Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 28 Posts

·
Registered
4,640 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nie wiem czy idea (a zarazem wątek jej poświęcony) się przyjmie, ale mnie się to podoba.

http://www.rp.pl/artykul/153227,1113887-Autostrada-Wolnosci--z-Warszawy-do-Berlina.html
25 lat po wyborach czerwcowych autostrada A2 zyska nową nazwę.

To pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Sam tak go wyjaśniał w ostatnim orędziu noworocznym: – Na naszych oczach Polska wyrównuje cywilizacyjne zaniedbania, nowymi drogami coraz lepiej łączy się ze światem. Dlatego chciałbym, abyśmy nadali imię Autostrada Wolności tej, która już dzisiaj prowadzi z Warszawy na Zachód. A później, by druga autostrada z Gdańska do granicy południowej przyjęła piękne imię Solidarności – mówił prezydent.

Uroczystości nadania nazwy autostradzie A2 odbędą się w środę 4 czerwca na węźle w podwarszawskim Brwinowie. Obok Bronisława Komorowskiego weźmie w nich udział prezydent Niemiec Joachim Gauck.

Zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica oraz posadzony Dąb Wolności.

Oprócz głów państw w uroczystości weźmie udział wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska oraz dr Jan Kulczyk, właściciel firmy Autostrada Wielkopolska, która wybudowała i zarządza częścią autostrady A2.

Na razie nie wiadomo, jak zmieni się oznakowanie autostrady A2.

Autostrada A1 na nazwę Solidarności poczeka do zakończenia budowy.
Jak myślicie, czy pomysł jest dobry i przyjmie się?

W wielu krajach nadaje się formalne / marketingowe nazwy autostradom lub drogom ekspresowym (Austria, Włochy, USA) i nawet fajnie to funkcjonuje.

·
Moderator
17,182 Posts
W wielu krajach nadaje się formalne / marketingowe nazwy autostradom lub drogom ekspresowym (Austria, Włochy, USA) i nawet fajnie to funkcjonuje.
We Włoszech jest np. Autostrada Kwiatów czy Autostrada Słońca.

Niestety znając polskie realia u nas będą same "Solidarności", "Jany Pawły II", "Armie Krajowe" itp.

Dla A1 sensowną nazwą jest Autostrada Bursztynowa.

·
d(*_*)b ~{|KR|)
5,430 Posts
Ja już nazywam od dawna kawałek Zakopianki (Chabówka - Rdzawka) imieniem Leszka Millera. :lol: Na cześć ówczesnego szefa rządu który przyleciał osobiście otworzyć 3,5 km dwujezdniowej drogi.

Nie wiem, ale ja tam wolę normalny numer. Zawsze chciałam, żeby w Polsce było jak najwięcej autostrad i chciałam równocześnie posługiwać się ich numerami, A1, A2, A3, A4, A5, A6, A7, A8 itd...
Potem wymyślono S... yyy no niech będzie skoro musi, a teraz jakieś kretyńskie nazwy. :(

·
Registered
675 Posts
Też mi się wydaję, że to się nie przyjmie. Jak kiedyś byłem we Włoszech i widziałem właśnie u nich nazwy autostrad to się zastanawiałem jakie nazwy mogłby istnieć u nas. Myślę, że takie nazywanie dróg to ciekawy pomysł, ale nie takimi nazwami jak to będzie miało miejsce, czyli. Autostrada Wolności czy Solidarności. Lepszy pomysł to np. Autostrada Bursztynowa jako A1. Nazwa może nie przyjęła się jeszcze tak jak Gierkówka czy Zakopianka, ale wiele osób kojarzy tą nazwę z A1. Idąc dalej tym tropem propnuje następujące nazwy:
A2 - Autostrada Olimpijska - powrót do dawnej nazwy, tj. do Olimpijki lub Autostrada Berlińska - skoro po drugiej stronie granicy jest A2 Warschauer Allee
S3 - Autostrada (Ekspresówka) Słońca - dużo osób będzie ją podróżować na urlop nad morzem
A4 - Autostrada Południowa

·
Moderator
19,583 Posts
Takie nadęte i pretensjonalne nazwy, które musi objaśniać sam prezydent, też się nadaje?

·
Moderator
79,240 Posts
^^Nie wiem czy wiecie, ale w całej Polsce są tylko dwie drogi wojewódzkie, które mają węzły z dwoma autostradami. Im można by nadać miano "Droga dwóch autostrad" :D
DW703 - ma węzły z autostradami A1 i A2,
DW925 - ma węzły z autostradami A4 i A1, z tym że z pierwszą autostradą jest węzeł karo w przeciwieństwie do pozostałych trąbek ;)

·
Registered
4,513 Posts
Już to kiedyś pisałem, ale polski patos i nadęcie są wyjątkowe na świecie i z powodzeniem moglibyśmy zarabiać ciężkie pieniądze na ich eksporcie.

A1 ma dobrą nazwę, nie ma co zmieniać na siłę, bo jeszcze trzeba będzie płacić GTC za tabliczki.

A2 nazywa się Autostrada Wielkopolska od Konina na zachód. Na wschód od Konina Azja się zaczyna możemy ją nazwać Olimpijką.

Wiem, to za proste, będzie zapewne również Autostrada JP2, a jak się opcja rządząca zmieni, to i na Prezydenta Dwóch Tysiącleci przyjdzie pora.

·
( ͡° ͜ʖ ͡°)
330 Posts
Ot, nowa świecka tradycja. Pewnie trzeba będzie przyspieszyć budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych bo zostanie jeszcze mnóstwo zgrupowań AK i bitew bez własnych autostrad... Nie lubię takich odgórnie narzucanych nazewnictw.

·
EF PD o/Warszawa
1,005 Posts

·
Registered
4,640 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Takie nadęte i pretensjonalne nazwy, które musi objaśniać sam prezydent, też się nadaje?
A Autostrada Słońce nie przypadkiem nadętą czy też pretensjonalną nazwą? Amerykańskie nazwy są też często bardzo "ciekawe", patrząc z europejskiej perspektywy.

Odnośnie zaangażowania Prezydenta RP to mnie ciekawi, że jego inicjatywa, która pojawiła się na przełomie roku tak naprawdę jest realizowana. W sumie rzadkość w naszym kraju. Co więcej, udało się nawet do namówić do współpracy prywatnego koncesjonariusza A2, co jak dotąd przekraczało możliwości sprawcze wielu instytucji sektora infrastrukturalno-drogowego w naszym kraju, w sprawach równie i mniej błahych.

·
Registered
4,513 Posts
A Autostrada Słońce nie przypadkiem nadętą czy też pretensjonalną nazwą?
Nie. W ogóle. Jest najnaturalniejsza w świecie. Wyobraź sobie, że tam często świeci słońce. A od francuskiej granicy do Genui jest Dei Fiori. I na pasie środkowym jest kolorowo od kwiatów. Też pretensjonalna?

·
Registered
4,640 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nie. W ogóle. Jest najnaturalniejsza w świecie. Wyobraź sobie, że tam często świeci słońce. A od francuskiej granicy do Genui jest Dei Fiori. I na pasie środkowym jest kolorowo od kwiatów. Też pretensjonalna?
Przecież to jest dyskusja o gustach - czy dana nazwa pasuje czy też nie. Jednym będzie, innym nie będzie. I tyle w tym temacie, ponieważ dalej jest już tylko rąbanka.

·
Registered
871 Posts
E tam. Autostrada "browca dla fachowca" :lol:

1 - 20 of 28 Posts