SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 248 Posts

·
Banned
Joined
·
1,013 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
"H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych" 7 maja br. w Poznaniu zaprezentowała pierwsze cztery wagony sypialne o najwyższym standardzie "Euronight", przystosowane do torów normalnych. Seryjna konstrukcję oznaczono 305 Ad Wagony oferują miejsca w 8 standardowych przedziałach 3-, 2- lub 1-miejscowych oraz w dwóch, wyposażonych we własne kabiny WC i prysznicowe, 1-2 osobowych przedziałach "DeLuxe".

Do dyspozycji pasażerów korzystających z przedziałów standardowych są umywalki z wodą ciepłą i zimną oraz prysznic w jednej z dwóch ogólnodostępnych kabin WC. Wszystkie leżanki (o poprawionej konstrukcji) są składane, pod najniższą znajdują się rozkładane fotele dzienne, w przedziałach "DeLuxe" dodatkowo ze stolikiem. Każde dwa sąsiednie przedziały można połączyć ze sobą poprzez odsunięcie ruchomych ścianek działowych.

Większość przełączników dostępnych dla pasażerów ma wykonanie dotykowe, wagon wyposażony jest w instalację radiową umożliwiającą odbiór 4 programów z możliwością ich słuchania w przedziałach poprzez słuchawki, przedziały "DeLuxe" mają dodatkowo odtwarzacze DVD. Urządzenia odbiorcze przystosowane są także do współpracy z systemem GPS i po zaprogramowaniu trasy można będzie samoczynnie wyświetlać nazwę stacji na umieszczonej nad drzwiami przedsionkowymi tablicy świetlnej.

Do dyspozycji konduktora przeznaczone zostały lodówka zamrażarką, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa i system 4 kamer kontrolnych z możliwością rejestracji obrazu. Fotel konduktora umieszczony jest tradycyjnie, w przedziale służbowym, w nim znajduje się także kompletna szafa sterująca z komputerem pokładowym.

Jako pojazdy szynowe nowe wagony sypialne odpowiadają parametrom najbardziej obecnie w Europie zaawansowanej odmiany konwencjonalnych, dalekobieżnych wagonów osobowych, UIC-Z1, tzn. mogą kursować bez ograniczeń w komunikacji "RIC" z prędkością do 200 km/godz., wyposażone są w pełną klimatyzację (SAB WABCO), zamknięte systemy WC (EVAG) oraz statyczną przetwornicę wielonapięciową o mocy 50 kW - w tej roli debiutuje, po raz pierwszy na kolei, produkt polskiej firmy MEDCOM. Podobnie jak w większości produkowanych ostatnio w Polsce wagonów osobowych w wagonach 305Ad zastosowano wózki nowej generacji typu 25AN produkowane przez poznańskie ZNTK.

PKP Intercity, zamiast ujednoliconej kolorystyki zewnętrznej z własnym logo, zdecydowało się na odrębna kolorystykę pudła z nazwą pociągu, w składzie którego wagony będą kursowały. Wagony sypialne 305Ad będą podstawą do zakwalifikowania sztandarowego pociągu nocnego polskich kolei, "Jan Kiepura", do najwyższej w Europie kategorii EuroNight. Jego relacja ma zostać przy tym wydłużona do Brukseli. EN Jan Kiepura" rozpocznie planowe kursowanie prawdopodobnie w połowie czerwca br.


 

·
arm aber sexy
Joined
·
1,314 Posts
PB said:
wspaniały, ale jego wygody w Polsce raczej nie uświadczymy

EDIT:
a może jednak? hmmm
Jan Kiepura to trasa Warszawa - Poznań - Kolonia, nawet nieźle :D
no w artyqle jest napisane ze maja wydluzyc trase do bruxeli od polowy czerwca czyli Poznan zyska 2 nowe polaczenia ze stolica Belgii:)(Airpolonia i PKP;))
a wagon jest po prostu rewelacyjny!normalnie nie jak w Polsce;)
i najlepsze jestto ze wyprodukowala go polska(a nawet poznanska)firma:) :cheers:
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
marian1989 said:
Nie przesadzaj, żyjemy w Polsce...
Kiedyś wracając z Krakowa IC miałem przymusową przesiadkę na Expres z Rumunii, bo mój pociąg trafił konia. Myślałem że w Rumuńskich wagonach będą biegać kozy i kaczki, ale jakież było moje zaskoczenie gdy ów Expres nadjechał. Wszedłem do środka i aż mnie zatkało, przedział dwa razy większy niż w naszych, czerwone obite pluszem gigantyczne fotele, ściany wyłożone ładnym drewnem, pod sufitem ozdobny żyrandol, ładne dywaniki, duże stoliki, wykończenia z polerowanej miedzi. Siedząc w przedziale mogłem całkowicie wyciągnąć nogi przed siebie, osoba na przeciwko to samo i jeszcze było między nami mnóstwo miejsca. Było cicho, czysto, wygodnie, działała klimatyzacja i nie piszczały świetlówki. Jeśli tak prezentował się wagon z Rumunii, to czy nasze nie mogłyby też tak wyglądać, jeżdżąc na międzynarodowe trasy? Nie wiem jak w tym pociągu wyglądała klasa druga bo byłem zmęczony i nie chciało mi się wędrować, ale przypuszczam że niewiele gorzej. Wychodząc specjalnie spojrzałem na tabliczkę, jakiej ów pojazd jest produkcji. Okazało się, że został w 1999 roku wyprodukowany w Niemczech, na zlecenie Kolei Rumuńskich.
Jeśli tylko traficie na Rumuński pociąg w Polsce, polecam pierwszą klasę!
 

·
...
Joined
·
2,121 Posts
Zgadzam sie z @rafaelem. To tworzywo sztuczne wyglada rzeczywiscie okropnie, powiedzilbym nawet, ze tandetnie. Kolorystyka wnetrza tez taka sobie. Natomiast od zewnatrz wagon bardzo ladny, a w szczegolnosci podoba mi sie ten kontrast miedzy kolorem bialym i granatowym.
 

·
Registered Abuser
Joined
·
2,414 Posts
Obawiam się tylko co się stanie, jak taki wagon wypuszczą w trasę i dorwie go nasza rodzima dresiarska hołota, graficiarze i drobne złodziejaszki. Założę się że pierwsze pójdą w diabły te płaskie ekrany TV w wyposażeniu.
 

·
- -
Joined
·
3,394 Posts
Papaj said:
Zgadzam sie z @rafaelem. To tworzywo sztuczne wyglada rzeczywiscie okropnie, powiedzilbym nawet, ze tandetnie. Kolorystyka wnetrza tez taka sobie. Natomiast od zewnatrz wagon bardzo ladny, a w szczegolnosci podoba mi sie ten kontrast miedzy kolorem bialym i granatowym.
Zapomniałem dodać. Malowanie zewnętrzne jest naprawdę fajne i podoba mi się, że zastosowali szyby wklejane, bez tych paskudnych aluminiowych ram lub gumowych uszczelek.
Trzeba przyznać też, że ostatnio znacznie poprawiło się malowanie zwykłych wagonów IC. Jest dużo nowocześniejsze i bardziej estetyczne. Szkoda tylko że wnętrza podlegają tak niewielkim modyfikacjom... 
1 - 20 of 248 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top