SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 42 Posts

·
Registered
Joined
·
3,073 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Wydaje mi się, że brakuje takiego tematu.
Tym bardziej, iż najbliższy sezon letni będzie ciekawy :)

LOT Charters: Standardowo 4 737-400, plus dodatkowy samolot (w szczycie sezonu)

Air Italy Polska: 2 737-800

Enter Air: Obecnie posiada 3 737-400, ale już w najbliższym sezonie letnim ma podwoić flotę.
Wzbogaci się o 3 737-800.

Small Planet airlines: Obecnie 1 737-300, w 2011 mają pozyskać dwa dodatkowe samoloty (całkiem prawdopodobne, że będą to także 737-800).
Jak widać progres w 2011 może okazać się znaczny.

Takie zapotrzebowanie ogłosiły biura podróży.
Jak będzie rzeczywiste zapotrzebowanie to się okaże
 
G

·
Poezja zakładania wątków. Nazwy niezgodne z przyjętymi zasadami, na dodatek z błędami, a w pierwszym wpisie błędne dane.

:applause:
 

·
Registered
Joined
·
3,073 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Poezja zakładania wątków. Nazwy niezgodne z przyjętymi zasadami, na dodatek z błędami, a w pierwszym wpisie błędne dane.

:applause:
A jakie to nazwy, jakie błędy i jakie błędne dane????

Air Italy Polska ma chyba też B 757-200ER ?
Już nie, z dniem przylotu drugiego 737NG, został wycofany ze służby AEI.
Teraz lata, w barwach Air Italy.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
http://www.ch-aviation.com/portal/news/38181-polands-enter-air-orders-two-b737-800s-two-b737-max-8s

Poland's Enter Air orders two B737-800s, two B737 MAX 8s

Enter Air (E4, Warsaw Chopin) has placed an order with Boeing (BOE, Chicago O'Hare) for two B737-800s and two B737 MAX 8 aircraft during the Paris Airshow 2015 at Paris Le Bourget. The order, worth more than USD400 million at current list prices and previously attributed to an unidentified customer, is the Polish charter specialist's first direct order from the US manufacturer.

"The B737 has been the cornerstone of our dynamic growth and the addition of the B737 MAX to our fleet represents an exciting new chapter in Enter Air's successful history," Grzegorz Polaniecki, CEO of Enter Air, said. "With this latest acquisition we will be able to boost our expansion across the European holiday market, offering our clients competitive pricing with exceptional comfort."

Enter Air currently operates a fleet of eight B737-400s and nine B737-800 WIN.s on flights to more than seven holiday destinations across the Mediterranean, Africa, the Middle East, and Asia.

p.s mogli by pomyśleć nad jakimś grubaskiem
 

·
super&megatalls fan
Joined
·
4,244 Posts
A propos Enter Air, największego polskiego czarterowego przewoźnika - wchodzi na naszą giełdzinę, a w artykule sporo danych o tym głównym udziałowcu czarterowego tortu polskiego:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896...chodzi_na_gielde__Chce_zebrac_110_mln_zl.html

Enter Air wchodzi na giełdę. Chce zebrać 110 mln zł na nowe samoloty
Mariusz Piotrowski 19.06.2015 17:05

Największy czarterowy przewoźnik w Polsce zadebiutuje na GPW w połowie lipca. Enter Air odda inwestorom prawie 40 proc. akcji, a uzyskane pieniądze przeznaczy na zakup nowych samolotów.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
W piątek Enter Air opublikował prospekt emisyjny - w ramach debiutu przewoźnik wyemituje 7 mln nowych akcji, które będą stanowić 39,9 proc. w podwyższonym kapitale spółki. Zapisy na akcje potrwają do końca czerwca, a cenę maksymalną określono na poziomie 19 zł. Zdecydowana większość nowych akcji trafi do inwestorów instytucjonalnych. Enter Air chce zebrać na debiucie 110 mln zł, pieniądze pójdą na przedpłaty przeznaczone na zakup nowych samolotów. Enter Air planuje kupić sześć nowych maszyn: dwa boeingi 737-800 i cztery modele 737-8 MAX, które zastąpią część używanych maszyn (obecnie flota przewoźnika liczy 17 maszyn, w tym cztery własne; reszta jest w leasingu).

Cena katalogowa wszystkich modeli wynosi w sumie ok. 2 mld zł, ale dyrektor generalny Grzegorz Połaniecki przyznaje, że Enter Air dostał od Boeinga atrakcyjny rabat. Nie zdradza jednak, jak duży ani też w jaki sposób spółka sfinansuje zakup samolotów. - Mamy wielu chętnych do sfinansowania tej inwestycji - mówi krótko. Nowe samoloty mają spalać mniej paliwa, co pozwoli spółce osiągnąć oszczędności rzędu 3 mln zł rocznie dla każdego nowego modelu. Pierwszą maszynę spółka otrzyma pod koniec 2017 r., kolejne będzie otrzymywać sukcesywnie do 2021 r.

