SkyscraperCity banner

1 - 20 of 4058 Posts

·
Mam koników siedem
1,645 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Witam wszystkich:)
Takiego wątku jeszcze nie było. Wszyscy wiemy, że w Polsce od niedawna masowo dociepla się bloki mieszkalne wybudowane w ubiegłym systemie. Większość dociepleń niestety okazuje się kompletną klapą, a różne ciekawe elementy i cechy architektoniczne zostają zakrywane styropianem...:( Dlatego zapraszam do podawania swoich własnych propozycji(zdjęcie sprzed remontu+wizualizacja), jak powinny wyglądać prawdziwe remonty:)
Może zacznę: Kraków, ul. Królewska. Bloki z końca lat 50:

Obecnie:

...i proponowany remont:

:cheers:

·
Redsigert User
11,951 Posts
Ciekawy blok. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od czegoś przedwojennego, szczególnie mylące są te kominy w każdym razie dobry projekt, zastanowiłbym się tylko jeszcze czy nie lepiej by było zostawić te okienka tak jak są, może elewacje będzie dzięki temu bardziej harmonijna? Takie pionowe linie wydają się cienkie, ostre i te szeroko rozrzucone okna trochę to równoważą, z drugiej strony podoba mi się ten wzorek...

·
Registered
1,711 Posts
"proponowany remont" - tak proponujesz, czy tak zostanie zrobione na zlecenie spółdzielni/właściciela ?;
pierwsza kondygnacja z usługami i w jakimś stopniu również "kominy" (w zależności od perspektywy w odbiorze z drugiej strony ulicy/z dalszej odległości), to też warto uwzględnić; a dla ożywienia, dodałbym akcent graficzny, nie wiem jaki, ale "coś" :)

·
Mam koników siedem
1,645 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Ciekawy blok. Na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od czegoś przedwojennego, szczególnie mylące są te kominy w każdym razie dobry projekt, zastanowiłbym się tylko jeszcze czy nie lepiej by było zostawić te okienka tak jak są, może elewacje będzie dzięki temu bardziej harmonijna? Takie pionowe linie wydają się cienkie, ostre i te szeroko rozrzucone okna trochę to równoważą, z drugiej strony podoba mi się ten wzorek...
Wydaje mi się, że te pionowe linie wyglądają bardziej nowocześnie, chociaż pojedyncze okienka też źle nie wyglądają...

PS. Na tej ulicy są łącznie 3 takie bloki, dla każdego z nich opracowałem inny kolor:

·
Mam koników siedem
1,645 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
"proponowany remont" - tak proponujesz, czy tak zostanie zrobione na zlecenie spółdzielni/właściciela ?;
Tak na pewno nie zostanie zrobione, to są tylko propozycje. Żeby stali bywalcy wątku "[Polska] Remonty, elewacje blokow PRLu" mogli się wykazać;)

pierwsza kondygnacja z usługami i w jakimś stopniu również "kominy"
Malowane na ten sam kolor co wnęki pod większymi oknami i pionowe pasy między mniejszymi okienkami.

a dla ożywienia, dodałbym akcent graficzny, nie wiem jaki, ale "coś"
Np. mozaika na bocznej, ślepej ścianie.

·
Jeśli chodzi o ten pierwszy blok zdecydowanie nie domalowywałbym niczego do tych miniokienek (tylko stolarkę na ciemno). Jedynym akcentem kolorystycznym powinny być fragmenty z tymi większymi oknami. Szkoda, że nie widać szczegółów parteru, może tam dałoby się coś niecoś pokombinować.

·
2,624 Posts
Co do sensowności istnienia tego wątku, na razie się wstrzymam z wypowiedzią ;) Dopiero przyklasnę temu pomysłowi jak wpadnie tu jakaś osoba odpowiedzialna za malowanie jakiegoś bloku, zapyta o radę a następnie ładnie i estetycznie odmaluje bloczek. A tak to wydaje mi się ,że wątek będzie czystym gdybaniem. Nie mniej będą się mu bacznie przyglądał :)

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Propozycja z Włocławka. Zależało mi na zachowaniu oryginalnych kolorów

Stan Obecny:

Moja propozycja z zachowaniem podobnych kolorów:

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,127 Posts
Red Dog :Moim zdaniem lepiej blok walnąć na jakiś intensywniejszy kolor (ciemno szary) a balkony pomalować na jasno (biały, jasno szary). Tak lepiej będzie widać fakturę balkonów, które wystają ponad elewację główną. Te mniejsze okienka można podkreślić tak jak pokazałeś, ale również jaśniejszą farbą.

