nie było to fizycznie dostępne w twoim mieście ;)
 

·
Robert von Oliva
ראבערט פון אָליוואַ
Joined
·
8,484 Posts
Pytanie czy paczki z AliExpress lataja samolotami? Wydaje mi sie ze raczej nie.
Mogą, jak wybierzesz droższą przesyłkę. Poza tym – nie samym Aliexpress to życie. Gro zamówień specjalnych rzeczy z USA, czy nawet z Chin, ale bardziej specyficznych – ostatnio zamówiłem w preorderze tablet z Hong Kongu i przyjdzie on do mnie samolotem, DHLem (który AFAIK z Hong Kongu dostarcza dosyć szybko jak już dostanie przesyłkę do ręki).

Przesyłki z Ali w kontenerach to raczej jak chcemy maksymalnie oszczędzić, a nie kupować coś, czego faktycznie nie ma, a potrzebujemy.
 

·
User
Joined
·
1,587 Posts
A nie jest to tak, ze przesylki z Chin to glownie pociagi towarowe zapewniajace czas dostawy ok 2 tygodni, te jeszcze wolniejsze to statek, a poczta lotnicza to ekspres trwajacy kilka dni i kosztujacy ponad 100PLN?
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
WMI za I półrocze:
Pierwsze sześć miesięcy, w szczególności drugi kwartał tego roku, okazał się najtrudniejszym okresem dla całej branży lotniczej na świecie. W tym czasie na Lotnisku Warszawa/Modlin obsłużonych zostało 491 664 pasażerów, co stanowi spadek o 69% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019. Decyzją Rady Ministrów RP, w okresie od 15 marca do 16 czerwca, nastąpiło zawieszenie międzynarodowych lotów do i z Polski, spowodowane pandemią koronawirusa.

Po okresie lockdownu, międzynarodowy ruch pasażerski został wznowiony, a pierwsi pasażerowie z Lotniska Warszawa/Modlin polecieli 21 czerwca br. do Madrytu. Do końca czerwca wykonanych zostało 59 operacji rejsowych, podczas których obsłużono 2 225 pasażerów. Najpopularniejszymi kierunkami były Bruksela oraz Rzym.
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
Podsumowanie czerwca i I półrocza 2020
330873

komentarz:
 • najmniejsze procentowe spadki po I półroczu wśród milionerów odnotowały KRK, WAW i GDN,
 • natomiast największe procentowe spadki wśród milionerów odnotowały WMI dalej WRO, KTW i POZ,
 • najmniejsze procentowe spadki po I półroczu na zapleczu milionerów odnotowały IEG, SZY i SZZ,
 • największe na zapleczu RZE, LCJ, BZG i LUZ,
 • w ubiegłym roku przez pierwsze sześć miesięcy polskie porty obsłużyły 22,33 mln. Pasażerów,
 • w tym I półroczu jest ich mniej o 14,25 mln. czyli obsłużono 8,08 mln pasażerów co przełożyło się na spadek -63,8%,
 • przy powolnym odradzaniu się ruchu spadki ruchu będą mniejsze po III kwartale,
 • z powodu koronawirusa kolor czerwony zostanie w tabelach na dłużej,
 • ciekawie wygląda kolejność portów w czerwcu i w II kwartale pod względem wielkości ruchu.
 • 330882
 

·
Registered
Joined
·
970 Posts
Jak to się stało że szczecin odprawił w czerwcu więcej paxów niż poznań, modlin i wrocław? ...oraz prawie tyle samo co katowice:)
 

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
Jak to się stało że szczecin odprawił w czerwcu więcej paxów niż poznań, modlin i wrocław? ...oraz prawie tyle samo co katowice:)
Wynik w czerwcu zrobiło połączenie SZZ-WAW dwa razy dziennie na B738. Ze względu na odległość do stolicy ruch P2P na trasie dał najlepszy LF z tras krajowych, nawet przy ograniczeniu do połowy dostępnych miejsc w samolocie.
Od 17 czerwca na lotnisko powrócił WIZZ, podobnie jak w POZ, KTW (bez połączenia do WAW ale z dużą liczbą lotów realizowanych przez WIZZaira) i WRO. WMI nie ma połączeń krajowych, a Ryanair wystartował szczątkowo dopiero w ostatnich dniach czerwca.
To cała tajemnica 5 miejsca SZZ w liczbie obsłużonych czerwcowych pasażerów.
 

·
Registered
Joined
·
22,167 Posts
 • Like
Reactions: koziolki

·
Registered
Joined
·
3,687 Posts
Krakow Airport 45 min ·
W lipcu z usług #KrakowAirport skorzystało ponad 200 tysięcy pasażerów - cieszymy się, że jesteście z nami i wybieracie podróże #PROSTOzKRAKOWA 💙✈
▶ Nowy "rekord" padł 26 lipca, wtedy nasze lotnisko odwiedziło ponad 12 tys. osób ✈
Łącznie od początku 2020 roku obsłużyliśmy 1 754 684 pasażerów. Dziękujemy i - mamy nadzieję - do zobaczenia! 😊
#flyKRK | #WspieramyTurystykę | 📷 Artur Brandys

Obraz może zawierać: samolot, tekst „KRAKÓW AIRPORT Pawła|i BRIDSS AIRNAS 2O0 205 622 pasażerów skorzystało z usług Kraków Airport w lipcu br. To -74% w stosunku do lipca 2019”
 

·
Registered
Joined
·
6,064 Posts
^^
Jezuu, takie lotnisko i takie skromne wyniki. Patrząc na obecne okolicznosci, obawiam się, że w tym roku grono milionerów się skurczy, oby nie na długo.
 
14081 - 14100 of 14141 Posts
Top