Czartery rosną szybko

Choć przewoźnik zaczął regularne loty dopiero pięć lat temu, to szybko zdobył pozycję lidera na trudnym rynku czarterów - w ubiegłym roku miał 1,4 mln pasażerów i 31,6 proc. udziałów w rynku. Kolejni gracze - czeskie Travel Service i litewskie Small Planet Airlines mają odpowiednio 20,1 i 18,2 proc. udziałów w rynku czarterowym. Enter Air ma obecnie pięć baz operacyjnych w Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Paryżu, a także bazy sezonowe w Londynie, Manchesterze, Pradze i Tel Awiwie. Obecnie samoloty Entera latają w 36 kierunkach.

Spółka zanotowała w ub. roku 17,4 mln zł i miała 731,5 mln zł przychodów, z czego aż 30 proc. pochodziło od zagranicznych klientów.

- Nasz sukces wynika stąd, że nasz model biznesowy jest zbliżony do tanich linii lotniczych. Mamy też atrakcyjne otoczenie rynkowe, bo polski rynek szybko się rozwija i ma wciąż bardzo duży potencjał wzrostu - mówi Marcin Kubrak, członek zarządu i największy akcjonariusz spółki.

Jak latają Polacy?

W ubiegłym roku linie czarterowe w Polsce przewiozły 3,7 mln pasażerów, co oznacza wzrost w skali roku aż o 23 proc. Najpopularniejsze kierunki czarterów to Grecja (887 tys. pasażerów w 2014 r.), Turcja (703 tys.), Egipt (551 tys.), Hiszpania (505 tys.) i Tunezja (200 tys.). Zdecydowanym liderem czarterowego tortu są lotniska w Warszawie (głównie lotnisko Chopina i Modlin), które w ub. roku miały 40,1 proc. rynku. Kolejne miejsca zajmują Katowice (26,7 proc. rynku) i Wrocław (9,9 proc.)


Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896...de__Chce_zebrac_110_mln_zl.html#ixzz3e7Bj0v5l
 

·
driver&rider&hiker
Joined
·
1,398 Posts
Przewoźnik wypoczynkowy Small Planet Airlines już zimą otworzy w Polsce, w tym we Wrocławiu, cztery lotnicze bazy operacyjne. Dodatkowo odnowi wszystkie swoje samoloty typu Airbus A320. Na początku przyszłego roku przeznaczy na modernizację floty 6 mln euro.
(...)
Dobre wyniki finansowe przełożą się na rozwój firmy na rynku polskim. W 2016 roku Small Planet Airlines otworzy w Polsce cztery bazy operacyjne – w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu (zimą) oraz Gdańsku (latem). W sezonie zimowym w Polsce będą bazować 3 samoloty, a w sezonie letnim aż 10.
źródło tuwroclaw.com: http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,nowa-linia-lotnicza-otwiera-we-wroclawiu-wlasna-baze-zmodernizuje-tez-swoje-samoloty,wia5-3266-26005.html
 

·
Registered
Joined
·
953 Posts

·
Registered
Joined
·
6,814 Posts
Czarterowy Enter Air wchodzi na giełdę. Chce dokupić boeingi

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896...ielde-chce-dokupic-boeingi.html#ixzz3sURdkuiX

Enter Air chce zainwestować w sześć nowych samolotów, które stopniowo będą zastępować starszą flotę. Jest w niej obecnie 17 maszyn, które mają już po kilkanaście lat (osiem samolotów Boeing 737-400 i dziewięć Boeing 737-800). Na nowe samoloty firma chce zarobić poprzez wejście na giełdę. - Giełda jest według nas najlepszym sposobem finansowania. Chcemy pozyskać 110 mln zł - mówi Grzegorz Polaniecki, dyrektor generalny i członek zarządu.

Zaznacza, że kondycja firmy jest teraz bardzo dobra. Od powstania sześć lat temu, choć w różnych tempie, cały czas się rozwija i poprawia wyniki finansowe. - Nasza pozycja jest stabilna bez względu na zawirowania na rynku - mówi Polaniecki.

Zarobić na przedpłaty

Spółka wyemituje do 7 mln nowych akcji, do 5,9 mln dla inwestorów instytucjonalnych i 1 mln dla indywidualnych. Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy od 25 listopada do 1 grudnia, a debiut na GPW planowany jest na 14 grudnia.

