SkyscraperCity banner

201 - 220 of 258 Posts

·
o mój Śląsku
6,025 Posts
W podobnym klimacie jest Golgota w Licheniu, też takie szkło.

·
hræddur köttur
4,050 Posts
@zyclunt
:master:
To jest rewelacyjne! Mozaika, łamany daszek, słupki, świetne! Ciekawe czy z takich odłamków szklanych dało by radę postawić ścianę, bez przyklejania ich do betonu, tak żeby mogło przez nie prześwitywać światło i powstać coś witrażopodobnego.

·
Registered
1,200 Posts
To nie jest mozaika, ale może kogoś zainteresuje - dekoracja wewnątrz sanatorium "Dom Zdrojowy" w Ciechocinku, autorstwa Bronisława Koniuszego.

·
o mój Śląsku
6,025 Posts
Przejrzałam jeszcze raz cały wątek, brakuje czegoś obok mozaik - sgrafitto. Jeden z wybitniejszych przykładów to katowickie dzieła Suberlaka:

Katowice-Ligota

[fot. T. Olesiński, opublikowana na FB Przestrzeni Twórczej Stacji Ligota - stan sprzed remontu]

tutaj w trakcie remontu, wybaczcie, ale przynajmniej widać, co na tej instalacji tak naprawdę jest. Zdjęć normalnych, wykonanych nie w ramach PTSL w Google nie znalazłam, a nie chcę robić tak wielkiej prywaty.
Kiedy spędzałam długie poranki, popołudnia, wieczory i noce na remoncie, myślałam z nudów nad interpretacją tego czegoś i wyszło mi, że lud pracujący miast śląskich [górnik w mundurze galowym] wybywa na wakacje na piękną podbeskidzką ziemię [chłopi z baranami, opozycja miasto-wieś], co umotywowałam sobie faktem, że dworzec znajduje się na szlaku na Bielsko.

Katowice-Piotrowice, tam znajduje się bliźniak:

Swego czasu mieliśmy pomysł przeniesienia Suberlaka z Piotrowic na Ligotę, ale koszt takiej operacji nas powalił. Czekamy na lepsze czasy.

Gwoli wyjaśnienia - oba znajdują się na dworcach. Oba są opuszczone w tym sensie, że nie ma tam kas, poczekalni itp., z tym, że Piotrowice są zamknięte na głucho, natomiast na Ligotę można wejść, a od października zeszłego roku działa tam kawiarnia+kultura. Wcześniej na Ligocie to pomieszczenie, gdzie znajduje się sgraffito, było czymś a la restauracją.

·
hræddur köttur
4,050 Posts
nie udało się znaleźć większych.

Było (dawniej komitet miejski PZPR, później UM):

Jest (biblioteka):

/Dąbrowa Górnicza/
:no:

201 - 220 of 258 Posts