Ewentualnie można odwrócić kolory, ale na około okien nie dawał bym intensywnego koloru tylko trochę lżejszy.

wloclawianin: W tym bloku zastosował bym kolorystykę białą, jasno szare podziały i czarny detal.

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Coś takiego Demmat?

·
Registered
15,043 Posts
...i proponowany remont:

:cheers:
trochę jak na mój gust zbyt pstrokato (ciepły z zimnym) :p i ponuro

EDIT

aaaa

sorry nie zakumałem, że niebieski to kolor "szyby" :p myślałem że chcesz malować na niebieski i "bordowo/brązowo"

Ale uważam, iż i tak błędnie został opracowany projekt. Ten budynek nie podlega pod "pomaluj mnie w pasy" - bo ma bardzo znaczący detal w postaci "balkonów" - które jako jedyne należy podkreślić.
A ukłąd małych okien też odgrywa własną rolę - i w żaden sposób nie powinniśmy tego zakłócać domalowując pasy

jak to widzę:
elewacja w odcieniu średniociemnym neutralnym
obrzeża "balkonów" na jasno
wnętrza balkonów na ciemny kolor (dowolny).

·
Registered
15,043 Posts
Krytykować łatwo, dlatego teraz ja poddaję coś pod krytykę. Wiem, to jest socreal, ale na nich napiane jest "blok numer" a, że były zbudowane w PRL, to chyba się łapią pod ten wątek?

Bloki z Nowej Huty:

wygląd obecny po ostatniej renowacji:

moja propozycja kolorystyczna:

kiedyś:

wygląd obecny po ostatniej renowacji:

moja propozycja kolorystyczna:

kiedyś:

po termodeformacji (zniknęły detale w styropianie - jak np, podcienia pod gzymsami)

moja propozycja kolorystyczna

inspiracja tym: http://i206.photobucket.com/albums/bb152/gredry/Poznan foto/mIMG_5310.jpg

po ostatniej renowacji:

moja propozycja cieniowania:

chciałbym robić tego więcej, ale ostatnio niestety nie mam czasu :( a NH potrzebowałaby wizji.

·
Redsigert User
11,951 Posts
Ale uważam, iż i tak błędnie został opracowany projekt. Ten budynek nie podlega pod "pomaluj mnie w pasy" - bo ma bardzo znaczący detal w postaci "balkonów" - które jako jedyne należy podkreślić.
Właśnie z tego co widzę to nie są balkony tylko okna w dużych betonowych "ramach". Prawdziwych balkonów albo niema albo są z drugiej strony.

·
Premium Member
Saskie ulice, Kępe ścieżki
17,127 Posts
gregry: W pierwszej propozycji ten karmel dałbym na kolumny, a resztę zostawił tak jak jest teraz.

Druga jest całkiem niezła.

W trzeciej natomiast te kolory co zaproponowałeś bym zamienił na takie same, tylko bardziej grafitowe. Były by nadal przekonujące, ale nie tak intensywne.

Ostatnia propozycja jest niezła, tak samo jak druga.

·
Viat
429 Posts
Gregry, z Twoich propozycji podoba mi sie pierwsza i czwarta.

Nie podoba mi sie drugi, konrast miedzy bialym a ciemnym brazowym jest zbyt duzy

Wyremontowane wersje (na bialo) tez sa ciekawe. Miata Szwajcarskie sa w sumie takie. Cale pierzeje kamienic sa po prostu biale (Zurich, Geneva) i przedmiescia miast wygladaja jczasami jak Polskie blokowiska tylko biale.

Moim zdaniem malowanie bloku powinno byc dwukolorowe. Bialy i bardzo jasny (albo jasno niebieski albo jasno zielony albo zolty, ale taki ze prawie bialy)
Blok nie powinien byc podzielony na dwa tylko regularnie przy kazdym oknie. To samo kamienice.

Druga opcja, bialy w wiekszosci i ciemny ale tego ciemnego bardzo malo tylko po to zeby podkreslic niektore detale

1 - 20 of 4058 Posts