Ilość akcji się nie zmieni, żaden z akcjonariuszy nie pozbędzie się też swoich udziałów. Maksymalna cena za akcję wyniesie 17 zł.

Pieniądze zarobione na giełdzie mają być wydane na przedpłaty na zakup samolotów. Firma chce kupić dwa modele boeingów - dwa 737-800, kosztujące po 361 mln zł (cena katalogowa), i cztery 737-8 MAX w cenie 413 mln zł. Polaniecki zaznacza jednak, że Boeing udzielił firmie dwucyfrowej zniżki, ale nie zdradza, ile to dokładnie, zasłaniając się tajemnicą handlową. Pierwsze cztery samoloty zostały już zamówione. Cała nowa flota do użytku będzie wdrażana między czwartym kwartałem 2017 roku a drugim 2021 roku.

Nowe samoloty mają przynieść oszczędności, bo będą tańsze w eksploatacji. Zwiększą się też możliwości przewozowe - z co najmniej 20 do aż 80 proc. - Samoloty będzie można użytkować dużo intensywniej. Ponadto każdy nowy samolot to oszczędność ok. 3 mln zł rocznie na paliwie i do 1 mln zł rocznie obsługi technicznej - powiedział Marcin Kubrak, dyrektor operacji lotniczych i główny akcjonariusz spółki.

Z turystami i uchodźcami

W całym 2014 r. firma przewiozła 1,5 mln pasażerów, z czego 1,2 mln osób na połączeniach z i do Polski. Jednym z najczęstszych kierunków była Grecja. Mimo kryzysu, albo z jego powodu, otwartych zostało wiele nowych połączeń do tego państwa, a oferta, zwłaszcza na początku sezonu, była tańsza niż zwykle. Ceny wzrosły dopiero w środku sezonu, gdy hotele były już przepełnione.

Enter Air zwykle obsługuje loty czarterowe do portów w całej Europie, Azji Mniejszej oraz Afryce Północnej i zwykle we współpracy z biurami podróży. Ale firma bierze też udział w przetargach na inne transfery. W zeszłym tygodniu na zlecenie rządu brytyjskiego przewiozła do Glasgow stu uciekinierów z ogarniętej wojną Syrii, przebywających w obozie w Libanie. Jak zdradza zarząd firmy, coraz częściej samolotami Enter Air latają także żołnierze NATO.

Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896...ielde-chce-dokupic-boeingi.html#ixzz3sURnjXXh
 

·
Registered
Joined
·
6,778 Posts
Jeszcze tylko o wynikach finansowych Enter Air.

W I-III kw. 2015 r. grupa miała 648,5 mln zł przychodów wobec 615,2 mln zł rok wcześniej. Prawie 40 proc. przychodów realizowanych jest z połączeń dla zagranicznych klientów. W minionych trzech kwartałach EBITDA wzrosła o 118 proc. do 71,5 mln zł, a zysk netto wzrósł o 148,5 proc. do 40 mln zł.
http://wiadomosci.stockwatch.pl/ent...cji-zapisy-potrwaja-do-1-grudnia,akcje,151570

Widać, że całkiem nieźle sobie radzą.
 

·
driver&rider&hiker
Joined
·
1,398 Posts
Podawałem, za PR1, ale teraz widzę, że samolot z WRO do Antalyi jest normalnie odprawiany. Niemniej znowu popyt na Turcję spadnie a i tak jest słabo. Wg radia ponad 100 osób zrezygnowało rano z wylotu (bodajże z Katowic).
 

·
super&megatalls fan
Joined
·
4,244 Posts
^^ Powtórzę klimat mojej wypowiedzi z innego wątku i powiem tak: nie samą Turcją żyje biznes czarterowy. Czas, by wreszcie biura podróży wzięły się za prawdziwą (mocno wszędzie widoczną) promocję takich spokojnych krajów wakacyjnych, jak Chorwacja (Dubrovnik i Split, to nie jedyne tam lotniska nadmorskie), Portugalia (to dużo więcej niż Faro i Madera - jest rejon Lizbony, Porto, lotnisko i hotele na pięknej wyspie Porto Santo koło Madery, są wreszcie lotniska i hotele na przepięknych i sielankowych Azorach) ! :cheers:
Są oczywiście i dalsze, pozaeuropejskie destynacje, ale promowałbym najpierw te bliższe, wspomniane powyżej, bo wciąż niewielu stać na coroczne wypady a to na Seszele, a to na Malediwy itp. :nuts:
 

·
driver&rider&hiker
Joined
·
1,398 Posts
^^
Niestety w państwach, które wymieniasz dostajesz mniej za więcej. Jest duża grupa osób, które lecą na wczasy tylko po to, żeby leżeć nad basenem przez 2 tyg. jeść i pić, a to wszystko w ramach all inclusive. Dodatkowo całość musi być tania. Temu modelowi najlepiej odpowiada Egipt, Turcja i Tunezja, a także w dużej mierze Bułgaria. Z tego powodu bardzo wzrosło zainteresowanie Bułgarią w tym roku, bo reszta ze względów bezpieczeństwa odpada. Tego typu "turyści" nie polecą nigdzie indziej, bo jest drogo, za wszystko trzeba płacić (zwłaszcza za trunki), hotele wyglądają gorzej, nie ma takiego wyboru jedzenia itd.
 

