SkyscraperCity banner

Status
Not open for further replies.
1 - 15 of 15 Posts

·
Bóg nas nienawidzi
2 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam, zakładam swój pierwszy wątek na forum :) Chciałbym byście wymienili znane wam miasta Polski zniszczone przez blokowisko - szczególnie jeśli chodzi o rynek i zabytkową materię miasta. Zaczynam - Wrocław, Gdańsk, Rzeszów, Legnica, Nysa, Piła, Malbork, Warszawa, Katowice

·
Pijcie portera z BŁ!
18,192 Posts
A co znaczy 'zniszczone przez blokowiska'?

Mam dziwne przeczucie, że City vs City zaraz poleci...

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Wszystkie? :)

·
Nie(bo) Szczecin
10,384 Posts
Mało precyzyjny temat. Czy chodzi o miasta, w których historyczną, zachowaną tkankę miejską celowo wyburzano, by w jej miejscu wybudować bloki mieszkalne, czy o miasta zniszczone w czasie wojny, które "odbudowano" w formie blokowisk? Jeżeli to drugie, to przykładów jest wiele.

W sumie dyskusje na podobny temat prowadzone są w innych wątkach, choćby w wątku o Zawiedzionej nadzei modernizmu. Tam wprawdzie bardziej w ujęciu międzynarodowym, ale podobne procesy zachodziły w wielu różnych miastach, również polskich. A sama wyliczanka w stylu uć ma bloki! jest bez sensu.

·
Administrator
36,928 Posts

·
Registered
16 Posts
Centra miast zgwałcone blokami

Witam, proponowałbym utworzyć listę polskich miast i miasteczek które wojna i komuna zeszpeciła blokami. Mam tu na myśli głównie rynki w całości zabudowane tą kupą lub też np miasta gdzie na rynku 2 pieżeje to bloki. Nie chodzi mi natomiast o miejsca, gdzie blok jest jako plomba i można ją w przyszłości ozdobić/przemalować czy wyburzyć i zbudować rekonstrukcje. Nie chodzi mi też o miasteczka gdzie jest ładna zabudowa już komunistyczna ale nie szpecąca i pasująca do centrum.
Pozdrawiam

·
El Roweiro
598 Posts
Miejscowosc niedaleko która przed wojną prezentwoała sie o niebo lepiej - Nysa

·
Registered
16 Posts
Może zacznę listę tymi, które pamiętam. Potem może wkleję zdjęcia:
Nysa
Strzelin
Strzegom
Legnica
Breslau
Lubin
Malbork
Koszalin
Słupsk
Gryfino
Stargard Szczeciński
Kołobrzeg

Co ciekawe takie Jasło zniszczone w 97% ma bardzo bardzo ładny rynek i nawet częsc kamienic jest przedwojenna (nie były zniszczone do gołej ziemi).

·
o mój Śląsku
6,009 Posts
Co to za miasto, Breslau?

1 - 15 of 15 Posts
Status
Not open for further replies.