·
Registered
Joined
·
6,814 Posts
Następny stary wątek odkopany :nuts:

Dwa miesiące temu Ryanair ogłosił utworzenie od S18 w Polsce linii Ryanair Sun - czarterowego przewoźnika z siedzibą w Warszawie.
Na początek będzie dysponował pięcioma boeingami 737-800.

Nabór personelu odbywa się w Warszawie, ale gdzie będzie baza(y) jeszcze nie podano.

Teraz Ryanair ogłosił dalszy rozwój i zwiększenie ilości samolotów z 5 do 15 na lato 2019.

We recently announced the launch of Ryanair Sun, a charter airline which will have a Polish AOC and management team. This airline will operate in summer ’18 with a fleet of 5 aircraft and will significantly boost our presence in Poland where Ryanair is already the largest scheduled airline. We expect Ryanair Sun to become Poland’s No.1 charter airline, as it grows to 15 aircraft by summer ’19. - See more at: http://corporate.ryanair.com/news/n...6-to-1-316-bn/?market=en#sthash.iuFj62Zv.dpuf
RYANAIR

To już zdecydowanie zmieni sytuację na rynku czarterowym w Polsce. Jak się zmieni sytuacja obecnej największej trójki na rynku? Mają duże doświadczenie, cała trójka obsługuje nie tylko polski rynek i dadzą radę w konkurencji z Ryanair Sun. Jedno jest pewne spadną ceny na przewozach czarterowych. :yes:

Polski rynek czarterowy jest obsługiwany:
Enter Air - 1/3 rynku
Travel Service - ponad 1/4 rynku
Small Planet Airlines - 1/4 rynku
w 2016 roku 3Z zwiększyło udział w rynku i wyprzedziło P7

Flota Enter Air to aktualnie 15 samolotów typu 737-800 oraz jeden 737-400. W maju spółka odbierze kolejne dwa boeingi 737-800. Enter Air ma również zamówienie na sześć najnowocześniejszych boeing 737-8 MAX, a pierwsze dwa z nich dołączą do floty już pod koniec 2018 r.
- Pod koniec ubiegłego roku z floty odeszły niemal wszystkie boeingi 737-400, które sukcesywnie zastępujemy nowoczesnymi boeingami 737-800. Pomimo mniejszej liczby samolotów wykorzystywanych w pierwszym kwartale 2017 r., udało nam się zrealizować większy program dla biur podróży niż w zeszłym roku. Dwa kolejne boeingi 737-800 dołączą do floty jeszcze w maju - mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu i dyrektor generalny Enter Air. - Sezon lato mamy w całości zakontraktowany, aby sprostać dużemu popytowi ze strony biur podróży na okres największych letnich przewozów wypożyczymy od innej linii airbusa A320.
ŹRÓDŁO

Travel Service jest największą czeską linią lotniczą. Travel Service wykonuje regularne loty pod marką SmartWings, loty czarterowe i loty prywatne w kategorii Business Jet. Samoloty Travel Service lądują w trakcie roku na ponad 300 lotniskach na 4 kontynentach. Travel Service działa poza Republiką Czeską także na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech, gdzie ma swoje powiązane jednostki.

Small Planet Airlines – litewska czarterowa linia lotnicza założona w 2007. Small Planet Airlines ma 17 samolotów airbus A320 oraz 4 samoloty airbus A321.
Dyrektor wykonawczy Small Planet Airlines zapowiedział, że w tym roku spółka skupi się na stabilizacji. Doda do floty tylko jednego airbusa A320 (będzie to 18. samolot w tym wariancie w barwach linii). Dzięki temu oraz zatrudnieniu większej liczby załóg mają się zmniejszyć opóźnienia.
Polska to najważniejszy rynek dla firmy - latem będzie tu zbazowanych 10 samolotów. Pięć maszyn będzie latać z Niemiec, trzy z Wilna, dwie z Francji, jedna z Londynu-Gatwick i jedna na zmianę z Amsterdamu i Oslo. ŹRÓDŁO
 
1 - 20 of 42 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top